willino
18.03.08,18:29
Prosím o pomoc. Jeden z troch spoločníkov istej malej s.r.o. umrel a na základe žiadosti od notára ohľadom dedického konania som vyčíslila obchodný podiel tohto spoločníka ako 1/3 podiel na vlastnom imaní spoločnosti (notár nepožadoval ocenenie spoločnosti odhadcom) pričom vlastné imanie spoločnosti bolo vyššie ako základné imanie. Keď som sa aj z kolegyňami radila, vychádzalo mi toto ocenenie ako najreálnejšie čo sa majetku spoločnosti týka (účasť na rozhodovaní a riadení spoločnosti som nebrala do úvahy, keďže v spoločenskej zmluve je uvedené, že dedičia majú nárok na vyplatenie podielu ale práva vyplývajúce z podielu nededia). Teraz si potrebujem obhájiť tento postup tak pred spoločnosťou ako pred dedičmi. Neviem nájsť nijaký dokument, kde by sa hovorilo o tom, že podiel na spoločnosti môže byť vyčíslený pomocou vlastného imania. Veľmi veľa teórií čo je to obchodný podiel a čo je to vlastné imanie ale ako konkrétne okrem odborného odhadu vyčísliť obchodný podiel zo súvahy som nenašla. Prosím o nejakú odpoveď, či som postupovala správne a kde by som si to mohla overiť. (prirodzene, to že sa nakoniec spoločnosť a dedičia môžu dohodnuť na nejakej vyššej sume ako vychádza zo súvahy je pravdepodobné, ale to už ja na nich...) Za skorú odpoveď vopred ďakujem.
josh
19.03.08,04:34
notar v dedicskom konani musi zistit vseobecnu cenu majetku porucitela. prelozene to znamena tolko, aku trhovu hodnotu ma - za kolko by sa dal predat v case smrti majetok porucitela.
vycislenie hodnoty obchodneho podielu je podla mna z uctovnych podkladov nemozne, kedze v uctovnictve nie je zohladnene napriklad dobre meno spolocnosti, kvalitne vybavovane reklamacii zakaznikov a pod. a pritom toto vsetko zvysuje hodnotu obchodneho podielu.
preto sa vacsinou notari uspokoja s cimkolvek, co im spolocnost posle (ak teda neziadaju znalecky posudok - ktory podla mna tiez tuto vec nevie zohladnit).
willino
19.03.08,05:40
viem, že do obchodného podielu sa má vyčísliť aj hodnota mena, prípadne značky a pod. Toto je ale maličká obchodná firma, hodnotiť niečo také ako meno a pod. nemá zmysel. Určovať niečo ako trhovú hodnotu prakticky bez odhadu nie je možné inak ako zo súvahy a účtovníctva... keď nemám odhadcu tak spravím čo ... zbrucha si poviem, koľko by asi stála firma keby som ju chcela predať? a aj keby som ju chcela predať, predsa by som ako firma musela z niečoho v účtovníctve a súvahe vychádzať aby som mala predstavu, či nejdem pod cenu...