Luna
21.06.04,12:45
Chcem sa skúsenejších opýtať?
Vlani sme kúpili osobné auto od neplatcu DPH.
Teraz toto osobné auto chceme predať leasingovej spoločnosti,ktorá je plátcom, aj mi sme plátcami DPH.

Ako mám vystaviť fa.podľa nového zákona,platného od 1.5.2004?

Mám vystaviť normálne fa.základ dane + 19%DPH,ale túto DPH neodvediem?
Zdá sa mi to divné.
:confused:
luky
21.06.04,13:09
Vystavíš faktúru bez DPH, samozrejme predpokladám, že si ho nemala v tovare, ale v používaní a leasingová spoločnosť si podľa §49 odst. 7 odpočíta DPH na vstupe
Beata
21.06.04,13:20
Som toho istého názoru ako luky.
Luna
21.06.04,14:11
Tiež som toho istého názoru.Ale zástupca z leasing.spoločnosti povedal nášmu konateľovu,že od 1.5.2004 sú iné pravidlá.Nikde v zákone som nenašla tak napísané ako bolo v starom zákone:že ak DPH neuplatním na vstupe pri osob.aute,tak ani na výstupe DPH nedávam.
Katarina
21.06.04,16:25
Pozri § 49 ods. 6 , 222/2004 Zb. Tam sa píše, že daň nemožeš uplatniť pri osobnych autách včetne príslušenstva. Takže, ak si ho nemôžeš uplatniť na vstupe nebudeš odvádzať pri predaji ani na výstupe.
Lucy
21.06.04,16:36
Ahojte vsetci. Dlhsie si uz pozeram vase prispevky a dnes som sa rozhodla zaregistrovat. Ale nie to som chcela. K tomu DPH a osobnemu vozidlu. Takze, narok na odpocet pri osobnych automobiloch maju iba spolocnosti, ktore maju v predmete nakup a predaj osobnych vozidiel. Ako nahle si bezny podnikatel kupi osobne vozidlo a zaradi ho do majetku, nema narok na odpocet DPH a teda ak vystavuje fakturu, to je jedno, ci to predava inemu podnikatelovi, alebo na leasingovu spolocnost z dovodu prefinancovania, tak na vystupe nemoze vystavovat faktruru s DPH - §42 noveho zakona. Problem je vsak v tom, ze v sucasnoti leasingove spolocnosti pozastavili obchody, ak vystavite fakturu, v ktorej nebude vycislena DPH. Dovod - leasingova spolocnost nema narok na odpocet DPH, ak na tejto faktrure nie je DPH vycislena. Neviem ci to bolo dostatocne. A cez aku leasingovku to chcete prefinancovat? Ak smiem vediet.
Luna
21.06.04,17:05
Znova sme volali do Kofis leasingu.Táto spol.tvdí,že musíme dať DPH na výstupe.Odkázali sme ich na par.49 odst.7.,ale neúspešne. Ďakujem za odpovede.
David
21.06.04,17:28
Treba ist podla §42 posledna veta, nemozete vystavit fakturu s DPH oni musia ist podla 49 ods.7 kde maju narok na odpocet.

