abcd.kates
17.03.08,13:30
Čaute, ešte k tým odpisom HIM sa chcem spýtať, konkrétne mám majetok zaradený do 2 odpisovej skupiny s rovnomerným odpisovaním. Bol zakúpený 14.06.2007. Ako ho mám odpisovať na konci roka 2007 ? Len pomernou časťou na 7 mesiacov ?
A ešte jedna podotázočka - ročný odpis sa zaokrúhľuje ? Diky.
Vladimír Ozimý
17.03.08,12:42
Čaute, ešte k tým odpisom HIM sa chcem spýtať, konkrétne mám majetok zaradený do 2 odpisovej skupiny s rovnomerným odpisovaním. Bol zakúpený 14.06.2007. Ako ho mám odpisovať na konci roka 2007 ? Len pomernou časťou na 7 mesiacov ?
A ešte jedna podotázočka - ročný odpis sa zaokrúhľuje ? Diky.


Odpis zaokruhlujeme na celé koruny nahor

Z daňového hľadiska odpis poznáme ročný (len v určitých prípadoch mesačný čo nie j váš prípad). t.j. uplatníte celý ročný odpis
HankaS
17.03.08,12:58
Ak máš v internej smernici napísané, že účtovný odpis sa nerovná daňovému, tak potom účtovne budeš opisovať 7 mesiacov, ale daňovo ročne.
Takže účtovný odpis bude tvojou pripočítateľnou položkou k HV a daňový odpis bude odpočítateľnou položkou, resp. rozdiel týchto bude pripoč,.alebo odpoč.
Vladimír Ozimý
17.03.08,13:13
no takto aby sme ucelili túto temu:

V podvojnom účtovníctve

a) účtovné hľadisko - v účtovníctve na účte 551 účtujeme účtovné odpisy na základe odpisového plánu určeného v internej smernici spoločnosti
b) daňové hľadisko (uplatňujeme odpisy ak evidujeme majetok ku dňu ku ktorému zostavujeme účtovnú závierku(väčšinou k 31.12.2007- inak nárok na odpis nevzniká) - ak sa mi nerovnajú daňové odpisy z účtovnými odpismi upravíme základ dane v daňovom priznaní na riadku 150 ak účtovné odpisy sú väčšie ako daňové a na riadku 250 ak daňové odpisy prevyšujú účtovné. Celý rozdiel sa uvádza v tabuľke B na 4 strane

V jednoduchom účtovníctve

a) účtovné hľadisko - účtovné odpisy evidujeme len evidenčne v knihe dlhodobého majetku
b) daňové hľadisko - daňové odpisy zaevidujeme do peňažného denníka ako prevádzkovú réžiu (takisto celoročný odpis ak evidujeme majetok k 31.12)
abcd.kates
17.03.08,14:17
ďakujem Vladimír. Vediem JU. Takže v deň zakúpenia HIM - zapísať do knihy HIM a peň. denníka do kolónky Neovplyvňujúce základ dane, nákup HIM ? A na konci roka k 31.12.2007 ročný odpis t.j. 1/6 z obstarávacej ceny. (odp. sk.2). Chápem to správne ?
sara-ke
03.03.10,08:27
dobry den, chcela by som sa opytat, musi sa v PU uctovat o odpisoch? myslim uctovne odpisy musim uplatnit? (danove nemusim, vsak?) pytam sa kvoli tomu, ze mame dost vysoku stratu a ak nauctujem este aj odpisy tak sa to zas len zvysi. mame aj majetok obstarany na leasing.

:o
Zoltán Kovács
03.03.10,08:30
dobry den, chcela by som sa opytat, musi sa v PU uctovat o odpisoch? myslim uctovne odpisy musim uplatnit? (danove nemusim, vsak?) pytam sa kvoli tomu, ze mame dost vysoku stratu a ak nauctujem este aj odpisy tak sa to zas len zvysi. mame aj majetok obstarany na leasing.

:o

Účtovné odpisy sa musia účtovať. Ale daňové nie. Rozdiel medzi ÚO a DO vysporiadaš v rámci DP. Účtovné odpisy budú pripočitateľnou položkou.
azla
03.03.10,08:32
Aby bolo účtovníctvo UJ správne, preukazateľne, úplne atď .....musí sa o účtovných odpisoch učtovať.
Daňové odpisy môžeš prerušiť (okrem majetku na leasing).

