Mimka J.
17.03.08,20:19
Ahojte, potrebovala by som poradiť, ako je to so zdedenou nehnuteľnosťou. Sme traja súrodenci a rodičia vlastnili nehnuteľnosti. Po smrti matky pre 7 rokmi sme zdedili 1/2 nehnuteľností, ktorá sa rozdelila medzi troch súrodencov, druhá polovicu zdedil otec. Po smrti otca sme zdedili zvyšok nehnuteľnosti, t. j. druhú polovicu, a celú otcovu polovicu. Teraz sme sa rozhodli nehnuteľnosti predať. Budeme mať povinnosť zaplatiť daň z príjmu z polovice dedičstva (to čo sme zdedili pred 7 rokmi by malo byť oslobodené od dane), alebo sa započítava vlastníctvo nehnuteľnosti našich rodičov?

Ďakujem.
Zoltán Kovács
17.03.08,19:20
Ste dedičia v priamom rade, tým pádom vlastníctvo sa spočítava, vaše a otcove.
Mimka J.
17.03.08,20:09
To znamená, že budeme platiť daň z príjmu po predaji z celej nehnuteľnosti, aj keď sme časť vlastnilli už 7 rokov?
Zoltán Kovács
17.03.08,20:22
To znamená, že budeme platiť daň z príjmu po predaji z celej nehnuteľnosti, aj keď sme časť vlastnilli už 7 rokov?

Daň platiť nebudete. Asi som zle formuloval odpoveď. Otec bol vlastníkom 7 rokov, teda je splnená podmienka na oslobodenie podľa § 9 ZoDP (5 rokov vlastníctva). A toto otcové vlastníctvo sa započítava aj vám, práve preto, že ste dedičia v priamom rade.
Mimka J.
17.03.08,20:51
ďakujem veľmi pekne.
Magma
02.03.10,09:06
Daň platiť nebudete. Asi som zle formuloval odpoveď. Otec bol vlastníkom 7 rokov, teda je splnená podmienka na oslobodenie podľa § 9 ZoDP (5 rokov vlastníctva). A toto otcové vlastníctvo sa započítava aj vám, práve preto, že ste dedičia v priamom rade.
Mám podobný prípad, predala som nehnuteľnosť zdedenú po manželovi. Ak je príjem z predaja oslobodený od dane, uvádzam túto skutočnosť niekde v daňovom priznaní, alebo s tým netreba robiť nič. Nenašla som totiž na to kolonku v DP typ B.
Ďakujem
Zoltán Kovács
02.03.10,09:08
Príjmy oslobodené od dane z príjmov sa neuvádzajú v DP.
Magma
02.03.10,09:15
O.k. ďakujem pekne!!