AdamC
18.03.08,11:40
Ahojte,

mam takyto pripad.

Jeden rok, danova strata.
Druhy rok, zaklad dane kladny, zacatie umorovania straty.
Treti rok, opat danova strata - nemozno umorovat.
Stvrty rok, opat zaklad dane kladny.

Co teraz v tom stvrtom roku budem umorovat?

Tretiu patinu z prveho roku?
Alebo mozem to nechat tak, a zacat odznova umorovat
len tu novu stratu z tretieho roka?

A ak sa da pokracovat v umorovani prvej straty, povazuje sa to
uz za treti rok - a teda uz len do 150.000 zakladu dane,
alebo kedze som v druhom roku nemohol nic umorit, je toto defacto
druhy rok umorovania.

Dakujem pekne.
A.
Anja111
18.03.08,10:57
Ahojte,

mam takyto pripad.

Jeden rok, danova strata.
Druhy rok, zaklad dane kladny, zacatie umorovania straty.
Treti rok, opat danova strata - nemozno umorovat.
Stvrty rok, opat zaklad dane kladny.

Co teraz v tom stvrtom roku budem umorovat?

Tretiu patinu z prveho roku?
Alebo mozem to nechat tak, a zacat odznova umorovat
len tu novu stratu z tretieho roka?

A ak sa da pokracovat v umorovani prvej straty, povazuje sa to
uz za treti rok - a teda uz len do 150.000 zakladu dane,
alebo kedze som v druhom roku nemohol nic umorit, je toto defacto
druhy rok umorovania.

Dakujem pekne.
A.
Najskôr si treba ujasniť, kedy strata vznikla a potom, podľa ktorého zákona sa bude postupovať pri jej umorovaní...
AdamC
18.03.08,11:03
Prva strata vznikla v 2004.
2005 - kladny zaklad dane - zaciatok umorovania straty 2004
2006 - nova strata
2007 - kladny zaklad dane - problem, co umorit

Dakujem.
Tweety
18.03.08,11:07
Prva strata vznikla v 2004.
2005 - kladny zaklad dane - zaciatok umorovania straty 2004
2006 - nova strata
2007 - kladny zaklad dane - problem, co umorit

Dakujem.
Stratu z roku 2004, ak je ešte nejaká neumorená a zostáva ZD,z ktorého je možné ju umoriť , ak aj naďalej ostane ZD je možné začať umorovať stratu z roku 2006. Všetko závisí od výšky straty a základu dane.
AdamC
18.03.08,11:18
Dakujem,

este na doplnenie. Strata z roku 2004, ak ju budem umorovat, povazuje sa to za druhy alebo treti rok umorovania. Ide totiz
o to , ze nemam ZD nad 150.000, takze ak je to defacto treti rok (druhy sa nedalo, lebo bola nova strata), nemozem umorit nic, a mohol by som teda len 1/5 z tej straty roku 2006.

Dakujem
Anja111
18.03.08,11:28
Dakujem,

este na doplnenie. Strata z roku 2004, ak ju budem umorovat, povazuje sa to za druhy alebo treti rok umorovania. Ide totiz
o to , ze nemam ZD nad 150.000, takze ak je to defacto treti rok (druhy sa nedalo, lebo bola nova strata), nemozem umorit nic, a mohol by som teda len 1/5 z tej straty roku 2006.

Dakujem
Je to tretí rok umorovania straty... Postupuješ podľa Zákona 595/2003 z.z., takže už nemusíš vykázať ZD 150 tis., ani nemusíš stratu preinvestovať...
Anja111
18.03.08,11:35
... a nemusíš umorovať 1/5, ale umoríš koľko potrebuješ do výšky ZD, (hoci aj celú stratu, prípadne obidve).
AdamC
18.03.08,11:45
Asi som dobre zabrzdeny, pomylilo ma tlacivo, vidim, ze nizsie je tabulka, ktora sa viaze k novsiemu zakonu o dani z prijmov :-)

OK, takze mozem si umorit kolko potrebujem, do vysky ZD,
a dalsi rok si mozem potom opat odpocitat kolko potrebujem, cize mozu to byt nerovnomerne sumy. Ale v zasade sumu ktoru zacnem umorovat musim umorit do 5 rokov, hej?

