katarina77
18.03.08,07:32
Dobrý deň. Obdržali sme faktúru a k nej aj dobropis.(oprava základu dane) Na oboch je vyčíslená DPH a dátum dodania 29.2. Dobropis mám v knihe došlých faktúr zapísaný ako došlý 5.3. Nemám ale ani obálku ani iný dôkaz že prišiel až v marci. Môžem DPH oplatniť vo februári alebo až v marci? (par.53?) Ďakujem.
Vladimír Ozimý
18.03.08,06:35
píše sa kedy ste Fa obdržali. Podľa mňa zápis do knihy došlej pošty je dostatočný dôkaz. Pečiatku na obálke nemáte?? ak nie je preukázateľnosť obdržania dobropisu asi by som išiel do reálnosti obdržania dokladu t.j. ak mi to niekto poslal napr. z číny a dátum vystavenia je 25.3. tak ak to prevezmem v apríli je myslím reálne...
m.hladka
18.03.08,06:51
Dôležitý je dátum dodania, ktorý musí byť aj na DBP (to kontrolujú pri daňovej kontrole).
katarina77
18.03.08,06:52
No, obálky sa ku mne nedostávajú, tie zostávajú na sekretariáte, ku mne na finančné prídu len faktúry. Takže iný dôkaz nemám. Prebrala som DPH-čku po kolegyni, tá zúčtovávala DPH na dobropisoch podľa podľa toho kedy bol uvedený na nich dátum zdaniteľného plnenia. Viem že mala aj daňovú kontrolu, každý rok povinný audit a nikdy s týmto problémy nemala. Tak neviem ako sa to posudzuje. Som v tejto oblasti úpný nováčik.
Chudíková Katarína
18.03.08,07:05
Ja sa vôbec netrápim, kedy mi doklad prišiel, riadim sa dátumom zdaniteľného
plnenia. Dátum je dôležitý iba vtedy, ak chceš daňovému úradu preukázať, že ti daňový doklad prišiel po termine podania daň.priznania. Ale daniari nerobia problém ani pri dobropisoch, ak ich uplatniš neskôr. Aspoň ja mám takéto skúsenosti.
Pekný deň
azla
18.03.08,08:07
Dobrý deň. Obdržali sme faktúru a k nej aj dobropis.(oprava základu dane) Na oboch je vyčíslená DPH a dátum dodania 29.2. Dobropis mám v knihe došlých faktúr zapísaný ako došlý 5.3. Nemám ale ani obálku ani iný dôkaz že prišiel až v marci. Môžem DPH oplatniť vo februári alebo až v marci? (par.53?) Ďakujem.
§ 53
Oprava odpočítanej dane
(1) Ak bola vykonaná oprava základu dane podľa § 25, ktorá má za následok zníženie základu dane, je platiteľ, ktorý odpočítal daň, povinný opraviť odpočítanú daň. Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu dane.

Z uvedeného vyplýva, že až v marci.