prajvi
18.03.08,16:38
Mam otazku pre poradakov ktory maju skusenosti s podobnou situaciou ohladom casovej narocnosti, pravnych ukonov a ci sa vobec oplati ist do toho... Ak mate niekto skuesnosti velmi by som uvital kazdy nazor. Nebudem sa zrejme vyjadrovat odborne nakolko som mlady a nemam skusenosti v tejto oblasti tak prosim o povznesenie sa nad niektorymi terminmi alebo poopravenie.
-------

Situacia: mlada rodina si vyhliadla par lokalit kde by chceli stavat RD. Miesto c. 1 na ktorom sme sa zhodli je parcela c. XYZ (zahrada, mimo zastavaneho uzemia obce).

Parcela ma tvar nakloneneho obdlznika ktoreho stredom ide panelova cesta kt. sa neda zrusit. Panelovka deli parcelu na 2 takmer rovnake trojuholniky.

Vlastnici su 2ja (AAA, BBB) s podielom kazdy po 1/8. Zistil som ze do katastra nebolo zaevidovane sudne rozhodnutie z roku RRR v ktorom sa dedici dohodli ze si rozne parcely delia v celku alebo roznymi pomermy... konkretne parcelu XYZ podla tohto rozhodnutia maju tyto ja vlastnici kazdy po 4/8 (pol na pol).

Aby toho nebolo malo majitel parcely AAA zije dlhe roky v zahranici, vlastnik BBB zomrel a neprebehlo dedicke konanie. BBB ma zijucu ale choru manzelku neschopnu dostavit sa/odsediet dedicske konanie. Maju 2 deti z ktorych jedno zomrelo (ale ma 2 deti).

Nakolko ja chcem odkupit len 1/2 parcely XYZ chcel by som sa dohodnut z manzelkou vlastnika BBB aby nastartovala dedicke konanie a mohli by sme sa posunut dalej.

+ Ja som momentalne 6mes v zahranici ale mam na SR splnomocnenu osobu ochotnu pomoct.
-------

Kroky ktore podla mna treba spravit:
1.) Vytiahnut z archivu statneho notarstva sudne rozhodnutie z roku RRR - overena kopia
1-a) Ziskat suhlas majitela AAA zijuceho v zahranici ze suhlasi s mnou navrhovanym predelenim parcely
2.) Poziadat kataster o zaevidovanie sudneho rozhodnutia (BBB ziska 4/8 z parcely XYZ)
3.) Nastartovat dedicke konanie (4/8 od BBB sa prenesu na jeho manzelku)
4.) Kupna zmluva (My - manzelka BBB), geometricky plan, vytycenie hranice parcely, navrh na vklad do katastra
-------

Kroky 1.), 2.) by nemali byt problem, rodina predavajuceho zijuca v v oblasti kde sa XYZ nachadza to dokaze zabezpecit

1-a) by nemal byt problem ale ak nebude suhlasit koncime, pravdepodobne nebude proti a podarilo sa mi s nim skontaktovat


3.) Dcera (manzekly BBB) by bola ochotna nastartovat dedicke konanie a manzelka BBB by jej bola ochotna dat splnomocnenie na nastartovanie dedickeho konania a ukony spojene s prevodom/predajom jej casti. Ako si uz peniaze z predaja rozdelia medzi sebou je uz na ich vzajomnej dohode...
-------

Ochota vsetkych stran dohodnut sa je, + aktivnych ludi ochotnych vybavovat veci je dost, nikto vsak nema dostatok skusenosti s podobnymi ukonmi. Uvitam vsetky nazory na casovu narocnost jednotlivych krokov (mozne urychlenie vhodnym nacasovanim...) alebo upozornenie na zadrhle ktore hrozia v jednotlivych krokoch. Nikomu nejde o oklamanie inych, chceli by sme to mat vsetci na poriadku za co najkratsi cas...

Dakujem J.P
leonq
19.03.08,06:51
uz len ked to citam vas obdivujem a zaroven sa divim co vas vedie k tomu ze sa do toho chcete pustit

ked pozemok:
- tak v intravilane obce
- podla uzemneho planu urceny na vystabu domov
- riesitelne vlastnicke vztahy
- dostupnost sieti

ak su neni splnene tieto podmienky pripravujete pre seba, vela problemov
a urcite by som hladal dalej, som zastanca teorie ze vzdy sa da najst prijatelny kompromis za prijatelnu cenu
AndrejG
19.03.08,07:21
Ja som kupil pozemok ktory uz bol zakresleny na mape obce, aj ked sa s nim iba uvazovalo ako stavebnym, podklady a studie uz obec mala a tiez s nimi viac menej suhlasila. Cakanie na stavebne povolenie trvalo nakoniec rok a pol. Prave tie detaily to vsetko tak spomalili.

