Dagmar76
18.03.08,15:44
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu, ako sa zdaňuje autorský honorár. Nie je to príjem zo živnosti. Ide o príjem, ktorý je na základe autorskej zmluvy pri písaní učebníc. Myslím si že by sa to malo týkať § 6 odst. 2 písmeno (a - poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva. A ak ide o takýto príjem, ako si môže uplatniť výdaje. Ide o nejaký paušál? Vopred ďakujem.
katkaj
18.03.08,14:48
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu, ako sa zdaňuje autorský honorár. Nie je to príjem zo živnosti. Ide o príjem, ktorý je na základe autorskej zmluvy pri písaní učebníc. Myslím si že by sa to malo týkať § 6 odst. 2 písmeno (a - poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva. A ak ide o takýto príjem, ako si môže uplatniť výdaje. Ide o nejaký paušál? Vopred ďakujem.

Áno autorské honoráre sa zdaňujú podľa §6 odst.2 písm. a. Uplatňujú sa tu buď paušálne 40% výdavky alebo skutočné výdavky
Dagmar76
18.03.08,15:02
to znamená že si z príjmu napr. 4.600 Sk odpočítam 40% čo je 1840,- Sk. A ak by ste bola taká dobre, je nejaká hranica pri príjme u prenájmu. Prenájom mal len 34 952. Má sa takýto nízky príjem vôbec zdaňovať. Viem že má nárok na nezdaniteľné minimum 24900 a z rozdielu si môže uplatniť 40%-tné paušálne výdavky. Je to tak? Ďakujem.
Zoltán Kovács
18.03.08,15:37
to znamená že si z príjmu napr. 4.600 Sk odpočítam 40% čo je 1840,- Sk. A ak by ste bola taká dobre, je nejaká hranica pri príjme u prenájmu. Prenájom mal len 34 952. Má sa takýto nízky príjem vôbec zdaňovať. Viem že má nárok na nezdaniteľné minimum 24900 a z rozdielu si môže uplatniť 40%-tné paušálne výdavky. Je to tak? Ďakujem.

Ak okrem uvedených príjmov nemá žiadne iné zdaniteľné príjmy, tak nevzniká povinnosť podávania daňového priznania.
Dagmar76
18.03.08,15:58
dotyčný má ešte príjem od zamestnávateľa cca 400 tis. Sk. Takže predpokladám, spraviť normálne daňové priznanie typu B, kde zahrniem všetky príjmy od zamestnávateľa, autorský honorár aj prenájom pôdy. Nemýlim sa?
Laura1
21.03.08,15:29
Prosím Vás:
živnostník fotograf má okrem príjmov zo živnosti aj vyplatený honorár z časopisov.
Z jednotlivých vydavateľstiev má potvrdenie o príjme, kde sa uvádza hrubý honorár, zrážková daň, daň kult. fondom a čistý príjem.
Tieto potvrdenia mám uvádzať v daňovom priznaní v oddieli V. "úhrn príjmov od všetkých zamestnávateľov" ??
Ďakujem:)
katkaj
21.03.08,19:18
Prosím Vás:
živnostník fotograf má okrem príjmov zo živnosti aj vyplatený honorár z časopisov.
Z jednotlivých vydavateľstiev má potvrdenie o príjme, kde sa uvádza hrubý honorár, zrážková daň, daň kult. fondom a čistý príjem.
Tieto potvrdenia mám uvádzať v daňovom priznaní v oddieli V. "úhrn príjmov od všetkých zamestnávateľov" ??
Ďakujem:)

Pokiaľ bol honorár zdanený zrážkovou daňou tak sa považuje za vysporiadaný a nemusí sa už dávať do DP
Laura1
22.03.08,10:52
.....ale živnostník nemá daňovú povinnosť, - teda zrazenú daň si chce vyžiadať z DÚ.
Ide mi o to, či to mám dať do kolónky príjem od zamestnávateľov..
Muška
22.03.08,11:26
.....ale živnostník nemá daňovú povinnosť, - teda zrazenú daň si chce vyžiadať z DÚ.
Ide mi o to, či to mám dať do kolónky príjem od zamestnávateľov..
Laura, neviem či je to pre neho výhodne /je potrebné si to prepočítať/

