monika34
18.03.08,12:25
Viem ze uz sa tu toho popisalo vela ohladom spotreby PHM ale nikde som nenasla odpoved na svoj problem.

vediem uctovnictvo v Alfe. Auto zaradene do podnikania. Robim knihu jazd a spotrebu PHM si davam do nakladov mesacne. Na konci kazdeho mesiaca ako vydavok v hotovosti dam sumar toho co som zaplatila podla blokov v hotovosti. Do prevadzkovej rezie si dam sumar spotreby PHM v Sk ,ktore mi vypocitala alfa za dany mesiac podla prejdenych km. Ak je tato suma nizsia ako vydavky v hotovosti, rozdiel dam do vydavkov neovplyvnujucich ZD. Co s nou ak je vsak vyssia. Ak prejazdim viac ako som nakupila? prosim pomozte, uz som zufala. nikto mi nevie poradit.
A este otazka. Ak mam auto zaradene do podnikania zapocitavam si amortizaciu? Ja myslim ze nie.
Este jedna otazocka. Mam robit aj cestak, ak robim knihu jazd?

vdaka za odpoved.
mysimis
18.03.08,11:29
Ak je auto zaradené do majetku firmy, nemôžeš si účtovať amortizáciu /6,20 Sk/, účtuješ si predsa odpisy za auto. Tvojej otázke celkom dobre nerozumiem, ako môžeš prejazdiť viac ako nakúpiš? Keď kúpim PHM za 500,- Sk, nemôžem predsa prejazdiť za 550,- Sk.
m.hladka
18.03.08,11:41
Platí príspevok predomnou a cesťak robiť nemusíš, ak maš knihu jázd. Oprav (prispôsob km - zníž) si cesty v knihe jázd tak, aby ti sedeli s PHM a tachometrom.
andrej_rv
18.03.08,11:47
Do prevadzkovej rezie si dam sumar spotreby PHM v Sk ,ktore mi vypocitala alfa za dany mesiac podla prejdenych km. Ak je tato suma nizsia ako vydavky v hotovosti, rozdiel dam do vydavkov neovplyvnujucich ZD. Co s nou ak je vsak vyssia. Tvoja skutočná spotreba je zrejme nižšia, ako norma spotreby uvádzaná v TP a použitá programom pre prepočet spotreby. V takomto prípade treba vychádzať zo všeobecnej definície daňového výdavku v § 2 písm. i) ZoDP - daňovým výdavkom je len preukázateľne vynaložený výdavok. V Tvojom prípade sa teda do daňových výdavkov zahrnie len skutočná spotreba doložená dokladmi o nákupe PHL, nie sumár spotreby vypočítaný Alfou z ubehnutých km a normy spotreby.
m.hladka
18.03.08,13:27
Niekto nepochopil, kto mi dal -1. Presne príspevok č.4 hovorí o tom istom, čo ja, len ináč podané. Čiže sa má prispôsobiť PHM, ktoré idú do nákladov, nie spotreba z knihy jázd, ktorá má zrejme viac ciest naúčtovaných.
brčko
18.03.08,14:22
Nemám skúsenosť s evidenciou jázd v Alfe, takže neviem, či ráta aj zo zostatkom v nádrži (v lit resp. v Sk) z predchádzajúceho mesiaca.
Tvoj problém môže nastať tým (ak teda auto nemá skutočne podspotrbu), že napr. 31.1.08 natankuje vodič plnú nádrž (napr. 55 litrov) a ku koncu mesiaca zostane skoro plná nádrž, ktorá sa prejazdí a zodpovedajúce km v evidencii jázd na tieto litre budú až vo februári. Podla výpočtu "celkové tankovanie za mesiac - (najazdené km x norma spotreby/100) ti zostanú litre, ktoré predpokladám dávaš v januári do nedanových.

My to robíme v podvojnom účtovníctve tak, že toto ostane ako konečný zostatok v nádrži a do nákladov (danových) sa to dostane až vo februári. Strážime si len to, aby v nádrži nezostalo viac litrov ako je velkosť nádrže.

Ako to vyriešiť v jednoduchom účtovníctve? Možno (ak je problém skutočne len v presune km o mesiac a nie v podspotrebe, resp. nadspotrebe) možno dať všetko do nákladov danových a stačí len dodatočne k januárovým bločkom a evidencii jázd, (k tým litrom, ktoré prevyšovali normu spotreby za január a ktoré mali byť pôvodne v nedanových ), pripojiť jazdy resp. prepočet z februára. Potom by mali sedieť aj litre (Sk) vo februári, kde by pôvodne vychádzala podspotreba. Potom ale pravdepodobne treba evidovať aj konečné a počiatočné stavy v nádrži.
AlkaS
23.03.08,17:08
Ahojte!
účtujem v Alfe. Robím knihu jázd. Keď nakúpim PHL, tak ich dám VOZD - prevádzková réžia, potom evidujem jazdy. Treba na konci mesiaca ešte niečo spraviť. Alebo treba ešte niečo zaúčtovať do PD. Robím prvý krát evidenciu jázd. Poradíte mi Vy tí skúsenejší. Ďakujem AlkaS
A ešte jedna otázočka, čo so súkromnými jazdami. Tie nezahŕňam do výdavkov a ešte niečo ????
AlkaS
24.03.08,15:29
Ahojte!
účtujem v Alfe. Robím knihu jázd. Keď nakúpim PHL, tak ich dám VOZD - prevádzková réžia, potom evidujem jazdy. Treba na konci mesiaca ešte niečo spraviť. Alebo treba ešte niečo zaúčtovať do PD. Robím prvý krát evidenciu jázd. Poradíte mi Vy tí skúsenejší. Ďakujem AlkaS
A ešte jedna otázočka, čo so súkromnými jazdami. Tie nezahŕňam do výdavkov a ešte niečo ????


Pomôžte prosím, prosím ,.....