zzuuz
17.03.08,11:27
Dufam, ze sa neprevinim proti etike porady, ale mam nasledovnu otazku.
Som SZCO a potrebujem zobrat HYPOuver na kupu bytu. Jedina moznost, ako dostat HYPO so ziadanou cielovou sumou je priznat v danovom priznani iba prijmy (bez nakladov) - takze budem musiet zaplatit do 31.3. dan a predpokladam, ze i preddavky - lebo danova povinnost urcite presiahne 50tis.
Teraz ma vsak napada, ze je skoda zbytocne zaplatit vysoku dan a rozmyslam, ze po prideleni uveru podam dodatocne danove priznanie. Iba neviem, ako to cele pochopi danovy urad. V podstate dodatocne danove priznanie bude uz spracovane podla skutocnosti so skutocnymi nakladmi. Vrati mi preplatok ihned a zaroven mi zrusi povinnost platit preddavky? Urcite je lepsie zbytocne zaplatenu dan alebo odvody uhradit banke na splatku uveru...
Dana K.
17.03.08,10:39
Daňový úrad to nemá prečo chápať alebo nechápať, keby mali rozmýšľať nad každým daňovým priznaním, tak neviem, neviem :) Môže to byť pre nich dôvod na kontrolu,ale podaním dodatočného DP zákon neporušíš.

Čo sa týka banky, tak to už záleží na tvojom svedomí, je to prinajmenšom klamanie a zatajovanie skutočností pre poskytnutie úveru :(. Aj keď sa to bežne robí a banky o tom vedia, ale všetci sa tvária, že nevedia :confused:
zzuuz
17.03.08,10:44
Daňový úrad to nemá prečo chápať alebo nechápať, keby mali rozmýšľať nad každým daňovým priznaním, tak neviem, neviem :) Môže to byť pre nich dôvod na kontrolu,ale podaním dodatočného DP zákon neporušíš.

Čo sa týka banky, tak to už záleží na tvojom svedomí, je to prinajmenšom klamanie a zatajovanie skutočností pre poskytnutie úveru :(. Aj keď sa to bežne robí a banky o tom vedia, ale všetci sa tvária, že nevedia :confused:

No veď jasne. Ja to aj tak chapem, ze vacsi problem to moze byt pre banku. Ale aj tak. Ked ja priznam dan 80tis (som iba obycajny maly zivnostnik), tak mi socialka a zdravotka vyskoci do neuveritelnej vysky. A to prave moze ohrozit moju schopnost splacat uver. Takze pre banku je urcite vyhodnejsie, ked uver budem moct splacat...a to naozaj nijako inak zabezpecit neviem. A byvat chceme vsetci. Hypo pre mladych je do vysky 1,5M. A co uz len mozem kupit za taku sumu..maximalne vacsiu skatulu od pracky a nastahovat sa pod most Apollo, pokial aj tam uz nie je plno...

Islo mi hlavne o vratenie toho preplatku z dodatocneho priznania a hlavne ci sa potom budu posudzovat moje preddavky podla danovej povinnosti z dodatocneho priznania.