Účtovné odpisy učtuješ podľa odpisového plánu účtovnej jednotky. Ak si to vieš zdôvodniť, môžeš zmeniť - upraviť odpisový plán a môžeš účtovné odpisy znížiť (stanoviš si dobu používania na dlhšie obdobie a mesačný odpis Ti klesne)
sara-ke
03.03.10,10:04
Účtovné odpisy sa musia účtovať. Ale daňové nie. Rozdiel medzi ÚO a DO vysporiadaš v rámci DP. Účtovné odpisy budú pripočitateľnou položkou.

a nevadi ak mam stanovene ze UO=DO ? mozem to teraz zmenit? ze danove budu 0,- ??

este k tomu leasingu ak si neuplatnim dan.odpis k leasingu, to znamena, ze mi prepadne (teda nejde o prerusenie?), al emozem si ho neuplatnit, vsak?

dakujem
azla
03.03.10,10:40
UO=DO ...to nie je správne.

Účtovné odpisy majú vyjadrovať opotrenie podľa používania.
Rovnať sa môžu vtedy, ak doba používania bude rovnaká aká je v zákone o dani z príjmov a majetok sa zaradí do používania v januári.
Ťažko sa budú rovnať DO UO, ak sa majeto kúpi v 12.tom mesiaci.:D

Ak sa pri leasovanom majetku neuplatnia daňové odpisy - tak jednoducho prepadnú. Tu sa nedá posunúť daňové odpisovanie. Majetok sa musí daňovo odpísať počas doby trvania leasingu.
sara-ke
03.03.10,11:24
no hmmm, ze UO=DO nie je spravne, no ale co uz ked to tak bolo nastavene uz predo mnou, ja som prevzala uctovnictvo, uz by som to nerada menila (ak sa to vobec moze) nebude v tom potom chaos? myslite, ze to tak uz mozem nechat? alebo mam zmenit odpisovy plan?
Zoltán Kovács
03.03.10,11:55
no hmmm, ze UO=DO nie je spravne, no ale co uz ked to tak bolo nastavene uz predo mnou, ja som prevzala uctovnictvo, uz by som to nerada menila (ak sa to vobec moze) nebude v tom potom chaos? myslite, ze to tak uz mozem nechat? alebo mam zmenit odpisovy plan?

Účtovné odpisy sa môžu meniť.
MTavac
23.03.10,06:03
Prosím, vie mi niekto poradiť, keď má HIM Automobil zostatkovú hodnotu 1620 Eur môžem ho v roku 2009 doodpisovať? V JÚ celá čiastka do VOZD, v PÚ pokračovať v účtovných odpisoch, ale dňovo odpísať v r. 2009. Myslím, že som to takto počula na školení, no chcem sa uistiť. Ďakujem
MTavac
23.03.10,07:15
poradí mi prosím niekto? ďakujem
luciana1
03.05.10,18:31
Chcem sa opýtať ohľadom ÚO a DO. Máme stroj - zubárske kreslo zakúpené v roku 2009, ktorý je zaradený v 2. odpisovej skupine. DO bol 1/6 za rok 2009. Lenže pri ÚO som si nevšimla, že v tabuľke bolo nastavené odpisovanie podľa 1. odpisovej skupiny, čiže 1/4 za rok 2009. Takže ÚO mám vyrátané za minulý rok podľa 1.skupiny, a tento zostatok je aj vo výkaze o MaZ. Môže byť, že ÚJ si určila, že účtovne odpíše stroj za kratší čas ako daňovo? Alebo to prerátam a podám dodatočný výkaz. Nemá to vplyv na daňovú povinnosť.
luciana1
03.05.10,19:29
Prosím, môže mi niekto pomôcť, čo s tým?
Marína
03.05.10,20:13
Skús si najprv, prosím, prečítať tento príspevok http://www.porada.sk/1355728-post192.html
Klikni aj na odkaz(link) v príspevku.
luciana1
04.05.10,09:48
Ide o to, že stroj má dobu použiteľnosti aj 15 rokov - ak nie je poruchový. Len som sa chcela uistiť, či môžem dať aj kratšiu dobu, či to nebude divné, že sme ho tak skoro odpísali účtovne. Ale keď si to obhájim, tak je všetko OK?
azla
06.05.10,09:12
Ide o to, že stroj má dobu použiteľnosti aj 15 rokov - ak nie je poruchový. Len som sa chcela uistiť, či môžem dať aj kratšiu dobu, či to nebude divné, že sme ho tak skoro odpísali účtovne. Ale keď si to obhájim, tak je všetko OK?

