Marcela16
17.03.08,14:09
Mám platcu DPH a pri ňom vystavenú faktúru, kde fakturuje doúčtovanie nákladov za január 2008, ale dátum zdaniteľného plnenia je 14.02.2008. Podľa mojich informácii by so mu tu faktúru dala prerobiť, aby zdaniteľné plnenie bolo 31.01.2008, alebo aby tam zmenil text vo faktúre na február 2008. Mýlim sa, alebo môže ostať aj tak ako to mám na faktúre?
Tweety
17.03.08,13:11
Mám platcu DPH a pri ňom vystavenú faktúru, kde fakturuje doúčtovanie nákladov za január 2008, ale dátum zdaniteľného plnenia je 14.02.2008. Podľa mojich informácii by so mu tu faktúru dala prerobiť, aby zdaniteľné plnenie bolo 31.01.2008, alebo aby tam zmenil text vo faktúre na február 2008. Mýlim sa, alebo môže ostať aj tak ako to mám na faktúre?
Ak náklady patria do januára,tak daňová povinnosť-dátum dodania je tiež január.
Milan Benka
17.03.08,13:20
Mám platcu DPH a pri ňom vystavenú faktúru, kde fakturuje doúčtovanie nákladov za január 2008, ale dátum zdaniteľného plnenia je 14.02.2008. Podľa mojich informácii by so mu tu faktúru dala prerobiť, aby zdaniteľné plnenie bolo 31.01.2008, alebo aby tam zmenil text vo faktúre na február 2008. Mýlim sa, alebo môže ostať aj tak ako to mám na faktúre?

Málo informácii.

Skúste si pozrieť § 25 zák. 222/2004 Zz.
Marcela16
17.03.08,13:33
tak budem konkrétnejšia - text je - zvýšenie náklady spojené s nájmom za január 2008, dátum zdan. plnenia 14.02.08. Zvýšené náklady zahŕňajú predokladám elektrinu, vodu a teplo.
GABAZ
18.03.08,08:00
Ja by som to brala ako ťarchopis.
azla
18.03.08,08:43
tak budem konkrétnejšia - text je - zvýšenie náklady spojené s nájmom za január 2008, dátum zdan. plnenia 14.02.08. Zvýšené náklady zahŕňajú predokladám elektrinu, vodu a teplo.
§ 19
Daňová povinnosť
pri dodaní tovaru a služby
(vyberám iba časť, na ktorú chcem poukázať)
3) ....Ak platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla, vzniká daňová povinnosť pri týchto tovaroch dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary.
......

Ak prenajímateľ požaduje podpri nájomnom úhradu za energie paušalne, vzniká daňová povinnosť najneskôr posledným dňom obdobia, za ktoré prenajímateľ požaduje paušalnú úhradu §19/3 (postupujete podľa prvej vety v zákone, taký istý deň ako pri nájomnom)
Ak prenajímateľ požaduje popri nájomnom úhradu za presne dodané množstvo energie, daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry- (§19/3 -citovaná veta)
Je nutné zvážiť, ktorý prípad je ten Váš a podľa toho si určite dátum daňovej povinnosti.
Anette
18.03.08,12:06
Nehnevajte sa, že som sem takto skočila, ale potrebujem veľkú radu ohľadne faktúr.
Minulý rok (december) som zaslala zlú faktúru odberateľovi, pričom pre nás som už nechala správnu. Zlú - skrátka, zabudla som dofaktúrovať jeden výrobok. Ten som však nám dofaktúrovala, pričom som pozabudla, že odberateľ eviduje, tú nesprávnu.
Oni nám ju uhradili, samozrejme už aj odviedli DPH + daňové priznanie.
A my tiež. Odberateľ si je tejto chyby vedomý, nedoplatok nám chcú uhradiť. Ale na základe čoho?
Čo mám urobiť? Je veľký problém, keby som pod číslom tej starej faktúry vystavili iba ten výrobok, ktorý nie je uhradený, ale s dnešnými dátumami? A vlastne tá faktúra by u nás nebola. Pretože, by som ju nechala tak ako ju evidujeme.
Naša hlavná účtovníčka s tým nesúhlasí.
Prosím, pomôžte mi...
Ďakujem
Mariana42
19.03.08,08:45
Sme mesační platcovia DPH. Dodávateľ nám poslal s dátumom dodania 15.2.2008 faktúru s nasl. textom: Fakturujeme Vám zálohovú platbu podla dohody ..... , vystavil tú faktúru s Dph/základ, 19% atď/ - a my sme ju uhradili 3.3.2008. Žiadala som dodávateľa, aby my poslal daňový doklad s marcovým dátumom, ale odpovedal my , že on dá do daň . prizn. za 2/08 tú pôvodnú faktúru a podľa neho tento postup obstojí. Ja sa obávam, že v mesiaci 2/08 nemám nárok na odpočet - lebo dodávateľ nesprávne vyúčtoval zálohu. Čo by ste robili na mojom mieste?

