majonka
18.03.08,07:57
Dobrý deň, potrebujem radu.
Kúpili sme stavebný pozemok v zastavanej časti mesta a na oboch stranách už máme susedov. Obaja majú postavený plot. Ako sme sa začali venovať pozemku, tak nás zaregistroval jede zo susedov a vybehol na nás s požiadavkou: on má pozemok ohradený zo všetkych 4 strán vysokým murovaným plotom a žiada od nas, aby sme časť plota, ktorá susedí s nami zaplatili (lebo že vraj to je vlastne náš plot) a chce od nás takmer pol milióna. Je to možné??? Chápem, že plot by sme mali postaviť, ale snáď nebudem stavať plot za pol milióna?
Môže od nás žiadať plnú sumu za plot? Má na to právny nárok?

Ďakujem za radu, ešte ani nič nepsravíte a už máte suseda nepriateľa. Smola.:confused:
xclaymanx
18.03.08,07:36
Tak ja by som ho uplne ignoroval. Neviem co je to za plot, ze stal pol melona, snad pozlateny. A ked sa velmi ohradzuje, tak nech ho zbura, a vy si tam postavite svoj plot. Nikto mu nekazal stavat z vasej strany plot. Predpokladam, ze vam bude robit problemy pri stavebnom povoleni, takze z vyberom projektu to budete mat trosku tazsie.
Ja som tiez kupoval pozemok, medzi dvoma domami, ale pred tym som si obehal susedov, a zistil co su zac.
Jarka 1
18.03.08,07:37
Ťahanice o to, kto má postaviť plot a na ktorej strane pozemku poznám aj ja. Obišla som celú ulicu, aby som zistila, z ktorej strany pozemku sa mám starať o plot. Jednoznačnú odpoveď som nenašla. Každý si to vysvetlil podľa toho, ako to jemu vyhovovalo. To čo sa mi podarilo zistiť bolo, že je to na vzájomnej dohode. Ani sused, ktorý robí projekty na domy nevedel jednoznačnú odpoveď. Neodporúčam Vám, aby ste mu plot zaplatili. Potom koho bude plot? Kto sa bude musieť oňho starať a kto bude zodpovedný za to ak je nekvalitný a náhodou na niekoho spadne?
Radšej si zistite či je plot postavený len na jeho pozemku, alebo ho sused postavil na hranici a pol plota je na Vašom pozemku. Bývam v štvorbytovke a keď sused staval plný plot, tak ho postavil na polovicu na každý pozemok. Nikomu to nevadilo, až kým plot nebol hotový. Potom sa jeden z mojich vypečených susedov do toho obul a ten chudák, čo zaplatil celý plný plot musel platiť ešte aj za časť pozemku pod múrom čo stál na našom pozemku. Takže treba chladnú hlavu, zvážiť všetky možnosti, lebo zase nepodarený sused vie poriadne otráviť život.
majonka
18.03.08,08:10
Ďakujem veľmi pekne za odpovede. ten plot je z kvádrov, ale je dosť vysoký a dlhý...aj ke´d myslím, že cena je premrštená. Podľa mňa špekulant. Len my sme mu to odmietli zaplatiť a on sa dosť vážne urazil, takže uvidíme ako sa s tým vysporiada.
Aké problémy by mohol robiť so stavebným povolením??? Pokiaľ je projekt, rozloženie domu, okná všetko v pohode, teda spĺňa to tie vzdialenosti od suseda a pod...môže robiť aj iné problémy???
MIRKA111
18.03.08,08:19
My máme iný problém ako sa niekedy stavalo, dom postavil starý otec pol metra od hranice pozemku, od domu ide plot, ktorý je na hranici pozemku a po 8 metroch je hospodárska budova taktiež pol metra od hranice pozemku,ale tak ako dom nieje oplotená, plot je zahnutý k budove. Takže náš "milý" sused môže užívať pol metra nášho pozemku po celej dĺžke domu aj hospodárskej budovy a najnovšie je nespokojný a dožaduje sa aby sme postavili nový plot od domu k hospodárskej budove pol metra od hranice pozemku, (lebo ma málo) a medzitým si postavil garáž tak "nešťastne" že kvoli nášmu plotu nemôže prejisť traktorom na záhradu za domom. Rada by som vedela ako to mám riešiť, otec nechce narušiť (už narušené) susedské vzťahy. A ja nemienim susedovi "podarovať" časť pozemku.
majonka
18.03.08,08:28
Tak "milý"sused. To je ťažko. Určite by som mu ho nedarovala a určite by som nový plot nepostavila tak, aby som ho o pol metra posunula. Nech sa uvedomí...myslím, že ľudia strácajú zdravý úsudok.
A on sa čím ohradzuje, keď Vás žiada, aby ste nový plot posunuli o pol metra k svojmu domu?
mina311
18.03.08,08:29
My máme iný problém ako sa niekedy stavalo, dom postavil starý otec pol metra od hranice pozemku, od domu ide plot, ktorý je na hranici pozemku a po 8 metroch je hospodárska budova taktiež pol metra od hranice pozemku,ale tak ako dom nieje oplotená, plot je zahnutý k budove. Takže náš "milý" sused môže užívať pol metra nášho pozemku po celej dĺžke domu aj hospodárskej budovy a najnovšie je nespokojný a dožaduje sa aby sme postavili nový plot od domu k hospodárskej budove pol metra od hranice pozemku, (lebo ma málo) a medzitým si postavil garáž tak "nešťastne" že kvoli nášmu plotu nemôže prejisť traktorom na záhradu za domom. Rada by som vedela ako to mám riešiť, otec nechce narušiť (už narušené) susedské vzťahy. A ja nemienim susedovi "podarovať" časť pozemku.