Presne tak, účtovné odpisy sú čisto v kompetencii účtovnej jednotky. Majú vplyv na účtovný hospodársky výsledok. (ak sú vyššie UO, bude nižší zisk a menej sa rozdelí medzi spoločníkov a akcionárov v prvých rokoch)
....je to iba vec účtovnej jednotky - napr. chce poskytovať nadštandardné služby v kvalitnými, modernými strojmi - nikto to nemôže spochybňovať.
Ing. Pavol Zúber
25.05.10,06:04
chcem sa spýtať, spoločnosť k 31.05.2010 ukončila činnosť ku ktorej sa vzťahoval odpisovaný majetok. Môže si uplatňovať naďalej odpisy alebo musí majetok vyradiť?
KEJKA
25.05.10,06:17
odpisovať treba, obávam sa, že daňové odpisy (DO) nebudú uznateľné, keď priznávaš, že z tohto majetku nemáš príjmy.
Je vhodné
a) upraviť odpisy/znížiť, kedže majetok sa nepoužíva a prerušiť DO
b) majetok predať, prenajať, požičať................ a pokračovať v odpisovaní ako doteraz.
Ing. Pavol Zúber
26.05.10,04:36
Takže pokiaľ majetok nebude predaný ani prenajatý v účtovných odpisoch budem pokračovať ale daňové budú pripočítateľná položka v DP, čiže ZC majetku sa bude znižovať. Je to tak správne?
KEJKA
26.05.10,13:37
daňové neuplatníš a účtovné pripočítaš k ZD.
ZC účtovná sa bude znižovať, ZC daňová bude stále na tej istej úrovni.
neskôr, ked sa ti majetok podarí predať, tak ZC daňovú si odpočítaš od ZD.
Ferdo Mravec
23.07.10,20:23
Poprosila ba som o radu....
mám v účtovníctve zaradený HIM, vypočítané odpisy daňové a účtovné ( robím v alfe), len neviem čo mám robiť s účtovnými odpismi ? Program mi to rozpísal na každý mesiac, treba to niekde ešte zapisovať, teda účtovať??? Do PD???
Takúto vec účtujem prvý krát, prosím poraďte.
Ďakujem.....
ego.mc
24.07.10,10:14
Nie, do PD účtovné odpisy nezapisuješ.
ÚO sa prejavia pri uzávierke (a pri inventúre HIM), kde do Výkazu majetku uvedieš hodnotu HIM zníženú o tieto odpisy.
Do PD sa v rámci uzávierkových operácií uvádzajú daňové odpisy.
Ferdo Mravec
25.07.10,18:00
Ďakujem............
vilob
26.12.10,20:15
čo robiť v prípade, keď sro zakúpila stroj v r. 2008 a neodpisovala. Dajú sa v r. 2010 dodatočne uplatniť odpisy aj spätne?
marjankaj
26.12.10,20:22
čo robiť v prípade, keď sro zakúpila stroj v r. 2008 a neodpisovala. Dajú sa v r. 2010 dodatočne uplatniť odpisy aj spätne?

Nie nedajú.
Daňové odpisy ak nejde o leasing sa však dajú prerušiť.
vilob
26.12.10,20:26
keďže sme o odpisoch neúčtovali - ani o účtovných, musíme to opraviť a podať dodatočné daňové priznanie?
vilob
27.12.10,08:30
vie niekto poradiť? musíme kvôli neúčtovaným odpisom podávať dodatočné DP?
azla
27.12.10,08:30
keďže sme o odpisoch neúčtovali - ani o účtovných, musíme to opraviť a podať dodatočné daňové priznanie?

Tak ako píše marjankaj - ak ide o leasing, tam sa prerušiť nedajú.

Ak to nie je tento prípad, tak:
O účtovných odpisoch sa má učtovať bez ohľadu, či sa daňové uplatňujú, alebo neuplatňujú.
Ak neboli za r. 2008 a 2009 účtovné odpisy učtované, tak ich jednoducho doučtuj v r. 2010 (ako opravu chýb minulých účtovných období). Ak ide o odpisy za jeden stroj, nepredpokladám, že to bude chyba významná - takže sa to bude učtovať klasicky 551/082.