Mariana
Vladimír Ozimý
19.03.08,08:53
Sme mesační platcovia DPH. Dodávateľ nám poslal s dátumom dodania 15.2.2008 faktúru s nasl. textom: Fakturujeme Vám zálohovú platbu podla dohody ..... , vystavil tú faktúru s Dph/základ, 19% atď/ - a my sme ju uhradili 3.3.2008. Žiadala som dodávateľa, aby my poslal daňový doklad s marcovým dátumom, ale odpovedal my , že on dá do daň . prizn. za 2/08 tú pôvodnú faktúru a podľa neho tento postup obstojí. Ja sa obávam, že v mesiaci 2/08 nemám nárok na odpočet - lebo dodávateľ nesprávne vyúčtoval zálohu. Čo by ste robili na mojom mieste?

Mariana

vy máte nárok na uplatnenie dane ak bola dodávateľom uplatnená daň na výstupe. t.j. ak on si ju uplatní vo februári vám tento nárok by mal vzniknúť. Druhá vec je nesprávnosť vystavenia faktúry. na druhej strane ak ste mesačný platitelia nič sa nestane ak si to zahrniete do daňového priznania za marec zakon nám to umožňuje. A budete chránená z každej strany...
azla
19.03.08,09:03
Sme mesační platcovia DPH. Dodávateľ nám poslal s dátumom dodania 15.2.2008 faktúru s nasl. textom: Fakturujeme Vám zálohovú platbu podla dohody ..... , vystavil tú faktúru s Dph/základ, 19% atď/ - a my sme ju uhradili 3.3.2008. Žiadala som dodávateľa, aby my poslal daňový doklad s marcovým dátumom, ale odpovedal my , že on dá do daň . prizn. za 2/08 tú pôvodnú faktúru a podľa neho tento postup obstojí. Ja sa obávam, že v mesiaci 2/08 nemám nárok na odpočet - lebo dodávateľ nesprávne vyúčtoval zálohu. Čo by ste robili na mojom mieste?

Mariana

Ešte je pred DP za 2/2008, preto by som to riešila tak, ako Ste pôvodne navrhovali. Na základe prvej fa nemáte nárok na odpočet.
Ešte raz by som ho oslovila a snažila by som sa mu vysvetliť situáciu.("citlivo", aby nemal pocit,že ho poučujete, aj keď máte pravdu.) http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Veď aj pre neho je výhodnejšie dať Dph na výstupe až v marci . A nie je to len výhodnejšie, ale dokonca správne.
Mariana42
19.03.08,09:11
Ešte je pred DP za 2/2008, preto by som to riešila tak, ako Ste pôvodne navrhovali. Na základe prvej fa nemáte nárok na odpočet.
Ešte raz by som ho oslovila a snažila by som sa mu vysvetliť situáciu.("citlivo", aby nemal pocit,že ho poučujete, aj keď máte pravdu.) http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Veď aj pre neho je výhodnejšie dať Dph na výstupe až v marci . A nie je to len výhodnejšie, ale dokonca správne.

Vďaka za odpoveď. Ukludnili ste ma. Už som mu aj volala. Sľúbil aspoň toľko, že pošle duplikát faktúry s tým - že vymaže z textu zálohovú platbu a uvedie tam názov súčiastky. Bude to vyzerať ako faktúra za dodaný tovar. Na iné riešenie nepristúpil, lebo "účtovník mu zakázal vystaviť faktúru bez DPH" a nedal mi ani kontakt na svojho účtovníka a nechápal aký problém ja z toho môžem mať u daniarov. Tak som sa uspokojila aspoň s týmto výsledkom.

Mariana

/na margo: aj tento príbeh by mohol byť zaradený medzi perličky účtovnej kancelárie! http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif/
Anette
20.03.08,06:35
Takže, asi sa to nebude dať urobiť do poriadku. Majte sa pekne.