My máme podobný problém... - tiež sused ešte požaduje odstúpenie nášho pozemku, lebo mu "zavadzia"... pravdy sa v tomto prípade ťažko dovolať... Už asi 7 rokov sa súdime... najlepšie je, že súdny znalec potvrdil naše umiestnenie plotu za správne... a oni sa odvolali, lebo majú "svojho znalca", ktorý samozrejme potvrdil ich verziu, že plot je postavený o pol metra ďalej...
Radiť sa dá iba ťažko... pokiaľ "ustúpite" a plot stiahnete, potom mu môže začať "vadiť" Vaša budova... či dom... a toho pol metra určite potrebujete - minimálne aspoň na aké - také stavebné úpravy... Ak neustúpite... možno to tiež "úspešne" dotiahnete na súd... :(
Takýto "dobrý sused" je na nezaplatenie!!!
xclaymanx
18.03.08,09:44
majonka
Aké problémy by mohol robiť so stavebným povolením??? Pokiaľ je projekt, rozloženie domu, okná všetko v pohode, teda spĺňa to tie vzdialenosti od suseda a pod...môže robiť aj iné problémy??? Dnes 09:37 AM

Ak to mate vyriesene v sulade so stavebnym zakonom, tak ste v suchu. To ste asi jedny z mala, pretoze stavebny zakon je nastaveny tak, ze takmer vzdy sa musia robit vynimky, na ktore treba suhlas ostatnych ucastnikov. Ale myslim, ze ak sused bude chciet robit napriek, tak si nieco najde. Niektory ludia vedia byt totiz velmi prajni.
pistik8
18.03.08,15:39
tam kde mam rodinny dom, plati nepisane pravidlo, ze moj plot je ten vpravo, a mam v pohode susedov.... Ale o tej pohode zatial pomlcim, to uvidim az o par rokov, ked zacnem rekonstruovat svoj dom a tahat ho do vysky...
AxelC
18.03.08,19:10
V ziadnom pripade neplatit...
Ak bude trvat na zaplateni polovice plota, tak presne ako napisali predo mnou - nech ho NA VLASTNE NAKLADY zbura a nech VAM zaplati polovicu za postavenie noveho a takeho, ako chcete VY.
PS - zavolajte si geodeta, nech premieria, ci nie je plot naahodou na Vasom pozemku. Staci 5-10 centimetrikov a ked sa nabuduce ozve o platenie, tak mu ukazat geometricky plan.