Uvedený honorár by musel uviesť v § 6 - uplatniť si 40 % paušálne výdavky, alebo účtovníctvo.
Vráti sa mu zrážková daň, keďže ako píšeš nemá daňovú povinnosť, ale vyplynula by mu povinnosť zahrnúť príjem z honoráru do RZZP a ak je aj živnostník , tak vstúpi honorár aj do VZ pre SP
Laura1
22.03.08,13:13
Laura, neviem či je to pre neho výhodne /je potrebné si to prepočítať/

Uvedený honorár by musel uviesť v § 6 - uplatniť si 40 % paušálne výdavky, alebo účtovníctvo.
Vráti sa mu zrážková daň, keďže ako píšeš nemá daňovú povinnosť, ale vyplynula by mu povinnosť zahrnúť príjem z honoráru do RZZP a ak je aj živnostník , tak vstúpi honorár aj do VZ pre SP
Môj živnostník si vedie JÚ- má vyšší výdaj ako príjem, t.j. nemá daňovú povinnosť. nevadí, že honorár vstúpi aj do VZ pre SP, moja otázka bola stále tá istá, uvádzam honorár ako "úhrn od všetkých zamestnávateľov" - myslím si, že áno.
Muška
22.03.08,14:01
Môj živnostník si vedie JÚ- má vyšší výdaj ako príjem, t.j. nemá daňovú povinnosť. nevadí, že honorár vstúpi aj do VZ pre SP, moja otázka bola stále tá istá, uvádzam honorár ako "úhrn od všetkých zamestnávateľov" - myslím si, že áno.
nie.

Ak sa rozhodneš uviesť honorár zdanený zrážkovou daňou, tak uvádzaš tento príjem § 6 - "autor".....a zrážkovú daň v r. 98
Laura1
22.03.08,14:11
Ďakujem:):):) - práve to som chcela zistiť:):).
Teraz to kontrolujem.. dám tú sumu do riadku: 6 - "činnosti, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním"???
Muška
22.03.08,14:14
Ďakujem:):):) - práve to som chcela zistiť:):).
Laura, ale v tom prípade uvedieš ten honorár "brutto" , čiže neočistený o paušálne výdavky, o 2 % a o daň......proste brutto, a nemôžeš mu uplatniť ani 40 %, keďže zo živnosti si vedie účtovníctvo......ale v Tvojom prípade Ti to asi nevadí.
Laura1
22.03.08,14:20
Muška, ešte som tam dopísala riadok...pozri sa na to prosím.
Muška
22.03.08,14:22
Muška, ešte som tam dopísala riadok...pozri sa na to prosím.
v tabuľke § 6 odst. 2 písm. a) .....proste riadok 5
Lucida
24.03.10,19:52
ahojte!

ja uctujem pravnika.
ma prijem za autorsky honorar. zmluvu nemam iba potvrdenie o vyplateni honorara co je pre mna teda doklad. uvadza sa suma A-brutto, suma B-zrazkova dan, suma C-odvod do lit. fondu, suma Z-netto -tato je aj vyplatene na BÚ.

na pohladavkach to mam ako prijem zdaneny zrazkou (PNZD), len tu vysku netto prijmu. spravne?
ale na ake riadky mam co dat v priznani typ B?
ja by som to dala na §8, lebo to neni pravidelny prijem-teda prilezitostny a do stlpca vydavky mam nieco vyplnat? ci ani vobec nic nemusim? potom viem ze do r.99 zrazkovu dan, ktoru mi DU vrati.

prosim viete mi niekto nejako pomoct?

dakujem!
Muška
24.03.10,19:58
ahojte!

ja uctujem pravnika.
ma prijem za autorsky honorar. zmluvu nemam iba potvrdenie o vyplateni honorara co je pre mna teda doklad. uvadza sa suma A-brutto, suma B-zrazkova dan, suma C-odvod do lit. fondu, suma Z-netto -tato je aj vyplatene na BÚ.

