IRA
18.03.08,09:30
Dobry den,
poradite mi, prosim.
Spolocnost zaradila budovu v 8/2007,
v uctovnictve su odpisy za obdobie 8-12/2008.
Rozhodli sa prerusit odpisovanie pre rok 2007.
Danove odpisy za cely rok su daleko vyssie
ako tie v uct.
Ktoru sumu mam dat ako polozku zvysujucu danovy
zaklad - uctovne alebo tie danove.
Dakujem, Ira;)
IRA
18.03.08,08:37
Nikto mi nechce poradit? Spolieham na Vas, poradaci!
Pekny den vsetkym
ZDENIELA
18.03.08,10:05
Dobry den,
poradite mi, prosim.
Spolocnost zaradila budovu v 8/2007,
v uctovnictve su odpisy za obdobie 8-12/2008. zrejme 8-12/2007
Rozhodli sa prerusit odpisovanie pre rok 2007.
Danove odpisy za cely rok su daleko vyssie
ako tie v uct.
Ktoru sumu mam dat ako polozku zvysujucu danovy
zaklad - uctovne alebo tie danove. ani jedny
Dakujem, Ira;)

:eek::eek::eek:
Pomóóóc ... Tak to som z toho jeleň, tomuto vážne nerozumiem...

Tak po prvé: daňové odpisy sú preto daňové, lebo nám ovplyvňujú základ dane, ale určite nám daňový základ nezvyšujú, ale znižujú
Po druhé: ak sa účtovná jednotka rozhodne prerušiť odpisovanie, nemôžeš predsa dať do nákladov žiadne odpisy.
Po tretie: ak odpisy prerušíš, prerušíš len daňové, čiže v účtovným pokračuješ a tie sa ti zobrazia vo výkaze o majetku a záväzkoch nie v daňovom základe
Po štvrté: darmo budeš čakať na odpoveď na takúto chaotickú otázku, a pevne dúfam, že sa mi z nej podarilo čosi pochopiť
azla
18.03.08,10:32
Dobry den,
poradite mi, prosim.
Spolocnost zaradila budovu v 8/2007,
v uctovnictve su odpisy za obdobie 8-12/2008.
Rozhodli sa prerusit odpisovanie pre rok 2007.
Danove odpisy za cely rok su daleko vyssie
ako tie v uct.
Ktoru sumu mam dat ako polozku zvysujucu danovy
zaklad - uctovne alebo tie danove.
Dakujem, Ira;)

Ak spoločnosť učtuje v PU, v účtovníctve sa zobrazia účtovné odpisy za obdobie 8-12/07 na účte 551.
Ak sa spoločnosť sa rozhodla prerušiť pri danom majetku daňové odpisy, tak daňové sa neuplatnia, sú v tomto prípade 0,-
Pri vyplňaní DP sa porovnávajú účtovné odpisy s daňovými, uplatniť sa môžu iba daňové a ak:
UO su vyššie ako daňové = rozdiel je položka pripočitateľná k základu dane
UO sú nižšie ako daňové = rozdiel je položka odpočitateľná od základu dane

Zjednodušene povedané, ak by firma mala iba tú jednú konkrétnu budovu, tak vypočítané účtovné odpisy by boli položkou pripočitateľnou (zvyšujúcou základ dane), lebo daňové odpisy sú prerušené, neuplatňujete si ich a sú nula.
andrej_rv
18.03.08,10:35
Danove odpisy za cely rok su daleko vyssie
ako tie v uct.
Ktoru sumu mam dat ako polozku zvysujucu danovy
zaklad - uctovne alebo tie danove.
Dakujem, Ira;)
Ak ste sa rozhodli za rok 2007 daňové odpisy neuplatniť, v časti III. DP FO na str. 4 v sekcii B - odpisy hmotného majetku uvedieš do riadku 1 (daňovo uplatnené odpisy) nulu, do r. 2 sumu účtovných odpisov a do r. 3 výšku daňových odpisov neuplatnených z dôvodu prerušenia.
Rozdiel daňových a účtovných odpisov (ak sú daňové nula, tak len výška účtovných odpisov) sa prenesie do r. 150 na 2. strane DP PO a bude priočítateľnou položkou k účtovnému hospodárskemu výsledku.
ZDENIELA
18.03.08,10:48
:eek::eek::eek:
Pomóóóc ... Tak to som z toho jeleň, tomuto vážne nerozumiem...

Tak po prvé: daňové odpisy sú preto daňové, lebo nám ovplyvňujú základ dane, ale určite nám daňový základ nezvyšujú, ale znižujú
Po druhé: ak sa účtovná jednotka rozhodne prerušiť odpisovanie, nemôžeš predsa dať do nákladov žiadne odpisy.
Po tretie: ak odpisy prerušíš, prerušíš len daňové, čiže v účtovným pokračuješ a tie sa ti zobrazia vo výkaze o majetku a záväzkoch nie v daňovom základe
Po štvrté: darmo budeš čakať na odpoveď na takúto chaotickú otázku, a pevne dúfam, že sa mi z nej podarilo čosi pochopiť

Ó pardón, ja som vychádzala len z jednoduchého účta.
Ešteže na nás dozerajú aj tí ostatní :)
Ďakujem
IRA
26.03.08,10:55
dakujem vsetkym, ktori mi radili, potvrdili mi moje rozhodnutie, prajem pekny den
Alexandra777
26.03.08,11:48
Neviete mi prosím poradiť, či môžem prerušiť aj odpisovanie majetku obstaraného formou finančného leasingu?
Zoltán Kovács
26.03.08,11:54
Neviete mi prosím poradiť, či môžem prerušiť aj odpisovanie majetku obstaraného formou finančného leasingu?

Nie
Alexandra777
26.03.08,11:58
a môžem neuplatniť daňové odpisy z majetku obstaraného formou finančného prenájmu?
Zoltán Kovács
26.03.08,12:01
a môžem neuplatniť daňové odpisy z majetku obstaraného formou finančného prenájmu?

To je to isté. ;)
jessica
26.03.08,12:02
a môžem neuplatniť daňové odpisy z majetku obstaraného formou finančného prenájmu?

