tomasl
23.03.05,18:00
Zdravim

Pocas (celeho) minuleho roka som bol zamestnany v spolocnosti "A". Pre spolocnost "B" som na zaklade zmluvy o dielo vykonal cinnost za ktoru som dostal adekvatnu odmenu.

Moja otazka teraz je, ci si tento vedlajsi prijem z firmy "B" musim uvadzat do bliziaceho sa danoveho priznania (samozrejme predpokladam ze ano) a ci z tejto sumy musim odviest dan z prijmu.

Podotazka: v pripade, ze bude nutne odviest dan z prijmu z tejto sumy, je mozne vybavit na danovom urade odklad pripadne rozlozenie sumy na viac "splatok"?

Dakujem.

(Ospravedlnujem sa za zrejme primitivnu otazku ale v tejto situacii som prvykrat v zivote a nikdy predtym som sa s tym nestretol).
Zombor
23.03.05,20:46
Predpokladam ze to bol jednorazovy nahodny prijem, ze na danu cinnost nemas zivnost. V tom pripade ak prijem nepresiahol po odpocitani vydavkov päťnásobok sumy životného minima platného k 1.1.2004 tak je od dane oslobodeny a nemusis ho uvadzat v danovom priznani a platit zan dan. Ale to je len na zaklade uvedenho predpokladu.

So spravcom dane sa da dojednat aj splacanie dane v splatkach. To je moja vseobecna odpoved na vseobecnu otazku.
tomasl
23.03.05,20:53
Na danu cinnost zivnost naozaj nemam. Suma ale zasadne prekracovala patnasobok sumy zivotneho minima.

Mimochodom, vzhladom na fakt ze zivnostnik niesom, nemozem si z nej odpocitavat vydavky, nie?
marcelaStanakova
24.03.05,05:58
Zamestnankyňa nastúpila 14.2.2005 do našej firmy.Za rok 2004 jej predošlá firma kde pracovala neurobila RZD má si teraz ona podať Daňové priznanie typu A?
Helenah
24.03.05,06:22
Ak chce môže, ale nie je to povinnosť.
Petronella
24.03.05,06:42
Na danu cinnost zivnost naozaj nemam. Suma ale zasadne prekracovala patnasobok sumy zivotneho minima.

Mimochodom, vzhladom na fakt ze zivnostnik niesom, nemozem si z nej odpocitavat vydavky, nie?
Mozes si odpocitat pausalne vydavky, 25% z hrubeho prijmu. Ak mas bloky, faktury a vedies si JU, potom si namiesto 25% mozes odpocitat realne naklady suvisiace s touto cinnostou (nie naklady na auto resp. pohone hmoty ak neplatis cestnu dan).
Zombor
26.03.05,16:41
tomasl

tak ako pise Petronella mozes si uplatnit minimalne 25% prijmov do vydavkov jednym "x" v danovom priznani. Ak vsak mas vyssie vydavky ako tych 25% tak si sprav uctovnictvo ak sa ti to oplati a uplatni si realne vydavky.