Silvia123
18.03.08,15:21
Živnostník má požičovnu DVD, vie mi niekto poradiť či tieto DVD-čka mám evidovať ako zásoby a uviesť ich do výkazu o majetku a záväzkoch pri daňovom priznaní? Zatiaľ som ich tam uvádzala, pretože si myslím keď ich nepredáva, len požičiava tak by ich mal mať niekde uvedené, ale neviem koľko ich mám tam evidovať - kedy ich mám likvidovať - po 2 rokoch ich mám vyradiť vzhľadom na opotrebenie alebo ako to zdôvodniť to vyradenie? A ešte sa chcem spýtať keď v budúcnosti skrachuje čo s tými DVD-čkami? -musí dať nejakú ich zostatkovú cenu do príjmu alebo ako to je? Prosím dúfam že mi niekto odpovie, lebo už som sem na poradu raz písala ohľadom tohoto živnostníka a nikto mi neodpovedal. Ďakujem Silvia
andrej_rv
18.03.08,14:37
Živnostník má požičovnu DVD, vie mi niekto poradiť či tieto DVD-čka mám evidovať ako zásoby a uviesť ich do výkazu o majetku a záväzkoch pri daňovom priznaní? Zatiaľ som ich tam uvádzala, pretože si myslím keď ich nepredáva, len požičiava tak by ich mal mať niekde uvedené, ale neviem koľko ich mám tam evidovať - kedy ich mám likvidovať - po 2 rokoch ich mám vyradiť vzhľadom na opotrebenie alebo ako to zdôvodniť to vyradenie? A ešte sa chcem spýtať keď v budúcnosti skrachuje čo s tými DVD-čkami? -musí dať nejakú ich zostatkovú cenu do príjmu alebo ako to je? Prosím dúfam že mi niekto odpovie, lebo už som sem na poradu raz písala ohľadom tohoto živnostníka a nikto mi neodpovedal. Ďakujem Silvia
Ako zásoby sa vo výkaze uvádza len materiál do doby jeho vydania do spotreby. Keďže požičiavané DVD nie sú ani tovarom, ani nedokončenou výrobou ani materiálom pred vydaním do spotreby, vo výkaze by sa uvádzať nemali. Sledovať ich môžeš v operatívnej evidencii (dátový súbor, excel, zošit), ale účtovne sa nevykazujú. Ak ukončí podnikanie, DVD v operatívnej evidencii sa nezdaňujú. Dani by podliehali len príjmy z ich prípadného predaja do 5 rokov od ich vyradenia z obchodného majetku.
Silvia123
18.03.08,15:10
HMM, ja som ich uviedla do výkazu ako materiál, takže to mám zle počas minulých rokov, nevadí keď ich tento rok zrazu neuvediem? nebude to vyzerať divne? Myslela som že sa tie DVD dajú brať ako materiál s ktorým firma pracuje-požičiava ich a z toho jej plynú tržby. Mala som asi napísať ešte minulý rok na poradu, škoda. Tak tento rok ich tam jednoducho neuvediem. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď Andrej
karcoolka1
19.03.08,17:06
Prosím o pomoc! Aká suma záväzku z leasingu sa uvádza na výkaze? Počet zostávajúcich splátok?
JanaJB
19.03.08,17:16
Prosím o pomoc! Aká suma záväzku z leasingu sa uvádza na výkaze? Počet zostávajúcich splátok?
Ja uvádzam výšku neuhradenej istiny.
Zoltán Kovács
19.03.08,17:25
Ja uvádzam výšku neuhradenej istiny.

A úrok, finančná služby + DPH + poistenie kam dávaš? To je tiež záväzok voči leasingovej spoločnosti. Ja dávam celú dlžnú sumu z leasingu.
andrej_rv
19.03.08,17:32
Prosím o pomoc! Aká suma záväzku z leasingu sa uvádza na výkaze? Počet zostávajúcich splátok?
Postupy účtovania (platné do 31.12.2007) - § 10a :
(4) V deň prevzatia majetku nájomcom sa účtuje v knihe záväzkov a v knihe dlhodobého majetku nájomcu záväzok z finančného prenájmu v ocenení rovnajúcom sa istine u nájomcu. Náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu sú súčasťou ocenenia majetku.
(5) V deň splatnosti dohodnutých platieb sa v knihe záväzkov nájomcu účtuje záväzok vo výške splatného finančného nákladu, v peňažnom denníku sa účtuje úhrada dohodnutej platby14c).
Do výkazu sa v záväzkoch by sa v zmysle citovaných ustanovení mala uviesť celá výška nesplatenej istiny a záväzky z tej nesplatenej časti úrokov, ktoré boli splatné do 31.12.
JanaJB
19.03.08,17:33
A úrok, finančná služby + DPH + poistenie kam dávaš? To je tiež záväzok voči leasingovej spoločnosti. Ja dávam celú dlžnú sumu z leasingu.
Úrok, fin.službu + DPH dávam do knihy záväzkov až v deň splatnosti dohodnutých platieb. Na konci roka to nevstupuje do výkazu o MaZ. Robím to podľa postupov účtovania v JÚ § 17 ods.5
§ 17 ods. 5 to je už podľa postupov účt.od 1.1.2008 dovtedy § 10a.
andrej_rv
19.03.08,17:50
Úrok, fin.službu + DPH dávam do knihy záväzkov až v deň splatnosti dohodnutých platieb. Na konci roka to nevstupuje do výkazu o MaZÁno, pokiaľ sú splátky uhrádzané včas a do doby splatnosti, záväzok zo splátok úroku a ďalších prípadných položiek mimo istiny by nemal vzniknúť. Ale ak sa splátky platia opozdene, tak áno...
karcoolka1
20.03.08,08:51
Ďakujem Vám!
karcoolka1
20.03.08,09:53
Môžem použiť výkaz o majektu a záväzkoch č. MFSR 25167/4/2003?
Zoltán Kovács
20.03.08,10:01
Môžem použiť výkaz o majektu a záväzkoch č. MFSR 25167/4/2003?

Musiš, iné zatiaľ nie sú k dispozícii. ;) (Tým som chcel povedať,že na rok 2007 sa nemenili výkazy pre FO, len pre PO).