na pohladavkach to mam ako prijem zdaneny zrazkou (PNZD), len tu vysku netto prijmu. spravne?
ale na ake riadky mam co dat v priznani typ B?
ja by som to dala na §8, lebo to neni pravidelny prijem-teda prilezitostny a do stlpca vydavky mam nieco vyplnat? ci ani vobec nic nemusim? potom viem ze do r.99 zrazkovu dan, ktoru mi DU vrati.

prosim viete mi niekto nejako pomoct?

dakujem!
1. Ak je to príjem z autorského zákona, tak to nemôžeš dať do § 8.
2. A prečo to chceš dať do DP??
3. Ak to má zdanené zrážkovou daňou, tak mu predtým "zrazili" 40 % paušál a potom zdanili - a príjem so zrážkovou daňou nemusíš dať do DP iba ak chceš.
4. Ak to dáš napriek tomu do DP, tak mu to ovplyvní aj výšku RZZP.

Záver:
Nedávať do DP
Macka
25.10.10,08:19
Zdravím všetkých poraďákov,
nechcem zakladať novú tému, moja otázka sa týka tiež príjmu za autorský honorár.Ešte som takýto príjem neúčtovala,príspevky som si prečítala, ale všetko mi jasné nie je. Prosím o radu.Takže jedná sa o zamestnanca /stavebný ing./, ktorý je zároveň SZČO ,neplatca DPH /tlmočníctvo a prekladateľstvo/,a odovzdal mi doklad o vyúčtovaní honorára-daňový doklad, za príspevok do odbornej knihy pre stavebné výrobky. / zmluvu nemám /. Na vyúčtovaní je uvedená výška honorára a príspevok do LF.Daň zrazená pravdepodobne nie, pretože nie je na doklade uvedená.Moja otázka: Je tento príjem príjmom podľa par. 6 ods. 2písmeno a, aj keď v predmete podnikania je len prekladateľstvo a tlmočníctvo? Ak áno, to znamená,že tento príjem bude príjmom z podnikania,treba ho uviesť v DP, a bude musieť byť zahrnutý aj do VZ pre SP a ZP? Alebo tento príjem možno uviesť ako ostatný príjem podľa par. 8?Vopred ďakujem za radu.
wallie
25.10.10,11:38
Ak nebol zdanený honorár zrážkovou daňou , treba ho do DP uviesť, ten §6 ods.2a, keby to bolo jeho predmetom podnikania v rámci živnosti uvádzal by to spolu do riadku §6 ods. 1b - zo živnosti.
Umelci, herci, športovci, atd) zvyčajne ani živnosť nemajú, robia na základe uzavretých zmlúv a následne dostávajú dohodnuté honoráre podľa zmluvy, práve preto majú ten samostatný oddelený riadok v DP na takúto činnosť, ktorá je však stále považovaná za plnohodnotnú podnikateľskú činnosť.
Macka
25.10.10,11:46
wallie, moc ďakujem.To znamená, že sa z tohto príjmu budú odvádzať aj odvody do SP a ZP. Pochopila som správne?
wallie
25.10.10,12:25
Aké zmeny v daňovom a sociálnom systéme schválila vláda
8. povinné sociálne odvody by mali platiť aj podnikatelia, ktorí majú príjmy z vykonávania umeleckej činnosti alebo inej tvorivej činnosti mimo pracovnoprávnych vzťahov

- doteraz to bolo práve u umelcov tak, že povinné sociálne odvody neplatili, platili tuším len ZP, pre SP mali udelenú akúsi výnimku , ktorú až teraz vláda zrušila, ale konkrétne neviem ešte ako sa to bude posudzovať podľa daň. priznania DP za rok 2010, či už bude platiť to po novom alebo sa ešte pôjde podľa starého znenia účinného do 31.12.2010, skús pozrieť ak už bola vydaná novela zák. o sociálnom poistení a pohľadať niekde v prechodných ustanoveniach na konci, alebo ti možno niekto ešte tuto poradí :)
Macka
25.10.10,12:37
Wallie, ešte raz ďakujem.Budem pátrať ďalej. Ten príjem bude za rok 2010,tak by sa ho mali týkať ešte staré ustanovenia.