rossijanka
17.03.08,21:33
Dobry vecer, vsetky skusenejsie poradcovia :) Podnikam nedavno, a zatial s kazdou fakturou sedim ako s diplomovkou :) Prosim o radu.
Poskytovala som poradenstvo v oblasti cestovneho ruchu. Konzultacie trvali 10 hodin v obdobi od 05.03 do 11.03. Vyfakturovat to chcem vsetko naraz.

1)Ktory datum mam uviest v DATUME DODANIA SLUZBY? Moze tam byt 05.03 - 11.03 :confused:

2) Nevyplnam stlpec "% DPH", nepisem tam 0. Uz len pisem konecnu sumu v stlpce "SK spolu bez dane". Je to OK, alebo mam poctivo napisat nulku?

Dakujem velmi pekne vsetkym, ktore napisu svoje cenne rady :)
Dav
17.03.08,20:53
Dátum : 11.3.
K DPH : písať do stĺpca cena spolu, napísať text "Nie som platca DPH."

Vzor faktúry sa nedá upraviť, aby sa tam údaje o DPH neobjavovali?
Napr. Fakturujem Vám na základe objednávky zo dňa DD.MM.RRRR poradenstvo ( prípadne uviesť inú službu) vo vzájomne dohodnutej cene :
Cena za jednotku, počet jednotiek, spolu
rossijanka
17.03.08,21:06
Dakujem Dav, a Dane K.

1)Mam sablonu faktury, vraj ze je aj pre platcov aj pre neplatcov DPH je rovnaka. Je tam stlpec "% DPH" - co uz s nim...nebudem ho vyplnovat, ak mi tak radite. Vyplnovat budem len "SK spolu bez dane", sumu.
Na konci faktury pripajam vetu - NIE SOM Platca DPH

2) ked napisem, ze datum dodania sluzby 11.03, tak potom s toho vyplyva, ze vsetky 10 hodin som odpracovala v jeden den? Ci vzdy sa tak pise, posledni den? S tym stale mam pochybnosti...
Dav
17.03.08,21:16
Posledný deň ( podľa vzoru mobil:), aj oni uvádzajú dátum dodania služby posledný deň obdobia, uvedený v zmluve).
Vyplýva to zo zákona o účtovníctve, čo je deň uskutočnenia účtovného prípadu. Idem hľadať §, lebo z hlavy ho neviem, ani sa k nemu neviem rýchlo dostať.
pohodička
17.03.08,21:18
Nič nepokazíš ak dáš 11.3. (posledný deň) a môžeš dať aj v období od - do, takisto môžeš rozpísať aj hodiny na každý deň (to všetko do textu faktúry). Deň uskutočnenia účtovného prípadu je 11.3.2008. Bod 1) máš správny.
Dana K.
17.03.08,21:38
Posledný deň ( podľa vzoru mobil:), aj oni uvádzajú dátum dodania služby posledný deň obdobia, uvedený v zmluve).
Vyplýva to zo zákona o účtovníctve, čo je deň uskutočnenia účtovného prípadu. Idem hľadať §, lebo z hlavy ho neviem, ani sa k nemu neviem rýchlo dostať.

Ten "vzor mobil" - oni ten dátum uvádzajú skôr podľa Zákona o DPH, par.19, ods.3:

3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje, a ak je dohodnutá platba za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom 12. mesiaca.Ak platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla, vzniká daňová povinnosť pri týchto tovaroch dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary. Pri opakovane poskytovaných elektronických komunikačných sieťach a elektronických komunikačných službách a spolu s nimi dodávaných elektronických službách osobami, ktoré majú na poskytovanie uvedených sietí a služieb povolenie podľa osobitného predpisu, 6a) sa za deň dodania služby považuje najneskôr deň vyhotovenia faktúry; ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po období, na ktoré sa opakovane dodávaná služba vzťahuje, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po tomto období. Za čiastkové dodanie tovaru alebo služby sa považuje také dodanie tovaru alebo služby, ktoré predstavuje časť celkového plnenia, na ktoré je uzavretá zmluva. Za opakované dodanie tovaru alebo služby sa považuje dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby v opakovaných dohodnutých lehotách.
rossijanka
17.03.08,21:55
tak zhrnem vsetky odpovedi, a napisem datum dodania 11.03, rozpisovat tie hodiny po dnam sa mi nechce, tak dam tam mnozstvo - 10 poradenskych hodin, jednotka mnozstva - 1 poradenska hodina, a sumu napisem v stplpec "SK spolu bez dane". Super, hura, faktura je napisana!:D Ale este neposlana, ak by niekoho este nieco napadlo - rada precitam.

Dakujem pekne vsetkym za rady
pohodička
17.03.08,22:20
Nezabudni dodať, že nie si platca DPH.
rossijanka
17.03.08,22:21
Ano, Pohodicka, dakujem za pripomienku
Dav
18.03.08,03:44
Odpoveď k Dana K " plnenie podľa zákona o DPH pre mobil.

Súhlasím,že mobil je aj podľa DPH, ale je to aj §10, odst. 1. Zákona o účtovníctve.
Okrem toho, raz dávno mi bolo povedané na školení, že keď nie je niečo presne definované v jednom zákone, a druhom je presná definícia pojmu, tak analogicky platí definícia existujúca. Išlo tiež o zákony o účtovníctve a DPH.
Deň dodania služby je v tomto prípade 11.3.