My nastastie podobnym problemom netrpime - z jednej strany je les, kde nikomu 2-3 metre nevadia a z druhej strany mame suseda, ktoreho dom (rok vystavy cca 1950) sa po celej dlzke nachadza tak 15-20 cm na nasom pozemku, takze sme na oplatku vzadu v zahrade tak meter a pol u neho a napriek tomu je klud... :cool:
majonka
19.03.08,05:42
Ďakujem za odpoveď :-)
jamosa
21.03.08,22:07
Aj u nás platí nepísané pravidlo - keď stojíš oproti svojmu pozemku, tak plot z prava je tvoj.
majonka
26.03.08,06:00
No to platí takmer všade. Je to taká nepísaná dohoda v obciach. Lenže my sme ten pozemok kúpili a ten plot tam už bol postavený. Predstavte si, idete stavať dom a máte ako taký rozpočet a on na Vás vyblafne, že chce za plot, ktorý kedysi postavil, takmer 500,000. Samozrejme, že sme to nezaplatili. nemáme ani toľko peňazí, aby sme ich vyhodili za plot. My by sme si taký drahý určite nepostavili.
jamosa
28.03.08,20:45
Dobre ste spravili, že ste to nezaplatili. Nemá právny nárok, aby ste mu ten plot preplatili a ani na 1/2 sumy nemá nárok. Je to jeho problém, že ho vystaval. A to čo vravel - to len skúšal vytiahnuť od Vás peniaze. Povedz mu len tak pre zaujímavosť ako zareaguje,nech Vám predloží súhlas predchádzajúcich vlastníkov pozemku s výstavbou plotu, alebo že si úhradu mal pýtať od predchadzajúcich vlastníkov a že ako máte vedieť, či mu niečo nezaplatili:)). My máme tiež problémy so susedmi - našim sa pre zmenu nepáči, kde chceme umiestniť dom - popri tom ich absolutne neobmedzujeme. Už sa smejeme, že by boli radi, keby sme mali dom na kolečkách a pohybovali sa po pozemku ako im to zrovna vyhovuje:). No čo už bude to ešte perné, lebo sa stále odvolávajú - i keď ich pripomienky nie sú opodstatnené, ale naťahujúto. Som zvedavá do kedy:(.
majonka
01.04.08,05:20
Tak držím palce...myslím, že ľudia v dnešnej dobe...sú divní. Závidia? Či čo? Ja som presvedčená, že sused bude robiť teraz všetko preto, aby sme to ani nepostavili. Čo už, susedov a rodinu si nevyberáš.:)
jamosa
01.04.08,20:17
Aj ja ti držím palce. Veď keď všetko dodržíte, tak Vám v stavbe domu nemôže zabrániť, i keď by sa postavil na ten 500 tis. plot:).a aj keby ste žiadali o výnimky, tak ak bude mať neoprávnené, tak by nemal byť problém, potom ide len o čas.
vasulka
02.04.08,16:29
U mojej dcéry vyvstal tento problém.Prerábajú dom ,kde na pozemku majú svoj plot po ľavej strane.Sused po pravej strane zbúral starý drôtený plot a druhý plot nechce postaviť.Vraj on plot nepotrebuje.Tím je volný prístup na dcérin pozemok,kde je terasa a plánuje sa bazén.Prosím vás o radu,akými prostriedkami suseda donútiť postaviť plot?
Ďakujem,ďakujem. :mee: V.
majonka
04.04.08,07:12
Bohužila suseda nemáte ako donútiť postaviť plot, pretože mu to neprikazuje žiaden zákon. On môže mať celý pozemok neoplotený. Je to len taký všeobecný dohovor, ktorý platí, že plot po pravej strane si budujete Vy a tým pádom ten ľavý na Vašom pozemku buduje sused.
Ak je to možné, navrhla by som zájsť za susedom a pozhovárať sa, či bude plot budovať. Ak bude neprístupný, máte možnosť len jednu postaviť si vlastný. U nás to bolo naopak, tá situácia je opísaná v hlavičke..
Držte sa :-);)
Marek95
04.04.08,10:55
Tiez mam podobny problem s umiestnenim stavby. Susedny pozemok nevlastni nikto nakolko nie je vysporiadany. Existuju len dedici, ktory pozemok nemienia vysporiadavat pretoze je ich vela a kazdy tam vlastni len par metrov. Ja by som s tej strany chcel stavat pol metra od tohto pozemku, nakolko na druhej strane uz mam suseda. A na tom nevysporiadanom nebude stavat nikto pretoze taktiez cez ten pozemok vedie v zemi nejake vedenie z elektrarni. Na stavebnom urade mi povedali ze musim postavit dom na 2 metre od tochto pozemku a stavebne konanie urobit verejnou vyhlaskou vyvesenou mesiac na obecnom urade. Rozmyslal som aj o darovani pol metra svojho pozemku niekomu z rodiny a on by mi podpisal stavbu na hranici, len neviem ci to mozem urobyt. Vie mi niekto poradit. DAKUJEM
m.hladka
04.04.08,11:20
To je tiež dobre riešenie. Ale skôr by som odkúpila 1 m (možno aj cely, ak by nebol drahy a ak by sa dalo dohodnúť lacnejšie) z vedľajšieho pozemku, od niektorého z majiteľov.
arizona
17.04.08,14:13
Aj u nás platí nepísané pravidlo - keď stojíš oproti svojmu pozemku, tak plot z prava je tvoj.
Asi to záleží od dohody, alebo od prvej stavby v lokalite. U nás je to presne naopak-náš je ľavý:---
Zoltán Kovács
17.04.08,15:05
To je tiež dobre riešenie. Ale skôr by som odkúpila 1 m (možno aj cely, ak by nebol drahy a ak by sa dalo dohodnúť lacnejšie) z vedľajšieho pozemku, od niektorého z majiteľov.