Ohľadom daňových odpisov (ak budú v r. 2008, 2009) prerušené, sa Ti výsledok v daňovom priznaní nemení, lebo na str. 4 v tabuľke B r. 1 a r. 2 sa Ti nemenia.
v r. 1 maš uplatnené daňové odpisy
v r. 2 más naúčtované účtovné odpisy
v prípade prerušenia odpisovania sa mení iba riadok 3 - je to iba evidenčný riadok, nezmení Ti výšku dane v r. 2008 a 2009, ale mala by si tam mať vyplnený údaj, lebo tento riadok hovorí o tom, o akú sumu si prerušila odpisy v danom období.

Či kvôli tomu je alebo nie je potrebné podať dodatočné daňové priznananie nie je mi jasné:confused:, lebo výška daňovej povinnosti sa nemení.

Ak má niekto s tým skúsenosť, nech sa vyjadrí.
vilob
27.12.10,08:33
Ďakujem krásne.
azla
27.12.10,09:00
Či kvôli tomu je alebo nie je potrebné podať dodatočné daňové priznananie nie je mi jasné:confused:, lebo výška daňovej povinnosti sa nemení.



§ 39
Opravné a dodatočné daňové priznanie alebo hlásenie
(1) Pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania alebo hlásenia môže daňový subjekt podať opravné priznanie alebo hlásenie. Pre vyrubovacie konanie sa použije opravné priznanie alebo hlásenie a na predchádzajúce priznanie alebo hlásenie sa neprihliada.

(2) Ak daňový subjekt zistí, že podané daňové priznanie alebo hlásenie je nesprávne alebo neúplné a jeho oprava má za následok zvýšenie dane alebo zníženie nadmerného odpočtu, 11ad) je povinný podať správcovi dane dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení s uvedením obdobia, ktorého sa dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie týka. V rovnakej lehote je dodatočne priznaná daň splatná, ak osobitný zákon neustanovuje inak.

V tvojom prípade daňové priznanie za r. 2008 a 2009 je neúplne , lebo nie je vyplnený riadok 3 v tabuľke B, ale jeho oprava nemá za následok zvýšenie dane, preto mi z toho nevyplýva povinnosť dodatočného daňového priznanie, iba ak by to vyplývalo z niečoho iného.
vilob
27.12.10,09:02
Ohľadom daňových odpisov (ak budú v r. 2008, 2009) prerušené, sa Ti výsledok v daňovom priznaní nemení, lebo na str. 4 v tabuľke B r. 1 a r. 2 sa Ti nemenia.
v r. 1 maš uplatnené daňové odpisy
v r. 2 más naúčtované účtovné odpisy
v prípade prerušenia odpisovania sa mení iba riadok 3 - je to iba evidenčný riadok, nezmení Ti výšku dane v r. 2008 a 2009, ale mala by si tam mať vyplnený údaj, lebo tento riadok hovorí o tom, o akú sumu si prerušila odpisy v danom období.

Re: v DP, str.4, tabuľka B, som však mala mať v r.2 uvedené účtovné odpisy v r.2008, aj v r.2009. Alebo nie?
azla
27.12.10,09:13
Re: v DP, str.4, tabuľka B, som však mala mať v r.2 uvedené účtovné odpisy v r.2008, aj v r.2009. Alebo nie?

Učtovné odpisy v r. 2 môžeš mať uvedené iba tie, ktoré boli naúčtované na účte 551 a kedže si ich nemala , tak uvedieš iba tie , ktoré tam boli naúčtované. Daňové si mala uvedené tie, ktoré uplatňuješ a rozdiel bol pripočítateľná alebo odpočítateľná položka (alebo si mohla mať aj bez rozdielu)

Tie účtovné odpisy, ktoré sa doúčtujú za roky 08,09 v roku 2010 - tie sa objavia až v DP r. 2010. - r. 2
v r. 1 budeš mať uplatnené daňové
a zase urobíš rozdiel - čiže, napriek tomu, že doučtuješ odpisy za r. 08,09 - tie ti síce ovplyvnia účtovný HV, ale
porovnaním s daňovými odpismi, zohľadnením cez pripoč. alebo odpoč. položky Ti daňový základ budú ovplyvňovať v konečnom dôsledku iba daňové odpisy r. 2010.
vilob
27.12.10,09:31
Spravila som si prepočet, sedí, rozumiem tomu. Ďakujem. Ešte ak môžem, účtovný odpis uplatňujem aj za mesiac, v ktorom bol HIM zakúpený, resp. predaný? Pokiaľ sa predaj a kúpa uskutočnili v priebehu mesiaca, nie k 1. dňu?
azla
28.12.10,06:49
Mohlo by to byť určené v smernici.