David
Palino
22.06.04,08:21
Vy nemôžete vystaviť fa s DPH a keď vy neuvediete DPH, oni si nemajú čo odpočítať.
Luna
22.06.04,08:44
Ešte raz ďakujem.Ja to riešim podľa par.42, a upozornila som ich na par.49 odst.7,kde si DPH odrátať môžu,ak keď ju ja nevyčíslim.
Konateľ skúša osloviť iné leasing.spoloč. Ozvem sa ako sme dopadli.
Luna
22.06.04,12:26
Takže,všetky leasingové spoloč.majú probl.s novým zákonom o DPH.Chcú od nás tú DPH na výstupe.
Jeden s konateľov chce aby som tu DPH dala na fa.a neodviedla.BLBÉ ŽE!!
Vraj to niekto tak spravil.(Jeho kamoš.)Čo vy nato,je to vôbec možné dá sa to?
Ozaj od 1.1.2005 bude novelizovaný zákon 222.Potvrdili mi to v 3 leasing.spoloč.
IvoM
22.06.04,14:32
Je to ako Hlava XXII, tiež s týmto problémom zápasím od 1.5. Robíme totiž externe účto pre veľký autobazár, a k dnešnému dňu sme nenašli spôsob ako predať os.vozidlo s DPH. Totiž od 1.5. pri výkupe os. vozidla od neplátcu už nemôžte postupovať podľa pôvodného §20, v §49 odst.7 je síce povedané ako sa dá DPH na vstupe vypočítať, ale v §51 "Uplatnenie práva na odpočítanie dane", nie je možnosť takto vypočítanú DPH uplatniť. Plátca dane pri os.vozidle ktoré má v majetku pri predaj musí postupovať podľa §42, takže fakturuje bez DPH. Jediná možnosť je použiť §66, vtedy na vstupe sa DPH nepočíta, a pri predaji sa zaťaži DPH len marža. Má to však nevýhody, najmä to že takto to nechce akceptovať leasingová spoločnosť a kupujúci v autobazári presne vie aka je marža autobazáru.
Mila
22.06.04,14:52
Mala som podobný problém, konzultovala som to s daňovým riaditeľstvom a jednoznačne som sa dozvedela: Ja ako plátca DPH predávam osobné auto z majetku faktúrou bez vyčíslenia DPH a leasingová spoločnosť sa má správať podľa par.49 ods.7. Niemá s vami o čom diskutovať, majú v činnosti nákup a predaj automobilov aj ojazdených a teda má právo na odpočet podľa udaného vzorca.V žiadnom prípade nemôžete vystaviť faktúru s DPH , ktorú neodvediete.Raz bude z toho problém- pri kontrole.Treba doporučiť účtovníkom v leas.spol. aby sa obrátili na metodika na DU. Veľa šťastia
Lucy
22.06.04,17:25
Luna, momentalne je problem s leasingovymi spolocnostami a fakturami na auta, ktore su v majetku. Ty fakturu vystavis podla §42, ale leasingovka si nema co odpocitat, kedze na fakture nie je vycislena DPH, aj ked je v §49 ods. 7 moznost odpoctu. dovodom je totiz § 51. V §51 ods.1 je uvedené, že právo na odpočítanie dane môže platiteľ uplatniť, ak má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa §71 ( teda ma tam vycislenu DPH) Tvorcovia zákona "zabudli" na jazdene a majetkove vozidla. Ja mam info, ze zatial leasingovky pozastavili obchody, ked je to taketo auto. Inak by museli cenu lesingu navysit o DPH. Stary zakon umoznoval odpocitat si DPH z takehoto auta, aj ked nebol danovy doklad, nebolo vycislene DPH, alebo ak to bola sukromna osoba. Malo by sa to v zakone zmenit, len zatial nie je zname kedy.Daj potom vediet, co sa podarilo. Zaujimalo by ma to. Dakujem.
Lucy
22.06.04,17:34
Mila, leasingovky pozastavili taketo obchody, kedze v tom tiez nemaju jasno, vraj aj ked sme platca, tak ako nahle nie je na fakture vycislene DPH, nemozu si to oni odpocitat. V maji sme este majetkove auto vedeli predat na leasing a teraz je s tym problem. Tiez nemaju jednoznacne stanovisko a nechcu mat problemy s danovym uradom. Tak sme v zacarovanom kruhu.


:confused:
Mila
23.06.04,09:40
Tak to sa teda teším. Asi skúsim dostať písomné stanovisko z DR. Dik za upozornenie.
Luna
23.06.04,10:24
V apríli som mala kontrolu na DPH.Daňovníčky povedali,že v zákone sa nič nemenilo,všetko je po starom,iba tý čo budú robiť obchody v rámci EÚ,tý sa na to musia priparaviť.Teraz čo chytím do ruky tam je zmena,či doklady z ERP,či nové čísla teraz toto.Zatiaľ sme predaj pozastavili.Leasingovky nám povedali,že od 1.1.2005 zákon o DPH bude novelizovaný.
kkllc
31.01.10,16:11
Kúpili sme osobné auto M1 na leasing. DPH išla celá do nálkadov, lebo sa na osobné autá nemohla odpočítať. Auto sme k 12/2009 splatili. V 1/2010 nám prišla FA na odkúpenie auta v sume cca 60 Eur s rozisom na DPH. Tento rok sa môže odpočítať DPH aj z osobného auta. Mám si tú DPH uplatniť? Ako by to bolo pri predaji auta. Ak by som si neuplatnila DPH, predaj by bol bez DPH. A keď si uplatním zo 60 Eur tak budem pri predaji musieť pripočítať DPH?
Tweety
31.01.10,16:29
Kúpili sme osobné auto M1 na leasing. DPH išla celá do nálkadov, lebo sa na osobné autá nemohla odpočítať. Auto sme k 12/2009 splatili. V 1/2010 nám prišla FA na odkúpenie auta v sume cca 60 Eur s rozisom na DPH. Tento rok sa môže odpočítať DPH aj z osobného auta. Mám si tú DPH uplatniť? Nie, nemôžeš, postupuješ ešte podľa statého zákona platného k 31.12.09. Ako by to bolo pri predaji auta. Ak by som si neuplatnila DPH, predaj by bol bez DPH. A keď si uplatním zo 60 Eur tak budem pri predaji musieť pripočítať DPH? Ak MV predáte, jeho predaj bude podľa § 42 od dane oslobodený
Odpovede v texte.
martae
09.03.10,20:18
Ako postupovať pri nákupe ojazdeného vozidla z krajín EU (Rakúsko)? Dá sa uplatniť odpočet DPH aj pri kúpe takéhoto vozidla?
karcoolka1
29.05.10,09:25
FO platca DPH ide kúpiť osobné auto od neplatiča DPH. Následne auto predá ďalšej firme platiteľovi DPH.
1, Pri predaji vystaví faktúru s DPH?
2, Posledný majiteľ si môže uplatniť odpočet DPH?
babi2
29.05.10,10:06
FO platca DPH ide kúpiť osobné auto od neplatiča DPH. Následne auto predá ďalšej firme platiteľovi DPH.
1, Pri predaji vystaví faktúru s DPH? Áno
2, Posledný majiteľ si môže uplatniť odpočet DPH?Áno
odpoveď v texte
karcoolka1
29.05.10,13:31
odpoveď v texte

Ďakujem za odpoveď.
2/ §49,odst.7 Zákon o DPH
1/ KDE?
babi2
29.05.10,18:22
Ďakujem za odpoveď.
2/ §49,odst.7 Zákon o DPH
1/ KDE?
Daňová povinnosť
§ 19
Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby
(1) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru. Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník. Pri prevode alebo prechode nehnuteľnosti je dňom dodania deň odovzdania nehnuteľnosti do užívania, ak je tento deň skorší ako deň zápisu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností. Pri dodaní stavby na základe zmluvy o dielo alebo inej obdobnej zmluvy je dňom dodania deň odovzdania stavby. Pri dodaní tovaru podľa § 8 ods. 1 písm. c) je dňom dodania tovaru deň odovzdania tovaru nájomcovi.
§ 8
Dodanie tovaru

(1) Dodaním tovaru je

a) prevod práva nakladať s hmotným majetkom ako vlastník, ak tento zákon neustanovuje inak; na účely tohto zákona hmotným majetkom sú hnuteľné a nehnuteľné veci, ako aj elektrina, plyn, voda, teplo, chlad a bankovky a mince, ak sa predávajú na zberateľské účely za inú cenu, ako je ich nominálna hodnota, alebo za inú cenu, ako je prepočet ich nominálnej hodnoty na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska5a) v deň predchádzajúci dňu predaja bankoviek a mincí
b) dodanie stavby alebo jej časti na základe zmluvy o dielo alebo inej obdobnej zmluvy.
c) odovzdanie tovaru na základe nájomnej zmluvy, podľa ktorej sa vlastníctvo k predmetu nájomnej zmluvy nadobudne najneskôr pri zaplatení poslednej splátky.
free_cool_in
02.06.10,13:35
Dobry den, mili Poradaci!
Mam na Vas otazku, podobna, ako sa tu riesila:
FO - platca DPH kupi motorove vozidlo od platcu DPH. Nasledne ho vsak (v tom istom mesiaci) preda inej FO - platcovi DPH. Ako sa tam DPH-cka uctuje? Na co ma narok resp. aka je povinnost jedneho a druheho podnikatela?
Dakujem Vam za odpovede!
Tweety
02.06.10,13:38
Dobry den, mili Poradaci!
Mam na Vas otazku, podobna, ako sa tu riesila:
FO - platca DPH kupi motorove vozidlo od platcu DPH. Nasledne ho vsak (v tom istom mesiaci) preda inej FO - platcovi DPH. Ako sa tam DPH-cka uctuje? Na co ma narok resp. aka je povinnost jedneho a druheho podnikatela?
Dakujem Vam za odpovede!
Nárok na odpočet MD 343AE, Odvod dph z predaja D 343AE.
free_cool_in
02.06.10,13:43
Waw, toto je ina rychlost!
To znamena, ze ta firma, ktora kupuje auto od predajcu automobilov (platca DPH) zauctuje DPH aj na vstupe aj na vystupe. Firma, ktora automobil kupi uz z druhej ruky, kupi ho s DPH, ktoru zauctuje na vstupe a moze poziadat o jej vratenie?
Btw., som uuuuplne cerstvy zivnostnik - oddnes, a este som nie tak rozhladeny. Preto majte, prosim, ohlad, ak su to uplne banality. Ale drzim sa skor hesla, ze: "Radsej sa spytam - po hube mi nikto neda - nez nieco urobit a malo by to byt zle"
Diky este raz!
Tweety
02.06.10,13:45
Waw, toto je ina rychlost!
To znamena, ze ta firma, ktora kupuje auto od predajcu automobilov (platca DPH) zauctuje DPH aj na vstupe aj na vystupe. Firma, ktora automobil kupi uz z druhej ruky, kupi ho s DPH, ktoru zauctuje na vstupe a moze poziadat o jej vratenie? Áno, ak ho kúpi za účelom podnikania a je platiteľom dph, má nárok na uplatnenie odpočtu dph.
Btw., som uuuuplne cerstvy zivnostnik - oddnes, a este som nie tak rozhladeny. Preto majte, prosim, ohlad, ak su to uplne banality. Ale drzim sa skor hesla, ze: "Radsej sa spytam - po hube mi nikto neda - nez nieco urobit a malo by to byt zle"
Diky este raz!
Odpoveď v texte.