Keby som mal este raz na vyber na pozemok za 1000/m2 kde sa prave siete riesia a pozemok za 2000/m2, kde uz su siete a je stavebny, kde mozem hned poziadat o SP na dom, tak beriem ten druhy, aj keby som sa mal zadlzit. Radsej splacat dlh, ako este raz zazit to peklo, clovek v konecnom dosledku strati ovela viac penazi ako usetri na vyhodne vyzerajucej ponuke.
Chobot
19.03.08,07:24
Mam otazku pre poradakov ktory maju skusenosti s podobnou situaciou ohladom casovej narocnosti, pravnych ukonov a ci sa vobec oplati ist do toho... Ak mate niekto skuesnosti velmi by som uvital kazdy nazor. Nebudem sa zrejme vyjadrovat odborne nakolko som mlady a nemam skusenosti v tejto oblasti tak prosim o povznesenie sa nad niektorymi terminmi alebo poopravenie.
-------

Situacia: mlada rodina si vyhliadla par lokalit kde by chceli stavat RD. Miesto c. 1 na ktorom sme sa zhodli je parcela c. XYZ (zahrada, mimo zastavaneho uzemia obce).

Parcela ma tvar nakloneneho obdlznika ktoreho stredom ide panelova cesta kt. sa neda zrusit. Panelovka deli parcelu na 2 takmer rovnake trojuholniky.

Vlastnici su 2ja (AAA, BBB) s podielom kazdy po 1/8. Zistil som ze do katastra nebolo zaevidovane sudne rozhodnutie z roku RRR v ktorom sa dedici dohodli ze si rozne parcely delia v celku alebo roznymi pomermy... konkretne parcelu XYZ podla tohto rozhodnutia maju tyto ja vlastnici kazdy po 4/8 (pol na pol).

Aby toho nebolo malo majitel parcely AAA zije dlhe roky v zahranici, vlastnik BBB zomrel a neprebehlo dedicke konanie. BBB ma zijucu ale choru manzelku neschopnu dostavit sa/odsediet dedicske konanie. Maju 2 deti z ktorych jedno zomrelo (ale ma 2 deti).

Nakolko ja chcem odkupit len 1/2 parcely XYZ chcel by som sa dohodnut z manzelkou vlastnika BBB aby nastartovala dedicke konanie a mohli by sme sa posunut dalej.

+ Ja som momentalne 6mes v zahranici ale mam na SR splnomocnenu osobu ochotnu pomoct.
-------

Kroky ktore podla mna treba spravit:
1.) Vytiahnut z archivu statneho notarstva sudne rozhodnutie z roku RRR - overena kopia
1-a) Ziskat suhlas majitela AAA zijuceho v zahranici ze suhlasi s mnou navrhovanym predelenim parcely
2.) Poziadat kataster o zaevidovanie sudneho rozhodnutia (BBB ziska 4/8 z parcely XYZ)
3.) Nastartovat dedicke konanie (4/8 od BBB sa prenesu na jeho manzelku)
4.) Kupna zmluva (My - manzelka BBB), geometricky plan, vytycenie hranice parcely, navrh na vklad do katastra
-------

Kroky 1.), 2.) by nemali byt problem, rodina predavajuceho zijuca v v oblasti kde sa XYZ nachadza to dokaze zabezpecit

1-a) by nemal byt problem ale ak nebude suhlasit koncime, pravdepodobne nebude proti a podarilo sa mi s nim skontaktovat


3.) Dcera (manzekly BBB) by bola ochotna nastartovat dedicke konanie a manzelka BBB by jej bola ochotna dat splnomocnenie na nastartovanie dedickeho konania a ukony spojene s prevodom/predajom jej casti. Ako si uz peniaze z predaja rozdelia medzi sebou je uz na ich vzajomnej dohode...
-------

Ochota vsetkych stran dohodnut sa je, + aktivnych ludi ochotnych vybavovat veci je dost, nikto vsak nema dostatok skusenosti s podobnymi ukonmi. Uvitam vsetky nazory na casovu narocnost jednotlivych krokov (mozne urychlenie vhodnym nacasovanim...) alebo upozornenie na zadrhle ktore hrozia v jednotlivych krokoch. Nikomu nejde o oklamanie inych, chceli by sme to mat vsetci na poriadku za co najkratsi cas...

Dakujem J.P

Myslím, že komplikovanejší prevod pozemku som tu na porade ešte nevidel. Časovo by som to odhadoval na minimálne 2-3 roky, kým prebehnú dedičské konania. Máš tam aj nejaké nezrovnalosti - píšeš, že sú 2 majitelia, každý po 1/8 podielu. Tak potom nie sú dvaja, ale bude ich viacej. Kto vlastní zvyšných 6/8????:eek:

AK je to v záhradkárskej oblasti, zistil si si, či tam môžeš postaviť niečo iné, ako záhradnú chatku? Vystavuješ sa riziku, že nedostaneš stavebné povolenie na RD.