V mesiaci zaradenia už uplatňujem učtovný odpis.
V mesiaci vyradenia už učtujem o zostatkovej cene pri vyradení 551/082, už neučtujem o odpisoch. Nákladovo je to o tom istom, záleží aj od toho ako maš nastavený softwer.
Stefan2005
28.12.10,08:24
....v prípade prerušenia odpisovania sa mení iba riadok 3 - je to iba evidenčný riadok...

Áno, je to iba evidenčný riadok, ale podľa môjho názoru má veľmi dôležitý význam (aj pre posúdenie danej otázky). Prečo?

Lebo prerušenie odpisovania majetku nie je povinnosť, ale možnosť vyplývajúca pre daňovníka zo zákona. Zoberme si príklad, že by sa neuvádzala suma, ale iba odškrtla/nezaškrtla možnosť - daňovník v danom roku prerušil odpisovanie majetku. Týmto úkonom deklaruje daňovému úradu, že využil možnosť danú v §22, odst. 9. Uvedením sumy dokonca tento prejav vôle potvrdzuje presným vyčíslením sumy odpisu, ktorý posúva do ďalších zdaňovacích období...

No a údaj v tomto riadku mal by byť rozhodujúci pre posúdenie opráv minulých období. Teda ak som nevyplnil r. 3, tak som deklaroval, že som neprerušil daňové odpisovanie majetku, tak mám v budúcnosti (v prípade zistenia chyby) možnosť podať DDP. Ale vyplnením tohoto riadku už (z dôvodu rozdielu týchto odpisov) podať DDP už nemôžem ! t.j. preto, že som dobrovoľne využil možnosť prerušenia odpisovania (nikto ma k tomu nenútil).

Mám teda za to, že nevyplnením r. 3 daňový subjekt deklaroval neprerušenie daňových - a ak ich neuplatnil v rokoch 2008 a 2009, tak to môže urobiť ibať DDP (teda nie posunutím odpisovania do ďalších rokov).
vilob
08.03.11,20:29
Poprosím ešte o radu. v máji 2010 sme predali ešte neodpísaný HIM. Účtovné odpisy uplatňujem do mája. A daňové odpisy? Tie predpokladám, že za rok 2010 nemôžem uplatniť, nakoľko k 31.12.2010 už tento HIM neevidujeme v majetku. Predpokladám správne?? Ďalej sa potrebujem poradiť ohľadom zostatkovej ceny. Vypočítala som si účtovnú ZC a daňovú ZC. Daňová ZC je vyššia ako účtovná ZC. Do ktorého riadku DP uvediem tento rozdiel??
vilob
08.03.11,20:47
vie mi niekto poradiť? Ďakujem krásne :-)
KEJKA
08.03.11,21:23
stačí prečítat názvy riadkov na str.2 v DPPO - nájdeš to tam
vilob
09.03.11,16:43
ja fakt neviem... seriozne vážne... žeby sa to uvádzalo do riadku 250? Ale to ma mätie, nakoľko tam uvádzam rozdiel, o ktorý mi daňové odpisy prevyšujú účtovné odpisy. Fakt neviem, či tam môžem uviesť aj rozdiel medzi daňovou a účtovnou zostatkovou cenou...
vilob
09.03.11,17:18
vie mi s tým niekto poradiť? Možno je to pre niekoho banalita, ale účtujem o odpisoch prvý krát, nehovoriac hneď aj o počítaní zostatkovej ceny...
KEJKA
09.03.11,17:21
250 - rozdiel odpisov, ale skôr to bude pripoč.položka, lebo UO máš ale DO uplatniť nemôžeš - asi riadok 150?.
a tým pádom vyššia daňová ZC - rozdiel oproti účtovnej by som dala medzi ostatné odpočitateľné - nie je to tam vypísané, ale práve preto by som to dala medzi ostatné - tuším r.290, nechce sa mi pozerať do tlačiva.
vilob
09.03.11,17:25
Ďakujem pekne. Aj za trpezlivosť. Vďaka ešte raz.
vilob
09.03.11,17:27
a ja má skutočne daňové odpisy vyššie než účtovné, nakoľko odpisujeme 3ks HIM a v septembri sme kúpili automobil za skoro 13000 eur ..
marcelaStanakova
26.03.11,18:26
Môže ísť PC v hodnote 1680 EUR celý do nákladov ?
KEJKA
26.03.11,20:13
môže.