goosesk
17.03.08,12:40
Dobry den,

stala sa mi taka vec.

napisem to chronologicky za sebou aby to bolo jasne na co sa pytam:

30.5.2006 -nezaplatena pokuta na mieste - exekucny titul

31.12.2007 - navrh opravneneho - exekutor zacina exekuciu

16.1.2008 - zaplatil som pokutu prevodom z uctu

31.1.2008 - poverenie na vykonanie exekucie


moje otazky:

1. preco som nebol informovany o tom ,ze exekutor zacina exekuciu ? keby mi ten ....... zavolal ,ze mame na vas exekuciu , tak by som mu to zaplatil ,jeho odmenu 500sk a k tomu 6 korun na telefon a vsetci by boli spokojni.

2. exekutor mi poslal pohladavku vo vyske 4808sk = 1000,- pokuta + domena 500 + naklady exekucie 2700 + dan 608

je mozne sa dozvediet pripadne nesuhlasit s nakladmi exekucie ? nechapem co vsetko tam mohlo stat 2700 +dan. Je mozne proti tomu sa odvolat a vyhrat ? aby som nemusel platit pripadne sudne konania vo vyske 6% z vymahaneho naroku (min2000 ) ...

vymahany narok je co ? 1000 pokuta + 500 urok ? ved bojujem proti tym nakladom ,,tak hadam to tam nieje spocitane.


3. urcite ste si vsimli ,ze som pokutu zaplatil v case, ked som este nevedel ,ze nejaka exekucia existuje. Co teraz ? volal som exekutorovi a on navrhol znizit naklady exekucie na 3300 a aby som to zaplatil .. Ako ale dostanem tich uz zaplatenych 1000korun ?

4. je mozne sa dohodnut s policajnym riaditelstvom o stiahnuti exekucie ? tym padom zaplatena pokuta uz je a exekutorovi sa podla zakona musi vyplatit 50% nakladov

podla vyhlasky:
(2) Ak súdny exekútor upustí od vykonávania exekúcie podľa § 46 ods. 3 zákona, patrí mu 50 % z odmeny vypočítanej podľa odseku 1.
neviem co je paragraf 46... vyhlaska je len po par. 28 a nemam exekutorsky zakon.


Co mozem spravit aby som platil co najmenej (predsa len som tu pokutu zaplatil z vlastnej vole pred tym ako som sa dozvedel o exekucii) .


dakujem za akekolvek rady.

J.
goosesk
17.03.08,11:43
aha.. pardon ..este som zabudol dodat kedy som toto oznamenie dostal.


17. marca 2008 prevzaty list od exekutora , ktory bol poslany 14. marca. podpis exekutora je v bratislave dna 12. marca 2008.
zuzana.š.
17.03.08,18:15
podľa § 51 exekučného zákona, povinný môže vzniesť u súdneho exekútora povereného vykonaním exekúcie do 14 dní od doručenia upovedomenia o začatí exekúcie námietky proti exekúcii, ak po vzniku exekučného titulu nastali okolnosti, ktoré spôsobili zánik vymáhaného nároku. Exekúciu podľa § 57 súd zastaví, ak po vydaní rozhodnutia zaniklo právo ním priznané.

Ak súd rozhodne o zastavení exekúcie, rozhodne aj o tom, kto a v akej výške zaplatí trovy exekúcie.
Trovy exekúcie pri zastavení exekúcie sa vyratúvajú paušálne za jednotlivé úkony. Ďalej vymáhaná pohľadávka je to, čo platíš oprávnenému.


§ 46 hovorí o upustení od exekúcie, ak povinný splnil, čo mu ukladá rozhodnutie.


Napíš námietky a žiadaj exekútora o upustenie od exekúcie. Ak po podaní námietok exekútor upustí od vykonávania exekúcie § 46, o námietkach netreba rozhodovať. Taktiež si žiadaj vyúčtovanie exekúcie aj hotových výdavkov. Trovy by mali byť ako pri upustení od exekúcie, teda polovičné.
goosesk
17.03.08,19:04
aka je ale sanca ,ze po vyneseni namietky proti exekucii , sud rozhodne v moj prospech ?

zoberie do uvahy fakt, ze exekutor ma mohol vyzvat pred podanim na sud a tym padom usetrit sudne konanie ? Lebo je pravdepodobne ,ze by som to bol zaplatil ihned, kedze som tak vykonal aj bez kontaktu s exekutorom ? zaplatil by som len odmenu ,a ziadne trovy by tym nevznikli. teda urcite mensie ako teraz.
riccado
17.03.08,19:06
podľa § 51 exekučného zákona, povinný môže vzniesť u súdneho exekútora povereného vykonaním exekúcie do 14 dní od doručenia upovedomenia o začatí exekúcie námietky proti exekúcii, ak po vzniku exekučného titulu nastali okolnosti, ktoré spôsobili zánik vymáhaného nároku. Exekúciu podľa § 57 súd zastaví, ak po vydaní rozhodnutia zaniklo právo ním priznané.

