dolfort
17.03.08,20:57
Ahojte poraďáci, prosím o radu ohľadne platenia odvodov do Sociálnej poisťovne:

- ukončil som pracovný pomer vo vlastnej sro
- zároveň mi súbežne bežala a aj beží živnosť (od 1999)
- na živnosti za roky 2006 a 2007 nemám žiadnu činnosť, teda daňové priznanie je nula
- od tohto roka mám príjmy z prenájmu ako FO
- nejaké malé zákazky budú teraz aj na živnosti

Za predpokladu, že na živnosti som nemal žiadnu činnosť, som teraz povinný sa prihlásiť na Sociálnej poisťovni k plateniu odvodov?
Alebo budem musieť začať platiť odvody až po roku a dovtedy to mám dobrovoľné?

Ďakujem za odpoveď!
veronikasad
17.03.08,21:21
Ahojte poraďáci, prosím o radu ohľadne platenia odvodov do Sociálnej poisťovne:

- ukončil som pracovný pomer vo vlastnej sro
- zároveň mi súbežne bežala a aj beží živnosť (od 1999)
- na živnosti za roky 2006 a 2007 nemám žiadnu činnosť, teda daňové priznanie je nula
- od tohto roka mám príjmy z prenájmu ako FO
- nejaké malé zákazky budú teraz aj na živnosti

Za predpokladu, že na živnosti som nemal žiadnu činnosť, som teraz povinný sa prihlásiť na Sociálnej poisťovni k plateniu odvodov?
Alebo budem musieť začať platiť odvody až po roku a dovtedy to mám dobrovoľné?

Ďakujem za odpoveď!
Povinným platiteľom odvodov do SP sa staneš až vtedy, ak tvoj príjem za predchádzajúci kal. rok presiahne 12-násobok min. mzdy. Ak si za r.2007 nemal príjmy /pozor tržby - nie zisk/ presahujúce 97 200 sk, odvody do SP povinne neplatíš. Môžeš sa prihlásiť ako dobrovolne poistená osoba na registr.liste FO.

-------
Veronika
Gabhus
18.03.08,07:27
K problematike odvodov do SP: Ak si nezamestnaný evidovaný na úrade práce založí živnosť - podniká od 1. 9. a v DP má uvedený základ dane 80.500.- SK - musí platiť odvody do SP? Myslím tým, či sa táto suma prepočítava na 12 mesiacov, alebo len na 4. Nie som si istá.
katkaj
18.03.08,07:29
K problematike odvodov do SP: Ak si nezamestnaný evidovaný na úrade práce založí živnosť - podniká od 1. 9. a v DP má uvedený základ dane 80.500.- SK - musí platiť odvody do SP? Myslím tým, či sa táto suma prepočítava na 12 mesiacov, alebo len na 4. Nie som si istá.

Ak je príjem nie základ dane na živnosť za rok 2007 suma 80.500 tak nie je povinnosť od 1.7.2008 platiť do SP nakoľko nebola prekročená hranica príjmu 97.200 čo je 12násobok minimálnej mzdy.

Tento príjem sa neprepočítava na mesiace. Berie sa ako celok na celý rok