Radšej sa pozri po inej parcele, najlepšie hotovej a pripravenej na stavbu.
prajvi
19.03.08,09:46
V prvom rade Dakujem za reakcie + to ze vas neodradilo citanie rozsiahleho prispevku,

Len by som zdoraznil ze mne az tak nejde o cenu, ako o prostredie kde ten RD bude stat. Dalsie mozne lokality na stavbu niesu ani zdaleka take pekne a vlastnicke vztahy niesu idealne v ziadnej z nich.
Zo strany predavajuceho aj Kupujuceho je tu velka ochota dohodnuta sa a hlavne KONAT, co mne dava trosku nadej ze to nieje nemozne :) a za pomoci sikovneho pravnika by to snad bolo uskutocnitelne v prijatelnom case.

Pre leonq-a:
-pozemok je sice oficialne mimo zastavaneho uzemia, ale hned oproti cez asfaltku je velky rod. dom aj vedla su RD, nejake chatky kt. sa postupne prerabaju na RD.
Ak by na parcele xyz niekedy stal dom spolu s ostatnymi by to boli posledne domy v dedinke, vedla je len luka hory a krasny vyhlad na mesto a hrad). + Tuto dedinku mam velmi rad, pochadza z nej manzelka a ja som z dedinky odvedla :)

Ako pisal AndrejG, to iste plati pre mna - obec uvazuje o pozemkoch v tejto lokalite ako o stavebnych, dokonca aj vsetky IS su nedaleko, len dufam ze by prietahy netrvaly rok a pol... pokusim sa to vsetko do detailov vyzistit aj od "susedov".

Pre Chobot-a:
**2-3 roky to nepripada do uvahy :) chcem to stihnut do konca 2008 a skorej. Myslim ze oslovim sikovneho pravnika kt. je predsalen skusenejsi ako ja nakolko ja by som sposoboval prietahy svojov neznalostou v obore. Pravnik zrejme vie veci fajne nacasovat + ja sa zatial mozem vrhnut na ine veci (stavebne plany, nastrahy )

**Dedicke konanie by malo byt len 1-no a to musi nasledovat po vytiahnuti sudneho rozhodnutia (dohody o rozdeleni) z archivu a jeho nasledonom zaevidovani do katastra (BBB z 1/8 bude mat 4/8). Potom osoba splnomocnena manzelkou vlastnika BBB (jej dcera najpravdepodobnejsie) nastartuje dedicske konanie (4/8 od BBB sa prenesu na jeho manzelku). Vysledok ded. konania sa zaeviduje v katastri + manzelka vlastnika BBB bude predavat (cez splnomocnenu osobu nakolko je vazne chora) - kupno predajna zmluva + zapis do katastra. Bude tam vela zapisov do katastra ale inak to asi nepojde (uvidim co povie pravnik)

**2 majitelia, každý po 1/8 podielu to je zaevidovane v katastri, z pozemkovej knihy som vytiiahol info ze 6/8 mal dalsi clovek + rodina predavajuceho mi prezradila ze v roku 1971 prebehol sud - existuje sudne rozhodnutie kde sa dedici dohodli a podelili si parcely ROZUMNE cize keby sa zaeviduje toto sudne rozhodnutie do katastra tak budu majitelia len 2 ja : kazdy po 4/8 ... oni toto odkladali 37 rokov :) ale je tu ochota z ich strany vsetko uviest na pravu mieru pokial je to este riesitelne.

Pre vsetkych co reaguju prikladam znazornenie situacie co som narychlo zbuchal (vidim uz teraz problem z pristupovou cestou ale to moze riesit ine seknutie parcely + bude mi zrejme treba kupit parcelu nad XYZ ktora je idealna = 1 valastnik vsetko vysporiadane a ochota predat )

Este raz diki za reakcie, som milo prekvapeny ako to tu na porade zije:)
leonq
19.03.08,11:31
chcel by som mat vas optimizmus, ale pravdepodobne nepozname vsetky detaily
len poznamku
idealny pozemok s idealnymi vlastnickymi pomermy trva kupa minimalne mesiac kym sa da vsetko dokopy
sikovny pravnik pri vysporiadavani veci, ktore spominate nic nezmoze iba ak by sa venoval vasej veci 24 hodin za den,
kupa pozemku je najdolezitejsia vec pri stavbe domu, my sme ho hladali skoro rok a aj tak sme nakoniec uplne zmenili plany
este pozor na siete, co to je nedaleko, pretoze ak su siete na hranici pozemku tak ich napojenie ide na niekoko desiatok tisic, ak su dalej rata so to na stotisice...
prajvi
20.03.08,12:31
:) Leonq, pomaly mi ten optimizmus ustupuje, kukal som linky o dedicskom konani...