Ak súd rozhodne o zastavení exekúcie, rozhodne aj o tom, kto a v akej výške zaplatí trovy exekúcie.
Trovy exekúcie pri zastavení exekúcie sa vyratúvajú paušálne za jednotlivé úkony. Ďalej vymáhaná pohľadávka je to, čo platíš oprávnenému.


§ 46 hovorí o upustení od exekúcie, ak povinný splnil, čo mu ukladá rozhodnutie.

exekucne konania zacina dnom, kedy bol sudnemu exekutorovi doruceny navrh. nakolko povinny zaplatil opravnenemu vymahany narok az po doruceni navrhu sudnemu exkutorovi, ma sa zato, ze pohladavka opravneneho bola uspokojena pocas exekucneho konania.
v tomto pripade nema ziaden vyznam podavat namietky proti exekucii, ktore sa spoplatnuju sudnym poplatkom, lebo exekutor aj tak v zmysle §46 ods 3 EP upusti od exekucie.
namieste je podat namietky proti trovam exekuciu, ktore vsak treba podat do 3 dni od dorucenia upovedomenia exekucie a treba odovodnit, ze predbezne trovy exekucie su neprimerane, nakolko povinny uspokojil pohladavku povinneho a sudnemu exekutorovi nevznikli hotove vydavky az v takom rozsahu...
teoreticky by mohol sud tymto namietkam vyhoviet a trovy znizit
riccado
17.03.08,19:12
Napíš námietky a žiadaj exekútora o upustenie od exekúcie. Ak po podaní námietok exekútor upustí od vykonávania exekúcie § 46, o námietkach netreba rozhodovať. Taktiež si žiadaj vyúčtovanie exekúcie aj hotových výdavkov. Trovy by mali byť ako pri upustení od exekúcie, teda polovičné.

mimochodom § 46 ods 3 EP odkazuje na § 5 vyhlasky 288/1995 Z.z. o odmenach a nahradach sudnych exekutorov nasledovne:

§ 5
(2) Ak súdny exekútor upustí od vykonávania exekúcie podľa §46 ods.3 zákona, patrí mu 50% zodmeny vypočítanej podľa odseku 1.
(3) Ustanovenia onáhrade hotových výdavkov a onáhrade za stratu času pri výkone exekučnej činnosti tým nie sú dotknuté.

exekutor mu teda ma znizit napolovicu len odmenu, co mu vsak neznizi, lebo ju ma minimalnu a hotove vydavky mu neznizi tiez.

podat namietky proti trovam je najlepsie riesenie
goosesk
17.03.08,19:17
riccado: znizil mi ich okamzite z 3808 na 3300 ... je to od neho ustretovy krok ,,ale ajtak sa mi to zda privela, nakolko keby ma bol strucne vyzval v januari ,ze ak nezaplatim pojde to na sud, tak by to mal bez roboty. Takto to zbytocne predrazil .. myslis ,ze by to na sude preslo ?

dik .. je mi to jedno ,, zaplatit to zaplatim ,ide mi o princip ako zbytocne zdieraju .
goosesk
17.03.08,19:20
zrejme nieje v zakone zakotvene ,ze by ma mal upozornit, ale to by hadam mohlo byt pod niecim ako ferove jednanie.. alebo nieco v tom zmysle..

je mozne napadnut postup exekutora, ze keby zvoli inu cestu, bolo by to bez sudu ? a tym padom lacnejsie?
riccado
17.03.08,19:22
riccado: znizil mi ich okamzite z 3808 na 3300 ... je to od neho ustretovy krok ,,ale ajtak sa mi to zda privela, nakolko keby ma bol strucne vyzval v januari ,ze ak nezaplatim pojde to na sud, tak by to mal bez roboty. Takto to zbytocne predrazil .. myslis ,ze by to na sude preslo ?