Na to by si potrebovala súhlas od každého majiteľa susedného pozemku. Nakoľko sú spoluvlastníkmi, tak sa nedá určiť komu patrí metrový pás susediaci s predmetným pozemkom. Inak povedaná, každý spoluvlastník má podiel na každom cm2.
pavol54
17.04.08,15:13
Aj na plot treba povolenie od stavebného úradu, je to drobná stavba, a stavebné povolenie musí byť počas celej doby existencie stavby tak je to napísané v klauzule rozhodnutia o povolení stavby a aj k nemu museli dať vyjadrenie predošlí vlastníci pozemku. ak to stavali ako spoločnú stavbu tak mu uhradili pomernú časť pri stavbe, ak ho nemá je to čierna stavba
lakon
18.04.08,04:55
Aj na plot treba povolenie od stavebného úradu, je to drobná stavba, a stavebné povolenie musí byť počas celej doby existencie stavby tak je to napísané v klauzule rozhodnutia o povolení stavby a aj k nemu museli dať vyjadrenie predošlí vlastníci pozemku. ak to stavali ako spoločnú stavbu tak mu uhradili pomernú časť pri stavbe, ak ho nemá je to čierna stavba
Ako si sa vyjadril plot je drobna stavba, a preto staci ohlasenie stavebnemu uradu, suhlas susedov sa nevyzaduje, a stavebne povolenie sa nevydava, je to len odsuhlasenie drobnej stavby.
Samozrejme ze nema narok na preplatenie postavil ho tam s ohladom na svoje osobne potreby, ako svojpravny clovek a pochybujem ze na vasu ziadost, takze mu navrhnite kolko mu ste ochotni dat, alebo mu navrhnite nech ho odstrani ze vy si postavite svoj.
majonka
22.04.08,05:23
Ďakujem za odpovede. V rámci zachovania dobrých vzťahov sme sa s ním chceli dohodnúť a dať mu aspoň 1/5 ceny. No sused ani počuť. Myslel si, že mu ho preplatíme celý. Tak je teraz ťažko urazený. Nevadí. My na jeho drahý plot nemáme...keď si predstavím, čo všetko do toho domu za pol milióna kúpim, rozhodli sme sa nedať mu nič, keďže nebol prístupný ku žiadnemu kompromisu.

:D
mlaco
22.04.08,06:31
Ďakujem za odpovede. V rámci zachovania dobrých vzťahov sme sa s ním chceli dohodnúť a dať mu aspoň 1/5 ceny. No sused ani počuť. Myslel si, že mu ho preplatíme celý. Tak je teraz ťažko urazený. Nevadí. My na jeho drahý plot nemáme...keď si predstavím, čo všetko do toho domu za pol milióna kúpim, rozhodli sme sa nedať mu nič, keďže nebol prístupný ku žiadnemu kompromisu.

:D

Moja skusenost je ze podvodnikom netreba navrhovat kompromisy. To ich iba utvrdi v ich postoji. A clovek si (tym ze chce byt ustretovy) v konecnom dosledku poskodi - ak jedna s grobianom/podvodnikom.
AxelC
22.04.08,06:50
Nemali ste mu ponukat ziadne peniaze.
Takto aspon zistil, ze sa z vas daju vytiahnut peniaze, aj ked nie take ako si myslel...
Uvidite, ze o par tyzdnov ho mate doma znova a bude navrhovat aby ste zaplatili tretinu.
majonka
24.04.08,06:17
Mame ho už na háku. Nech sa postaví aj na hlavu. je to obyčajný tĺk, to bolo jasné od začiatku. A pomerne "dobrú" povesť má aj na obecnom úrade, kde keď počujú jeho meno, zalamujú rukami.
Škoda, že sa ušiel práve nám. Čo ťa nezabije, to ťa posilní. Snáď. Aspoň, že si ten plot postavil taký vysoký a nemáme ho na očiach.
timotej
24.04.08,09:51
neviem, ci je to este aktualn, ale zo zakona vyplyva, ze pozemok vo vlastnictve ohradeny byt nemusi, cize ak si ohradil on svoj pozemok, je to v jeho zaujme.
Tanče
29.04.08,08:39
podľa mojej najčerstvejšej informácie od vedúceho stavebného odboru mesta, ak je plot postavený na vlastnom pozemku, nepotrebujete súhlas suseda k ohlasovacej povinnosti, ak je na hranici, tak suhlas potrebujete.
LUBY
06.05.08,19:24
podľa mojej najčerstvejšej informácie od vedúceho stavebného odboru mesta, ak je plot postavený na vlastnom pozemku, nepotrebujete súhlas suseda k ohlasovacej povinnosti, ak je na hranici, tak suhlas potrebujete.
Plotom na hranici sa rozumie, ze je postaveny na nasom pozemku a jednou stranou sa "dotyka"susedovej parcely? Treba k ohlaseniu drobnej stavby-plotu prilozit aj geometricky plan pozemku a LV?
LUBY
06.05.08,19:25
A este otazocka pre znalych- v starsich diskusiach som sa docitala, ze plot moze mat vysku max 180 cm- ale bolo to z roku 2005. Plati tato hranica, alebo moze byt aj vyssi? DAKUJEM
majonka
07.05.08,09:55
Tak to závisí od stavebného úradu v obci. URČITE sa choďte spýtať práve na tieto výšky a vzdialenosti. Na našej dedine bohužiaľ nie je zatiaľ stanovené, aký vysoký plot môže max. byť. Snáď sa to čoskoro vyrieši, lebo meníme sa na malé hradisko a potom nechápem prečo stavajú na vidieku, keď vidia len betónový plot...ako v Leopoldove...:D
jojkoz
07.05.08,10:01
Tak to závisí od stavebného úradu v obci. URČITE sa choďte spýtať práve na tieto výšky a vzdialenosti. Na našej dedine bohužiaľ nie je zatiaľ stanovené, aký vysoký plot môže max. byť. Snáď sa to čoskoro vyrieši, lebo meníme sa na malé hradisko a potom nechápem prečo stavajú na vidieku, keď vidia len betónový plot...ako v Leopoldove...:D

