PeterG20
17.03.08,11:26
Dobry den,

prosim vas o radu v nasej situacii. Moja manzelka bola zamestnana posledne 4 roky a riadne si platila povinne nemocenske poistenie do 23.12 2007 kedy sa stala nezamestnanou, evidovanou od 2.1.2008.

vo februari sme sa vzali a v marci sme zistili, ze cakame dietatko s predpokladanym datumom porodu 2.10.2008.

Chceli by sme vediet, ci budeme mat narok na tuto davku - materske, a ak nie, co by sme mali v tejto situacii robit. Ja som student VS v poslednom rocniku, nemam ziaden prijem.

do predpokladaneho dna porodu zostava priblizne 200 dni.. prosim poradte..

Dakujeme.

P&J
Jozef Mihál
17.03.08,10:43
DNP už nestihnete (de facto je potrebných 26 týzdňov pred nástupom na materskú).

Reálnym riešením je pred nástupom na MD zamestnať sa. Stačí pár dní pred odchodom na MD. Podľa možností s príjmom v prepočte na mesiac 28000 Sk.
PeterG20
17.03.08,12:25
dakujeme
veronika2308
17.03.08,15:31
Prosím vás, to akože žena, ktorá je nezamestnaná, resp. evidovaná na ÚP nemá v prípade nastupu na materskú nárok na žiadné dávky???????
Jozef Mihál
17.03.08,15:41
Ak nemá nárok na materské, má nárok na rodičovský príspevok odo dňa pôrodu.
Maruska2012
07.08.12,13:22
Dobrý deň, chcela by som sa spytat na "matersku" pripadne "rodicovke" prispevky.. Neplatila som si nikdy DNP a teraz sa to aj tak zrusilo tak sa to ani nedá, no teraz som tehotná, pracovala som asi pol roka na zmluvu, potom som mala inu pracu na zmluvu presne 3 mesiace.. Ostatné moje práce boli na brigadu, dohodu a pod. Takze som pravdepodobne neodpracovala dostatok dní, aby som mohla mat plnu matersku, takže nedostanem vobec matersku ? Kolko teda dostanem ? Prosim o radu, vobec neviem co by som mohla "spravit" ak sa nieco este dá (porod je vo february 2013) aby som mala vacsiu matersku.. Dakujem PS:teraz som evidovana na UPSVaR, a mam zaujem o absolevntku prax.