dik .. je mi to jedno ,, zaplatit to zaplatim ,ide mi o princip ako zbytocne zdieraju .

myslim, ze by to malo prejst. hlavne to odovodni tym, ze narok opravneneho uz je uspokojeny a ziadne dalsie hotove vydavky exekutorovi uz nevzniknu.
v tom januari ta nemohol a ani nemal na nic vyzyvat, nakolko on musel cakat na poverenie zo sudu a to upovedomenie o zacati exekucie je zakonny postup, takto postupovat musi...
riccado
17.03.08,19:26
zrejme nieje v zakone zakotvene ,ze by ma mal upozornit, ale to by hadam mohlo byt pod niecim ako ferove jednanie.. alebo nieco v tom zmysle..

je mozne napadnut postup exekutora, ze keby zvoli inu cestu, bolo by to bez sudu ? a tym padom lacnejsie?

nemyl si to...
to je sudny exekutor a ziadna vymahacska spolocnost...
on postupuje presne podla exekucneho poriadku a ziadne ine kontaktovanie teba, napr. telefonicky skutocne nema oporu v zakone a nie je namieste...

nechap ma prosim v zlom, ale v tomto urcite nepochybil...
jedine mozno v tom, ze si trosku natiahol trovy, tak v tom sa treba branit.
pozor, mas na to 3 dni
goosesk
17.03.08,19:27
riccado: moment... tie vydavky ,ktore si uplatnuje niesu tie ,ktore mu uz vznikli ? tam ma napocitane aj nieco co by mohlo v buducnosti este len vzniknut ?

lebo si to napisal v zmysle ,ze stalo ho to menej ako napisal , lebo v buducnosti uz viac ho to stat nebude..
riccado
17.03.08,19:31
riccado: moment... tie vydavky ,ktore si uplatnuje niesu tie ,ktore mu uz vznikli ? tam ma napocitane aj nieco co by mohlo v buducnosti este len vzniknut ?

lebo si to napisal v zmysle ,ze stalo ho to menej ako napisal , lebo v buducnosti uz viac ho to stat nebude..

to su predbezne trovy, lebo nikdy sa nemoze vediet, kedy sa narok vymoze, a kolko vydavkov na to bude treba vynalozit...
to uz nie je tvoj pripad, nech sa sud vysporiada s tym, kolko vydavkov uz vynalozil
goosesk
17.03.08,19:33
riccado: este taky detail prosim ta.

priamo v tom co som dostal sa pise:

proti exekucii moze ....... namietky do 14 dni.
proti trovam exekucie ......... namietky do 3 dni ..


ale na konci sa pise :

Konania sudu o namietkach proti exekucii sa spoplatnuju vo vyske 6% z vymahaneho naroku...... Sk.

takze konania sudu proti trovam exekucie sa nespoplatnuju ,alebo to tam zabudol napisat :) .. ked uz sa tahaju za slovicka, tak aj ja musim zacat.
zuzana.š.
17.03.08,19:34
to su predbezne trovy, lebo nikdy sa nemoze vediet, kedy sa narok vymoze, a kolko vydavkov na to bude treba vynalozit...
to uz nie je tvoj pripad, nech sa sud vysporiada s tym, kolko vydavkov uz vynalozil

ale ak sa odvolá voči trovám exekúcie, o trovách rozhoduje súd a ten si nechá zaplatiť poplatok min. 6%
riccado
17.03.08,19:40
ale ak sa odvolá voči trovám exekúcie, o trovách rozhoduje súd a ten si nechá zaplatiť poplatok min. 6%

si o tom presvedcena?:D
goosesk
17.03.08,19:44
zuzana: v tomto pripade by si nechal minimalne 2000 , to je minimum.

riccado: uz len taka bodka. Ak podam namietku, dostane sa to pred sud, zaplatim za sud 2000, a sud dokaze ,ze trovy niesu ani 3800 a ani 3300 ale vyrazne pod 3000 ,tak sudne trovy za tento spor plati exekutor ? (tych min. 2000) ..
zuzana.š.
17.03.08,19:46
si o tom presvedcena?:D

§ 200 exekučného poriadku hovorí o tom, že o námietkach voči trovám exekúcie rozhoduje súd. A súd sa spoplatňuje.

Ale, môžeš sa pokúsiť napísať odvolanie, ak exekútor nezníži hotové výdavky sám /TE sú min. 500,-Sk, tak to nemôže znížiť/, odvolanie odošle na príslušný okresný súd a ten ak nemá zaplatený súdny poplatok, nebude konať a vyzve ťa na zaplatenie súdneho poplatku. Potom sa ti to už neoplatí.

