zuzana s.
21.06.04,10:16
Dobry den,
vedel by mi prosim niekto poradit ako mam vypisat evidencny list dochodkoveho zabezpecenia zamestnancovi za rok 2003, ktory bol od 1.1.2003 do 15.10.2003 praceneschopny, a od 16.10.2003 do roka roku na neplatenom volne?
Dakujem
NADEJKA
21.06.04,08:38
Myslím si,že do zárobku uvediete 0 a do náhradných dôb uvediete počet kalendárnych dní PN a neplateného voľna,čo je v danom prípade celý rok.
Peťo
21.06.04,09:54
Do ELDZ r. 2003 by som do počtu započ. dni dal 365 /kal.dni - dni prac.voľna bez náhr.mzdy vždy v III. prac.kategórií/, do vyluč.dôb by som dal iba kal.dni praceneschopnosti, hrubý zárobok 0,- Sk, vedľa do druhu činnosti /kedˇ ho neoznačite/, alebo dole do poznámky by som napísal : 16. 10. - 31.12.2003 neplat.voľno. Pekný deň.
urs
22.06.04,05:19
Ahojte.

Presne tento prípad som mala. Na sociálke to vôbec nebolo také jednoznačné ako sa zdá. Nakoniec sme to riešili samostatným listom kde som rozpísala od -do čo bolo a priložial žiadosť o neplatené voľno.
silvia
25.06.04,10:36
Prosim Vas, chcem sa len uistit: ked sme maly zavod a doteraz sme na Soc.poist. odovzdavali len "Udaje na učely vedenia ELDZ...", nas sa netyka povinnost do 30.juna 2004 zaslat ELDZ nasich zamestnancov, vsak? Ale zaroven od 1.1.2004 sme povinny viest ELDZ, je to tak?

Vdaka!!!
Dada
25.06.04,10:40
Do 30.6. si musíte vyzdvíhnúť ELDZ v Sociálnej poisťovni a dať ich podpísať svojim zamestnancom a potom ich vrátiť späť na Sociálku.
Veva
25.06.04,11:03
Vypísanie ELDZ bolo a bude vždy s problémami. V minulosti teda do r.2003 existovali brožúrky ,ktoré riešili ako postupovať pri vypísaní MD,RP ,prekážka na strane zamestnávateľa /ak nemal prácu zamestnávateľ vyplatil zamestnancovi min.60%) a podobne , ale neplatené volno nemuselo byť v poznámke vyznačené, ale ak bolo viac ako mesiac -dva tak sa mu ponížil zárobok a vtedy sledovali dôvod zníženia.A zákon ,ktorý je v platnosti ,ak má NV jeho poistná doba sa preruší a tieto prerušenia sú výsledkom naších podkladoch ,ktoré získali naši zákonodarcovia /štát prerábal/ .
Vy to máte teraz priehľadnejšie ,lebo PP trvá a nulový zárobok, tak stačilo do spodnej časti ELDZ napísať poznámku NV od .. do . Prečo prefotenú žiadosť o NV veď vy zodpovedáte za vypísanie ELDZ a máte to založené v jeho spise.
bea
25.06.04,11:19
Silvia, ja som sa informovala v Soc. poisťovni v Bratislave, povedali mi, že nemusíme nič robiť. Len od 1.1.2004 viesť ELDZ a pri výstupe poslať do soc. poisťovne. Tak dúfam, že to platí a nemusím ísť pre ELDZ, ktoré doteraz vypĺňala Soc. poisťovňa.
Dada
25.06.04,11:21
Bea, pre ELDZ ešte za rok 2003 treba ísť a dať ich podpísať zamestnancom a treba ich späť na Sociálku vrátiť. Nové ELDZ vypisuješ sama a po skončení roka, resp. ak ti nejaký zamestnanec odíde, tak ich odovzdávaš na Sociálku.
bea
25.06.04,12:02
Veru sa mi nechce ísť pre ELDZ do Soc. poisťovne, no ale keď treba, tak treba... Ale ELDZ sa neodovzdáva po skončení roka, ale až vtedy, keď zamestnanec požiada o dôchodok. A pravda po skončení pracovného pomeru.