Nieje take jednoduche ako som si myslel, pri dedeni je viacero moznosti, podla vsetkeho v tomto pripade kedze nebola zavet. majetok pana BBB by presiel na jeho manzelku a 2 dcery v rovnakom pomere (1/3), kedze jedna dcera umrela jej podiel by sa rodelil medzi jej 2 deti (kazdy po 1/6)
No a tu sa mi to tak skomplikovalo ze az :) a zrejme som dosiel ...

sikovny pravnik pri vysporiadavani veci, ktore spominam by sa veceim nemusel venovat 24 hod :) , staci aby bol schopny jednotlive ukony co najlepsie nacasovat urcite by mal tyzdne/mesiace kde by o mojom pripade nepocul, nakolko by sa nieco riesilo (cakalo sa na kataster, vlastnikov... )

Otazka:
Mohol by som skusit odkupit polovicu parcely od pana AAA kt. zije v Nemecku dlhe roky. Kamarat mi tvrdi ze tym ze zije v nemecku nema pravo predat majetok co zdedil... je to podla mna nezmysel ale nenasiel som ziadne info co by to potvrdili alebo vyvratili... viete mi niekto odpovedat?

(je mi jasne ze zo sekanim parcely by museli suhlasit vsetci dedici pana BBB + treba mat suhlas na papieri a spravit geometricky plan...)
Gabi03
20.03.08,13:02
Pre Chobot-a:
**2-3 roky to nepripada do uvahy :) chcem to stihnut do konca 2008 a skorej. Myslim ze oslovim sikovneho pravnika kt. je predsalen skusenejsi ako ja nakolko ja by som sposoboval prietahy svojov neznalostou v obore. Pravnik zrejme vie veci fajne nacasovat + ja sa zatial mozem vrhnut na ine veci (stavebne plany, nastrahy )


Ja sa vyjadrím iba k tejto jednej časti, nakoľko sme boli v situácie, v ktorej neskôr budeš aj ty.
Darujúci mal jeden veľký pozemok, ktorý sa rozdelil na dve časti, a tú menšiu časť sme dostali do vlastníctva (darom). Pokiaľ som sa dohodla s geodeteom a spravil výmeru, trvalo to takých 6 týždňov, zápis na kataster nejakých 2-3 týždne. Darovacia zmluva (už medzitým prichystaná), 2-3 dni, zápis do katastra (nie urýchlený) mal byť 1 mesiac, trval 2, nakoľko tam vznikol problém s geometrickým plánom, resp. iba že nebol dodaný originál, ale len nejaká overená kópia.
Plus vybavovačky okolo stavebného povolenia.
Všetko som začala vybavovať koncom októbra a iba včera sme dostali stavebné povolenie. List vlastníctva na pozemok ešte nemám v ruke.

Veľa šťastia.
katkaj
20.03.08,13:23
Tiež mám momentálne za sebou kúpu pozemku a vybavovanie stavebného povolenia. Kupovali sme pozemok ktorý nemal žiadne "komplikácie" malo to ísť ako po masle ale rýchlosť pracovného nasadenia pracovníkov katastra a iných štátnych spoločností ma presvedčila že aj jednoduché veci sa musia riešiť dlho.

Keď čítam podmienky ktoré má zadávateľ otázky tak môžem povedať len že : Držím palce a prajem veľa optimizmu a trpezlivosti. ;)
AndrejG
20.03.08,15:48
Ako pisal AndrejG, to iste plati pre mna - obec uvazuje o pozemkoch v tejto lokalite ako o stavebnych, dokonca aj vsetky IS su nedaleko, len dufam ze by prietahy netrvaly rok a pol... pokusim sa to vsetko do detailov vyzistit aj od "susedov".

My sme nemali ani 1/5 problemov ako vy a vidite ako to trvalo. A to jeden z majitelov bol dobry pravnik, len niektore ukony sa proste nedaju urychlit, ked ma na nieco urad napr. 30 dni, verte tomu, ze mu to bude trvat 30 dni. Moj odhad je ze za 3-4 roky budete mat povolenie, pouc sa z chyb ostatnych a usetrite si ten cas, idealny pozemok je taky, kde uz na pozemku privedeny plyn, elektrika aj voda a tiez dokoncena cesta, aj keby iba betonova. Nic ine by som uz nebral.

p.s. Teraz som bol na tom pozemku(medzicasom som ho uz predal), ze aka tam je situacia, v lete to budu 3 roky, co sme ho kupili s tym ze do 2 mesiacov mame povolenie a ideme stavat. Este teraz tam nieje urobena cesta, platil som ju este ja pred 1 a pol rokom.