Adriana Ludíková
17.03.08,18:46
Prosím Vas o pomoc. Dňa 27.07.2008 som kúpila auto a prihlásila som ho na ICO . Akontáciu som zaplatila 199 660 sk. 107 450 som zobrala spotrebný úver - Leasing. Nakoľko auto nebolo v poriadku chcela som ho vrátiť ale nebolo mi to bazarom AAA umožnené. Dňa 13.03.2008 som leasing presvčasne vyplatila a auto prepísala z IČA na rodné číslo. Neviem či som urobila dobre pretože chcem auto predať lebo som sa dozvedela, že auto nesmiem 5 rokov predať lebo musím zaplatiť daň. Chcem sa spýtať, keby som si leasing ani akontáciu nedala do daňového priznania do výdajov mohla by som ho predať. Alebo je nejaká iná možnosť ? ďakujem
krajanová
19.03.08,06:08
prenechám to skúsenejším poraďákom určite poradia
Adriana Ludíková
19.03.08,11:20
poradíte mi prosím, potrebovala by som to uzavrieť
vopred ďakujeeeeeeeeeeem!
Adriana Ludíková
19.03.08,15:42
nikto mi neodpovie?
vikinka
19.03.08,15:57
Bolo auto zaradené v majetku a podané DP k dani z MV?
andrej_rv
19.03.08,16:26
Prosím Vas o pomoc. Dňa 27.07.2008 som kúpila auto a prihlásila som ho na ICO . Akontáciu som zaplatila 199 660 sk. 107 450 som zobrala spotrebný úver - Leasing. Nakoľko auto nebolo v poriadku chcela som ho vrátiť ale nebolo mi to bazarom AAA umožnené. Dňa 13.03.2008 som leasing presvčasne vyplatila a auto prepísala z IČA na rodné číslo. Neviem či som urobila dobre pretože chcem auto predať lebo som sa dozvedela, že auto nesmiem 5 rokov predať lebo musím zaplatiť daň. Chcem sa spýtať, keby som si leasing ani akontáciu nedala do daňového priznania do výdajov mohla by som ho predať. Alebo je nejaká iná možnosť ? ďakujem
V zmysle § 9 ods. 1 písm. d) ZoDP je od dane oslobodný príjem z predaja hnuteľnej veci okrem okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zaradená do obchodného majetku. V zmysle § 2 písm. m) ZoDP je obchodným majetkom súhrn hodnôt, ktoré má osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov, o ktorých táto osoba účtuje alebo účtovala. Obchodným majetkom je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu.
Ak nebol tento leasing vôbec evidovaný v účtovníctve (nebol zaevidovaný na karte dlhodobého majetku, majetok a záväzok z leasingu nebol vykázaný vo výkaze o majetku a záväzkoch k 31.12.2007) a v súvislosti s jeho obstaraním, splácaním alebo používaním neboli účtované žiadne výdavky ovplyvňujúce daň, jeho predaj spĺňa podľa môjho názoru podmienky pre oslobodenie od dane. To, že auto bolo kúpené na IČO, ešte nemusí znamenať že bolo zaradené do obchodného majetku živnostníka a používané na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním.
Adriana Ludíková
20.03.08,05:51
za auto bola zaplatená daň z MV, uplatnené náklady na obstaranie MV - kolky na prepis. Mám ešte pár bločkov z nákupu PHM Z nákladov aj z majetku to ešte môžem vyhodiť a prečíslovať doklady aby sa o aute neúčtovalo vôbec.
Neviem ale čo s tou daňou z MV, tým je to podchytené na DÚ, môžem to ošetriť tým, že dám túto daň ako výdavok neovplyvňujúci daň?