Dada
25.06.04,12:05
Bola som v stredu na Sociálke a tam mi vravela tá pracovníčka, že po skončení roka im to treba doniesť, že si to zoskenujú a potom to vrátia.
bea
25.06.04,12:15
Ach, Dada, bolo mi treba reagovať na tento príspevok?! Nebola by som o tom všetkom vedela a nehnala by som sa do solc poist.!!!
Dada
25.06.04,12:19
Niekedy je fakt lepšie nevedieť. :-)))) Ale čo narobíme. Možno sa to ešte do konca roka pomení, veď uvidíme. :-)
silvia
25.06.04,12:58
Srdecna vdaka vam vsetkym za odpovede, viac ci menej potesujuce :-)))

Pekny vikend!!!
Katty
30.06.04,08:40
Bei ty si už bola na sociálke? lebo mne sa nechce veriť že by sme mali tam ísť ak sme boli malé závody, veď sme za min.rok posielali údaje a tam majú podpisy zamestnancov....
vladan
30.06.04,08:52
to platí na rok 2004. Čiže v roku 2005 predkladáme výkazy za rok 2004 na skenovanie.
bea
30.06.04,10:02
Nebola som a rozhodla som sa, že ani nepôjdem. Neprišla som na to, z akého zákona, alebo pokynu by nám to vyplynulo. Keď bude sociálka niečo potrebovať, tak sa ozvú. Ja by som musela totiž nahánať viac firiem kvôli podpisom zamestnancov a dohodli sme sa, že to necháme tak.
Inak porozprávam Vám prípad síce z min. roka, ale myslím, že prístup soc. poisťovne vystihuje. Pani z jednej firmy, ktorú účujem, poctivo chodila osobne do soc. poisťovne. Keď doniesla po ukončení roka za svoju firmu ELDZ pre malé závody, poslali ju nazad, aby to dala popodpisovať. Iné firmy ich posielali poštou a nikdy sa im nevrátili. Táto firma sa rozhodla, že tie isté nepodpísané ELDZ pošle poštou. A nikto už viac po nich nič nechcel! (Inak pri tlačivách za malé závody to bolo zlé, lebo tam boli všetci zamestnanci a pri podpisovaní mohli viedieť vymeriavacie základy aj iných. Z toho dôvodu to nikto nechcel dávať podpisovať)
Katty
30.06.04,10:25
dík za odpoveď, ja som to už tiež nechala plávať...
Magma
30.06.04,13:46
Silvia, bea,

u tzv. malého závodu netreba vyplňovať za rok 2003 ŽIADNE ELDZ. Veď predsa ste odovzdali "Údaje na účely...", evidenčné listy viedla Sociálna poisťovňa. Tak ako to písala Silvia, to je v poriadku.
marika1
01.07.04,17:29
Robím pre firmy, ktoré sú v MI, TV, HE a aj KE. Každá sociálka je iná. Chce iné údaje, potvrdenia. Nie sú to veľké rozdiely , ale predsa sú. A nielen pre ELDZ. Do mimokošických stačilo poslať Údaje ..., v KE bolo treba aj vyplniť a popodpisovať ELDZ, vyplniť aj Údaje... a ešte som si napísala zoznam o odovzdaných ELDZ a kópiu mi podpísali. O neplatenom voľne som písala v poznámkach, ale len vtedy, keď bola mzda nižšia ako mali dané v prihláškach(vtedy sa základná mzda písala), lebo hneď sa ozvali, že im to nevychádza.
Nových ELDZ som sa bála, ale nie je to ťažké, už som vyplňovala aj na dôchodok a aj pri ukončovaní PP.
Inak, keď som poslala nepodpísané ELDZ poštou, nikto sa neozval zo SP.
Inak všetko robím a robila som pre malé závody.
