Mamoo
18.03.08,12:04
ahojte,
myslite ze je opravnene, ked odo mna obchodnik ziada, aby som bundu, ktoru som mu dala reklamovat dala este aj do cistiarne?
nie je nijako extra zaspinena, len bezne znecistenie nosenim.
ked ju dam do cistiarne, tak co mu to pomoze?
este ma obvini, ze doslo k poskodeniu pri cisteni?
ako mam postupovat?

diky
VladoaKatka
26.03.08,04:55
ahojte,
myslite ze je opravnene, ked odo mna obchodnik ziada, aby som bundu, ktoru som mu dala reklamovat dala este aj do cistiarne?
nie je nijako extra zaspinena, len bezne znecistenie nosenim.
ked ju dam do cistiarne, tak co mu to pomoze?
este ma obvini, ze doslo k poskodeniu pri cisteni?
ako mam postupovat?

diky

Je to preblematické, naozaj môže sa stať, že dôjde k väčšiemu poškodeniu, ale zase na druhej strane - na opravu by sa mali preberať veci hygienicky nezávadné. V prípade priemyselného tovaru - napr. pomocníkov do kuchyne asi nikoho nenapadne, či má ten robot alebo mixer umyť a potom si uplatniť reklamáciu, rovnako aj topánky sa nedávajú na reklamáciu ani sa nikdy nedávali na opravu obuvníkovi zamazané.

U Vás sa jedná o bundu - to ja nikoho neurážam, len aby sa to pochopilo správne - ale tiež budú tú bundu chytať do ruky ľudia a každému nemusí byť príjemné nosenú vec a nevyčistenú chytať a opravovať.

Naozaj sa stávajú prípady, že napr. chlapčenské nohavice nosené 2 týždne dostanem na reklamáciu a krajčírky ( a plne ich chápem ) odmietnú opraviť. Môžem ja oprať výrobok ??? - zase bude reklamácia na to, že som ja poškodila vec. Je to začarovaný kruh.

Tu by som sa opierala o - dobré mravy - ktoré sú konkretizované všeobecne uznávanými pojmami ako vžité tradície, morálka, dobromyseľnosť, čestnosť a na druhej strane zakázanými spôsobmi uvedenia do omylu, lesť, vyhrážka. Pojem dobrých mravov používa tiež §3 ods. 1 Občianského zákonníka v súvislosti s výkonom práv a povinností v občianskoprávnych vťahoch - a reklamačné konanie je - občianskoprávny vzťah.