Otázka: Chcel by som sa opýtať či sa vzťahuje § 22 ods. 9 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, t.j. prerušenie odpisov a potom pokračovanie v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania, aj na lízing - odpisy podľa § 26 ods. 8 zákona o dani z príjmov?


Odpoveď: V zmysle § 26 ods.8 zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov (ďalej len „ZDP“) hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočíta rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu.
Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú § 27 a § 28 ZDP, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý mesiac doby prenájmu.
S prihliadnutím na uvedené na lízing (finančný prenájom) sa nevzťahuje možnosť prerušenia odpisovania.
(http://www.enoviny.sk/?sekcia=3&uroven=1&obsah=7&cid=23053)
Alexandra777
26.03.08,12:03
Konateľ mi tvrdí, že bude na nás hádzať zlý obraz, keď budeme platiť nízku daň, keďže máme dosť majetku obstaraného formou fin. prenájmu, vychádzajú nám veľké daňové odpisy tohto majetku. Myslíš, že analytici berú do úvahy HV v účtovníctve, alebo základ dane v daňovom priznaní?
Zoltán Kovács
26.03.08,12:05
Konateľ mi tvrdí, že bude na nás hádzať zlý obraz, keď budeme platiť nízku daň, keďže máme dosť majetku obstaraného formou fin. prenájmu, vychádzajú nám veľké daňové odpisy tohto majetku. Myslíš, že analytici berú do úvahy HV v účtovníctve, alebo základ dane v daňovom priznaní?

To záleží na banke. Pochopil som, že potrebuješ nahnať základ dane, kvôli úveru, že?
jessica
26.03.08,12:09
Konateľ mi tvrdí, že bude na nás hádzať zlý obraz, keď budeme platiť nízku daň, keďže máme dosť majetku obstaraného formou fin. prenájmu, vychádzajú nám veľké daňové odpisy tohto majetku. Myslíš, že analytici berú do úvahy HV v účtovníctve, alebo základ dane v daňovom priznaní?

Mali by brať do úvahy účtovný HV.
Alexandra777
26.03.08,12:09
áno, ale neviem, či to môžem urobiť prostredníctvom neuplatňovania odpisov. Ako by sa to podľa teba ešte dalo?
Jana Acsová
26.03.08,12:11
Konateľ mi tvrdí, že bude na nás hádzať zlý obraz, keď budeme platiť nízku daň, keďže máme dosť majetku obstaraného formou fin. prenájmu, vychádzajú nám veľké daňové odpisy tohto majetku. Myslíš, že analytici berú do úvahy HV v účtovníctve, alebo základ dane v daňovom priznaní?
Analytici budú analyzovať celkovú situáciu, teda nielen výšku dane ale aj stav ostatných záväzkov a majetku.
Z účtovného hľadiska by sa mal majetok (bez ohľadu na formu obstarania) odpisovať so zreteľom na predpokladanú dobu jeho používania ... zostavuje sa odpisový plán ... a tento sa môže aj prehodnotiť napríklad podľa zmien v intenzite využitia majetku a v závislosti od jeho skutočného opotrebovania. Pomalšie účtovné odpisovanie sa premietne v súvahe (v hotnote majetku) aj vo výške odpisov vo výkaze ziskov a strát.
Zoltán Kovács
26.03.08,12:12
Podľa mňa banka bude skúmať disponibilný účtovný výsledok. Teda účt.hosp.výsledok - dane. A tam ti prerušenie odpisov nepomôže, nakoľko účtovné odpisy musíš zaúčtovať. Prerušením odpisov iba základ dane zvyšuješ.
Alexandra777
26.03.08,12:13
aj podľa mňa berú do úvahy HV, ale možno sa nájde niekto, koho zaujíma výška dane.
Jana Acsová
26.03.08,12:15
áno, ale neviem, či to môžem urobiť prostredníctvom neuplatňovania odpisov.Účtovné odpisy by sa uplatniť mali. Ich neuplatnenie by bolo porušením zákona o účtovníctve. Daňové odpisy nie ste povinní uplatniť (je do iba právo daňovníka) ... ale daňový zákon je nekompromisný. Ich prerušenie sa nedá v prípade finančného prenájmu dohnať t.j. pokračovať v uplatňovaní odpisov po prerušení.
Alexandra777
26.03.08,12:15
ďakujem za odpovede
Jana Acsová
26.03.08,12:16
aj podľa mňa berú do úvahy HV, ale možno sa nájde niekto, koho zaujíma výška dane.
Šikovný subjekt využíva daňovú optimalizáciu. A aj to analytici vidia.
dalilada
28.03.08,16:10
Konateľ mi tvrdí, že bude na nás hádzať zlý obraz, keď budeme platiť nízku daň, keďže máme dosť majetku obstaraného formou fin. prenájmu, vychádzajú nám veľké daňové odpisy tohto majetku. Myslíš, že analytici berú do úvahy HV v účtovníctve, alebo základ dane v daňovom priznaní?

väčšinou sa pre potreby úveru uvažuje s disponibilnými zdrojmi firmy, čo znamená HV-daň+odpisy
johny18
29.10.08,06:14
Prosim o radu,
v roku 2007 sme docasne vyradili motorove vozidlo z premavky. Na radu auditora som v tom roku prerusil uctovne odpisy, aj danove odpisy.
Teraz som sa docital v DÚPP, ze uctovne odpisy nie je mozne prerusit, a dokonca ze aj danove odpisy sme si mohli uplatnit.
Ako mam teraz postupovat -
1. co s rokom 2007? Nechat to uz tak? Nechce sa mi upravovat uctovnu zavierku.
2. A co s rokom 2008? Opat nahodit aj uctovne aj danove odpisy a pokracovat v nich dalej?
Tweety
29.10.08,06:19
Prosim o radu,
v roku 2007 sme docasne vyradili motorove vozidlo z premavky. Na radu auditora som v tom roku prerusil uctovne odpisy, aj danove odpisy.
Teraz som sa docital v DÚPP, ze uctovne odpisy nie je mozne prerusit, a dokonca ze aj danove odpisy sme si mohli uplatnit.
Ako mam teraz postupovat -
1. co s rokom 2007? Nechat to uz tak? Nechce sa mi upravovat uctovnu zavierku.
2. A co s rokom 2008? Opat nahodit aj uctovne aj danove odpisy a pokracovat v nich dalej?
1. účtovné odpisy sa nedajú prerušiť.
2. v roku 08 pokračujete v účtovných odpisoch, a v daňových tak, ako by neboli ani prerušené.
striebro1
31.01.09,09:34
dobry den,
chcela by som poprosit o radu. Mozem uplatnit prerusenie odpisovania iba pri niektorom konkretnom majetku, alebo sa prerusenie vztahuje na odpisy celkovo ako take? Ide totiz o to, ze som v decembri 2008 kupila dost drahe auto a odpisovat ho chcem az v roku 2009. Okrem toho by som chcela pozastavit odpisovanie majetku s vysokou hodnotou, kedze potom mi vychadza velka strata.
dakujem vopred za radu.
Johanka
31.01.09,09:47
Pozrieme sa do príslušného ustanovenia Zákona o dani z príjmov :
§22
(9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť.