Jozef Mihál
02.07.04,05:04
Pozorne sledujem Vašu diskusiu a musím sa poďakovať za pekné námety pre kritický článok na tému "Sociálna poisťovňa a šikana zamestnávateľov"...
vladan
02.07.04,07:38
nerozumiem tomu, ako sa môže jedna inštitúcia správať rozdielne podľa toho v akom mieste republiky je jej pobočka!!! Ja som fakt asi poctivka a aj keď som posielala ELDZ poštou, aj tak som ich mala všetky podpísané + údaje ... + zoznam posielaných ELDZ - toľko námahy!!! a nebolo treba!!! :-)))
Nečítali ste náhodu dnešnú PRAVDU online? Je tam článok o dôchodkovom sporení - že nestíhajú začať reformu od 1.1.2005. Každý sa na každého vyhovára, že čia je to chyba. Prečítajte si, zasmejete sa. Ináč presný link vám tu nepripojím, lebo som technický antitalent a neviem ako sa pripája k tomuto môjmu príspevku presná cesta na článok. Iba www.pravda.sk (http://www.pravda.sk), pekný deň.
janaGT
02.07.04,07:50
V Trnave to funguje asi tak, že v 02/04 som tam osobne zaniesla /nakoľko mám sociálku na skok/ vyplnené a pracovníkmi podpísané tlačivo Údaje .... a v priebehu júna som bola zasa pre sociálkou vyplnené ELDZ, ktoré som dala pracovníkom podpísať. A napr. za rok 2002 tam pracovníci nemali podpisy, tak mi tam pracovníčka povedala, že aby to podpísali dodatočne a nerobila žiadne problémy.
Jozef Mihál
02.07.04,07:54
Zdravím Vás vladan,
na článkoch, ktoré sa v posledných dňoch vyrojili na tému, či SP stíha plniť svoje povinnosti k dôchodkovému sporeniu sa len smejem,
keď doteraz nezvládli to svoje v postate primitívne EZU, ako chcú zvládnuť systém dôchodkového sporenia...majú na to už len necelých 6 mesiacov a ešte neurobili ani výberové konanie...
vladan
02.07.04,08:02
nerozumiem tomu - veď zákon o starobnom dôchodkovom sporení už mám na stole a oni ešte nič nepodnikajú. Ináč ten ujo zo SP sa vyjadril, žeby všetko zvládli so systémom, ktorý majú už teraz a nemuseli by sme vyhadzovať milióny na nový soft. Tak buď som ja sprostá - alebo neviem čítať medzi riadkami - tak o čo tu vlastne ide???
Jozef Mihál
02.07.04,08:09
Áno áno, veľmi správna otázka. Ak to SP vie zvládnuť ľavou zadnou jemnou úpravou svojich doterajších informačných systémov, načo vyhadzovať 500 mil na nový systém...Niečo tu smrdíííí !
topper1
07.03.13,08:41
Ahojte, potrebujem poradiť k starej evidencii dôchodkového poistenia. Zamestnanec si vybavuje dôchodok a chyba mu evidenčný list dôchodkového zabezpečenia/poistenia....Od roku 2005 pracuje v terajšej firme a od 2002 do 2004 pracoval, vo firme, ktorú tá naša prevzala, teda to musim teraz riešiť. Našiel som len ELDP za rok 2004, za roky 2002 a 2003 nemam nič, a socialna poisťovna tvrdi, že nema tiež nič. Približne viem, že do roku 2004 nemuseli evidenčný list robiť male závody, je to tak? kto bol malý závod? ďakujem
Andyke
07.03.13,11:21
SP pre malé závody každý rok poslala tlačivá A4, tam sme vyplňovali všetky údaje za zamestnancov za predchádzaj.kalend.rok, ktorí to aj podpisovali.
Potom sa to poslalo do SP do určeného termínu . A SP všetky tieto údaje prepísala na tie A5 tlačivá.
vieraaaa
07.03.13,12:05
malý závod bol do 20 zamestnancov
Jara
07.03.13,12:15
Ak ste tu firmu prevzali, tak by ste mali mať mzdové listy, prípadne výplatné pásky, či osobné záznamy, ja som už takto hľadala jednej pani od roku 1973 do 1982 a bola to týždenná práca.Mnohokrát je to aj tak, že mám zoznam odovzdaných ELDZ potvrdený SP a oni ho nemaju. Ľutujem tých ľudí, tak sa snažím im to hľadať, ale je to strašné v tých starých papieroch a hlavne keď sa musí z výplatných pások a ešte sa len nabiehalo na počítačové spracovanie a na niektorých páskach není ani meno, tak pracne podľa čísla pracovníkov, no proste nezaplatená robota, ale čo už... Možno aj my takto raz dopadneme, že budeme radi ak nám niekto bude hľadať.