Dakujem, no opat som sa nieco nove naucil.

Radsej nemat stratu, no nie?

A.
Tweety
18.03.08,11:52
Asi som dobre zabrzdeny, pomylilo ma tlacivo, vidim, ze nizsie je tabulka, ktora sa viaze k novsiemu zakonu o dani z prijmov :-)

OK, takze mozem si umorit kolko potrebujem, do vysky ZD,
a dalsi rok si mozem potom opat odpocitat kolko potrebujem, cize mozu to byt nerovnomerne sumy. Ale v zasade sumu ktoru zacnem umorovat musim umorit do 5 rokov, hej?

Dakujem, no opat som sa nieco nove naucil.

Radsej nemat stratu, no nie?

A. Podľa § 30 Zákona o dani z príjmov:
od ZD možno odpočítať daňovú stratu počas najviac piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaóvacích období, a to počnúc zdaňov. obdobím bezprostr. nasledujúcim po zd. období, za ktoré je vykázaná.
AdamC
20.03.08,12:24
Este mam doplnujucu otazku...ako je to s odpoctom straty po novom - 595/2003 a s 3-po sebe nasledujucimi rokmi so stratou.

Mozem spocitat straty rokov 2004+2005+2006 a v 2007 ich zacat vsetky umorovat, alebo mozem len poslednu jednu - 2006 ?

Dakujem
liba2
20.03.08,12:38
Bolo by treba začať od tej najstaršej, aby si stihol 5-ročnú lehotu
AdamC
20.03.08,12:43
Ano, ale v zakone sa pise ze zacat sa ma v obdobi bezprostredne nasledujucom po obdobi ked vznikla strata...co som ja nemohol.
(alebo trebalo vyznacit aspon rok a nulu na umorenie do danoveho priznania? akoze, rad by som umoroval, ale umorujem prvy rok nulu?)
Ale ja som nemohol 3 roky po sebe umorit nic, lebo bola strata.
A teraz neviem, ci mozem aj tu 3 roky staru stratu umorovat,
alebo len tu poslednu - kedze bezprostredne po 2006 mam kladny
zaklad dane a mohol by som zacat nieco umorovat.

Dakujem pekne.
AdamC
20.03.08,12:47
Aha, asi zle citam zakon. Nerozumiem asi 5 rocnej lehote.
Hovori, ze mozem zacat umorovat stratu ktora je stara najviac 5 rokov, alebo to znamena ze stratu musim do 5 rokov po vzniku kladneho zakladu dane umorit.

Alebo to su v jednej vete povedane obidve naraz - tym ze mozem umorovat stratu staru maximalne 5 rokov je zaroven aj povedane, ze ju musim defacto do piatich rokov "umorit". lebo uz bude stara 6 rokov ta zostavajuca cast - ak by som nestihol za 5 rokov.

ufff, no zeby som tomu uz rozumel?
Anja111
20.03.08,12:58
Aha, asi zle citam zakon. Nerozumiem asi 5 rocnej lehote.
Hovori, ze mozem zacat umorovat stratu ktora je stara najviac 5 rokov, alebo to znamena ze stratu musim do 5 rokov po vzniku kladneho zakladu dane umorit.

Alebo to su v jednej vete povedane obidve naraz - tym ze mozem umorovat stratu staru maximalne 5 rokov je zaroven aj povedane, ze ju musim defacto do piatich rokov "umorit". lebo uz bude stara 6 rokov ta zostavajuca cast - ak by som nestihol za 5 rokov.

ufff, no zeby som tomu uz rozumel?
Áno...