Mirka20
18.03.08,08:22
Nevie mi niekto poradiť ako je to s tými darovanými dvoma percentami?
Z preplatku na dani podľa ročného zúčtovania pri vyplatení preplatku zamestnancovi vyplatým sumu na RZ zníženú o darované 2 %?
Potrebovala by som s tým súrne poradiť.
Tweety
18.03.08,07:25
Nevie mi niekto poradiť ako je to s tými darovanými dvoma percentami?
Z preplatku na dani podľa ročného zúčtovania pri vyplatení preplatku zamestnancovi vyplatým sumu na RZ zníženú o darované 2 %?
Potrebovala by som s tým súrne poradiť.
Nie, vyplatíš celý preplatok, 2% dane posiela až DÚ.
katkaj
18.03.08,07:25
Nevie mi niekto poradiť ako je to s tými darovanými dvoma percentami?
Z preplatku na dani podľa ročného zúčtovania pri vyplatení preplatku zamestnancovi vyplatým sumu na RZ zníženú o darované 2 %?
Potrebovala by som s tým súrne poradiť.

Pri dvoch percentách nič nevyplácaš. Len potvrdíš príslušné potvrdenia na darovanie 2% kde uvedieš sumu dvoch percent z celkovej dane zníženej o daňový bonus
Mirka20
18.03.08,07:29
aha.
Vďaka za radu. A ked má daň menej ako 1000 a 2 % sú menej ako 20 Sk tak to potvrdenie nemusím ani vyplňať, však? Menej ako 20 Sk sa nedá darovať
Tweety
18.03.08,07:30
aha.
Vďaka za radu. A ked má daň menej ako 1000 a 2 % sú menej ako 20 Sk tak to potvrdenie nemusím ani vyplňať, však? Menej ako 20 Sk sa nedá darovať
Nemôže darovať nič, limit pre FO je najmenej 100.-, čo v tomto prípade nevyjde. Takže nevypíšeš nič, nedaruje nič.
Mirka20
18.03.08,07:31
Ďakujem. Prajem pekný deň.
Janika
31.03.08,19:23
Poprosím skúsených o radu:
Dva príklady pri RZ:
1. zamestnanec chce darovať 2 % dane, vyšiel mu preplatok z RZ vo výške 1500 Sk, 2 % sa rátajú zo zaplatenej dane (7500 Sk) mínus preplatok?
2. zamestnanec chce darovať 2 % dane, vyšiel mu nedoplatok 2,- Sk.
Okrem toho súhrnne vyšli preplatky z RZ všetkým zamestnancom vo výške 4200 Sk, preplatok DB vo výške 3.240 Sk.
Ako postupovať? Preplatok vyplatiť 1. zamestnancovi vo výplate za marec, nedoplatok stiahnuť vo výplate za marec a preplatky z RZ (kde je zahrnutý o.i. aj nedoplatok 2 Sk) kompenzovať s preddavkovou daňou a DB za marec? Tie 2 Sk nebolo treba zaplatiť DÚ, aby bola splnená povinnosť úhrady nedoplatku dane pri darovaní 2 %?
ondrejvla
31.03.08,19:48
Poprosím skúsených o radu:
Dva príklady pri RZ:
1. zamestnanec chce darovať 2 % dane, vyšiel mu preplatok z RZ vo výške 1500 Sk, 2 % sa rátajú zo zaplatenej dane (7500 Sk) mínus preplatok?
- 2% zo 6000,-Sk = 120,- Sk
2. zamestnanec chce darovať 2 % dane, vyšiel mu nedoplatok 2,- Sk.
Okrem toho súhrnne vyšli preplatky z RZ všetkým zamestnancom vo výške 4200 Sk, preplatok DB vo výške 3.240 Sk.
- nedoplatok do 100,-Sk nezrážaš a ani nedoplácaš, aj tak neviem, ako môže niekomu vyjsť DB preplatok v takej výške?
Ako postupovať? Preplatok vyplatiť 1. zamestnancovi vo výplate za marec, nedoplatok stiahnuť vo výplate za marec a preplatky z RZ (kde je zahrnutý o.i. aj nedoplatok 2 Sk) kompenzovať s preddavkovou daňou a DB za marec? Tie 2 Sk nebolo treba zaplatiť DÚ, aby bola splnená povinnosť úhrady nedoplatku dane pri darovaní 2 %?
- pri darovaní 2% dane musí byť daň v takej výške, aby tieto 2% činili najmenej sumu 100,-Sk
ondrejvla
31.03.08,19:52
Mám otázku: - neter podala DP ako SZČO, jej daň.povinnosť bola dosť vysoká, DP bolo podané začiatkom marca. Minulý týždeň bola na DÚ, že sa rozhodla darovať tieto 2% združeniu pre detičky postihnuté diabetom, ale pracovníčka na DÚ jej povedala, že teraz to už nie je možné, lebo to už poslali preč. Prosím vás, daňové priznania sa posielajú preč z DÚ? To je nejaká novinka?
Rozalka
31.03.08,19:57
Možno tým myslela, že to už bolo naskenované a teda "odoslané" do databázy DRSR, alebo sa jej len jednoducho nechcelo vyhľadať príslušný formulár.
Mohla podať opravné s vyplneným príjemcom 2%
Janika
31.03.08,20:17
Ďakujem za odpoveď, preplatok DB vyšiel v takej výške preto, lebo zam. boli časť roka nezamestnaní a douplatnili si DB pri RZ.
Ešte by som potrebovala poradiť s poslednou časťou mojej otázky ohľadne darovania 2 % u 2. zamestnanca a zaplatenia nedoplatku 2 Sk.
Evanka
01.04.08,11:48
Mám otázku: - neter podala DP ako SZČO, jej daň.povinnosť bola dosť vysoká, DP bolo podané začiatkom marca. Minulý týždeň bola na DÚ, že sa rozhodla darovať tieto 2% združeniu pre detičky postihnuté diabetom, ale pracovníčka na DÚ jej povedala, že teraz to už nie je možné, lebo to už poslali preč. Prosím vás, daňové priznania sa posielajú preč z DÚ? To je nejaká novinka?
Vlasti, bola priamo za pracovníčkou ku ktorej patrí? Tam by to jej DP malo byť fyzicky odovzdané. Kam preč by to posielali? Stačilo, aby ho vyhľadala a aby jej dala vypísať údaje (myslím na strane 9). Veď žiadne zmeny by tam neboli, iba by boli údaje dopísané. Pochybujem, že by v tom zhone už aj nahadzovali údaje do PC, alebo skenovali.
monyka
09.04.08,11:15
Chcela by som sa opýtať, či treba oznámiť obdarovaným, že sme im darovali 2% z daní. Ako budú vedieť, že sme im to my poslali?
Tweety
09.04.08,11:22
Chcela by som sa opýtať, či treba oznámiť obdarovaným, že sme im darovali 2% z daní. Ako budú vedieť, že sme im to my poslali?
2% dane posiela DÚ, takže on im to oznámi.
hanelie
09.04.08,11:32
Daňový úrad neuverejňuje darcov, len poukáže celkovú sumu na účet združenia