... nie je tu žiadne obmedzenie, že by sme museli prerušiť odpisy všetkého DM. Dovolím si pripomenúť povinnosť upraviť základ dane o rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi ;).
striebro1
31.01.09,15:06
dakujem johanka, presne ten paragraf som citala, len som si nebola ista, kedze sa tam pise o preruseni odpisovania....a nepise sa tam, ze je mozne prerusit konkretny majetok dlhodoby....v danovom priznani to treba poznacit, kedze uctovne odpisy sa nemozu prerusit....
Zaciatocnicka
06.02.09,11:54
Ahoj Poraďáci:-)
Môžu sa prerušiť odpisy na majetok obstaraný na úver? Firma má vozidlá na autokredit a zvažuje čerpanie bankového úveru.
Ďakujem veľmi pekne.
azla
06.02.09,12:19
Ahoj Poraďáci:-)
Môžu sa prerušiť odpisy na majetok obstaraný na úver? Firma má vozidlá na autokredit a zvažuje čerpanie bankového úveru.
Ďakujem veľmi pekne.

Prerušenie daňových odpisov upravuje §22, odst 9.

Prerušenie sa nemôže uplatniť pri odpisovaní nehmotného majetku, alebo majetku odpisovaného podľa §26, odst. 6-9. (tu napr. spadá aj finančný prenájom).

Prerušiť možno len uplatňovanie daňových odpisov, nie účtovných.
denisie
06.02.09,13:13
Chcem sa spýtať ako sa toto prerušenie daňových odpisov prejaví v OMEGE? Je potrebné urobiť v položke DHM nejaké odkliknutie typu tento rok neodpisovať a pod. aké je potrebné nastavenie odpisov v programe pre správne zaúčtovanie a neuplatnenie si daňových odpisov?
Vopred ďakujem;)
Zaciatocnicka
07.02.09,06:26
Ďakujem veľmi pekne Azla.
Moja otázka smerovala k úveru, to, že pri finančnom prenájme nie je možné odpisy prerušiť, je mi jasné. Ale neviem, ako je to pri úvere. V zákone som to nenašla. Viete mi poradiť?
azla
07.02.09,07:31
Ďakujem veľmi pekne Azla.
Moja otázka smerovala k úveru, to, že pri finančnom prenájme nie je možné odpisy prerušiť, je mi jasné. Ale neviem, ako je to pri úvere. V zákone som to nenašla. Viete mi poradiť?
V príspevku č. 30 som vymenovala, kedy sa nemôže daňový odpis prerušiť.
Ak tam nespadáš, tak daňový odpis môžeš prerušiť.

Obstaranie auta na autokrediť nie je finančný prenájom, je to auto na úver.
Tu sa daňové odpisy môžu prerušiť. Ale stále hovoríme iba o daňových, nie účtovných odpisoch. Účtovné odpisy sa neprerušujú.

Neuplatnenie daňových odpisov má vplyv na základ dane, nie na účtovný hospodársky výsledok a predpokladám, ten chcete mať kvôli bankovému úveru "krajší".
Zaciatocnicka
08.02.09,19:14
Ešte raz vďaka :-)
mariab
16.02.09,12:23
Prosim o radu,
v roku 2007 sme docasne vyradili motorove vozidlo z premavky. Na radu auditora som v tom roku prerusil uctovne odpisy, aj danove odpisy.
Teraz som sa docital v DÚPP, ze uctovne odpisy nie je mozne prerusit, a dokonca ze aj danove odpisy sme si mohli uplatnit.
Ako mam teraz postupovat -
1. co s rokom 2007? Nechat to uz tak? Nechce sa mi upravovat uctovnu zavierku.
2. A co s rokom 2008? Opat nahodit aj uctovne aj danove odpisy a pokracovat v nich dalej?
dobrý deň,

