Gabi_S
23.03.05,16:49
Všetkým prajem pekný deň. potrebovala by som definitívne poslednú info, týka sa úrokov z banky. zrejme je to samozrejme, ale ja ako neučtovnik akosi pochybujem:
mám úroky z banky 96 sk, mám ich dať v daňovom priznaní ako paragraf 6 prijmy zo živnosti, alebo ako paragraf 7 riadok 2 úroky, výhry... .ďakujem. prajem dobrý oddych a veľa vody počas Veľkej noci. Gabika
babenko1
23.03.05,15:55
A si SZČO? A tie úroky máš na podnikateľskom účte? Ak áno, tak spadajú do § 6 :-)
Gabi_S
23.03.05,16:00
ano, som živnostník, je to podnikateľský účet. ďakujem za info. nech sa darí. Gabi
babenko1
23.03.05,16:04
Nie je začo.. aj Tebe nech sa darí :-)
JaroslavKadle
24.03.05,08:19
O čom sú potom príjmy podľa §7 zákona. A do ktorého riadku DP sa potom vypíše daň, ktorú vybrala banka na BÚ-podnikateľskom za pripísaný úrok?
V mojom prípade je úrok 82,-Sk a vybraná daň 8,-Sk.
Evanka
24.03.05,08:24
O čom sú potom príjmy podľa §7 zákona. A do ktorého riadku DP sa potom vypíše daň, ktorú vybrala banka na BÚ-podnikateľskom za pripísaný úrok?
V mojom prípade je úrok 82,-Sk a vybraná daň 8,-Sk.Uroky zahrnies do prijmov a dan z urokov je zaplateny preddavok. Je to riadok 92.
Janca
24.03.05,08:29
Urok do stlpca ine prijmy - vchadzaju do ZD.
U podnikatela sa dan vybrata z urokov nepovazuje za vysporiadanu,
ale uvadza sa na r. 92 - paragraf 43.
V pripade SZCO sa uroky neposudzuju ako paragraf 7, ale ako paragraf 6, ods. 5, pism. b.
Katty
24.03.05,08:55
čaute mám živnostníka ktorému tatrabanka mesačne pripisovala na výpise len úroky, nebola tam daň z úrokov, mám to chápať že úroky neboli zdanené?
Evanka
24.03.05,08:57
čaute mám živnostníka ktorému tatrabanka mesačne pripisovala na výpise len úroky, nebola tam daň z úrokov, mám to chápať že úroky neboli zdanené?Ak su velmi nizke, moze to tak byt.
Katty
29.03.05,07:50
Evanka

takže ak tam nikde nie je položka "daň z úrokov" tak to zahrniem do daňového priznania ako príjem podliehajúci dani a zdaním s ostatnými príjmami a vybavené že?
via
29.03.05,07:56
presne tak
ZuzanaP
07.10.05,05:05
A ak tam mám aj zrážka dane z úrokov, tak potom to zaúčtujem:

kreditný úrok - iný zdaniteľný príjem
zrážka dane - daň z príhmov?

alebo

kreditný úrok - príjem zdanený zrážkou pri zdroji
zrážka dane - daň z príjmov
renča1
07.10.05,08:58
A ak tam mám aj zrážka dane z úrokov, tak potom to zaúčtujem:

kreditný úrok - iný zdaniteľný príjem
zrážka dane - daň z príhmov?

alebo

kreditný úrok - príjem zdanený zrážkou pri zdroji
zrážka dane - daň z príjmov
Predpokladám že účtuješ v AlFE, ja tiež účtujem v ALFE nasled.:
kred.úrok - iný zdan.príjem
zrážka dane - iný odpočít.od zákl.dane. dúfam, že je to tak v poriadku ozvite sa ALFáci.
otázka
07.10.05,09:23
Robím v Alfe takto: úrok - príjem zdanený zrážkou pri zdroji, zrážka dane - daň z príjmov. Ozvite sa ďalší...
renča1
07.10.05,09:51
Robím v Alfe takto: úrok - príjem zdanený zrážkou pri zdroji, zrážka dane - daň z príjmov. Ozvite sa ďalší...
A príjem zdanený zrážkou pri zdroji, na čo to slúži? Tiež by som chcela poznať odpoved tak ako to vlastne má byť?
Adaka
25.01.08,10:10
chcem sa spýtať , myslíte že keď príde euro pôjdu úroky v bankách dole a ako je to s o ŠFRB? dakujem
Pasztorka
25.01.08,12:38
Tak ja sa opytam teda tiež, lebo mi to nie je jasné.
Ja to robím tak, že od základného kreditného úroku odpočítam daň z úroku a túto sumu jedným zápisom zaúčtujem na: "už zdanené u zdroja". To je teda zle???
evina
25.01.08,12:44
Tak ja sa opytam teda tiež, lebo mi to nie je jasné.
Ja to robím tak, že od základného kreditného úroku odpočítam daň z úroku a túto sumu jedným zápisom zaúčtujem na: "už zdanené u zdroja". To je teda zle???

Áno.
1. Neviem ako potom účtuješ výpis, ktorý nezodpovedá skutočnosti
2. Túto zrážkovú daň pri podávaní DP môžeš podľa paragrafu 43 odst.7 považovať za preddavkovú a odpočítať ju - samozrejme môžeš ju považovať aj za vysporiadanú.
3. V JÚ účtuješ daň VNEOZD
úrok POZD
v PÚ 221/341.XX daň 341/221 daň
221/662 úrok
Zita5
25.01.08,12:53
Tak ja sa opytam teda tiež, lebo mi to nie je jasné.
Ja to robím tak, že od základného kreditného úroku odpočítam daň z úroku a túto sumu jedným zápisom zaúčtujem na: "už zdanené u zdroja". To je teda zle???

Priložím ešte tento link
http://www.porada.sk/t44300-ako-uctovat-uroky-banka.html
dadasv
25.01.08,21:55
Tak ja sa opytam teda tiež, lebo mi to nie je jasné.
Ja to robím tak, že od základného kreditného úroku odpočítam daň z úroku a túto sumu jedným zápisom zaúčtujem na: "už zdanené u zdroja". To je teda zle???

Je to zle. Daň z úroku je zrážková daň a nie VOZD. Preto si nemôžeš o ňu znížiť príjem.
Úrok zaúčtuješ ako POZD a daň ako VNZD a môžeš si ju odpočítať v DP ako zaplatený preddavok dane.
BOBY
26.01.08,04:45
Robím v Alfe takto: úrok - príjem zdanený zrážkou pri zdroji, zrážka dane - daň z príjmov. Ozvite sa ďalší...
Aj ja to robím presne tak. úrok je iný zdanitelný príjem, zrážka dane z úrokov-dávam na daň z príjmu, mám analytiku - zápočtová z úrokov a tú potom v daňovom prizaní uplatním
Pasztorka
26.01.08,05:35
Je to zle. Daň z úroku je zrážková daň a nie VOZD. Preto si nemôžeš o ňu znížiť príjem.
Úrok zaúčtuješ ako POZD a daň ako VNZD a môžeš si ju odpočítať v DP ako zaplatený preddavok dane.

Dakujem. Idem to teda poopravovat, co sa da...
Pasztorka
26.01.08,12:07
Tak a este mi napadla taka otazka ohladne banky...

Ako zauctovat urok z terminovaneho vkladu? Tiez ten POZD?
V tomto pripade banka ziadnu dan na vypise z uctu neuviedla...
dadasv
26.01.08,19:41
Tak a este mi napadla taka otazka ohladne banky...

Ako zauctovat urok z terminovaneho vkladu? Tiez ten POZD?
V tomto pripade banka ziadnu dan na vypise z uctu neuviedla...

Je to v rámci podnikania, alebo súkromný termínovaný vklad? Ak je súkromný tak do DP do §7 príjem z úroku a daň si môžeš uplatniť ako preddavkovú. Ak banka neuviedla daň a ty by si si ju chcela uplatniť, požiadaj v banke, aby ti ju uviedli. Lebo daň z úroku sú povinný zraziť.:)
Rozalka
27.01.08,16:46
... v PÚ 221/341.XX daň
221/662 úrok
Evina, asi si to chcela napísať takto:
341.XX/221 daň
221/662 úrok

Ja len doplním: po zaúčtovaní predpisu podľa DP 591/341, 341.XX
na účte 341 zostatok bude predstavovať konečný záväzok (po znížení o daň zrazenú bankou) :)
evina
27.01.08,18:25
Evina, asi si to chcela napísať takto:
341.XX/221 daň
221/662 úrok

Ja len doplním: po zaúčtovaní 591/341, 341.XX na účte 341 zostatok bude predstavovať konečný záväzok (po znížení o daň zrazenú bankou) :)

Ďakujem za upozornenie, opravím išlo o preklep.

Tomu doplnku priznám sa nerozumiem presne /máš na mysli, že daň zrazenú z úrokov odpíšeme hneď a nezapočítavame s ostatnými preddavkami?/
Tu je zaujímavá debatka na túto tému :
najmä príspevok 26 od Andrej_rv
http://www.porada.sk/t42982-p3-dan-uroky-banka.html
Rozalka
27.01.08,18:43
Tomu doplnku priznám sa nerozumiem presne /máš na mysli, že daň zrazenú z úrokov odpíšeme hneď a nezapočítavame s ostatnými preddavkami?/

Áno, vyjadrila som sa nezrozumiteľne, to platí na konci roka, pri zaúčtovaní predpisu dane. Ď, doplním.
Lucka F.
01.02.08,10:21
a keď máme stratu? môžem si daň z úrokov v banke odpočítať aj v nasledujúcom roku?

ďakujem...:)
Eulaly
01.02.08,12:52
Chcem sa opýtať, ako to funguje v jednoduchom účtovníctve, ak mi na prelome rokov príde výpis z bankového účtu napr.:
výpis z účtu č. 1 zo dňa 4. januára 2008:
Dátum Valuta Suma
31.12.07 1.1.08 9 Sk
31.12.07 1.1.08 75 Sk

Mám dané položky naúčtovať až do roku 2008 alebo ešte do roku 2007? Vopred ďakujem za rady :)
multieko
05.02.08,19:52
A ako zauctujem uroky na beznom ucte, ktory je osobny ucet (nie je podnikatelsky) a je pouzivany na podnikanie. Bude v uctovani urokov a zaplatenej dane nejaky rozdiel alebo nie. A ako zauctujem aj poplatky s vedenim uctu. Dakujem
Soňula
18.02.08,10:39
A ako zauctujem uroky na beznom ucte, ktory je osobny ucet (nie je podnikatelsky) a je pouzivany na podnikanie. Bude v uctovani urokov a zaplatenej dane nejaky rozdiel alebo nie. A ako zauctujem aj poplatky s vedenim uctu. Dakujem


Tak toto by zaujímalo aj mňa. Tiež by som potrebovala poradiť ako je to s účtovaním " úrokov a poplatkov" na osobnom účte, ktorý nieje podnikateľský.
Zita5
18.02.08,10:59
Zákon o dani z príjmu
§ 6 odst. 5

(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj

a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,

O úrokoch účtujete v peňažnom denníku ako príjem OVZ-iný.
Soňula
18.02.08,11:44
Takže, kedy som chcela " jednoznačnejšiu" odpoveď, tak úroky na účte, ktorý podnikateľ používa v súvislosti s podnikaním, sú príjem OZD. A čo poplatky na účte? Su to výdavky OZD? aj keď účet nie je podnikateľský? /Viem, že sa už napísalo ohľadom tohto veľa, ale nič ma niak definitívne nepresvedčilo, ako to mám účtovať/. Poradíte?
Manual
18.02.08,11:52
Takže, kedy som chcela " jednoznačnejšiu" odpoveď, tak úroky na účte, ktorý podnikateľ používa v súvislosti s podnikaním, sú príjem OZD. A čo poplatky na účte? Su to výdavky OZD? aj keď účet nie je podnikateľský? /Viem, že sa už napísalo ohľadom tohto veľa, ale nič ma niak definitívne nepresvedčilo, ako to mám účtovať/. Poradíte?
Keby si mala podnikateľský účet, tak by si nemala problém. Ak používaš osobný účet pre účely podnikania, tak by som úroky ani poplatky do účtovníctva neťahal. Alebo v nejakom pomere ? Zasa robota s tým ... ?
Ak má firma zriadený zvlášť podnikateľský účet svedčí to tiež o jej úrovni.
To je môj názor.
Soňula
18.02.08,13:22
Hm, tak teraz fakt neviem. Mam dať tie uroky / pri ne-podnikateľskom účte/ do prijmu OZD, alebo radšej "neťahať to do účtovníctva". Asi sa budem musieť rozhodnúť sama. Dakujem za odpoveďe.
Zoltán Kovács
18.02.08,13:31
Ak ten "nepodnikateľský" účet sa používa výlučne pre účely podnikania, tak úroky uvádzať v peň.denníku ako zdaniteľný príjem - iný, a poplatky tak isto.
MIŠO T
18.02.08,13:59
aj ja sa spýtam - JU-ALFA . úrok účtujem ako Príjem podl. dani- iný , daň ako VNZD-daň z príjmu /to je asi 44,- SK na rok/- tie ti uplatním v PD r.98.
Ale celkovo mám v PD vo VNZD /daň z príjmu/ sumu vyššiu o zaplatenú Daň z príjmu r. 2006. Je to správne ? - tam ma byť ta zaplatená Daň z príjmu FO r. 2006 ?
Zoltán Kovács
18.02.08,14:07
aj ja sa spýtam - JU-ALFA . úrok účtujem ako Príjem podl. dani- iný , daň ako VNZD-daň z príjmu /to je asi 44,- SK na rok/- tie ti uplatním v PD r.98.
Ale celkovo mám v PD vo VNZD /daň z príjmu/ sumu vyššiu o zaplatenú Daň z príjmu r. 2006. Je to správne ? - tam ma byť ta zaplatená Daň z príjmu FO r. 2006 ?

Je to správne, ak ti soft dovoľuje tak môžeš na túto položku vytvoriť analytiku.
MIŠO T
18.02.08,14:15
Ďakujem - človek má hneď lepší pocit.
Zita5
18.02.08,14:16
Takže, kedy som chcela " jednoznačnejšiu" odpoveď, tak úroky na účte, ktorý podnikateľ používa v súvislosti s podnikaním, sú príjem OZD. A čo poplatky na účte? Su to výdavky OZD? aj keď účet nie je podnikateľský? /Viem, že sa už napísalo ohľadom tohto veľa, ale nič ma niak definitívne nepresvedčilo, ako to mám účtovať/. Poradíte?

Treba posúdiť a zvážiť v akom pomere sa používa bankový účet na súkromné platby a poprípade bankové poplatky úmerne krátiť , teda účtovať ich ako VNZD .

Sú podnikatelia , ktorí taktiež používajú podnikateľské účty na prevod súkromných platieb . V konečnom dôsledku , ani tieto bankové poplatky by nemali byť uplatnené v plnej výške .
imino
19.02.08,09:54
Chichi, ja som si vsetku uroky nahadzal do nezdanitelneho prijmu... :) :) Ale uz som si to opravil. Mne dan banka nezrazila, uroky neboli velke, tak som to supol do danoveho priznania v oddiely VII v tabulke 2 do riadku 2 (ods.1, pism. b,).
Nina13
20.02.08,12:27
Dobrý deň,
mňa by zaujímalo, či má SZČO možnosť uplatniť si uplatniť si ako daň.preplatok úroky na termín. vklade, ktoré má ako FO-občan?
Ďakujem
Antea
20.02.08,16:38
Robím v Alfe takto: úrok - príjem zdanený zrážkou pri zdroji, zrážka dane - daň z príjmov. Ozvite sa ďalší...
Ja som to zaúčtovala takisto a myslela som si, že to mám vysporiadané a v daňovom už s tým nič robiť nebudem, ale teraz neviem.
Anja111
20.02.08,16:57
Ja som to zaúčtovala takisto a myslela som si, že to mám vysporiadané a v daňovom už s tým nič robiť nebudem, ale teraz neviem.

Zákon o dani z príjmov § 6

(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj

b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
Antea
20.02.08,17:05
Zákon o dani z príjmov § 6

(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj

b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
Samozrejme to mám zle musím to opraviť lebo sa mi úroky nedostanú do príjmu, len ma pomýlilo to- zdaňované u zdroja-. Ďakujem.
ivanata
31.12.09,10:07
Dobrý deň,

ja účtujem v ALFE a dala som to takto :
kreditný úrok - zdanený zrážkou u zdroja
daň z úroku - daň z príjmu

Je to v poriadku ??? Ďakujem za odpoveď
veronikasad
31.12.09,10:09
Dobrý deň,

ja účtujem v ALFE a dala som to takto :
kreditný úrok - zdanený zrážkou u zdroja
daň z úroku - daň z príjmu

