anabella
18.03.08,18:31
Ahojte, potrebujem skontrolovať:
Kamarátka zarobila v ČR za rok 2007:
úhrn príjmov - 96181,-CZK
úhrn poistného - 12038,-CZK
základ dane - 84143,- CZK
zrazená daň - 2897,- CZK

preratávala som to priemerným kurzom českej koruny 1,217

takže vyšlo mi to takto:
r.32-117 052,-
r.33-14650,-
r.34-102402,-
r.36-102402,-
r.37-95616,-
r.43-95616,-
r.44-6786,-
r.45-1289,-
r.49-102402,-
r.50-3525,-
r.51-100,00
r.52-1289,-
r.53-1289,-

to znamená, že nemá žiaden nedoplatok ani preplatok na dani, úhrn príjmov aj úhrn poistného som zaokrúhľovala na celé koruny nadol, môže byť? Ďakujem za kontrolu, pekný večer
HankaS
18.03.08,17:50
Je to dobre, akurát na riadku 51 je percento 99,99
tuta
18.03.08,17:54
Si sikuľka, máš to správne vyrátané.
anabella
18.03.08,18:03
preratávala som si to, ale mne ten riadok 51. vychádza 100,00, tak ako to teda bude?
tuta
18.03.08,18:08
Bud kľudná, ten riadok 51 je skutočne 100 %,
HankaS
19.03.08,08:52
Mne na Daňovom úrade povedali, že ak mi vychádza 100%, že to nikdy nesmie byť 100%, vždy tam mám dať 99,99%, veď to výjde tak o pár korún rozdiel, aj tak by si nič neplatila, tak sa neplaš
*agatha*
29.01.09,06:41
dobry den, ja mam taktiez pred sebou potvrdenie o zdan. prijmoch z CR. no nepozdava sa mi zaklad dane.

r.1: uhrn zuct. prijmu = 70 655czk
r.2: z r.1 prijmy vyplacene do 31.1.2009 = 70655czk
r.5: uhrn pojistneho, ktere je povinen platit zamestnavatel sam za sebe z prijmu na r.1 = 24 730czk
r.6: uhrn pojistneho, ktere je povinen platit zamestnavatel sam za sebe z prjimu na r.2 = 24 730czk
r.7: zaklad dane (r.2+r.4+r.6) = 95 385czk
r.8: skutecne srazena zaloha na dan z prijmu z r.1 = 775czk
r.9: skutecne srazena zaloha na dan z prijmu z r.2 = 775czk

mam tomu chapat tak, ze bratranec zarobil 141 310czk?

dakujem.
ego.mc
29.01.09,07:07
Nie, zarobil iba 70655,-CZK.
mimotemy A chápeš to, nie tomu...;)
*agatha*
29.01.09,07:11
dakujem za odpoved. ked idem ale vyplnat DP, do r. 32 napisem 88672sk, do r.33 31036sk, a do r.34 mi program da 57636sk. takze zaklad dane je 57636sk. ale na potvrdeni o prijme zamestnavatel uvadza, ze zaklad dane je 95385czk, co je 119708sk. robim to teda spravne? dakujem.
Johanka
29.01.09,08:01
dobry den, ja mam taktiez pred sebou potvrdenie o zdan. prijmoch z CR. no nepozdava sa mi zaklad dane.

r.1: uhrn zuct. prijmu = 70 655czk
r.2: z r.1 prijmy vyplacene do 31.1.2009 = 70655czk
r.5: uhrn pojistneho, ktere je povinen platit zamestnavatel sam za sebe z prijmu na r.1 = 24 730czk
r.6: uhrn pojistneho, ktere je povinen platit zamestnavatel sam za sebe z prjimu na r.2 = 24 730czk
r.7: zaklad dane (r.2+r.4+r.6) = 95 385czk
r.8: skutecne srazena zaloha na dan z prijmu z r.1 = 775czk
r.9: skutecne srazena zaloha na dan z prijmu z r.2 = 775czk

mam tomu chapat tak, ze bratranec zarobil 141 310czk?

dakujem.
Naozaj je v texte riadku 5 a 6 "zamestnavatel" ?
K riadku 7 základ dane sa počíta ako rozdiel úhrnu príjmov a poistného ....uvádzaš , že v predtlači je súčet riadkov 2,4 a 6. Aký text, prípadne číslo je na riadku 4 ?
Johanka
29.01.09,08:02
dakujem za odpoved. ked idem ale vyplnat DP, do r. 32 napisem 88672sk, do r.33 31036sk, a do r.34 mi program da 57636sk. takze zaklad dane je 57636sk. ale na potvrdeni o prijme zamestnavatel uvadza, ze zaklad dane je 95385czk, co je 119708sk. robim to teda spravne? dakujem.
Predbiehaš, ešte nevieš, čo ktoré číslo znamená ... tak ako chceš vyplniť DP ?
betka631
29.01.09,08:13
Dievčatá ja nie som účtovníčka, ale manžel pracuje v ČR tak sa zaujímam o DP, keďže mu ho vyplním. Nevidela som ešte ako vyzerá Potvrdenie o príjme ale v ČR je to tak: Daň z príjmu FO v ČR sa vypočítava z tzv.superhrubej mzdy, ktorá sa zaviedla od 1.1.2008. Ta spočíva v zahrnutí vedľajších mzdových nákladov zamestnávateľa ...ako je sociálne tak i zdravotné poistenie platené zamestnávateľom za zamestnanca.
Čiže hrubá mzda + soc. a zdrav. poistenie zamestnávateľa = superhrubá mzda


http://www.finance.cz/dane-a-mzda/in...perhruba-mzda/

Z toho mi vychádza, že vlastne na Potvrdení o príjme z ČR nebude uvádzané poistné platené zamestnancom(nakoľko pre vyplnenie DP v ČR nie je podstatné), ale je tam uvádzané poistné platené zamestnávateľom.
Už som z toho troška nervozná, pretože bude problém pri vypĺňaní DP na Slovensku.:(
*agatha*
29.01.09,08:15
prikladam potvrdenie...
Johanka
29.01.09,08:33
Dievčatá ja nie som účtovníčka, ale manžel pracuje v ČR tak sa zaujímam o DP, keďže mu ho vyplním. Nevidela som ešte ako vyzerá Potvrdenie o príjme ale v ČR je to tak: Daň z príjmu FO v ČR sa vypočítava z tzv.superhrubej mzdy, ktorá sa zaviedla od 1.1.2008. Ta spočíva v zahrnutí vedľajších mzdových nákladov zamestnávateľa ...ako je sociálne tak i zdravotné poistenie platené zamestnávateľom za zamestnanca.
Čiže hrubá mzda + soc. a zdrav. poistenie zamestnávateľa = superhrubá mzda


http://www.finance.cz/dane-a-mzda/in...perhruba-mzda/

Z toho mi vychádza, že vlastne na Potvrdení o príjme z ČR nebude uvádzané poistné platené zamestnancom(nakoľko pre vyplnenie DP v ČR nie je podstatné), ale je tam uvádzané poistné platené zamestnávateľom.
Už som z toho troška nervozná, pretože bude problém pri vypĺňaní DP na Slovensku.:(
Takže česká superhrubá, je to isté ako u nás celková cena práce. Ale čo s tým poistným. Kamarátka robí v ČR, pozisťujem čo je nové :).
betka631
29.01.09,08:36
Potvrzení o zdanitelných příjmech z ČR pre rok 2008 vyzerá takto:
betka631
29.01.09,08:42
Takže česká superhrubá, je to isté ako u nás celková cena práce. Ale čo s tým poistným. Kamarátka robí v ČR, pozisťujem čo je nové :).

Ja som už uvažovala o tom, že poviem manželovi nech si vypýta Potvrdenie o tom, koľko zaplatil soc. a zdrav. poistenie za rok 2008. My vlastne budeme podávať DP v ČR, ale následne na základe Potvrdenia o výške zaplatenej dane z FÚ v ČR priznávame celosvetové príjmy v SR.
Johanka ak sa ti podarí niečo zisťiť tak budem vďačná.:)
Marína
29.01.09,09:41
Tu ozaj pomôže len potvrdenie od zamestnávateľa o výške zrazených odvodov. Tak som sa dohodla aj s DÚ. Pozerala som aj DP z ČR a ozaj sa v ňom poistné neodpočítava. Voľajako čudne sa počíta dílčí základ daně. Príjmy od všetkých zamestnávateľov+úhrn poistného, kt. je povinný platiť zamestnávateľ-daň zaplatená v zahraničí).
Přiznání k dani z příjmů fyzických osob (http://business.center.cz/business/sablony/s3-priznani-k-dani-z-prijmu-fyzickych-osob.aspx)
biba69
30.01.09,07:55
Takéto potvrdenie som mala aj ja a dzvedela som sa, že v roku 2008 sa zaviedol v ČR pojem superhrubá mzda, ktorá zahŕňa úhrn príjmov a odvody za zamestnávateľa ( z tejto sumy sa počíta daň). Ja tiež neviem, či som priznanie vyplnila správne ( na DU mi samozrejme neporadili),ale dala som len na r.33 - úhrn príjmov z ČR a SR. Ak má niekto podobnú súsenosť a vie pradiť, veľmi by mi to pomohlo. Ď.
Lianka
30.01.09,08:48
Mam taketo potvrdenie o prijmoch z CR:

r.1: uhrn zuct. prijmu = 160 000 Czk
r.2: z r.1 prijmy vyplacene nebo obdržené do 31.1.2009 = 160 000 Czk
r.5: uhrn pojistneho z príjmu uvedených na ř. 1 (par. 6 odst. 13 zákona) = 20433 Czk
r.6: poistné sražené nebo uhrazené poplatníkokem z prjimu na r.2 = 20 433 Czk
r.7: poistné sražené nebo uhrazené poplatníkokem z prjimu na r.4 = 0 Czk
r.8: zaklad dane (r.2+r.4-r.6-r.7) = 139 567 Czk
r.8: skutecne srazena zaloha na dan z prijmu z r.1 = 0 Czk
r.9: skutecne srazena zaloha na dan z prijmu z r.2 = 0 Czk

Zarazilo ma, ze nie je v nom uvedena zrazena dan. Ako to uviest v danovom priznani?

Vo Vasich prispevkoch som sa docitala, ze tzv. superhruba mzda plati od 1.1.2008. Ja mam vsak potvrdenia o prijme za roky 2007 a 2008 rovnake (zrejme sa menilo aj tlacivo, nie?). Pracovny pomer v CR skoncil v juni 2008, potvrdenie bolo vydane v juni 2008. Je potvrdenie s vyssie uvedenymi udajmi spravne (ma spravne polozky)?

Ani v potvrdeni za rok 2007 nebola vycislena dan (ale ja som dan zapocitala - dnes uz netusim, ako som sa k udaju o vyske zrazenej dane dostala). Urobila som spravne?

