veronika713
18.03.08,17:28
Dobrý podvečer...chcela by som sa opýtať...
S.r.o.-čka vznikla v roku 2007, nakupovala tovar, ktorý som dávala priamo na 504... k 31.12.2007 sa urobila inventúra s výsledkom, že na sklade nám zostal tovar za 2mil. ako to zaúčtujem na sklad?
504,343/321 - nákup tovaru - 3mil.
132/504 - zostatok na sklade - 2mil. v nákupnej cene k 31.12.2007
tým pádom sa mi znížia náklady a zvýši hospodársky výsledok - zisk?
mysimis
18.03.08,16:29
áno presne tak ako píšeš.
veronika713
18.03.08,16:45
dakujem...a k 1.1 znovu vrátim sumu skladu do nákladov? chápem to správne? a čo napríklad v prípade, že z tých 2mil. sa nám časť tovaru znehodnotila, ale tak, že už sa nedá absolútne použiť...?
mysimis
18.03.08,16:48
K 1.1. zase preúčtuješ sklad a celý rok predávaš.
V prípade znehodnotenia tovaru musíš urobiť škodový zápis.
veronika713
18.03.08,17:10
k účtovaniu-chápem...dakujem pekne za pomoc...ale k škodovému zápisu - dá sa tá škoda dať do nákladov...?
calawen
18.03.08,17:23
Myslím že hej, ale ten náklad je nedaňový, opravte ma ak sa mýlim...
Zoltán Kovács
18.03.08,17:25
k účtovaniu-chápem...dakujem pekne za pomoc...ale k škodovému zápisu - dá sa tá škoda dať do nákladov...?


Myslím že hej, ale ten náklad je nedaňový, opravte ma ak sa mýlim...

Ak tá škoda vznikla nezavinene, napr. živel tak je daňovo uznaný. Alebo prirodzené ubytky tiež sú daňovo uznateľné. Alebo sa mýlim?
mysimis
18.03.08,17:26
ˇManká a škody sú pripočítateľná položka. K vyradeniu musíš mať aj smernicu.
veronika713
18.03.08,17:26
ale ja potrebujem aby bol daňový...a neviem, či sa to nejako dá...
mysimis
18.03.08,17:27
Záleží aj na tom ako došlo k znehodnoteniu.
HankaS
18.03.08,17:30
Ak to znehodnotenie vzniklo vašou vinou, teda nesprávnym uskladnením, alebo neakou vašou vinou - zavinenou tak je to vždy škoda teda nedaňový náklad a bohužial musíte DU vrátiť aj DPH pretože ste si ju na vstupe uplatníli a zásoby neboli použíté v súlade s dosahovaním vášho príjmu.
veronika713
18.03.08,17:31
to obilie znehodnotil škodca, čiže je to udalosť, ktorú nespôsobil ľudský faktor...nie je to síce živelná pohroma, ale mohlo by to podľa mňa prejsť...čo vy na to?
Zoltán Kovács
18.03.08,17:32
Ak to znehodnotenie vzniklo vašou vinou, teda nesprávnym uskladnením, alebo neakou vašou vinou - zavinenou tak je to vždy škoda teda nedaňový náklad a bohužial musíte DU vrátiť aj DPH pretože ste si ju na vstupe uplatníli a zásoby neboli použíté v súlade s dosahovaním vášho príjmu.

K citovanému pripájam stanovisko daňového riaditeľstva:

http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=527
veronika713
18.03.08,17:34
a doteraz som čítala na porade príspevky presne, čo sa týkajú, vrátenia DPH zo škodového tovaru, ale zdá sa mi, že viacero názorov je, že DPH sa vrátiť nemusí...
veronika713
18.03.08,17:36
;-))) vôbec som nepochopila, čo to tam píšu...čo myslíte vy?
Zoltán Kovács
18.03.08,17:38
a doteraz som čítala na porade príspevky presne, čo sa týkajú, vrátenia DPH zo škodového tovaru, ale zdá sa mi, že viacero názorov je, že DPH sa vrátiť nemusí...

Pozri ten dokument, je tam zvýraznené jednou vetou nasledovné:

Taktiež pod ust. § 53 ods. 5 zákona o DPH nespadajú prípady straty tovaru alebo zničenia tovaru.

Takže zo zničeného tovaru sa DPH nevracia štátu.
veronika713
18.03.08,17:47
tak to chápem aj ja...aj podľa toho, čo som už naštudovala tu na porade, tak ako som vyššie napísala, že zdá sa mi, že drvivá väčšina si myslí, že sa DPH nevracia...len čo s tým daňovým výdavkom, čo sa týka škody? ako to tam dostať?
azla
18.03.08,18:07
tak to chápem aj ja...aj podľa toho, čo som už naštudovala tu na porade, tak ako som vyššie napísala, že zdá sa mi, že drvivá väčšina si myslí, že sa DPH nevracia...len čo s tým daňovým výdavkom, čo sa týka škody? ako to tam dostať?
Ak je obilie úplne nepoužiteľne, vznikla škoda nesprávnym skladovaním, v danom prípade je to taká škoda, ktorá nikdy nebude daňovým výdavkom.

Ak by bola situácia taká, že obilie je predajné, ale len za nižšiu cenu, spoločnosť ho môže predať aj pod nákupnú cenu. V tom prípade dosiahne firma stratu z predaja, ktorá je uznaná.
erika_H
07.07.08,18:28
Dobrý večer prajem,účtujem obstaranie zásob spôsobom B. tzn. nákup 504/321
keď predám tovar z obchodu tak zaúčtujem faktúru 311/604-príp.pripnem výdajku tovaru zo skladu-tento výdaj však neúčtujem samostatne cez interný doklad, správne?
Až na konci roka zostatok tovaru na sklade preúčtujem 132/504 -uvažujem správne?
Ďakujem pekne.
Zoltán Kovács
07.07.08,18:59
Dobrý večer prajem,účtujem obstaranie zásob spôsobom B. tzn. nákup 504/321
keď predám tovar z obchodu tak zaúčtujem faktúru 311/604-príp.pripnem výdajku tovaru zo skladu-tento výdaj však neúčtujem samostatne cez interný doklad, správne?
Až na konci roka zostatok tovaru na sklade preúčtujem 132/504 -uvažujem správne?
Ďakujem pekne.

