tomasz
17.03.08,10:39
Prajem pekný deň.

Asi som ako magnet na kuriozne situácie s ktorými si neviem rady.

Manželský pár, majú dve malé deti. Obidvaja manželia boli v r. 2007 evidovaný na UPSVaR. Poberali dávky v hmotnej núdzi a príspevky k dávke do doby trvania podmienok. (takéto je znenie potvrdenia z UPSVaR).

Manželku nahovorili aby popri evidencii robila na dohodu o vykonaní práce pre zdravotnú poisťovňu - získavať nových klientov. Asi bola veľmi aktívna :) za rok 2007 má potvrdenie od "zamestnávateľa" v hrubom 148000,- Sk, preddavky na daň 28000,- ; a príjmy zdanené zrážkou 4800,- príjem 912,- daň.

Je mi jasné že si musí podať daňové priznanie. Ale ..

Môže si uplatniť nezdaniteľnú čiastku na seba aj na manžela a daňový bonus na deti ??


Prosím potvrďte mi či áno alebo nie.

Ďakujem
JuKaS
17.03.08,09:58
Môže si uplatniť, ale zrejme nemala poberať dávky v hmotnej núdzi
tomasz
17.03.08,13:34
To mi je jasné že nemala poberať.

Ale keď už aj bude musieť vrátiť dávky, tak nech aspoň všetku zrazenú daň a daňový bonus dá vyplatiť od daňového úradu.
tomasz
22.03.08,07:00
Doplním otázku ..

V akej výške môžem uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manžela, ak máme potvrdenie od UPSVaR že poberali dávky v hmotnej núdzi a príspevky k dávke do doby trvania podmienok. Ale tam na tom potvrdení nie je uvádzaná žiadna suma.
Berie sa niečo z "dávok v hmotnej núdze" ako vlastný príjem manžela ??? Mám upravovať výšku nezdaniteľnej čiastky, alebo si môžem s čistým svedomím uplatniť plnú výšku ??
Petra29
22.03.08,07:20
Doplním otázku ..

V akej výške môžem uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manžela, ak máme potvrdenie od UPSVaR že poberali dávky v hmotnej núdzi a príspevky k dávke do doby trvania podmienok. Ale tam na tom potvrdení nie je uvádzaná žiadna suma.
Berie sa niečo z "dávok v hmotnej núdze" ako vlastný príjem manžela ??? Mám upravovať výšku nezdaniteľnej čiastky, alebo si môžem s čistým svedomím uplatniť plnú výšku ??
Uvedené dávky sú štátnymi sociálnymi dávkami, nezahrňujú sa do príjmu manžela, ak manžel nemal iné príjmy, manželka si uplatní odpočet v plnej výške 95616
tomasz
22.03.08,07:42
Uvedené dávky sú štátnymi sociálnymi dávkami, nezahrňujú sa do príjmu manžela, ak manžel nemal iné príjmy, manželka si uplatní odpočet v plnej výške 95616

Ďakujem.
peterbn
09.12.09,19:50
dobry den chcel by som sa spytat na nieco podobne, mama pobera hmotnu nudzu, popritom si nasla pracu na dohodu. otazka je ci musi vratit peniaze z hmotnej nudze, zarobok bol 100e mesacne a robila tam 3 mesiace hmotnu nudzu dostavala tiez okolo 100e.