Vyjadrenie ceskej mzdarky: Záloha na daň z příjmu není žádná, protože se strhávala srážková daň konečná a ta už se do daňového
přiznání neuvádí.
biba69
30.01.09,11:12
Ja mám tiež také potvrdenie z ČR a na daňovom úrade mi povedala, že ona nie je povinná ovládať daňové zákony ČR. Na základe dobej rady betky631 som si našla info o superhrubej mzde, ktorá je platná od 1.1.2008 v ČR. V poučení na vyplnenie DP je napísané, že za príjmy zo zdrojov v zahraničí sa považujú hrubé (brutto) príjmy. Ak by som však dala do DP r. 33 tzv. superhrubú mzdu ( úhrn príjmov a odvody za zamestnávateľa)nie je to podľa mňa úhrn príjmov. Ak máte niekto súsenosť s príjmom z ČR poraďte prosím.
betka631
30.01.09,12:39
Ako už napísala Johanka česká superhrubá mzda je vlastne naša celková cena práce. Z toho mi logicky vyplýva, že do nášho DP do r.32 sa dá úhrn príjmov z r.1 Potvrzeni o zdaniteľnej mzde a k vyplneniu r.33 bude potrebné od českého zamestnavateľa vyžiadať Potvrdenie o zrazených odvodoch. Zatiaľ to inač nevidím. Skúsim ešte zájsť na DÚ ...možno poradia. Manžel nemá zatiaľ Potvzení o zdaniteľných príjmoch, ale preventívne som mu poradila, nech si hneď žiada na účtárni aj Potvrzení o zrazených odvodoch...uvidíme ako na to zareaguje mzdárka.
Johanka
30.01.09,17:38
Ja mám tiež také potvrdenie z ČR a na daňovom úrade mi povedala, že ona nie je povinná ovládať daňové zákony ČR. Na základe dobej rady betky631 som si našla info o superhrubej mzde, ktorá je platná od 1.1.2008 v ČR. V poučení na vyplnenie DP je napísané, že za príjmy zo zdrojov v zahraničí sa považujú hrubé (brutto) príjmy. Ak by som však dala do DP r. 33 tzv. superhrubú mzdu ( úhrn príjmov a odvody za zamestnávateľa)nie je to podľa mňa úhrn príjmov. Ak máte niekto súsenosť s príjmom z ČR poraďte prosím.

Dovolím si pripomenúť, že pri ČR ide o metódu zápočtu dane. Preto musíme k vypĺňaniu jednotlivých riadkov v DP pristupovať obzvlášť citlivo :).

Napadla ma iná vec- prečo vypĺňate DP v SR z potvrdenia o príjme v ČR? Ak robíte v SR daňové priznanie z celosvetových príjmov, tak je to DP daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou v SR - to znamená, že v ČR je daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou, ktorú si v ČR musí vysporiadať - ročným zúčtovaním dane. Až výsledok RZD v ČR (píšem hlavne o výške zaplatenej dane, ktorú je možné započítať ) sa prenáša do DP podávaného v SR ....

zo stránky www.finance.cz (http://www.finance.cz)
Roční zúčtování

V březnu každého roku se provádí roční zúčtování, které nám zpětně stanoví skutečnou výši daně, která se pak poměřuje se zaplacenými měsíčními zálohami a vzniklý rozdíl je nám vrácen, nebo je potřeba ho doplatit.
Ve většině případů se jedná o přeplatek, protože do ročního zúčtování vstupují též nezdanitelné části základu daně (dary, úroky z úvěrů na bytové potřeby, příspěvky na životní pojištění a penzijní připojištění), které snižují základ daně nebo sleva na dani na manželku/manžela, jehož roční příjem nepřesahuje zákonem definovanou výši. K podrobnému výpočtu čisté mzdy včetně ročního vyúčtování použijte náš mzdový kalkulátor (http://www.finance.cz/dane-a-mzda/financni-kalkulacky/mzdovy-kalkulator/).
Lianka
30.01.09,18:05
...to znamená, že v ČR je daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou, ktorú si v ČR musí vysporiadať - ročným zúčtovaním dane. Až výsledok RZD v ČR (píšem hlavne o výške zaplatenej dane, ktorú je možné započítať ) sa prenáša do DP podávaného v SR ....

Vdaka, Johanka. Z tej stranky som sa ale nedozvedela:
- koho ma danovnik poziadat o vykonanie rocneho zuctovania dane? (ten "moj" nema v sucasnosti ceskeho zamestnavatela)
- bolo to tak aj v roku 2007? ak tak neurobil (nepodal rocne zuctovanie dane v CR), moze tak urobit teraz? (do DP v SR som mu zapocitala dan, hoci na potvrdeni o prijme nebola vycislena :confused:)
betka631
31.01.09,13:12
Vdaka, Johanka. Z tej stranky som sa ale nedozvedela:
- koho ma danovnik poziadat o vykonanie rocneho zuctovania dane? (ten "moj" nema v sucasnosti ceskeho zamestnavatela)
- bolo to tak aj v roku 2007? ak tak neurobil (nepodal rocne zuctovanie dane v CR), moze tak urobit teraz? (do DP v SR som mu zapocitala dan, hoci na potvrdeni o prijme nebola vycislena :confused:)

Mňa len zaujíma odkiaľ si mu tu daň do DP vyčíslila? Keďže ide o zápočet dane pri ČR tak do DP na Slovensku mu započítaš výšku zaplatenej dane z ČR.
betka631
31.01.09,13:32
Dovolím si pripomenúť, že pri ČR ide o metódu zápočtu dane. Preto musíme k vypĺňaniu jednotlivých riadkov v DP pristupovať obzvlášť citlivo :).