Správne.
erika_H
08.07.08,17:21
Ďakujem Smith.
mariannak
04.03.09,21:26
K zaúčtovaniu dáva s.r.o. len došlé faktúry za nákup tovaru - 504,343/321 a vystavené faktúry predaj tovaru 311/604,343 bez pripnutej príjemky a výdajky. Teraz na konci roka mi dali len inventúru. Stačí do účtovníctva podložiť len tú inventúru, alebo je potrebné ešte doložiť aj nejaký sumár príjemok a výdajok? ako sa dá skontrolovať tovar na sklade?
Erikaika
05.03.09,06:31
Nerobím so skladom, ale podľa môjho názoru by si mala mať tie príjemky aj výdajky . Súhlasíte so mnou?
mariannak
05.03.09,17:12
K zaúčtovaniu dáva s.r.o. len došlé faktúry za nákup tovaru - 504,343/321 a vystavené faktúry predaj tovaru 311/604,343 bez pripnutej príjemky a výdajky. Teraz na konci roka mi dali len inventúru. Stačí do účtovníctva podložiť len tú inventúru, alebo je potrebné ešte doložiť aj nejaký sumár príjemok a výdajok? ako sa dá skontrolovať tovar na sklade?
posúvam ....
JDM
06.03.09,07:11
vedel by mi niekto poradiť ohľadom účtovania zásob spôsobom B? Aké krytérií musím spĺňať, ak chcem účtovať týmto spôsobom. Hľadala som, ale nenašla som, asi prehliadam. Ďakujem.
ZuzanaD
15.03.09,18:42
Spôsob B môže používať účtovná jednotka, krorá nemusí mať závierku overenú auditorom.
Overenú závierku auditorom musí mať - Zákon o účtovníctve § 19.
janka.mo
22.03.09,18:22
ahojte, potrebovala by som poradit.... uctujem sposobom B. pocas roka som uctovala nakup tovaru 504/321. na konci roka mi dali konecny stav zasob. ten by som mala preuctovat na 132/504. ale ked som isla odkontrolovat sklad, len tak nahodne, zistila som, ze sumy prijemok sa halierovo odlisuju od fa. tak som si to vypocitala a podla mojho prepoctu bol na sklad prijaty tovar o 600 vyssi. mozem teraz od konecneho zostatku odratat tych 600 korun?
pocas roka mi prisli aj dobropisy. ja som ich uctovala 504/321 minusovym znamienkom. ked islo o vydaj, teda vratenie tovaru, tak na sklade spravili vydajku. ja som zauctovala dobropis. uz s tym teraz nemusim robit nic, vsak?
potom som mala aj pripad, ze sme nakupili tovar za urcitu cenu. predavali sme ho za 1,/ Sk, zvysok ceny nam dobropisovala dana firma. tiez som to uctovala 504/321.
mozte mi prosim napisat, ci som postupovala spravne a ci to mam v poriadku? DAKUJEM
janka.mo
22.03.09,20:38
ahojte, potrebovala by som poradit.... uctujem sposobom B. pocas roka som uctovala nakup tovaru 504/321. na konci roka mi dali konecny stav zasob. ten by som mala preuctovat na 132/504. ale ked som isla odkontrolovat sklad, len tak nahodne, zistila som, ze sumy prijemok sa halierovo odlisuju od fa. tak som si to vypocitala a podla mojho prepoctu bol na sklad prijaty tovar o 600 vyssi. mozem teraz od konecneho zostatku odratat tych 600 korun?
pocas roka mi prisli aj dobropisy. ja som ich uctovala 504/321 minusovym znamienkom. ked islo o vydaj, teda vratenie tovaru, tak na sklade spravili vydajku. ja som zauctovala dobropis. uz s tym teraz nemusim robit nic, vsak?
potom som mala aj pripad, ze sme nakupili tovar za urcitu cenu. predavali sme ho za 1,/ Sk, zvysok ceny nam dobropisovala dana firma. tiez som to uctovala 504/321.
mozte mi prosim napisat, ci som postupovala spravne a ci to mam v poriadku? DAKUJEM
poradte mi prosiiiim....
dakujem
zuzanask
10.11.09,12:56
začala som učtovať spoločnosť, ktorá sa zaobera spracovanim hydinoveho masa. Nakupuje velke balenia masa, ktoré dalej porcuje a bali. Nákup účtujem 501/321 a predaj 311/601. Nepredané výrobky mám preučtovávať na účet výrobkov 123/613? či na účet tovaru?
janka.mo
07.12.09,22:22
dobry vecer,
dufam, ze som moju otazku zaradila spravne a najde sa dobra dusa, ktora poradi....
uctujem zasoby sposobom B. teda nakupeny tovar na 504. skladova evidencia sa robi priamo na predajni. co sa tyka nakupu tovaru a jeho predaja cez pokladnu, teda priamo na predajni mi je jasne, ale neviem si rady s tymto pripadom.... nakupime ako tovar prislusentvo k mobilnym telefonom alebo mobilne telefony, ja to zauctujem na 504. lenze robime aj pre nasho partnera tzv. marketingove aktivity, kde pouzijeme aj nakupeny tovar. na sklade to spravia vydajkou v obstaravacej cene, no a ja potom vystavim fa pre nasho partnera ako marketingovu aktivitu, kde je uvedena suma daneho tovaru v obstaravacej cene a aj napr. prenajom za plochu, kde sme danu aktivitu robili, dalo by sa povedat, ze je to ako keby refakturacia nasich nakladov. celu tu fakturu zauctujem na 602. nie som si ista, ci by som danu fakturu nemala rozuctovat aj na 604, kedze ide aj o predaj tovaru. pytam sa preto, lebo v takomto pripade mam hrozne malu marzu, aj ked neviem, ci to je problem.... dufam, ze mi poradite, ci to robim spravne, alebo ci mam nieco opravit, nech to mam v poriadku....
za kazdu radu budem vdacna.....
janka.mo
08.12.09,13:28
dobry vecer,
dufam, ze som moju otazku zaradila spravne a najde sa dobra dusa, ktora poradi....
uctujem zasoby sposobom B. teda nakupeny tovar na 504. skladova evidencia sa robi priamo na predajni. co sa tyka nakupu tovaru a jeho predaja cez pokladnu, teda priamo na predajni mi je jasne, ale neviem si rady s tymto pripadom.... nakupime ako tovar prislusentvo k mobilnym telefonom alebo mobilne telefony, ja to zauctujem na 504. lenze robime aj pre nasho partnera tzv. marketingove aktivity, kde pouzijeme aj nakupeny tovar. na sklade to spravia vydajkou v obstaravacej cene, no a ja potom vystavim fa pre nasho partnera ako marketingovu aktivitu, kde je uvedena suma daneho tovaru v obstaravacej cene a aj napr. prenajom za plochu, kde sme danu aktivitu robili, dalo by sa povedat, ze je to ako keby refakturacia nasich nakladov. celu tu fakturu zauctujem na 602. nie som si ista, ci by som danu fakturu nemala rozuctovat aj na 604, kedze ide aj o predaj tovaru. pytam sa preto, lebo v takomto pripade mam hrozne malu marzu, aj ked neviem, ci to je problem.... dufam, ze mi poradite, ci to robim spravne, alebo ci mam nieco opravit, nech to mam v poriadku....
za kazdu radu budem vdacna.....
mohli by ste sa mi na to prosim pozriet? dakujem
marta68
10.12.09,21:49
chcem sa opýtať ako je to so spotrebou pri učtovaní zásob spôsobom B
urobím výdajku do spotreby zo skladu a ako to zaučtujem do UD som začiatočník v PU
Anja111
11.12.09,05:41
chcem sa opýtať ako je to so spotrebou pri učtovaní zásob spôsobom B
urobím výdajku do spotreby zo skladu a ako to zaučtujem do UD som začiatočník v PU
Prevod tovaru do spotreby 501 AE/504.
Kvietocek
21.12.09,08:21
Firma nakupila tovar na sklad, prijatu fakturu zauctujem 132/321 je neplatca DPH. Ten tovar v priebehu mesiaca ide do spotreby nie vsak vsetok, tak to zauctujem 504/132 ? Z tohto tovaru si zoberu aj majitelia firmy na vsoje sukromne pouzitie. Uctuje sa to 504 (nedanovy naklad)/132?
Treba este nieco uctovat, alebo ostatny tovar mam nechat na 132? Dakujem
Kvietocek
21.12.09,10:41
:confused:
Stefan2005
21.12.09,11:24
Firma nakupila tovar na sklad, prijatu fakturu zauctujem 132/321 je neplatca DPH. Ten tovar v priebehu mesiaca ide do spotreby nie vsak vsetok, tak to zauctujem 504/132 ? Z tohto tovaru si zoberu aj majitelia firmy na vsoje sukromne pouzitie. Uctuje sa to 504 (nedanovy naklad)/132?
Treba este nieco uctovat, alebo ostatny tovar mam nechat na 132? Dakujem