tento príspevok ma veľmi oslovil, nakoľko som v podobnej alebo v rovnakej situácii. auto dočasne odhlásené z dane z MV a riešim odpisy, dve autá zakúpené v decembri 2008 neboli taktiež evidované k dani z MV. Toľko krát čítam §22 zák.č.595/2003 a podľa tohto je môj názor taký, že nemôžem uplatniť odpisy. auto nespĺňa podmienku, že ním zabezpečujem zdaniteľné príjmy. Ja som to pred chvíľou konzultovala s pracovníčkou DÚ a vyjadrila sa v rovnakom zmysle, ako je aj môj názor. chcem poprosiť o číslo DÚPP, kde sa o tom píše, chcela by som si to prečítať. veľmi pekne ďakujem.
prajem pekný deň.
popoka34
16.02.09,20:05
Dobrý večer,
môžem prerušiť odpisy majetku hneď v prvom roku odpisovania?
ekonella
17.02.09,02:37
Áno môžeš.
popoka34
17.02.09,07:47
Príjemný deň,
čítala som príspevky ohľadom prerušenia odpisov, no aj tak neviem, ako mám postupovať pri prerušení odpisovania hmotného majetku. Častokrát sa tu uvádzajú daňové a účtovné odpisy. Účtujem v JU. Pri prerušení daňových odpisov som pochopila, že proste v uvedenom roku, v ktorom chcem odpis prerušiť, do karty HM napíšem poznámku "prerušenie odpisu", to znamená, že v peňažnom denníku v rámci uzávierkových operácií si uvedený odpis neuplatním? Keď daňové odpisy preruším, kde sa mi to potom v daňovom priznaní zobrazuje? Na každej karte hmotného majetku mám poznámku, že daňové odpisy = účtovné odpisy. Častokrát sa tu spomínalo, že v účtovných odpisoch treba pokračovať, no neviem ako. Kde ich v účtovníctve odpisujem? kde sa mi zobrazia? Za minulý rok môj manžel bude vykazovať stratu, všetky odpisy by som preto chcela prerušiť, pomohla by mi akákoľvek odpoveď. Ďakujem
beatam
18.02.09,16:12
Príjemný deň,
čítala som príspevky ohľadom prerušenia odpisov, no aj tak neviem, ako mám postupovať pri prerušení odpisovania hmotného majetku. Častokrát sa tu uvádzajú daňové a účtovné odpisy. Účtujem v JU. Pri prerušení daňových odpisov som pochopila, že proste v uvedenom roku, v ktorom chcem odpis prerušiť, do karty HM napíšem poznámku "prerušenie odpisu", to znamená, že v peňažnom denníku v rámci uzávierkových operácií si uvedený odpis neuplatním? Keď daňové odpisy preruším, kde sa mi to potom v daňovom priznaní zobrazuje? Na každej karte hmotného majetku mám poznámku, že daňové odpisy = účtovné odpisy. Častokrát sa tu spomínalo, že v účtovných odpisoch treba pokračovať, no neviem ako. Kde ich v účtovníctve odpisujem? kde sa mi zobrazia? Za minulý rok môj manžel bude vykazovať stratu, všetky odpisy by som preto chcela prerušiť, pomohla by mi akákoľvek odpoveď. Ďakujem
Pozri tu: http://www.porada.sk/t91096-uctovne-odpisy.html
ZuzanaP
03.03.09,10:00
Ak ste sa rozhodli za rok 2007 daňové odpisy neuplatniť, v časti III. DP FO na str. 4 v sekcii B - odpisy hmotného majetku uvedieš do riadku 1 (daňovo uplatnené odpisy) nulu, do r. 2 sumu účtovných odpisov a do r. 3 výšku daňových odpisov neuplatnených z dôvodu prerušenia.
Rozdiel daňových a účtovných odpisov (ak sú daňové nula, tak len výška účtovných odpisov) sa prenesie do r. 150 na 2. strane DP PO a bude priočítateľnou položkou k účtovnému hospodárskemu výsledku.


Môžete mi prosím poradiť pri odpisoch?

Keďže nechceme navyšovať stratu, rozhodli sme sa neuplatniť si odpisy hmotného majetku. Účtovné odpisy sa rovnajú daňovým.

Celkové odpisy za všetok majetok predstavujú sumu: SK 1 323 067,
uplatniť do daňových by sme chceli len Sk 412 548,-- (auto na lízing), pri zvyšných by sme chceli prerušiť odpisovanie.

Čiže do DP PO mi pôjde do časti B odpisy do r. 1 suma Sk 412 548,--, do r. 2 1 323 067,-- a do r. 3 pôjde rozdiel Sk 910 519,-- a tento rozdiel pôjde následne do r. 150 a zvýši mi základ dane, čím sa dostaneme do plusu a musíme zaplatiť daň. Dobre som to pochopila? Nie je potom lepšie si ich uplatniť?

Ďakujem
azla
03.03.09,10:13
Keďže nechceme navyšovať stratu, rozhodli sme sa neuplatniť si odpisy hmotného majetku. Účtovné odpisy sa rovnajú daňovým.

Ďakujem

Vybrala som iba časť z tvojho príspevku.

Nechcete navýšovať účtovnú stratu ?

Alebo nechcete navýšovať daňovú stratu ?
ZuzanaP
03.03.09,10:15
Ak ste sa rozhodli za rok 2007 daňové odpisy neuplatniť, v časti III. DP FO na str. 4 v sekcii B - odpisy hmotného majetku uvedieš do riadku 1 (daňovo uplatnené odpisy) nulu, do r. 2 sumu účtovných odpisov a do r. 3 výšku daňových odpisov neuplatnených z dôvodu prerušenia.
Rozdiel daňových a účtovných odpisov (ak sú daňové nula, tak len výška účtovných odpisov) sa prenesie do r. 150 na 2. strane DP PO a bude priočítateľnou položkou k účtovnému hospodárskemu výsledku.


Vybrala som iba časť z tvojho príspevku.

Nechcete navýšovať účtovnú stratu ?

Alebo nechcete navýšovať daňovú stratu ?

Šéf nechce platiť daň....
azla
03.03.09,10:23
Prerušiť daňové odpisy má význam vtedy, ak by ich uplatnením Vám vyšla daňová strata.
Ak to nechcete, tak si ich uplatnenie posuniete do následujúcich období a tým daňovú stratu v rámci zákona optimalizujete.

Ak nechcet platiť daň, alebo chcete optimalizovať daňový základ, tak prerušenie odpisov to nerieši. Vy nepotrebujete znížovať daňové náklady ....

a prerušenie odpisov má práve takýto dopad.:rolleyes:
ZuzanaP
03.03.09,10:27
Prerušiť daňové odpisy má význam vtedy, ak by ich uplatnením Vám vyšla daňová strata.
Ak to nechcete, tak si ich uplatnenie posuniete do následujúcich období a tým daňovú stratu v rámci zákona optimalizujete.

Ak nechcet platiť daň, alebo chcete optimalizovať daňový základ, tak prerušenie odpisov to nerieši. Vy nepotrebujete znížovať daňové náklady ....

a prerušenie odpisov má práve takýto dopad.:rolleyes:


Aha, už tomu zase lepšie chápem:), v podvojnom účte nie som v tomto až tak doma, takže je lepšie si ich uplatniť, ak teda nechce platiť daň. Ale ak by sme nechceli navyšovať daňovú stratu, tak môj postup v prípade zapísania odpisov do DP je správny? V konečnom dôsledku daň aj tak nebudeme platiť, lebo máme preddavky a tie pokryjú aj daň v prípade neuplatnenia odpisov do daňových.
azla
03.03.09,10:54
Aha, už tomu zase lepšie chápem:), v podvojnom účte nie som v tomto až tak doma, takže je lepšie si ich uplatniť, ak teda nechce platiť daň. Ale ak by sme nechceli navyšovať daňovú stratu, tak môj postup v prípade zapísania odpisov do DP je správny? V konečnom dôsledku daň aj tak nebudeme platiť, lebo máme preddavky a tie pokryjú aj daň v prípade neuplatnenia odpisov do daňových.

Nevadí, že máte zaplatené preddavky.:rolleyes:

Ak neuplatníte daňové odpisy zvýšite si daňový základ a tým aj daňovú povinnosť. Ak je daňová povinnosť približne vo výške preddavkov, tak daň neplatíte, prípadne budete mať mierný preplatok alebo nedoplatok.

Ak si uplatnite daňové odpisy, daňový základ bude nižší a tým pádom bude Vaša daňová povinnosť nižšia a zvýši sa Vám preplatok na dani, ktorý Vám vrátia.

Takže nie je jedno či si uplatníte daňové odpisy alebo nie.
ZuzanaP
03.03.09,11:05
Nevadí, že máte zaplatené preddavky.:rolleyes:

Ak neuplatníte daňové odpisy zvýšite si daňový základ a tým aj daňovú povinnosť. Ak je daňová povinnosť približne vo výške preddavkov, tak daň neplatíte, prípadne budete mať mierný preplatok alebo nedoplatok.

Ak si uplatnite daňové odpisy, daňový základ bude nižší a tým pádom bude Vaša daňová povinnosť nižšia a zvýši sa Vám preplatok na dani, ktorý Vám vrátia.

Takže nie je jedno či si uplatníte daňové odpisy alebo nie.


To s tou daňou bola už len moja úvaha, že nebudeme platiť daň, lebo sme mali vyššie preddavky. Azla ďakujem za poradenie...


Ak si neuplatníme daňové odpisy, mám správne postup do DP?
azla
03.03.09,11:10
Postup v príspevku č. 40 máš správný.
Správne si posúdila, že odpisy pri leasingu neprerušuješ.:)
ZuzanaP
03.03.09,11:12
Postup v príspevku č. 40 máš správný.
Správne si posúdila, že odpisy pri leasingu neprerušuješ.:)


Super, ďakujem....
maturantka
07.03.09,09:34
V rámci tejto témy prosím o pomoc pri nasledujúcej otázke:
živnostník, JÚ, nechce navyšovať daňovú stratu, takže doteraz neuplatňoval daňové odpisy, pričom daňové odpisy sa rovnali účtovným (interná smernica). V 2008 je tá zmena, že je povinný účtovať aj účtovné odpisy, z toho vyplýva, treba ich účtovať mesačne. Keď si odpisy nechce uplatniť ani v roku 2008 z dôvodu nenavyšovania daňovej straty, ako treba postupovať? Moja predstava je taká, že:
1. v inventárnej karte napíšem poznámku o neuplatňovaní daňových odpisov v roku 2008 a neúčtovaní účtovných odpisov
2. v peňažnom denníku nezaúčtujem žiadne odpisy
3. vo výkaze o majetku a záväzkoch bude tá istá zostatková cena DM ako minulý rok.
Vopred ďakujem za odsúhlasenie alebo vyvedenie z omylu.
maturantka
07.03.09,10:03
dovolím si posunúť...
marjankaj
07.03.09,10:04
V rámci tejto témy prosím o pomoc pri nasledujúcej otázke:
živnostník, JÚ, nechce navyšovať daňovú stratu, takže doteraz neuplatňoval daňové odpisy, pričom daňové odpisy sa rovnali účtovným (interná smernica). V 2008 je tá zmena, že je povinný účtovať aj účtovné odpisy, z toho vyplýva, treba ich účtovať mesačne. Keď si odpisy nechce uplatniť ani v roku 2008 z dôvodu nenavyšovania daňovej straty, ako treba postupovať? Moja predstava je taká, že:
1. v inventárnej karte napíšem poznámku o neuplatňovaní daňových odpisov v roku 2008 a neúčtovaní účtovných odpisov
2. v peňažnom denníku nezaúčtujem žiadne odpisy
3. vo výkaze o majetku a záväzkoch bude tá istá zostatková cena DM ako minulý rok.
Vopred ďakujem za odsúhlasenie alebo vyvedenie z omylu.

Účtovné odpisy sa neprerušujú!
Modré je správne a červené nesprávne.
Vo výkaze o majetku a záväzkoch uvádzaš účtovnú zostatkovú cenu.
maturantka
07.03.09,10:26
Marjanka, ďakujem, teda, aby som sa opravila:
1. ak sa účtovné odpisy neprerušujú, vo výkaze bude znížená ZC o účtovné odpisy za rok 2008 (ktoré si vypočítam niekde bokom)
2. v inventárnej karte tie účtovné odpisy zapíšem, aké by mali byť, teda plynú stále, len napíšem poznámku, že sa neúčtujú v peňažnom denníku
3. z daňového hľadiska sa mi doodpisuje DM neskôr ako z účtovného
vopred ďakujem
maturantka
07.03.09,10:54
Marjanka, ďakujem mockrááát... Hneď mi je lepšie.
dasasopi
14.03.09,21:00
Môže mi niekto poradiť. Rozumiem rozdielu medzi účtovnými a daňovými odpismi. Len nechápem ak mám časť majetku na leasing a časť obstaraný kúpov ak preruším odpisovanie mám daňový náklad /odpis z leasingovaného auta/ alebo nemám žiaden daňový náklad.
Marína
14.03.09,21:35
Môže mi niekto poradiť. Rozumiem rozdielu medzi účtovnými a daňovými odpismi. Len nechápem ak mám časť majetku na leasing a časť obstaraný kúpov ak preruším odpisovanie mám daňový náklad /odpis z leasingovaného auta/ alebo nemám žiaden daňový náklad.
Máš, pretože u majetku obstaraného leasingom sa odpisy neprerušujú.
marjankaj
14.03.09,21:53
Môže mi niekto poradiť. Rozumiem rozdielu medzi účtovnými a daňovými odpismi. Len nechápem ak mám časť majetku na leasing a časť obstaraný kúpov ak preruším odpisovanie mám daňový náklad /odpis z leasingovaného auta/ alebo nemám žiaden daňový náklad.

§22
(9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť.

§26
(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu 1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu.
Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.

Ak prerušíš uplatňovanie odpisov majetku obstaraného kúpou, doba odpisovania sa predlžuje, pri leasingu sa nepredlžuje. Ty sa môžeš rozhodnúť, pre prerušenie len niektorého hmotného majetku a iný hmotný majetok budeš odpisovať bez prerušenia (leasovaný), inak o tie odpisy prídeš.
dasasopi
15.03.09,10:33
to som potrebovala vedieť, stále som si myslela, že musím odpísať majetok ako celok, teraz už viem, že ku každému HM pristupujem individuálne.
marjankaj
15.03.09,14:00
to som potrebovala vedieť, stále som si myslela, že musím odpísať majetok ako celok, teraz už viem, že ku každému HM pristupujem individuálne.


Dá sa to aj tak vysvetliť, že ak HM nepoužívaš (dočasne) na dosahovanie príjmov, nemala by si ani uplatňovať odpisy. Napr. ak na aute nemáš najazdené Km (máš ho v garáži, alebo máš nejaký stroj na výrobu niečoho, ale nič si nevyrobila atď.)
Katarína Bukátová
16.03.09,19:59
Re: Prerusenie odpisu
to som potrebovala vedieť, stále som si myslela, že musím odpísať majetok ako celok, teraz už viem, že ku každému HM pristupujem individuálne.

Dobrý večer
dá sa to vysvetliť aj takto?
Mám súbor majetku, 2 autá, budova, stroj, všetko obstarané kúpou, nie na leasing, môžem prerušiť odpis napr, len na 2 autá a budovu a stroj môžem odpisovať? Myslím teraz na daňové odpisy, ktoré mi ovplyvnia základ dane.
Katarina
16.03.09,20:10
Re: Prerusenie odpisu
to som potrebovala vedieť, stále som si myslela, že musím odpísať majetok ako celok, teraz už viem, že ku každému HM pristupujem individuálne.

Dobrý večer
dá sa to vysvetliť aj takto?
Mám súbor majetku, 2 autá, budova, stroj, všetko obstarané kúpou, nie na leasing, môžem prerušiť odpis napr, len na 2 autá a budovu a stroj môžem odpisovať? Myslím teraz na daňové odpisy, ktoré mi ovplyvnia základ dane. Presne ako píšete.
Katarína Bukátová
17.03.09,08:01
Ďakujem, poraďákom, že moje vysvetlenie potvrdili.

Ešte mám jednu pochybnosť ohľadne odpisov.

Moje vysvetlenie evidencie účtovných a daňových odpisov

Pr. Kúpim auto v 10/08 účtovné odpisy vediem len za 3 mesiace, daňové podľa zákona o dani z príjmu , pri rovnomernom odpise 1/4 vstupnej ceny.
Do výkazu v JU /o majetku a záväzkoch/ ponížim hodnotu majetku len o 3 mesiace?

Vopred ďakujem
Marína
17.03.09,10:08
Presne tak.
suschi
05.01.10,18:25
ja by som mala k tejto téme ďalšiu otázku, prerušujem odpisy na rok 2009, ale predavam nejaky majetok, ktorý je nedoodpisovany (má ZC)... čo stym? môžem dať celý odpis (ZC) do nákladov ako 541/08. ??? ďakujeeem, je to surne...
Tweety
05.01.10,18:27
ja by som mala k tejto téme ďalšiu otázku, prerušujem odpisy na rok 2009, ale predavam nejaky majetok, ktorý je nedoodpisovany (má ZC)... čo stym? môžem dať celý odpis (ZC) do nákladov ako 541/08. ??? ďakujeeem, je to surne...
Nie odpis, ale zostatkovú cenu dáš na 541. V tom je podstatný rozdiel.
marjankaj
05.01.10,20:20
ja by som mala k tejto téme ďalšiu otázku, prerušujem odpisy na rok 2009, ale predavam nejaky majetok, ktorý je nedoodpisovany (má ZC)... čo stym? môžem dať celý odpis (ZC) do nákladov ako 541/08. ??? ďakujeeem, je to surne...

Ak predávaš, tak zostatková cena ti pôjde do nákladov v roku 2010.
Ak si predala v roku 2009, tak potom pôjde do nákladov v roku 2009.
azla
07.01.10,06:30
To, že sa prerušujú odpisy - to je dopad na daňové odpisy, daňovú zostatkovú cenu (DZC)

(Potom sa v Dp zohľadňuje rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi - ak DO
Ak sa predáva majetok nedoodpisovaný, UZC ide na účet 541, prípadný rozdiel medzi UZC a DZC predaného majetku sa sa zohľadňuje v daňovom priznaní.
Ak UZC < DZC .....odpočítateľná položka
Ak UZC > DZC......pripočítateľná položka
suschi
08.01.10,15:46
ďakujem všetkýýým....:)...aj za také odpovede, aj za onaké odpovede, dúúúfam že to nepopletiem, ale hlavne dúfam že to bude po učtovnej a daňovej stranke spravne...

PS: ospravedlnujem sa za neučtovnicke vyjadrovanie, ale hlavne je že ste ma večšina pochopili.... pekny večer prajem..
Ejo
09.01.10,15:40
Dobrý deň. Z prevzatého účtovníctva mám nasledovné na karte dlhodobého majetku: budoby
obstaraný v r. 2005 - dańový odpis iba za rok 2005.
Za ostatné roky sa pravdepodobne neuplatńovali, a účtovné vobec nie sú.
Za roky neuplatnenia sa mi predlžuje doba, však? Ak ani za rok 2009 neuplatním, nič sa nedeje, myslím si.
Ale čo s účtovnými odpismi? Mám ich prepočítať od r. 2005?
DACKO ELEKTRO
21.01.10,11:22
Dobrý deň. Z prevzatého účtovníctva mám nasledovné na karte dlhodobého majetku: budoby
obstaraný v r. 2005 - dańový odpis iba za rok 2005.
Za ostatné roky sa pravdepodobne neuplatńovali, a účtovné vobec nie sú.
Za roky neuplatnenia sa mi predlžuje doba, však? Ak ani za rok 2009 neuplatním, nič sa nedeje, myslím si.
Ale čo s účtovnými odpismi? Mám ich prepočítať od r. 2005?

Mám taký istý problém, pomôže mi niekto. Môžem účtovné odpisy zahrnúť do Výkazu o majetku v r. 2009 za všetky roky spolu /od r. 2005-2009/ alebo musím podať opravné výkazy Majetku za každý rok zvlášť na DÚ? Učtujem v JÚ. ďakujem, Daniela
Marína
21.01.10,13:59
Dobrý deň. Z prevzatého účtovníctva mám nasledovné na karte dlhodobého majetku: budoby
obstaraný v r. 2005 - dańový odpis iba za rok 2005.
Za ostatné roky sa pravdepodobne neuplatńovali, a účtovné vobec nie sú.
Za roky neuplatnenia sa mi predlžuje doba, však? Áno. Ak ani za rok 2009 neuplatním, nič sa nedeje, myslím si. Nie.
Ale čo s účtovnými odpismi? Mám ich prepočítať od r. 2005? Áno.
Odpoveď v rámci citátu.
Marína
21.01.10,14:01
Mám taký istý problém, pomôže mi niekto. Môžem účtovné odpisy zahrnúť do Výkazu o majetku v r. 2009 za všetky roky spolu /od r. 2005-2009/ alebo musím podať opravné výkazy Majetku za každý rok zvlášť na DÚ? Učtujem v JÚ. ďakujem, Daniela
Za každý rok podať dodatočné. Opravné sa podávajú do termínu na podanie DP.
bea10
13.02.10,18:50
Ahojte, chcela by som poprosiť o radu. Ide o nákup auta 22.12.2009 na živnosť. Bola zaplatená aj cestná daň za december 2009, auto bolo prepísané, vyplatené, zapltené poistky...V r. 2009 neboli bloky na nákup PHM a ani cesty. Pre firmu bude lepšie uplatnovať si za obdobie 2009 paušálne náklady 40% no a vtedy ak firma uplatňuje paušál z príjmu nie je možné prerušiť odpisovanie auta. Chcela som sa poradiť, či je možné zaevidovať auto do užívania k 1.1.2010 a začať odpisovať až od r.2010. Ďakujem
marjankaj
13.02.10,19:09
Ahojte, chcela by som poprosiť o radu. Ide o nákup auta 22.12.2009 na živnosť. Bola zaplatená aj cestná daň za december 2009, auto bolo prepísané, vyplatené, zapltené poistky...V r. 2009 neboli bloky na nákup PHM a ani cesty. Pre firmu bude lepšie uplatnovať si za obdobie 2009 paušálne náklady 40% no a vtedy ak firma uplatňuje paušál z príjmu nie je možné prerušiť odpisovanie auta. Chcela som sa poradiť, či je možné zaevidovať auto do užívania k 1.1.2010 a začať odpisovať až od r.2010. Ďakujem

Je to možné, ale nič tým nezískaš. V roku 2010 začneš uplatňovať odpisy pre druhý rok odpisovania. O odpisy v prvom roku prídeš. Teda výsledok je taký istý.
bea10
13.02.10,20:14
Keď auto zaradím do užívania až v r. 2010 tak musím začať odpisovať už v r. 2009?
marjankaj
13.02.10,20:22
Keď auto zaradím do užívania až v r. 2010 tak musím začať odpisovať už v r. 2009?

§24
(5) Daňovník, ktorý je fyzickou osobou, pri preradení hmotného majetku a nehmotného majetku z osobného užívania do obchodného majetku a daňovník nezaložený alebo nezriadený na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, odpisujú tento majetok ako v ďalších rokoch odpisovania zo vstupnej ceny ustanovenej v § 25 ods. 1 písm. d).

§25
(1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je
a) obstarávacia cena;118) obstarávacou cenou majetku nadobudnutého od fyzickej osoby darom, je obstarávacia cena zistená u darcu, len ak ide o majetok, ktorý u darcu nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9,
b) suma vo výške vlastných nákladov, 118)
c) reprodukčná obstarávacia cena zistená podľa osobitných predpisov;118) pri nehnuteľných kultúrnych pamiatkach sa reprodukčná obstarávacia cena určí ako cena stavby zistená podľa osobitného predpisu119) bez prihliadnutia na kategóriu kultúrnej pamiatky, na jej historickú hodnotu a na cenu umeleckých a umelecko-remeselníckych prác, ktoré sú jej súčasťou,

d) cena určená podľa písmen a) až c) pri preradení majetku z osobného užívania fyzickej osoby do obchodného majetku alebo u daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, pričom za roky nevyužívania hmotného majetku a nehmotného majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa odpisy neuplatňujú,
Majkas
18.03.10,08:23
Táto téma je síce trošku ináč zameraná, no tieto posledné príspevky s týkajú aj mojho problému:
SZCO si v máji 2008 zaradila do svojho majetku budovu - dielnu, ktorú nadobudla ako občan v r. 2004.
VC som určila takto: NC= 50000 - odpisy za roky 2004-2007 = 40000
a odpisujem akoby 5.rok, ano ?
ALE v 2008/11 mame techn.zhodnotenie za 55235,-Sk a treba to pripočítat k VC 40000, alebo 50000 ???
a odpisujeme dalej
Diky vopred, M.
Janik
18.03.10,15:11
Prosim Vás o radu. PO má v majetku budovu. Doteraz uplatňovala účtovné odpisy 40 rokov. Daňové odpisy 20 rokov. Vznikajú veľké rozdiely medzi daňovými a účtovnými odpismi. Môžem na základe smernice upraviť účtovné odpisy od roku 2009 do výška daňových odpisov, teda UO = DO? Ďakujem pekne za odpoveď.
azla
18.03.10,15:37
Upraviť účtovný odpisový plán môžeš, ale nie tak, že UO=DO.