Napadla ma iná vec- prečo vypĺňate DP v SR z potvrdenia o príjme v ČR? Ak robíte v SR daňové priznanie z celosvetových príjmov, tak je to DP daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou v SR - to znamená, že v ČR je daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou, ktorú si v ČR musí vysporiadať - ročným zúčtovaním dane. Až výsledok RZD v ČR (píšem hlavne o výške zaplatenej dane, ktorú je možné započítať ) sa prenáša do DP podávaného v SR ....

zo stránky www.finance.cz (http://www.finance.cz)
Roční zúčtování

V březnu každého roku se provádí roční zúčtování, které nám zpětně stanoví skutečnou výši daně, která se pak poměřuje se zaplacenými měsíčními zálohami a vzniklý rozdíl je nám vrácen, nebo je potřeba ho doplatit.
Ve většině případů se jedná o přeplatek, protože do ročního zúčtování vstupují též nezdanitelné části základu daně (dary, úroky z úvěrů na bytové potřeby, příspěvky na životní pojištění a penzijní připojištění), které snižují základ daně nebo sleva na dani na manželku/manžela, jehož roční příjem nepřesahuje zákonem definovanou výši. K podrobnému výpočtu čisté mzdy včetně ročního vyúčtování použijte náš mzdový kalkulátor (http://www.finance.cz/dane-a-mzda/financni-kalkulacky/mzdovy-kalkulator/).


Maš pravdu, že jednoduchšie by bolo ak by mzdárka urobila RZD a na základe toho by sa na Slovensku podalo DP. Môj muž má podpísané vyhlásenie k dani z príjmov a i napriek tomu mu odmieta mzdová účtovníčka urobiť RZD s tým, že nemá v ČR trvalý pobyt a na základe toho, že nie je rezidentom ČR tak mu odmietala uznať aj slevu na dani na daňovníka....prichádzal tak mesačne o 2000 CZK a o daňovom bonuse na deti ani nehovorim. Po tom ako som to riešila cez FÚ v Brne a dokonca i cez konateľku firmy, uznáva mu aspoň slevu na daňovníka. Takže preto radšej podáme DP v ČR (manželovi sa vráti preplatok na dani+ DB na deti ...a to už stojí za tú namahu podať DP v ČR) s tým že v SR požiadam o odloženie podania DP na základe toho, že má manžel príjmy zo zahraničia. Ak nám FÚ v Brne vystaví Potvrzení o zaplacenej dani (obvykle okolo 15.4. to už máme) podáme DP na Slovensku. Manžel pracuje celý rok v ČR tak vlastne mohol by si vybaviť daňový domicil a potom by už nemusel podávať DP na Slovensku, ale ja som na ČID a nemám iný príjem t.z. že nepoberám na deti na Slovensku DB...tak sa nám oplatí podávať DP aj tu.
Lianka
31.01.09,13:47
Mňa len zaujíma odkiaľ si mu tu daň do DP vyčíslila? Keďže ide o zápočet dane pri ČR tak do DP na Slovensku mu započítaš výšku zaplatenej dane z ČR.

No prave to, ze netusim... :confused: Klient mi doniesol aj kopiu DP z minuleho roka a zrazu som to zbadala - ze som uviedla v danom priznani aj sumu dane, ktora nie je na potvrdeni o prijme vycislena... Ako rozmyslam, tak rozmyslam - netusim, odkial som na to cislo prisla... V kazdom pripade asi bude najlepsie to urobit tak, ako pises - podat si DP v Cechach (aj za rok 2007) a nasledne v SR podat dodatocne DP na rok 2007.