1. nákup tovaru 132/321 - správne
2. úbytok predaného tovaru - 504/132 - správne
3. súkromné použitie (osobná spotreba) u právnickej osoby neexistuje - účtovať to ako predaj tovaru, alebo aspoň ako pohľadávku voči spoločníkom. Nie je to spotreba firmy, ani nedaňová....
4. nepredaný tovar zostáva na 132.
Kvietocek
22.12.09,09:43
Pohladavka voci spolocnikom sa ma vyrovnat do konca roka?
KEJKA
22.12.09,10:41
1. nákup tovaru 132/321 - správne
2. úbytok predaného tovaru - 504/132 - správne
3. súkromné použitie (osobná spotreba) u právnickej osoby neexistuje - účtovať to ako predaj tovaru, alebo aspoň ako pohľadávku voči spoločníkom. Nie je to spotreba firmy, ani nedaňová....
4. nepredaný tovar zostáva na 132.
ten bod 3 - ide o dodanie tovaru a treba odviesť DPH, vystaviť doklad o použití. Neodporúčam účet 504 ani nedaňový, skôr 543-darovanie (?)
alebo 501-nedaňové. Predpokladám, že spoločníci to aj tak neuhradia.


Pohladavka voci spolocnikom sa ma vyrovnat do konca roka?
nie emusí byť vyrovnaná do konca roka.
Stefan2005
22.12.09,10:43
Pohladavka voci spolocnikom sa ma vyrovnat do konca roka?

A prečo do konca roka? To si vzal pôžičku z firmy (teda je o tom zmluva)? Ak to bol "obyčajný nákup", nevidím dôvod evidovať pohľadávku do konca roka. Keby nakúpil v obchode, tiež by to musel hneď zaplatiť (resp. v lehote splatnosti)....
Stefan2005
22.12.09,10:46
ten bod 3 - ide o dodanie tovaru a treba odviesť DPH, vystaviť doklad o použití....

... v zadaní je, že je neplátca DPH...
KEJKA
22.12.09,10:59
Firma nakupila tovar na sklad, prijatu fakturu zauctujem 132/321 je neplatca DPH. Ten tovar v priebehu mesiaca ide do spotreby nie vsak vsetok, tak to zauctujem 504/132 ? Z tohto tovaru si zoberu aj majitelia firmy na vsoje sukromne pouzitie. Uctuje sa to 504 (nedanovy naklad)/132?
Treba este nieco uctovat, alebo ostatny tovar mam nechat na 132? Dakujem
ja som to pochopila, že dodávateľ je neplatiteľ.
Ale pravdepodobnejšie je to tak, že zadávateľ je neplatiteľ.
zuzuc
30.12.09,18:57
Ahojte,

poradte mi - je pri účtovaní skladu spôsobom B nutne viest skladovú evidenciu - pohyby na kartach?
Asi diletantska otazka, ale prosim o odpoved.

Ďakujem.

Zuzana
Anja111
30.12.09,19:00
Ahojte,

poradte mi - je pri účtovaní skladu spôsobom B nutne viest skladovú evidenciu - pohyby na kartach?
Asi diletantska otazka, ale prosim o odpoved.

Ďakujem.

Zuzana
Áno...
cloe
30.12.09,19:26
Ahojte,

poradte mi - je pri účtovaní skladu spôsobom B nutne viest skladovú evidenciu - pohyby na kartach?
Asi diletantska otazka, ale prosim o odpoved.

Ďakujem.

Zuzana

Trošku som pohľadala:

od 1. januára 2006 nadobudlo účinnosť opatrenie MF SR č. MF/26670/2005-74, ktoré mení a dopĺňa opatrenie č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva....
...
Spôsobom B sa účtujú nakupované zásoby takto:
a) v priebehu účtovného obdobia sa zložky obstarávacej ceny nakupovaných zásob účtujú na ťarchu príslušných účtov účtovej skupiny 50 – Spotrebované nákupy so súvzťažným zápisom na príslušných účtoch zúčtovacích vzťahov alebo finančných účtoch; vnútropodnikové služby, ktoré súvisia s prepravou dodávok zásob, sa aktivujú na ťarchu účtov účtovej skupiny 50 – Spotrebované nákupy súvzťažne s účtami účtovej skupiny 62 – Aktivácia,
b) pri uzatváraní účtovných kníh sa
1. začiatočné stavy účtov 132 – Tovar na sklade a v predajniach zúčtujú na ťarchu účtov a 504 – Predaný tovar,
2. stav zásob podľa inventarizácie sa pri tovare na ťarchu účtu 132 – Tovar na sklade a v predajniach so súvzťažným zápisom v prospech účtu 504 – Predaný tovar;
3. manka a škody sa účtujú na ťarchu účtu 549 – Manká a škody; prebytky zásob sa účtujú v prospech účtu 648 – Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti alebo v prospech účtovej skupiny 50 – Spotrebované nákupy, ak možno preukázať, že k prebytku došlo nesprávnym účtovaním.
3. manka a škody sa účtujú na ťarchu účtu 549 – Manká a škody; prebytky zásob sa účtujú v prospech účtov účtovej skupiny 61 – Zmeny stavu vnútroorganizačných zásob.
Pri zásobách účtovaných spôsobom B sa vedie analytická evidencia formou skladovej evidencie tak, aby bolo možné zistiť a preukázať stav zásob v priebehu účtovného obdobia a zložky obstarávacej ceny zásob.
zuzuc
31.12.09,09:57
Dakujem, no nepotešili ste ma. A mozte mi poradit, ako to nejako najrozumnejsie "najbezbolestnejsie" vyriesit? Totiz firma sa zaobera predajom tovaru - robi to vyslovene na objednavku, t.j. pride telefonicka, mailova, faxova objednavka, oni presne to nakupia a dodaju odberatelovi. A tych poloziek je na mraky. Sklad vlastne fyzicky vobec neexistuje. Musi sa aj v takomto pripade viest skladova evidencia na jednotlive polozky?
Dakujem
Zuzana
a_je_to
08.01.10,23:52
Dakujem, no nepotešili ste ma. A mozte mi poradit, ako to nejako najrozumnejsie "najbezbolestnejsie" vyriesit? Totiz firma sa zaobera predajom tovaru - robi to vyslovene na objednavku, t.j. pride telefonicka, mailova, faxova objednavka, oni presne to nakupia a dodaju odberatelovi. A tych poloziek je na mraky. Sklad vlastne fyzicky vobec neexistuje. Musi sa aj v takomto pripade viest skladova evidencia na jednotlive polozky?
Dakujem
Zuzana
Ak je to naozaj takto, tak pre tento prípad by som zásoby neviedol, niet dôvod. Ak je v krátkom časovom úseku preukazné, že jedným dokladom sa zásoby nakúpili a druhými dvomi - tromi sa predali, tak skladové zásoby ani nevznikli. Skladové zásoby môžu vzniknúť len z nákupu, ktorý je významne väčší, ako následná spotreba, alebo predaj. Ak vieš z následného predajného dokladu preukázať predaj nakúpeného tovaru aj bez toho, aby si viedla príjemky, výdajky, skladové karty obratové a zostatkové súpisky, tak je Ti táto evidencia z hľadiska preukaznosti nadbytočná. Ak chce niekto kontrolovať úplnosť predaja, u tohto typu obchodu, tak si to môže skontrolovať aj z došlých a odoslaných faktúr, dosiahnutých výnosov a pod. Skladová evidencia tu nie je pre nikoho prínosom a je iba záťažou.
Ak na nákupnú faktúru poznačíš odkaz, na čísla dokladov ktorými boli tie zásoby spotrebované, alebo predané, tak by to malo skladovú evidenciu neskladovaných nákupov dostačujúco nahradiť.
zuzuc
10.01.10,20:10
Dakujeeem!!
Zuzana
ivti
07.02.10,17:11
A ako je to s výrobou pri účtovaní spôsobom B? Nákup materiálu v priebehu roka na 501, na konci roka stav skladu materiálu na 112/501, a čo s hotovými výrobkami? Nedokončenú výrobu nemáme. Ďakujem za rady.
Iwett
07.02.10,17:14
A ako je to s výrobou pri účtovaní spôsobom B? Nákup materiálu v priebehu roka na 501, na konci roka stav skladu materiálu na 112/501, a čo s hotovými výrobkami? Nedokončenú výrobu nemáme. Ďakujem za rady.
Treba viesť dva sklady, sklad materiálu aj hotových výrobkov
ivti
08.02.10,15:26
Treba viesť dva sklady, sklad materiálu aj hotových výrobkov
Áno, vedieme viacero skladov, na jednotlivé zložky zásob zvlášť, ale ako sa na konci roka účtuje stav výrobkov na sklade pri spôsobe B? Popr. účtuje sa niečo aj v priebehu roka? Ďakujem.
Iwett
08.02.10,16:52
Áno, vedieme viacero skladov, na jednotlivé zložky zásob zvlášť, ale ako sa na konci roka účtuje stav výrobkov na sklade pri spôsobe B? Popr. účtuje sa niečo aj v priebehu roka? Ďakujem.
Poč.stav: 123/613
Kon.stav: 613/123
enya63
03.01.11,14:13
ahoj poraďáci, začala som dnes účtovať krčmu a reštauráciu, účtuje sa tu doposiaľ spôsobom B, chcela by som vytvoriť skladovú evidenciu ale ako? Z prijatých faktúr dokážem urobiť príjem na sklad ale ako to mám urobiť s výdajom? Všetci vieme, že v krčmách sa neblokuje všetko, takže výdaj cez registračnú pokladňu urobím (tovarová páska) ale nie je reálny ako naložiť s materiálom a tovarom, ktorý na sklade nemám lebo ho predali, ale fiktívne existuje? Prosím má niekto skúsenosť?
ZuzanaA
10.01.11,09:57
Poprosím o radu, nakoľko prvý krát účtujem firmu spôsobom B sklad. Ide mi o naslednovné:
Na konci roka sa urobila inventúra tovaru, vyšla:

1. manko tovaru 100 €
2. prebytok tovaru dajme tomu 30 €
3. po zapísaní výdajky(manko) a príjemky (prebytok) mi dali KS tovaru 165 €

Zaúčtujem teda:
1. manko 549/504 100 €
2. prebytok 132/648 30 €
3. KS 132/504 a tu mám problém, nemôžem zaúčtovať ten, ktorý je skutočne na sklade, teda tých 165 €, lebo potom by mi 132 vykazovala 30 + 165? Odrátam teda ten prebytok od KS a ten zaúčtujem ponížený a prebytok, uvažujem správne?
Ďakujem.
KEJKA
10.01.11,17:23
ahoj poraďáci, začala som dnes účtovať krčmu a reštauráciu, účtuje sa tu doposiaľ spôsobom B, chcela by som vytvoriť skladovú evidenciu ale ako? Z prijatých faktúr dokážem urobiť príjem na sklad ale ako to mám urobiť s výdajom? Všetci vieme, že v krčmách sa neblokuje všetko, takže výdaj cez registračnú pokladňu urobím (tovarová páska) ale nie je reálny ako naložiť s materiálom a tovarom, ktorý na sklade nemám lebo ho predali, ale fiktívne existuje? Prosím má niekto skúsenosť?
zvýraznené - si robíš srandu?
všetci vieme.............ale nehovoríme o tom.
Čo vyhláška a zákon o ERP?


Poprosím o radu, nakoľko prvý krát účtujem firmu spôsobom B sklad. Ide mi o naslednovné:
Na konci roka sa urobila inventúra tovaru, vyšla:

1. manko tovaru 100 €
2. prebytok tovaru dajme tomu 30 €
3. po zapísaní výdajky(manko) a príjemky (prebytok) mi dali KS tovaru 165 €

Zaúčtujem teda:
1. manko 549/504 100 €
2. prebytok 132/648 30 €................504/648, aby ti nevyskakoval ten rozdiel
3. KS 132/504
Ďakujem.
a už tam nemáš problém,:)
ivti
06.02.11,18:00
A ako je to s opravami výrobkov v rámci záruky pri účtovaní zásob spôsobom B? Zo skladu bol vydaný materiál na opravu našich výrobkov, ktoré nám zákazník vrátil a my sme ich v rámci záruky opravili a poslali späť. Stačí len výdajka zo skladu alebo sa to nejako účtuje aj cez účty? Alebo sme zákazníkovi poslali úplne nové výrobky, kus za kus, a tie pôvodné výrobky sme už pre nepredajnosť zo skladu vyradili. Deje sa tu niečo aj s DPH? Vopred ďakujem za všetky odpovede. Prepravné pri zasielaní opravených výrobkov späť zákazníkovi je dúfam daňový náklad?
zlatko7979
21.02.11,20:00
Prosím, Vás som stoho nešťastný. Ak účtujeme spôsobom B a nakupujem materiál priamo do zakázky musím tiež viesť sklad? Lebo to by bolo strašne veľa položiek, klincov, šrúbou a pod. robím v stavebníctve. Prosím poraďte. Všetko dávam na 501xx. Prosím poraĎte mi je to súrne.:eek:
KEJKA
21.02.11,20:10
501xx si rozčleň na zakazky a každú faktúru pekne rozdeľ podľa zákaziek.
Ak program neumožňuje sledovanie podľa zakaziek, tak zvolíš strediská, a ak ani to, tak analytické účty pre každú zakazku.
Pozor na veľké, časovo náročné zakazky - stavby domov a pod. - zakazková výroba je zasa o niečom inom.
zlatko7979
21.02.11,20:20
Ďakujem Ti, pekne. Pochopil som že nemusím presne viesť skladové karty napr. klince atď. Ale stačí aby som dal pri účtovaní pri Výdavkovom bloku zakázku podľa vystavených faktúr. A hotovo. A na konci roka sa tiež musí nejako účtovAŤ zásoba? Lebo na sklade nič nezostáva. Lebo keby som mal účtovať všetok materiál tak sa stoho zbláznim.Máme len zakázky max 4 mesiace nič dlhodobé. Ešte raz ďakujem.
KEJKA
21.02.11,20:32
urobíš inventúru. Pochybujem, že nič nezostáva, ale možné je všetko. Ak máš všetko odovzdané - vyfaturované, tak slad bude nula.
zlatko7979
21.02.11,20:47
Píšete tu o oceňovaní zásob. To znamená že ak mi napr. teda zostane nejaké tie klince a to ich musím nejako zvlášť oceňovať? Lebo aj keď predávame ten materiál + montáž tak nijako zvlᚍ neoceňujeme ten materiál. Ako to teda je. So skladom som nikdy nerobil. Tak sa ospravedľňujem že som stoho :eek:.
KEJKA
21.02.11,20:53
Klince nakupuješ. Takže ak ti zostane krabica klincov, nakukneš do faktúry alebo na bločik, ktorým si to kupoval, najlepšie ak ten doklad ofotíš vyznačíš klince aj cenu a priložíš k inventúre - neskôr nemusíš dohľadávať /napr. pri kontrole/. To je ocenenie.
Rovnako to urobíš s inými položkami.
Samozrejme, nemusíš zbierať a spočítavať klince po kusoch. Závisí od množstva, od balenia a od využitia v nasledujúcom roku. Ak by ti napr. zostalo nespotrebované vrecko cementu, tak o mesiac bude asi znehodnotené, tak by som to do inventury nedávala..... len ako príklad.
zlatko7979
21.02.11,21:04
Kejka, keď Ťa tu tak mám. Prosím, Ťa je to veľká chyba ak som zaúčtoval materiál na 501xx ale nakoniec sa to predalo bez zmeny čiže ako tovar. Môžem aj tak účtovať na 501xx? Vďaka.
jeso
21.02.11,21:05
ja to robím takto - účtujem B spôsob

počas roka nakupujeme material 501 xxx / 321 / robíme sklad /
externé služby 518xxx/321
ost.služby -plyn na zváranie... 503/ 321
- von fakturujeme výrobok - 311/601


na konci roka inventúra materiálu 112/501
a ten materiál ktorý už prešiel výrobnou činnostou -ale ešte nie je hotový výrobok - vyčíslim nedokončenú výrobu 121/611
misolga
22.03.11,19:15
-prosím Vás je správne ak zaúčtujem nepredajný tovar nakúpený v predchádzajúcich rokoch , pri ktorom po rozobratí možno predať niektoré jeho časti na náhradné diely? Vyradím ho výdaj zo skladu 501/504 a predaj 311/648 (náhradné diely neevidujem na sklade, nakoľko sa jedná o veľmi drobné plastové časti ) ... ? Alebo tovar úplne vyradím 549/504 a predaj z vyradeného tovaru budem účtovať 311/648 ? Ďakujem
Llívia
06.02.12,09:10
Klince nakupuješ. Takže ak ti zostane krabica klincov, nakukneš do faktúry alebo na bločik, ktorým si to kupoval, najlepšie ak ten doklad ofotíš vyznačíš klince aj cenu a priložíš k inventúre - neskôr nemusíš dohľadávať /napr. pri kontrole/. To je ocenenie.
Rovnako to urobíš s inými položkami.
Samozrejme, nemusíš zbierať a spočítavať klince po kusoch. Závisí od množstva, od balenia a od využitia v nasledujúcom roku. Ak by ti napr. zostalo nespotrebované vrecko cementu, tak o mesiac bude asi znehodnotené, tak by som to do inventury nedávala..... len ako príklad.
Ako sa oceňuje materiál, ktorý je na sklade k 31.12., pri FIFO metóde? Ocení sa podľa poslednej ceny, za ktorú bol nakúpený? Alebo môžem ten materiál oceniť v cene, v ktorej bol vydaný na zákazku, z ktorej bol potom vrátený späť na sklad (resp. zostal na stavbe a bude spotrebovaný v ďalšom roku) - rovanký materiál by potom mal na konci roka rôzne ocenenie?
EPk
08.02.12,11:28
Mame tovar nakupeny v predchadzajucich rokoch a teraz sme ho sami potrebovali. Viete mi poradit, ako ho zauctujem do spotreby?
Dakujem
tictac7
08.02.12,11:37
výdajka 501/132
EPk
08.02.12,14:13
výdajka 501/132
A ako sa ho zbavim z 504? Mozem 501/504?
Anja111
08.02.12,14:28
A ako sa ho zbavim z 504? Mozem 501/504?
Áno. Preúčtuješ do spotreby.
ewita888
08.02.12,14:32
Ak bol zakúpený v predchádzajúcich rokoch, nemá na 504 čo robiť..
EPk
09.02.12,08:38
Bol v minuloročnej inventure, tak sa mi tam dostane cez prevod počiatočného stavu na sklade 504/132. Aha uz chapem 501/504 sposobi konecny stav (501/132 ako radila tictac7 http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/t77159-p2-uctovanie-zasob-sposobom-b.html#post1973247) ) Dakujem :)
milka1619
12.02.12,15:38
Ja sa chcem spýtať :
1 .firma začína účtovať sklad - spôsobom B. Pri tomto spôsobe nie je potrebné robiť príjemky? My to zatiaľ nerobíme, ale moja známa mi povedala, že od ich firmy- použ. sp.B DU vyžadoval robiť príjemky.
2. Robíme výrobky na zákazky. Je potrebné / povinnosť/ účtovať aj podľa zákaziek? Kde sa o tom dočítam?
Tweety
12.02.12,15:39
Ja sa chcem spýtať :
1 .firma začína účtovať sklad - spôsobom B. Pri tomto spôsobe nie je potrebné robiť príjemky? My to zatiaľ nerobíme, ale moja známa mi povedala, že od ich firmy- použ. sp.B DU vyžadoval robiť príjemky.
2. Robíme výrobky na zákazky. Je potrebné / povinnosť/ účtovať aj podľa zákaziek? Kde sa o tom dočítam?Dočítaš sa o tom v postupoch účtovania.
tweedle
06.03.12,11:50
Spoločnosť účtovala zásoby spôsobom B, teraz sa dosť výrazne zmenil druh zásob a chcela by začať účtovať spôsobom A. Je to možné?
Tweety
06.03.12,11:52
Spoločnosť účtovala zásoby spôsobom B, teraz sa dosť výrazne zmenil druh zásob a chcela by začať účtovať spôsobom A. Je to možné?

Môže zmeniť spôsob účtovania, ale musí tak urobiť už na začiatku obdobia.
Tunco
12.03.12,09:21
Dobrý deň prajem. Po prečítaní diskusie som zistil že mám problém. Doteraz účtujem v stavebnej firme zásoby spôsobom B. Nikdy som neevidoval žiadnu skladovú evidenciu. Sklad prakticky ani nemáme, materiál nakupujeme a rovno vozíme na stavby podľa potreby priebežne. Je teda nutné nejako evidovať sklad, ktorý prakticky neexistuje?
Na konci roka som odhadom podľa toho, čo na stavbách ostalo zaúčtoval 112/501. Asi to nebolo správne. Je nutné teda na konci roka spísať počet kusov a následnú hodnotu dopodrobna? Bolo by to veľmi komplikované. Viete mi poradiť, ako by som sa mal s tým vysporiadať?
KEJKA
12.03.12,09:55
Dobrý deň prajem. Po prečítaní diskusie som zistil že mám problém. Doteraz účtujem v stavebnej firme zásoby spôsobom B. Nikdy som neevidoval žiadnu skladovú evidenciu. Sklad prakticky ani nemáme, materiál nakupujeme a rovno vozíme na stavby podľa potreby priebežne. Je teda nutné nejako evidovať sklad, ktorý prakticky neexistuje?
Na konci roka som odhadom podľa toho, čo na stavbách ostalo zaúčtoval 112/501. Asi to nebolo správne. Je nutné teda na konci roka spísať počet kusov a následnú hodnotu dopodrobna? Bolo by to veľmi komplikované. Viete mi poradiť, ako by som sa mal s tým vysporiadať?
áno, nespotrebovaný materiál 112/501, na základe fyzickej inventúry.
Môže byť podľa zákaziek = stavieb
tiež môžeš účtovať nedokončenú výrobu, resp. musíš, určite nie je fakturované všetko podľa skutočnosti, ale napr. zálohovo podľa ZoD.
Po novom sa účtuje zákazková výroba - dosť zložitá problematika.
nemusí sklad existovať prakticky, ale podstatné je, že existuje nespotrebovaný materiál prakticky.
A okrem materiálu aj iné nákladové položky - subdodávky, služby súvisiace s výstavbou.
Tunco
12.03.12,10:14
112/501 - To mi je jasné. Avšak ja som fyzickú inventúru vykonal odhadom, bez podložených dokladov, bez nejakého záznamu o inventúre. To bola asi hrubá chyba. Každopádne tento rok fyzicky vykonám inventúru, a spíšem napr. zákazka TN - Pán XY - nepostrebovaný materiál za 1000 €. Môže to takto byť, či je nutné aj písať konkrétny názov, druh a počet materiálu?
Tento nespotr. materl. vznika tým, že rekonštrukcia sa začne robiť 18.12 a skončí 18.01 následujúceho roka, inak by v podstate zostatkový materiál nebol, skôr máme opačný problem, väčšinou musíme ešte dokupovať.

Myslím, že zákazková výroba sa nás netýka, resp. nie je nutnosť účtovať to cez ňu. Poskytujeme stavebné služby po ústnej dohode s klientom.
Tunco
13.03.12,09:39
Viete mi poradiť, ako by mal vyzerať vzor zápisu o vykonaní fyzickej inventúry zásob účtovaných spôsobom B? Ešte som to nerobil a žiaľ, nemôžem nájsť žiadny vzor.

Ďakujem
Mária1412
06.06.12,09:25
Ahojte...........do kedy sa účtuje o zásobách spôsobom B respektíve od kedy sa musí začať účtovať spôsobom A ( myslím že to závisí od obratu.....viem že som to už niekde čítala, ale teraz to nemôžem vôbec nájsť) Ďakujem :)
Žabinka
06.06.12,09:34
Postupy účtovania § 43 Účtovanie zásob
(1) Účtovanie obstarania a úbytku zásob sa vykonáva podľa spôsobu A alebo B. Účtovanie zásob podľa spôsobu A môžu použiť všetky účtovné jednotky, pre ktoré platí toto opatrenie. Účtovanie zásob podľa spôsobu B sa vzťahuje na tie účtovné jednotky, na ktoré sa nevzťahuje povinnosť podľa § 19 zákona. V účtovnej jednotke, v ktorej sa zásoby účtujú podľa spôsobu B a ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka sú splnené aspoň dve z podmienok uvedených v § 19 ods. 1 písm. a) prvom až treťom bode zákona, sa od nasledujúceho účtovného obdobia účtujú zásoby podľa spôsobu A.
Zákon o účtovníctve § 19 Overovanie účtovnej závierky audítorom
(1) Riadnu individuálnu účtovnú závierku a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku musí mať overenú audítorom účtovná jednotka,

a) ktorá je obchodnou spoločnosťou, ak povinne vytvára základné imanie a družstvom, ak ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie sú splnené aspoň dve z týchto podmienok:
1. celková suma majetku presiahla 1 000 000 eur, pričom sumou majetku sa rozumie suma majetku zistená zo súvahy v ocenení neupravenom o položky podľa § 26 ods. 3,
2. čistý obrat presiahol 2 000 000 eur, pričom čistým obratom na tento účel sú výnosy dosiahnuté z predaja výrobkov, tovarov, poskytnutých služieb a iné výnosy súvisiace s bežnou činnosťou účtovnej jednotky po odpočítaní zliav,
3. priemerný prepočítaný počet zamestnancov v jednom účtovnom období presiahol 30,
b) obchodná spoločnosť a družstvo, ktorých cenné papiere sú prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu,
c) ktorej túto povinnosť ustanovuje osobitný predpis, 24)
d) ktorá zostavuje účtovnú závierku podľa § 17a.

(2) Audítora účtovnej jednotky podľa odseku 1 písm. a), b) a d) schvaľuje a odvoláva valné zhromaždenie alebo členská schôdza. V účtovných jednotkách, ktoré majú zriadený výbor pre audit alebo v ktorých dozorná rada vykonáva funkcie výboru pre audit, predkladá predstavenstvo valnému zhromaždeniu alebo členskej schôdzi návrh na schválenie alebo odvolanie audítora na základe odporúčania výboru pre audit alebo dozornej rady. Ak účtovná jednotka nemá predstavenstvo, valné zhromaždenie alebo členskú schôdzu, postup schvaľovania a odvolávania audítora účtovnej jednotky ustanoví osobitný predpis.24aa) Odvolanie audítora musí byť riadne odôvodnené, pričom rozdielnosť názorov na použitie postupov pri zostavovaní účtovnej závierky podľa tohto zákona alebo na použitie audítorských postupov24a) nemôže byť dôvodom na odvolanie audítora. Účtovná jednotka je povinná informovať Úrad pre dohľad nad výkonom auditu o odvolaní alebo odstúpení audítora v priebehu vykonávania auditu a vysvetliť dôvody, ktoré k odstúpeniu viedli.

(3) Účtovná závierka účtovnej jednotky podľa odseku 1 musí byť audítorom overená do jedného roka od skončenia účtovného obdobia, za ktoré sa zostavuje, ak osobitný predpis neustanovuje inak.25)

(4) Povinnosť overenia účtovnej závierky audítorom majú aj právnické osoby vymedzené v osobitnom predpise, 26) ktorých suma ročného podielu prijatej dane je vyššia ako 33 193, 92 eura, a to za účtovné obdobie, v ktorom boli tieto finančné prostriedky použité; táto účtovná závierka musí byť overená audítorom do jedného roka od skončenia účtovného obdobia, ak osobitný predpis neustanovuje inak.26aa)

(5) Individuálnu priebežnú účtovnú závierku a konsolidovanú priebežnú účtovnú závierku nemusí mať účtovná jednotka overenú audítorom.
Mária1412
06.06.12,09:42
Ďakujem krásne :) pekný deň
RichardGala
22.06.12,13:37
Ahojte
musí vobec účtovná jednotka o zásobach účtovať? ide totiž o to , že som prevzal mensiu firmu ze ci im budem robit uctovnictvo a od zaciatku o zasobach neuctovali, davali vsetko do spotreby. Ale zistil som ze im v "akoze sklade" ostavaju nejake cistiace a nie malo dajme tomu 1000 Eur, co vlastne skresluje vysledok hospodarenia pre dany rok. Mozem si pre dany rok zvolit zmenu postupov internych, ze uz budem uctovat sposob B napriklad a stare roky im necham tak? Ci ako to je? Ako z toho vykorculovat?
Dakujem za rady
Tweety
22.06.12,13:44
Ahojte
musí vobec účtovná jednotka o zásobach účtovať? ide totiž o to , že som prevzal mensiu firmu ze ci im budem robit uctovnictvo a od zaciatku o zasobach neuctovali, davali vsetko do spotreby. Ale zistil som ze im v "akoze sklade" ostavaju nejake cistiace a nie malo dajme tomu 1000 Eur, co vlastne skresluje vysledok hospodarenia pre dany rok. Mozem si pre dany rok zvolit zmenu postupov internych, ze uz budem uctovat sposob B napriklad a stare roky im necham tak? Ci ako to je? Ako z toho vykorculovat?
Dakujem za rady
Pozrel si si predch. prísp. 81? Tam máš vysvetlené, kedy je možné ako účtovať.
KEJKA
22.06.12,13:52
Ahojte
musí vobec účtovná jednotka o zásobach účtovať? ide totiž o to , že som prevzal mensiu firmu ze ci im budem robit uctovnictvo a od zaciatku o zasobach neuctovali, davali vsetko do spotreby. Ale zistil som ze im v "akoze sklade" ostavaju nejake cistiace a nie malo dajme tomu 1000 Eur, co vlastne skresluje vysledok hospodarenia pre dany rok. Mozem si pre dany rok zvolit zmenu postupov internych, ze uz budem uctovat sposob B napriklad a stare roky im necham tak? Ci ako to je? Ako z toho vykorculovat? Dakujem za rady

nepresné vjadrenie "neúčtovali o zásobách"
účtovali, ale právespôsobom B - všetko do nákladov. Takže nemusíš meniť spôsob účtovania.

Ďalej - čo je to "akože sklad" - vyjadri presne. Ak skutočne na konci roka mali zásoby nespotrebované za 1000 EUR, tak podľa povahy mali zaúčotvať na základe inventúry 112/501 alebo 132/504. Ak tak neurobili, je to chybné účtovníctvo, nesprávny základ dane, nesprávna daň, nesprávne účtovné výkazy............... teda všetko podať nanovo.
alebo sa tváriť, že nič také nebolo? Hm,.......
Teba ako účtovníka, musí zaujímať akurát relevantná inventúra - zápis, podpisy kompetentných. AK ti dajú "nulovú" k zásobám, tak si mimo. Z pohľadu tej firmy - nuž riskujú riadnu pokutu, a dodatočný výmer na daň, ak to nechcú dať do poriadku.
RichardGala
22.06.12,14:20
Ok takze presnejsie, dva roky nerobili inveturu materialu na konci roka iba tovaru a cenin. Takze na konci roka sa nic neuctovalo a vsetko mali v nakladoch 501.
V podstate sa material dostane do nakladov urcite, len ktory rok. ja to chapem, len co s tym? tvarit sa ze je vsetko ok? na dani im nehrozi nic, lebo mali starty. Skor ide o postupy.
KEJKA
22.06.12,14:29
to už závisí od rozhodnutia.......... koho? asi firmy.
RichardGala
22.06.12,14:46
vo firme mi povedia tak akurat kto by to prelieval a vazil a zapisoval. nech s tym ide štát volade do .... Kedy s avalstne material povazuje za spotrebovany? co keby argumentovali ze oni sklad nemaju oni to vydali zamestnacom a povazovali to za spotrebovane?
yvica
24.07.12,17:17
prosím Vás môže sa viesť sklad spôsobom B aj v predajni napr. športových potrieb, môžem zmeniť z účtovania spôsobom A na spôsob B od nového roka?
A ak má s.r.o. reg.pokladňu môže prijímať tržby - úhrada fa cez ppd? podľa mňa nie. ďakujem
KEJKA
24.07.12,17:58
prosím Vás môže sa viesť sklad spôsobom B aj v predajni napr. športových potrieb, môžem zmeniť z účtovania spôsobom A na spôsob B od nového roka?
A ak má s.r.o. reg.pokladňu môže prijímať tržby - úhrada fa cez ppd? podľa mňa nie. ďakujem
100-prvý raz. Spôsob A či B je len a len účtovná záležitosť. Môžeš od nového roka meniť z A na B a naopak -treba to uviesť v poznámkach.
Sklad ako taký treba viesť a hlavne v predajni na skladových kartách,zvoliť vhodne spôsob vedenia skladového hospodárstva. Kedže nemá oporu v účtovníctve /spôsob A/, musí byť vedené precízne tak, aby pri kontrole sedeli sumy.
Všetok príjem v hotovosti, či platba za faktúru či nie - treba evidovať v ERP - je tu xy tém typu ERP po novom.
yvica
25.07.12,07:52
ďakujem, takže ak zmením na spôsob B tam treba viesť tiež skladové karty? teda v našej firme máme spôsob B a vediem sklad, lebo mám prehľad o všetkom ale teraz začínam robiť jednu sro majú síce na faktúrach, že tovar na sklad ale nevidím žiadny sklad ani skladové karty, takže zavediem na každý druh tovaru tiež skladovú kartu a po dohode s konateľom budem robiť spôsobom B, lebo nikde nevidím výdaj zo skladu a predaj???,, no to si zamakám
ešte k tomu príjmu v hotovosti, ja viem, že ak je ERP treba cez ňu dávať všetky tržby ale prvý polrok majú vystavované PPD pri úhrade faktúr, viem, že sú výnimky kde netreba mať ERP ale ak už je tak by sa nemali používať žiadne PPD? dúfam že som to napísala zrozumiteľne????????,dík
zuzana cinova
10.05.13,08:40
Ahojte
musí vobec účtovná jednotka o zásobach účtovať? ide totiž o to , že som prevzal mensiu firmu ze ci im budem robit uctovnictvo a od zaciatku o zasobach neuctovali, davali vsetko do spotreby. Ale zistil som ze im v "akoze sklade" ostavaju nejake cistiace a nie malo dajme tomu 1000 Eur, co vlastne skresluje vysledok hospodarenia pre dany rok. Mozem si pre dany rok zvolit zmenu postupov internych, ze uz budem uctovat sposob B napriklad a stare roky im necham tak? Ci ako to je? Ako z toho vykorculovat? Dakujem za rady