Ako budú vedieť, že sme im to my poslali?
Môžete poslať oznam o poukázanej sume, inak sa obdarovaný nedozvie od koho a akú sumu obdržal
abel
09.04.08,12:13
2% dane posiela DÚ, takže on im to oznámi.
Daňový úrad nič neoznámi, len sa na účet pripíšu peniaze a ty nevieš, od koho sú.
EPk
09.04.08,12:20
Mám otázku: - neter podala DP ako SZČO, jej daň.povinnosť bola dosť vysoká, DP bolo podané začiatkom marca. Minulý týždeň bola na DÚ, že sa rozhodla darovať tieto 2% združeniu pre detičky postihnuté diabetom, ale pracovníčka na DÚ jej povedala, že teraz to už nie je možné, lebo to už poslali preč. Prosím vás, daňové priznania sa posielajú preč z DÚ? To je nejaká novinka?
U nas to posielali kazdy den do Ziliny, vraj na oskenovanie.
Tweety
09.04.08,12:23
Daňový úrad nič neoznámi, len sa na účet pripíšu peniaze a ty nevieš, od koho sú.
Ahá, takže my daňovníci musíme oznámiť všetko a oni nič, systém pekne vymyslený.:rolleyes: Prakticky aj pridelené % nemusí prísť k adresátovi.
skaspa
09.04.08,12:29
Ahá, takže my daňovníci musíme oznámiť všetko a oni nič, systém pekne vymyslený.:rolleyes: Prakticky aj pridelené % nemusí prísť k adresátovi.
oni ani nemôžu zo zákona oznámiť kto im 2 % daroval, lebo by tým porušili daňové tajomstvo; Ak by si napr. venovala 2 % vo výške 1 000 Sk a DÚ by oznámil pri tebe aj meno, nie je problém si vypočítať celkovú daň a potom aj základ dane - a to je predmetom daňového tajomstva; z tohto dôvodu sa poukazuje iba suma;
Tweety
09.04.08,12:32
oni ani nemôžu zo zákona oznámiť kto im 2 % daroval, lebo by tým porušili daňové tajomstvo; Ak by si napr. venovala 2 % vo výške 1 000 Sk a DÚ by oznámil pri tebe aj meno, nie je problém si vypočítať celkovú daň a potom aj základ dane - a to je predmetom daňového tajomstva; z tohto dôvodu sa poukazuje iba suma;
Ahá, vĎaka, ale na druhej strane, ak oznámiš príjemcovi výšku sama, ten si vie rovnako vypočítať ZD a má o Tebe info rovnako, ako by mal z DÚ. :cool:
hanelie
09.04.08,12:37
ak oznámiš príjemcovi výšku sama, ten si vie rovnako vypočítať ZD a má o Tebe info rovnako, ako by mal z DÚ

s takou alternatívou musí darca počítať, preto môže ale nemusí posielať oznam o výške sumy
Gabhus
10.04.08,05:33
Mne bolo na DÚ povedané, že SZČO môže darovať 2 % len do
31. 3. Do 30 apríla že môžu darovať len zamestnaní a že SZČO ak tak neurobí do konca marca, tak má smolu. Je to pravda?
katka50
10.04.08,05:35
Mne bolo na DÚ povedané, že SZČO môže darovať 2 % len do
31. 3. Do 30 apríla že môžu darovať len zamestnaní a že SZČO ak tak neurobí do konca marca, tak má smolu. Je to pravda?
Áno, je to pravda. Do 31.3. môžu darovať tí, ktorí podávali daňové priznanie-údaje o darovaní 2% sú súčasťou DP a do 30.4. tí, ktorím sa robilo Roč. zúčtovanie dane.
abel
10.04.08,08:56
Ak chce zamestnanec poukázať 2 % dane, má vypísané a potvrdené všetko, čo treba, komu to má zaslať? DÚ príslušnému jeho zamestnávateľovi alebo podľa svojho bydliska?
drobeceva
10.04.08,08:58
Ak chce zamestnanec poukázať 2 % dane, má vypísané a potvrdené všetko, čo treba, komu to má zaslať? DÚ príslušnému jeho zamestnávateľovi alebo podľa svojho bydliska?
podľa miesta bydliska.
katkaj
10.04.08,08:58
Ak chce zamestnanec poukázať 2 % dane, má vypísané a potvrdené všetko, čo treba, komu to má zaslať? DÚ príslušnému jeho zamestnávateľovi alebo podľa svojho bydliska?

postup zo stránky www.dvepercenta.sk

Ak ste zamestnaní:

Požiadajte svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov a o vystavenie potvrdenia o zaplatení dane.
Vyplňte vyhlásenie o poukázaní 2 % dane. Uveďte vaše meno, rodné číslo, bydlisko a sumu zodpovedajúcu 2% zaplatenej dane.
Najneskôr do 30. apríla 2008 pošlite/doručte formuláre daňovému úradu v mieste vášho bydliska.
skaspa
10.04.08,09:28
Ahá, vĎaka, ale na druhej strane, ak oznámiš príjemcovi výšku sama, ten si vie rovnako vypočítať ZD a má o Tebe info rovnako, ako by mal z DÚ. :cool:
to je pravda, ale je to tvoje rozhodnutie, že niekomu takúto informáciu poskytneš, ty na to právo máš, daňový úrad nie;
ty si kľudne môžeš tvoje daňové priznanie poroznášať susedom po schránkach, zverejniť v novinách... a všetci budú o tebe vedieť všetko, ale daňový úrad to urobiť nemôže a v tom je ten rozdiel; daňový úrad nemôže za teba rozhodovať a rozširovať informácie pri ktorých je viazaný daňovým tajomstvom :cool: