rooobert.j
17.03.08,11:13
Dobrý deň

Potreboval by som poradiť od skúsenejších ľudí.
Som pomerne čerstvý absolvent obchodnej akadémie, ale napriek tomu netuším, čo robiť.
Som zamestnaný na plný úväzok a popri zamestnaní programujem. Chcel by som si založiť živnosť, pretože je to pre zadávateľa práce výhodnejšie ako dohoda o vykonaní práce.
Oplatí sa mi to vôbec, ak budem mať príjem na tú živnosť priemerne menej ako 10.000 za mesiac? Nebudú ma stáť viac kadejaké poplatky, odvody, vedenie účtovníctva a pod.?
zalobaba
17.03.08,10:26
Čím ti zadávateľ zdôvodnil, že je to pre neho výhodnejšie?
rooobert.j
17.03.08,10:42
To si presne nepamätám :o Ale hovorili mi to
Myslíš, že je výhodnejšia pre nich dohoda o vykonaní práce?
Ako poloprogramátorovi sa mi tá živnosť zíde aj pri získavaní iných zakázok, prípadne pri hľadaní práce. V tomto obore sa v celku ťažko uplatňuje bez živnosti alebo firmy...
biaaa
17.03.08,11:40
To je pravda - v podstate sa ti to oplati ak je zivnost ako bocny prijem (casto krat aj vyssi ako z HPP). Mas vstupne naklady a odvody - neviem teraz ako sa to riesi ked si zaroven zamestnany a zaroven zivnost - to by skor tuna uctovnici vedeli poradit.
mysimis
17.03.08,11:44
Prvý rok by si zo živnosti nemusel platiť odvody do SP, ale ZP je potrebné platiť.
rooobert.j
17.03.08,11:47
Prvý rok by si zo živnosti nemusel platiť odvody do SP, ale ZP je potrebné platiť.
Takže by si mi radil založiť?

A ďalšia otázka, budem si musieť viesť jednoduché účtovníctvo? Keby som si ho dal niekomu urobiť, čo ma to bude stáť?
mysimis
17.03.08,11:51
Rozhodnutie je v prvom rade na Tebe. V prípade, že tú živnosť vybavíš máš na výber, buď si budeš uplatňovať paušálne výdavky alebo skutočné - v tomto prípade je potrebné viesť účtovníctvo.
Ohľadom cien účtovníctva doporučujem preštudovať toto: http://www.porada.sk/blog.php?b=96
rooobert.j
17.03.08,11:59
Ďakujem veľmi veľmi pekne. Som nevedel, že to ide aj bez účtovníctva. A nevieš, či 40 alebo 60%? No, to už si zistím... :-* Naozaj veľmi pekne ďakujem.
Najviac ma odrádzalo asi to účtovníctvo.

:) A prepáč za použitie mužského rodu :)
mysimis
17.03.08,12:01
Ak myslíš na paušálne výdavky, tak je to 40%.
rooobert.j
17.03.08,13:36
Ešte ďalšia vec: Keď niektorý mesiac nebudem mať zo živnosti príjem, budem platiť zdravotné poistenie alebo niečo iné?
mysimis
17.03.08,13:47
to, že nebudeš mať príjem nie je dôvodom na to aby si neplatil odvody.
pepolko
17.03.08,19:22
budeš musieť stále platiť a nikoho nebude zaujímať, či niečo zarobíš alebo či si v strate. to sú také naše legálne supy
rooobert.j
18.03.08,10:35
To je super. Len nechápem, z čoho akože mám odvádzať odvody... Ale to už je otázka na niekoho iného.
Takže v tom prípade ak si založím tú živnosť, tak budem pracovať iba na odvody, ak náhodou nedostanem zakázku 4 mesiace v kuse (čo sa stáva)...
Už som bol rozhodnutý, ale zas mám chrobáka v hlave :confused: :mee: