leverage
17.03.08,12:26
Som živnostníkom od októbra 2007, kde popri iných činnostiach vykonávam aj prenájom nehnuteľnosti, ktorá je v obchodnom majetku a uplatňujem si odpisy. Nehnuteľnosť bola financovaná z hypotekárneho úveru. Môžem si do daňových výdavkov v JÚ zahrnúť aj úroky z úveru za obdobie 1-9/2007 a zároveň výdavky spojené so zariadením nehnuteľnosti z 9/2007, to znamená zahrnúť výdavky pred začiatkom živnosti?

Stefan
leverage
18.03.08,11:56
nikto sa k tomu nevyjadril?????
garter
18.03.08,14:36
Niečo podobného by zaujímalo aj mňa.
S.r.o. si chce kúpiť nehnuteľnosť, na ktorú nemá vlastné finančné prostriedky a ani tak dobre ekonomicky nie je na tom, aby jej banka dala úver. Táto s. r. o. má však "spriaznenú dušu", ktorá by financiami pomohla (fyzická osoba nepodnikateľ), ktorá určite dostane od banky úver. Úroky z tohto úveru ako preniesť do s. r. o. a aby "spriaznená duša" z úrokov nemusela platiť dane. Do ktorého § to dať, aby si z toho mohla uplatniť úroky čo zaplatí banke?
Úroky platené banke by boli totožné s vyučtovanými úrokami s. r. o.
garter
18.03.08,18:39
posúvam
ekopo
18.03.08,18:55
K zadaniu v čase platnosti t.j.rok 2007:
§ 11 postupov účtovania:
3) Za náklady súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku sa nepovažujú najmä


a) penále, pokuty, úroky z omeškania alebo iné sankcie zo zmluvných vzťahov a peňažné náhrady škôd súvisiacich s obstaraním dlhodobého hmotného majetku,
b) náklady na prípravu zamestnancov pre budované prevádzky a zariadenia,
c) náklady na vybavenie obstarávaného dlhodobého hmotného majetku zásobami,
d) náklady na biologickú rekultiváciu,
e) náklady súvisiace s prípravou a zabezpečením výstavby, ktoré vznikli po uvedení obstarávaného dlhodobého hmotného majetku do užívania,
f) náklady na opravy a udržiavanie dlhodobého hmotného majetku, pričom opravami sa rozumie odstraňovanie čiastočného fyzického opotrebenia alebo poškodenia za účelom uvedenia do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu; uvedením do prevádzkyschopného stavu sa rozumie vykonanie opravy aj s použitím iných než pôvodných materiálov, náhradných dielcov, súčastí alebo technológií ak nedôjde k zmene technických parametrov alebo zvýšeniu výkonnosti majetku a ani k zmene účelu použitia; udržiavaním sa rozumie spomaľovanie fyzického opotrebenia, predchádzanie jeho následkom a odstraňovanie drobnejších závad,
g) úroky z úverov, ak do času uvedenia tohto majetku do používania účtovná jednotka nerozhodne, že budú tvoriť súčasť obstarávacej ceny.
garter
18.03.08,21:33
K zadaniu v čase platnosti t.j.rok 2007:
§ 11 postupov účtovania:
3) Za náklady súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku sa nepovažujú najmä


a) penále, pokuty, úroky z omeškania alebo iné sankcie zo zmluvných vzťahov a peňažné náhrady škôd súvisiacich s obstaraním dlhodobého hmotného majetku,
b) náklady na prípravu zamestnancov pre budované prevádzky a zariadenia,
c) náklady na vybavenie obstarávaného dlhodobého hmotného majetku zásobami,
d) náklady na biologickú rekultiváciu,
e) náklady súvisiace s prípravou a zabezpečením výstavby, ktoré vznikli po uvedení obstarávaného dlhodobého hmotného majetku do užívania,
f) náklady na opravy a udržiavanie dlhodobého hmotného majetku, pričom opravami sa rozumie odstraňovanie čiastočného fyzického opotrebenia alebo poškodenia za účelom uvedenia do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu; uvedením do prevádzkyschopného stavu sa rozumie vykonanie opravy aj s použitím iných než pôvodných materiálov, náhradných dielcov, súčastí alebo technológií ak nedôjde k zmene technických parametrov alebo zvýšeniu výkonnosti majetku a ani k zmene účelu použitia; udržiavaním sa rozumie spomaľovanie fyzického opotrebenia, predchádzanie jeho následkom a odstraňovanie drobnejších závad,
g) úroky z úverov, ak do času uvedenia tohto majetku do používania účtovná jednotka nerozhodne, že budú tvoriť súčasť obstarávacej ceny.
To uvažujem ako postupovať v tomto roku (2008). Nehnuteľnosť kupuje s.r.o., úroky v s.r.o. by som dala do obstarávacej ceny. Mňa trápi ako poriešiť úroky u fyzickej osoby-nepodnikateľa, aby z úrokov vyšiel daňový základ 0, do ktorého § príjmov zaradiť.
leverage
19.03.08,08:02
to znamena, ze sa mozem rozhodnut priratat uroky od 1-9/2007 do obstaravacej ceny nehnutelnosti. Uroky uctovane od 10/2007 uz budem uctovat ako vydavok.
Nie je mi vsak jasne ako poriesit vydavky na zariadenie nehnutelnosti, na ktore mam doklad z 9/2007?
leverage
22.03.08,13:03
to znamena, ze sa mozem rozhodnut priratat uroky od 1-9/2007 do obstaravacej ceny nehnutelnosti. Uroky uctovane od 10/2007 uz budem uctovat ako vydavok.
Nie je mi vsak jasne ako poriesit vydavky na zariadenie nehnutelnosti, na ktore mam doklad z 9/2007?

zaujimal by ma nejaky nazor....