Volvox
18.03.08,10:28
Firma je registrovaná na Slovensku aj v Česku za platcu DPH (má slovenské aj české IČDPH). Miesto podnikania má však len na Slovensku. V Čechách nemá sídlo ani miesto podnikania a nemá (a ani nemusí mať) zriadenú prevádzkareň.
Mám problém s DPH. Od českých dodávateľov si objednáva reklamné služby. U nás aj v ČR sa pri poskytnutej reklame určuje miesto dodania odlišne od dodania ostatných služieb.
Ja som si doteraz myslel že aj keď sme registrovaní v ČR ako platca DPH, dôležité je to že miestom podnikania našej firmy je SR a preto by českí dodávatelia mali tieto reklamné služby faktúrovať bez českej DPH a my tu v SR spravíme samozdanenie. Lenže oni mi tvrdia opak.
Ako by to malo byť správne?
Vladimír Ozimý
18.03.08,21:19
postupovali ste v tomto prípade správne pretože to čo hovoria nie je správne. Platilo by to v prípade par. 69 ods. 2, pretože tam nevzniká povinnosť platiť daň osobe pokiaľ zahraničná osoba je registrovaná. Pokiaľ však prijímate služby kde ste povinná platiť daň podľa par. 69 ods. 3 tam podmienka registrácie nie je uvedená a to znamená že osobou platiť daň je vždy osoba ktorá prijíma túto službu. T.j. oni vystavia bez dph a vy samozdaníte. Hovorí o tom aj dôvodová správa DRSR kde sa práve k tomuto problému vyjadrujú na základe požiadavky prezídia daňových poradcov.

Takže súhlasím s Vami a majú faktúrovať bez DPH vy ste osoba povinná platiť daň.
Zoltán Kovács
18.03.08,21:22
A čo v prípade, keď tie služby slovenský subjekt od českého dodávateľa objedná pod českým IČ DPH?
Vladimír Ozimý
19.03.08,06:48
Toto je dôvodová správa k § 69 ods. 3 zákona 222/2004 Z.z. DRSR práve k službám ako sú napr. reklamné. Toto platí pre územie SR. T.j. ak by česká spoločnosť objednala pod IČDPH v SR a nemala by tu sídlo, prevádzkareň, pobočku potom § 69 ods. 3 má prednosť pred všeobecným pravidlom a to znamená že nezáleži pod akým IČ DPH to objedná zdaňovať má povinnosť odberateľ. A myslím že to bude platiť jednotne keďže sme v EU

Všeobecné a hlavné pravidlo, ktoré ustanovuje osobu povinnú platiť daň, je obsiahnuté v § 69 ods. 1 zákona o DPH, podľa ktorého povinnosť platiť daň pri dodaní služby s miestom dodania v tuzemsku má platiteľ dane (registrovaný pre DPH podľa § 4, 5 a 6 zákona o DPH), ktorý dodá službu.
Ustanovenie § 69 ods. 3 zákona o DPH je osobitným ustanovením, ktoré sa uplatní v prípade služieb uvedených v § 15 ods. 8 zákona o DPH dodaných zahraničnou osobou. Zahraničnou osobou je taká právnická alebo fyzická osoba, ktorá nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania a ani prevádzkáreň. V týchto prípadoch je povinná platiť DPH zdaniteľná osoba v tuzemsku, ktorej bola služba dodaná. Toto ustanovenie sa uplatní bez ohľadu na to, či zahraničná osoba je alebo nie je registrovaná ako platiteľ DPH v Slovenskej republike to znamená, že sa neuplatní všeobecné pravidlo podľa § 69 ods. 1 zákona o DPH, ale prednostne sa uplatní ust. § 69 ods. 3 zákona o DPH.
Volvox
01.04.08,05:15
Ďakujem, len ich stále pletie že aj keď mám na objednávke uvedenú slovenskú adresu ale mám tam české IČDPH tak ma berú ako český subjekt a vystavujú to s českou daňou.
Takže to uvedené platí aj keď to objednám pod našim českým IČDPH?
Volvox
01.04.08,05:26
A ešte čo v takom prípade ak oni tú faktúru s českou DPH nechcú opraviť a ja mám povinnosť daň z tejto faktúry priznať v SR? Čo s tou vyčíslenou českou daňou na faktúre?
ALBO
01.04.08,06:22
A ešte čo v takom prípade ak oni tú faktúru s českou DPH nechcú opraviť a ja mám povinnosť daň z tejto faktúry priznať v SR? Čo s tou vyčíslenou českou daňou na faktúre?

Podľa mňa problém je v tom, že máte české DIč keď tam nepodnikáte a nemáte prevádzkáreň, ako ste sa k nemu vôbec dostali. Veď tým číslom ak ho uvediete na Fa deklarujete , že tam podnikáte. v § 5 sa píše, kedy sa máte registrovať. A mne sa nezdá, že na DU niekto príde a oni ho len tak zaregistrujú. Takže asi ste niečo niekedy robili.
No a keď to už dnes nerobíte a nechcete aby vás brali za českého platiteľa, tak načo uvádzate české DIč na Fa. Dajte tam slovenské, česi vyfakturujú bez DPH a vy samozdaníte.
Okrem toho v § 15/7 (69/3) sa použije ak podnikáte v inom členskom štáte..., teda v inom ako v česku. Inak platí §15/1. Nuž ale keď im uvediete české DIč tak sú z toho vedľa nečudujem sa, že si to oni nedovolia nezdaniť v česku.
Oni si podľa toho DIč myslia, že tam máte prevádzkareň a teda máte českú DPH. Ak je vaša registrácia v česku oprávnená tak si to pýtajte cez české daňové priznanie.
Volvox
01.04.08,07:12
Prevádzkareň tam nemáme a ani nemusíme mať lebo podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia sa na nás vzťahuje výnimka podľa čl.5 ods.4a)b)f) - negatívne vymedzenie stálej prevádzkarne - máme tam len sklad na tovar ktorý si zákazníci z Čiech objednali u nás cez e-shop.
Lenže kvôli tomu premiestňovaniu tovaru do toho skladu nám vznikla povinnosť registrácie DPH v ČR. Sme registrovaní na základe §94 ods.11 českého zákona.
Podnikáme teda na Slovensku ale tovar od nás si objednávajú aj zákazníci z Čiech. My tam len z času na čas vypustíme nejakú reklamu. A práve tá reklama je problém.
ALBO
01.04.08,07:42
Prevádzkareň tam nemáme a ani nemusíme mať lebo podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia sa na nás vzťahuje výnimka podľa čl.5 ods.4a)b)f) - negatívne vymedzenie stálej prevádzkarne - máme tam len sklad na tovar ktorý si zákazníci z Čiech objednali u nás cez e-shop.
Lenže kvôli tomu premiestňovaniu tovaru do toho skladu nám vznikla povinnosť registrácie DPH v ČR. Sme registrovaní na základe §94 ods.11 českého zákona.
Podnikáme teda na Slovensku ale tovar od nás si objednávajú aj zákazníci z Čiech. My tam len z času na čas vypustíme nejakú reklamu. A práve tá reklama je problém.
No tak ste mali ste fakturovať pod sl. DIč a nemuseli ste mať takýto problém.

No ale , veď keď vy predávate tovar českým občanom, tak podnikáte aj na uzemí česka a keď tá reklama sa viaže k tomu predaju tak by tam snáď aj sedela tá česká daň, keďže ste tam už uvuedli to české DIč. Ja by som sa asi opýtala na DU Praha, či to môžem zahrnúť do vstupov v českom priznaní.