Je to v poriadku ??? Ďakujem za odpoveď
nie je to v poriadku
celý úrok bez zrazenej dane dáš ako iný príjem ovpl.základ dane
daň z úroku - daň z príjmu so samostatnou analytikou
olga88
31.12.09,12:13
Som dochodkyna a chcem si podat DP FO typ B ohladom vratenia zrazenej dane penaznym ustavom z pripisanych urokov. Urok vpisem do oddielu 7 riadok 2, ale kde vpisem zrazenu dan, aby mi vysiel preplatok na dani.V starych tlacivach to bol riadok 103 a riadok 105/preplatok na vratenie DU./Neviem kde to napisat v novych , teda za rok 2009.
Ine prijmy nemam.
Dakujem za odpoved.
olga88
01.01.10,11:38
Pekne prosim o odpoved a prajem vsetko najlepsie v Novom roku.
veronikasad
01.01.10,12:10
Som dochodkyna a chcem si podat DP FO typ B ohladom vratenia zrazenej dane penaznym ustavom z pripisanych urokov. Urok vpisem do oddielu 7 riadok 2, ale kde vpisem zrazenu dan, aby mi vysiel preplatok na dani.V starych tlacivach to bol riadok 103 a riadok 105/preplatok na vratenie DU./Neviem kde to napisat v novych , teda za rok 2009.
Ine prijmy nemam.
Dakujem za odpoved.
v DP za r.2008 to bol r. 98, v DP za rok 2009 r. 99
tibor1000
31.01.10,17:10
Dobrý večer

prosím Vás,ja som nasčítal príjmy so živnosti spolu s bank.úrokmi:( všetko je spolu v VI. oddieli,v r. 2..
takto to mám nesprávne?

a zrazená daň z úroku - tú napísať do riadku 99 v X. oddieli prosím?

ďakujem vopred moc
evina
31.01.10,18:31
Dobrý večer

prosím Vás,ja som nasčítal príjmy so živnosti spolu s bank.úrokmi:( všetko je spolu v VI. oddieli,v r. 2..
takto to mám nesprávne?

a zrazená daň z úroku - tú napísať do riadku 99 v X. oddieli prosím?

ďakujem vopred moc

Smajlíka môžeš vymeniť za :), lebo je to správne.
Zrazenú daň z úroku v banke napíšeš do toho riadku 99

http://www.porada.sk/t77586-uroky-v-banke.html
Lucinka23
23.03.10,05:51
Prosím Vás daňový povinnosť je nulová, daň z úroku na podnikateľskom účte je 0,13 €. Nemusím uvádzať do daňového túto daň? Myslím si, že ju môžem považovať za vysporiadanú. Alebo ju tam uvediem s tým, že vyjde preplatok 0,13 €,čo však daňový úrad nevráti. Sú oba postupy správne? Ďakujem
Zdenka175
23.03.10,11:17
Prosím Vás daňový povinnosť je nulová, daň z úroku na podnikateľskom účte je 0,13 €. Nemusím uvádzať do daňového túto daň? Myslím si, že ju môžem považovať za vysporiadanú. Alebo ju tam uvediem s tým, že vyjde preplatok 0,13 €,čo však daňový úrad nevráti. Sú oba postupy správne? Ďakujem
Podľa mňa sú správne.
Jokolka
28.02.11,12:33
zdravim, mam taku mensiu dilemu.
Za rok 2010 mi bol dany urok z vkladov na terminovanom ucte. Na vypise je dane obdobie ze je to od 01.01.2010 do 31.12.2010, ale vypis je az k 31.01.2011. Uroky boli pripisane a dan z nich odvedena az 26.01.2011. Podla mojho nazoru je to prijem roku 2011 a teda dan si budem moct dat vratit v roku 2012. Ale metie ma to ze je to za rok 2010. Mam to teda dat do DP za tento alebo az na buduci rok? :confused: Nerada by som totiz o tu dan prisla :o

Dakujem za radu
Ice dive
28.02.11,12:43
zdravim, mam taku mensiu dilemu.
Za rok 2010 mi bol dany urok z vkladov na terminovanom ucte. Na vypise je dane obdobie ze je to od 01.01.2010 do 31.12.2010, ale vypis je az k 31.01.2011. Uroky boli pripisane a dan z nich odvedena az 26.01.2011. Podla mojho nazoru je to prijem roku 2011 a teda dan si budem moct dat vratit v roku 2012. Ale metie ma to ze je to za rok 2010. Mam to teda dat do DP za tento alebo az na buduci rok? :confused: Nerada by som totiz o tu dan prisla :o

Dakujem za radu
v roku 2012 sa už nebude dať vrátiť daň z úrokov, nakoľko sa bude považovať za vysporiadanú pri zrážke...
Jokolka
28.02.11,13:35
v roku 2012 sa už nebude dať vrátiť daň z úrokov, nakoľko sa bude považovať za vysporiadanú pri zrážke...

No tak to ste ma nepotešili, ale teda tato sa neda dať do DP za 2010, nie je to ako so mzdou, ak to bolo vyplatene za rok 2010 a prijem bol do 31.01.2011?