A kde maju stavat ? v centre mesta ? Pod panelakom alebo nejakym kominom ?
NInive
07.05.08,11:16
U nás je to tak, že si každý staval plot na svojom. Náš sused má celý plot na svojom a my tiež na svojom. Žiadne na polovicu, načo sa vadiť, každý vie na čom je. Majonka, my máme tiež takého suseda. Ten pozemok kúpil a stále vykrikuje, že ho kúpil aj s našim plotom........ Nedá si vysvetliť, že ten jeho plot neexistuje, lebo on ho tam ani nemá. Dovtedy , kým to nekúpil bol pokoj. Všetci sa tam poznáme, sú to záhrady za našimi domami. vyrastali sme spolu, tak sme nikto nemali problémy. Až kým to pred 2 rokmi nekúpil tento hlupák. Podotýkam, že pretým to odkúpil od jedných, ktorí sa tiež prisťahovali len pred asi 8 rokmi a neboli nijeké problémy. Oni predali len kúsok záhrady.
Je pravdou, že najlepšia obrana je útok a ignorácia. Najprv sme okolo neho chodili po špičkách, len aby nepripomienkoval stavbu, ale nikam to neviedlo. Teraz sme mu povedali, nech pripomienkuje, veď nato to je. On by od nás niečo chcel, tak som mu povedala. Ak bude pripomienkovať, nech sa s dohodou rozlúči, ak nebude, budeme sa rozprávať až potom, tak uvidíme. Suseda si nevyberieme, ale z jeho lásky žiť tiež nebudeme, tak nech sa strčí.
rado11
07.05.08,18:06
tak ja by som ho tiez ignoroval nemal stavat plot z vasej strany keby ste kupili klasicke pletivo tak by to nestalo pol miliona to je blbost nedavajte mu tie peniaze
Dootka
14.05.08,12:26
Do nového domu sme sa nasťahovali r.1993 a mali sme vzájomnú dohodu so susedom, že plot bude v budúcnosti vedený 1 m od jeho domu. Dnes si však nárokuje na 2 metre, pritom ide o radovú zástavbu, kde každý jeden dom ma plot 1 m od domu. Vie mi niekto poradiť ako suseda primäť k tomu,aby súhlasil so stavbou plota s dodržaním pôvodných dohôd? Je v tomto spore niečo platný mestský úrad? Čítala som, že je možné zavolať geodeta, ktorý môže rozhodnúť, kto je v práve a kde sa plot postaví.Ďakujem.
Karas Milan1
14.05.08,12:45
dohodu so susedom, že plot bude v budúcnosti vedený 1 m od jeho domu. Dnes si však nárokuje na 2 metre,
Čítala som, že je možné zavolať geodeta, ktorý môže rozhodnúť, kto je v práve Ďakujem.

Ahoj.
Na svojom pozemku si majiteľ môže postaviť plot v podstate skoro hocikde (1,2 alebo aj 17 metrov od domu). Ak nevieš , geodet ti môže vyznačiť hranicu pozemku t.j. každému jeho vlastný piesoček.

Ahoj
Ka Mil
Zoltán Kovács
14.05.08,13:45
mimotemy Milanko, klonujeme sa, klonujeme? Karas Milan = Karas Milan1 :D
Karas Milan1
14.05.08,14:35
Ahoj Smith.

Nie. To by som mal aj prihlasovacie meno rovnaké.
Ibaže toto je počítač iný a inde.
A kedže som sa podpísal rovnako , neschovával som sa , iba som to nevytrúbil ,ako teraz.

Ahoj
Ka Mil
P.S.
A pozdravujem tvorcom Firevalu proti internetadresám pod 15 príspevkov , lebo aj keď som ju maskoval (po asi 30 s) zamietol príspevok.
Zoltán Kovács
14.05.08,17:52
Ahoj Smith.

Nie. To by som mal aj prihlasovacie meno rovnaké.
Ibaže toto je počítač iný a inde.
A kedže som sa podpísal rovnako , neschovával som sa , iba som to nevytrúbil ,ako teraz.

Ahoj
Ka Mil
P.S.
A pozdravujem tvorcom Firevalu proti internetadresám pod 15 príspevkov , lebo aj keď som ju maskoval (po asi 30 s) zamietol príspevok.

Ale za to si sa mohol ešte prihlásiť pod rovnakým menom. Nick nie je viazaný na jeden PC.
Karas Milan
14.05.08,19:41
Ahojte.

Momentálne som dvojjediný.(Karas Milan a Karas Milan1)
To , že z hociodkiaľ sa môžem hlásiť ako pôvodný som nevedel (nechcelo sa mi rozmýšľať a skúšať a tiež nemôžem všetko vedieť) , preto "akože "dve mená.
Ale ak ešte niekto napíše , jeden = 1 nick , tak sa zruším.
(Ale zas som týmto vyskúšal bariéru proti netovým adresám a ešte som neprešiel.)

Ahoj
Ka Mil