nepresné vjadrenie "neúčtovali o zásobách"
účtovali, ale právespôsobom B - všetko do nákladov. Takže nemusíš meniť spôsob účtovania.

Ďalej - čo je to "akože sklad" - vyjadri presne. Ak skutočne na konci roka mali zásoby nespotrebované za 1000 EUR, tak podľa povahy mali zaúčotvať na základe inventúry 112/501 alebo 132/504. Ak tak neurobili, je to chybné účtovníctvo, nesprávny základ dane, nesprávna daň, nesprávne účtovné výkazy............... teda všetko podať nanovo.
alebo sa tváriť, že nič také nebolo? Hm,.......
Teba ako účtovníka, musí zaujímať akurát relevantná inventúra - zápis, podpisy kompetentných. AK ti dajú "nulovú" k zásobám, tak si mimo. Z pohľadu tej firmy - nuž riskujú riadnu pokutu, a dodatočný výmer na daň, ak to nechcú dať do poriadku.
Kejka,ale ak mi dajú napr. nulovú fyzickú inventúru a ja vidím v účtovnictve že to tak nie je?? čo stým potom?? dám to ako nejaký úbytok?? Tiež robím B....
KEJKA
10.05.13,08:58
ty v účtovníctve nemôžeš "vidieť" ani vidieť bez úvodzoviek, či majú alebo nemajú zásoby. To by si musela ísť do skladu.
Alebo účtuješ spôsobom A?
Alebo dostávaš mesačne príjmy a výdaje zo skladu a vieš si to vypočítať?
zuzana cinova
19.05.13,18:50
ty v účtovníctve nemôžeš "vidieť" ani vidieť bez úvodzoviek, či majú alebo nemajú zásoby. To by si musela ísť do skladu.
Alebo účtuješ spôsobom A?
Alebo dostávaš mesačne príjmy a výdaje zo skladu a vieš si to vypočítať?
Tak v tomto prípade sa mám držať len fyzickej inventúry podpísanej kompetentnej osoby a na základe výsledného čísla preúčtovať 112/501 a neriešiť či je to skutočne tak,alebo nie?
KEJKA
19.05.13,18:54
Si účtovníčka alebo skladníčka?
JANA LC
09.10.13,17:34
Ak by si niekto našiel čas a vyjadril sa k môjmu problému, vopred ďakujem !

Firma – s.r.o. má kameňolom.
Nemá zamestnancov, ani vlastné stroje.
Všetky činnosti ohľadom úpravy kameňa /odstrel, drvenie a nakladanie/ rieši dodávateľským spôsobom – externe.
Zásoby chce účtovať spôsobom B.

1., Dodávateľská DFA za odstrel - množstvo kameňa v tonách a cena za jednu tonu.
Problém je v tom, že časť tohto kameňa sa predáva v nezmenenom stave a časť sa dáva dodávateľsky drviť .
Keby som riešila DFA za odstrel ako tovar, bolo by účtovanie: 504,343/321
Otvorila by som si sklad Kameňa – skladová karta Kameň, obstarávacia cena za tonu by sa zhodovala s cenou za odstrel.
Pri predaji tohto kameňa by bola odoslaná OFA: 311/343,604 .

2., Dodávateľská DFA za drvenie - množstvo drveného kameňa v tonách a cena za jednu tonu.
Táto DFA sa robí mesačne, zdrví sa vždy iné množstvo kameňa.
Tu sa jedná o to, že už z odstreleného kameňa sa každý mesiac odoberie iné množstvo a zdrví sa.
Aby bol prehľad, tak by som si vytvorila nový sklad Drveného kameňa – skladová karta Drvený kameň.
Presunúť zo skladu Kameňa - na sklad Drveného kameňa to množstvo , ktoré sa v príslušný mesiac podrvilo a upraviť obstarávaciu cenu na : cena za odstrel + cena za drvenie = obstarávacia cena drveného kameňa / program Omega to umožňuje /.
Keby som riešila DFA za drvenie, ako tovar, bolo by účtovanie: 504,343/321.
Pri predaji tohto drveného kameňa, by bola odoslaná OFA: 311/343,604.

3., Na konci účtovného obdobia pri uzavieraní účtovných kníh –
- prevod začiatočných stavov účtov : 504/132
- stav tovaru podľa inventarizácie : 132/504

PS: Takto sa mi to zdá jednoduché, prehľadné a zrozumiteľné.

Alebo to mám riešiť ako výrobu?

Vytvoriť dva sklady:
1., Sklad materiálu /odstrelený kameň /
2., Sklad hotových výrobkov / drvený kameň /

DFA / odstrel, drvenie / : 501,343/321

OFA za odstrelený kameň - materiál: 311,343/642 + ID úbytok predaného materiálu v obstarávacej cene : 542/501

OFA za drvený kameň – výrobok : 311,343/601

A na konci účt. obdobia:

Počiatočný stav materiálu : 501/112
Konečný stav materiálu : 112/501

Počiatočný stav výrobkov : 613/123
Konečný stav výrobkov : 123/613
KEJKA
09.10.13,18:58
podľa mňa to nie je až taká dilema. Ale spôsob -materiál a výrobky mi je sympatickejší.
Ako si to upravíš v internej smernici, tak to budeš účtovať.