msa
17.03.08,10:57
Chcem sa spýtať, som momentálne na materskej dovolenke a zároveň idem brigádovať, ako to urobiť aby som neprišla o materskú, príp. aby mi ju zo sociálky nekrátili? viem, že môžem robiť na dohodu o vykonaní práce, ale nebudú mi v tomto prípade krátiť materskú?
Pýtam sa, lebo kamarátka je už na rodičovskom príspevku a vracia sa na polovičný úväzok do práce, ale skrátili jej rodičovský na 1800,-.
Týka sa krátenie len riadnych úväzkov alebo všetkých aj dohôd?
ďakujem.
Dana K.
17.03.08,10:22
Chcem sa spýtať, som momentálne na materskej dovolenke a zároveň idem brigádovať, ako to urobiť aby som neprišla o materskú, príp. aby mi ju zo sociálky nekrátili? viem, že môžem robiť na dohodu o vykonaní práce, ale nebudú mi v tomto prípade krátiť materskú?
Pýtam sa, lebo kamarátka je už na rodičovskom príspevku a vracia sa na polovičný úväzok do práce, ale skrátili jej rodičovský na 1800,-.
Týka sa krátenie len riadnych úväzkov alebo všetkých aj dohôd?
ďakujem.

Neviem, ako to je s materským príspevkom, ale pri práci na dohodu by sa asi krátiť nemal.
Rodičovský príspevok sa nekráti určite, ak dieťa nie je umiestnené v štátnej škôlke. Takže, ak je dieťa v súkromných jasliach alebo škôlke, alebo ho opatruje niekto z rodiny, žena môže pracovať aj na plný úväzok a dostáva plný rodičovský príspevok.
Jozef Mihál
17.03.08,10:22
Na dohodu môžete v danom prípade pracovať bez obmedzenia.
jankasm
17.03.08,13:37
Chcem sa spýtať, som momentálne na materskej dovolenke a zároveň idem brigádovať, ako to urobiť aby som neprišla o materskú, príp. aby mi ju zo sociálky nekrátili? viem, že môžem robiť na dohodu o vykonaní práce, ale nebudú mi v tomto prípade krátiť materskú?
Pýtam sa, lebo kamarátka je už na rodičovskom príspevku a vracia sa na polovičný úväzok do práce, ale skrátili jej rodičovský na 1800,-.
Týka sa krátenie len riadnych úväzkov alebo všetkých aj dohôd?
ďakujem.

Krátenie rodičovského príspevku už neexistuje. :eek: Ako je možné, že jej ho krátia na 1800,-? V dnešnej dobe sa dá rodičovský alebo poberať celý alebo nepoberať vôbec. Nič medzi tým nie je. :confused:
Ja sama som pracovala na plný úväzok a keď som na OÚPSVaR podpísala prehlásenie o tom, že o dieťa sa bude starať stará mama, rodičovský príspevok som poberala v plnej výške až do 3 rokov veku dieťaťa. :cool:
Ingrid Ondruskova
17.03.08,13:52
Súhlasím s "jankasm", absolvovala som niečo podobné-išla som do práce na plný úväzok, keď malinká mala 20 mesiacov a jedinou podmienkou bolo, že ju nedám do štátnej škôlky...a poberala som plnú sumu.
Chobot
17.03.08,14:05
Krátenie rodičovského príspevku už neexistuje. :eek: Ako je možné, že jej ho krátia na 1800,-? V dnešnej dobe sa dá rodičovský alebo poberať celý alebo nepoberať vôbec. Nič medzi tým nie je. :confused:
Ja sama som pracovala na plný úväzok a keď som na OÚPSVaR podpísala prehlásenie o tom, že o dieťa sa bude starať stará mama, rodičovský príspevok som poberala v plnej výške až do 3 rokov veku dieťaťa. :cool:

jediné krátenie RP je v tom prípade, ak žena poberá materský príspevok, ktorý je však nižší, ako výška rodičovského príspevku. Vtedy sa rozdiel medzi materským a rodičovským kompenzuje časťou RP.

Napr. žena nastúpi na MD a SP jej vymeria materské vo výške 3000 SKK. Keďže RP je teraz 4560,- SKK, tak je značne ukrátená. Preto môže požiadať o RP vo výške 1560,- SKK počas poberania materského (28 týždňov). Po skončení materskej a nástupe na rodičovskú dovolenku bude dostávať riadny RP vo výške 4560,- SKK.