Ale osobne si myslím, že každý exekútor chce mať čo najkôr ukončený spis a nebude to naťahovať.
goosesk
18.03.08,08:38
prosim Vas ,,je mozne dokoncit tuto temu ?

ake su realne exekutorske trovy ,kedze pokuta bola zaplatena este pred poslanim doporucenky o zacati exekucie. ??

ked vyhram ten sud (lebo trovy budu mensie ako 3300) ,kto zaplati 2000 korun sudne trovy ? je mozne potom ziadat odskodnenie este aj za pracu advokata od exekutora ?



ide mi o to ,ze ci to mam zobrat,,, ten jeho navrh 3300 ,,alebo sa s nim hadat... a vyhadat lepsiu cenu.
zuzana.š.
18.03.08,19:32
prosim Vas ,,je mozne dokoncit tuto temu ?

ake su realne exekutorske trovy ,kedze pokuta bola zaplatena este pred poslanim doporucenky o zacati exekucie. ??

ked vyhram ten sud (lebo trovy budu mensie ako 3300) ,kto zaplati 2000 korun sudne trovy ? je mozne potom ziadat odskodnenie este aj za pracu advokata od exekutora ?



ide mi o to ,ze ci to mam zobrat,,, ten jeho navrh 3300 ,,alebo sa s nim hadat... a vyhadat lepsiu cenu.

skús napísať ako som napísala vyššie. Poplatok súdu platíš ty - teda tie dve tisícky, takže sa ti neoplatí ísť na súd. Skús sa odvolať, viď vyššie
riccado
19.03.08,07:46
skús napísať ako som napísala vyššie. Poplatok súdu platíš ty - teda tie dve tisícky, takže sa ti neoplatí ísť na súd. Skús sa odvolať, viď vyššie

mozes konkretizovat to "odvolanie"?
ziadne take odvolanie nie je mozne, a bude posudzovane podla jeho obsahu, teda ako "namietky proti trovam exekucie". exekutor nema opravnenie rozhodovat o ziadnom "odvolani" a rozhodovat o tom bude tak ci tak sud...
zuzana.š.
19.03.08,09:17
mozes konkretizovat to "odvolanie"?
ziadne take odvolanie nie je mozne, a bude posudzovane podla jeho obsahu, teda ako "namietky proti trovam exekucie". exekutor nema opravnenie rozhodovat o ziadnom "odvolani" a rozhodovat o tom bude tak ci tak sud...




Skúsiť môžeš žiadať zníženie hotových výdavkov exekútora - formou odvolania. Možno ti zníži trovy exekúcie, aby mal ukončený spis, keďže si pohľadávku uhradil pred vydaním poverenia na vykonanie exekúcie. V horšom prípade, zašle tvoje odvolanie na súd, aby rozhodol. Ale najprv ťa vyzve na zaplatenie súdneho poplatku min. vo výške 2000,-Sk. Vtedy zaplať to, čo bolo napísané v upovedomení o začatí exekúcie a žiaden súd nebude rozhodovať bez zaplateného poplaku, ale aspoň to skús. Potom si žiadaj rozúčtovanie hotových výdavkov. Až po skončení exekúcie. Uvidíš, čo všetko si mal platiť.
goosesk
30.03.08,06:32
predbezne ukoncenie:

ani som si nemyslel aky svet je maly..

kamos pozna exekutora ,ktory je priamo v jednej z komisii komory exekutorov. A ten sam potvrdil ,ze tie ceny su premrstene,, mam ziadat o vyuctovanie nakladov exekucie s naslednym vyplatenim prebytku.

Ak by sa mi suma aj po vyplateni prebytku zdala premrstena, mozem to riesit staznostou adresovanou priamo exekutorksej komore.

zatial dohoda s exekutorom :

original pohladavka 4808,-


zaplatena pokuta pred prijatim doporucenky: 1000
predbezna dohoda s exekutorom (trovy + odmena) 2380

zatial usetrenych
4808 -1000 - 2380 = 1428 ,-

31. posielam ziadost o vypis trov exekucie ,,a podla toho co tam bude vypisane,,porovnam s vyskou aka je odporucena v zakone a porovnam s inymi exekutormi ,,,a potom sa uvidi...


Zatial vdaka