Povieš si, že majetok sa opotrebúva, morálne a technický zastaráva a budeš ho účtovne odpisovať 20 rokov (napr. budovy). Na prvý pohľad to vyzera že UO=DO, ale nie je až taká pravda.

Ak obstaraš budovu v decembri, začneš ju učtovne odpisovať 20 rokov (stanoviš si , že toľko rokov ako aj v zákone o dani z príjmov), ale UO sa nebudú rovnať DO, lebo UO budeš mať za 1 mesiac, t.j. OC/20/12 a DO bude 1/20 obstaravacej ceny.
Majkas
18.03.10,16:33
Táto téma je síce trošku ináč zameraná, no tieto posledné príspevky s týkajú aj mojho problému:
SZCO si v máji 2008 zaradila do svojho majetku budovu - dielnu, ktorú nadobudla ako občan v r. 2004.
VC som určila takto: NC= 50000 - odpisy za roky 2004-2007 = 40000
a odpisujem akoby 5.rok, ano ?
ALE v 2008/11 mame techn.zhodnotenie za 55235,-Sk a treba to pripočítat k VC 40000, alebo 50000 ???
a odpisujeme dalej
Diky vopred, M.
prosim, poradíte ?
Majkas
19.03.10,06:24
posúvam
gabi2
29.03.10,12:45
Dobrý deň. V roku 2008 boli zle vyrátané odpisy, pri úzávierke sa na 551 nedostali niektoré odpisy, neviem prečo ale budem to zisťovať. Jedná sa o sumu 3000 Eur. A tým navýšilo základ dane. Mám podať opravné DP za rok 2008, alebo sa to dá vysporiadať v DP za r. 2009? Som vďačná za každú odpoveď. Gabi
Tweety
29.03.10,12:46
Dobrý deň. V roku 2008 boli zle vyrátané odpisy, pri úzávierke sa na 551 nedostali niektoré odpisy, neviem prečo ale budem to zisťovať. Jedná sa o sumu 3000 Eur. A tým navýšilo základ dane. Mám podať opravné DP za rok 2008, alebo sa to dá vysporiadať v DP za r. 2009? Som vďačná za každú odpoveď. Gabi
Zaúčtuješ ich do roka 2009. Nemusíš teda podávať DDP za rok 2008.
gabi2
30.03.10,05:55
Twenty a zaúčtujem to interným dokladom k 31.12.2009 551/082 ? Netreba to dávať na iné účty? Ďakujem. Gabi
heluška
12.07.10,08:37
prosím o radu ohľadom odpisov v JÚ : prebraloasom účto a na karte majetku mám malotraktor kúpený v roku 2007- v roku 2007 sa neodpisoval ani v roku 2008 ani v r. 2009- ZC k 31.12.2009 mám na karte presne tú istú ako obstrarávaciu. Môžem začať daňovo odpisovať v roku 2010 a už ako v prvej skupine / došlo k zmene odpisovej skupiny z 2 do prvej/ a roky 2007 ,2008 a 2009 považovať za prerušenie ? A ešte pravdepodobne by som asi mala prepočítať zostatkovú cenu účtovnú od roku 2007, podľa mňa by mala byť iná ako je ZC daňová. Na karte ich mám rovnaké k 31.12.2009 - ako keby boli prerušené aj účtovné odpisy. Prosím pekne poradí mi niekto či uvažujem správne.
marjankaj
12.07.10,09:08
prosím o radu ohľadom odpisov v JÚ : prebraloasom účto a na karte majetku mám malotraktor kúpený v roku 2007- v roku 2007 sa neodpisoval ani v roku 2008 ani v r. 2009- ZC k 31.12.2009 mám na karte presne tú istú ako obstrarávaciu. Môžem začať daňovo odpisovať v roku 2010 a už ako v prvej skupine / došlo k zmene odpisovej skupiny z 2 do prvej/ a roky 2007 ,2008 a 2009 považovať za prerušenie ? A ešte pravdepodobne by som asi mala prepočítať zostatkovú cenu účtovnú od roku 2007, podľa mňa by mala byť iná ako je ZC daňová. Na karte ich mám rovnaké k 31.12.2009 - ako keby boli prerušené aj účtovné odpisy. Prosím pekne poradí mi niekto či uvažujem správne.

Presne tak ako píšeš.
Daňové odpisy 1.skupina od roku 2010 ako v prvom roku.
Účtovné odpisy sa neprerušujú. Treba prepočítať zostatkovú cenu a upraviť výkaz majetku.
heluška
12.07.10,09:09
Pekne ďakujem.
Pukluš
05.11.10,06:42
Dobrý deň, prosím Vás, môžem prerušiť odpisovanie auta, ktoré je kúpené na leasing v r. 2009? Za rok 2009 boli uplatnené odpisy a za rok 2010 chce FO prerušiť odpisovanie. Účtuje sa v JÚ. Ďakujem
Zoltán Kovács
05.11.10,06:45
Dobrý deň, prosím Vás, môžem prerušiť odpisovanie auta, ktoré je kúpené na leasing v r. 2009? Za rok 2009 boli uplatnené odpisy a za rok 2010 chce FO prerušiť odpisovanie. Účtuje sa v JÚ. Ďakujem

Pri leasingu táto možnosť nie je.
Tweety
05.11.10,06:46
Dobrý deň, prosím Vás, môžem prerušiť odpisovanie auta, ktoré je kúpené na leasing v r. 2009? Za rok 2009 boli uplatnené odpisy a za rok 2010 chce FO prerušiť odpisovanie. Účtuje sa v JÚ. Ďakujem
Lízing musíš odpisovať rovnomerne po celú dobu prenájmu. Takže prerušenie nie je možné. §26 odst.8 Zákona o dani z príjmu
marjankaj
05.11.10,11:28
Dobrý deň, prosím Vás, môžem prerušiť odpisovanie auta, ktoré je kúpené na leasing v r. 2009? Za rok 2009 boli uplatnené odpisy a za rok 2010 chce FO prerušiť odpisovanie. Účtuje sa v JÚ. Ďakujem

Ale nemusíš si uplatniť odpis do VOZD. Potom však o tento odpis prídeš.
Môžeš si ho aj krátiť v pomere "služobné" jazdy ku celkovým jazdám. Ak ho používaš aj na súkromné účely.