A rok 2008 urobim tak, ako nizsie pises - nech urobia RZD v CR, u nas podam ziadost o odklad, a az po obdrzani potvrdenia o RZD podame DP u nas.
Lianka
31.01.09,15:19
Napadlo ma, ci by som pri podani DP v SR za ucelom zapocitania dane zrazenej v CR nemohla ako "dokaz" pouzit vyplatne pasky a na nich zrazenu dan... Aky je vas nazor?
Marína
31.01.09,19:46
časť citátu:


......................
Napadla ma iná vec- prečo vypĺňate DP v SR z potvrdenia o príjme v ČR? ............
Johanka, pretože je potrebné v DP na r.33(A) resp. 34(B) uviesť výšku odvodov.
Johanka
05.02.09,14:08
časť citátu:

Johanka, pretože je potrebné v DP na r.33(A) resp. 34(B) uviesť výšku odvodov.
.. ale práve to tam nie je ;):).
Lianka
05.02.09,15:43
dobry den, ja mam taktiez pred sebou potvrdenie o zdan. prijmoch z CR. no nepozdava sa mi zaklad dane.

r.1: uhrn zuct. prijmu = 70 655czk
r.2: z r.1 prijmy vyplacene do 31.1.2009 = 70655czk
r.5: uhrn pojistneho, ktere je povinen platit zamestnavatel sam za sebe z prijmu na r.1 = 24 730czk
r.6: uhrn pojistneho, ktere je povinen platit zamestnavatel sam za sebe z prjimu na r.2 = 24 730czk
r.7: zaklad dane (r.2+r.4+r.6) = 95 385czk
r.8: skutecne srazena zaloha na dan z prijmu z r.1 = 775czk
r.9: skutecne srazena zaloha na dan z prijmu z r.2 = 775czk

mam tomu chapat tak, ze bratranec zarobil 141 310czk?
dakujem.

Ako si mam vysvetlit, ze ja mam ine potvrdenie ako napr. agata?
U mna:
r. 1 = 366 013
r. 2 = 366 013
r. 5 = 50 735
r. 6 = 50 735
r. 8 = 315 278 (r. 2 + r. 4 - r. 6) (agata ma + r. 6)
r. 9 = 83 104
r. 10 = 83 104

V mojom pripade som nemala problem z takehoto potvdenia urobit danove priznania - prepocet na SKK - uhrn prijmov minus poistne = zaklad dane. Je to ale spravne, ked citam, ze v CR maju tzv. superhrubu mzdu a hruby prijem + poistne by sa mi scitat?
UBIKA25
05.02.09,18:05
Ja mám take isté potvrdenie ako agáta a pozerala som to na daňovej správe čr...to agatine je správne....asi priložim mzdový list vyžiadala som si ho na prepočitanie ako to tam vlastne "funguje"...len neviem či to bude brať na vedomie aj daňový úrad..
beata.v
11.02.09,14:09
Mám presne také isté skúsenosti s potvrdením z ČR. Ja som pátrala aj v zákonoch z MFČR a potvrdenie, ktoré udáva hrubý príjem zamestnanca a odvody zamestnávateľa je podľa novej legislatívy správne, čo však nie je v súlade s našim tlačivom k DzP. Informovala som sa aj u jedného českého zamestnávateľa a ten mi povedal, že odvody zamestnanca sú vo výške 12,5% z hrubej mzdy a odvody zamestnávateľa sú 35%. A tak som si urobila vlastný prepočet, kde som z hrubého príjmu odrátala 12,5% = odvody zamestnanca, čím som dostala základ dane. Daň som započítala vo výške, v akej bola zrazená po prepočítaní kurzom. Konzultovala som tento môj výpočet aj s pracovníčku DU a bolo mi povedané, že ak tento svoj výpočet rozpíšem v poznámkach, budú to akceptovať a považovať za správny. Len podotýkam, že by bolo dobré počkať s vyplňovaním DP, pretože "protikrízový balíček opatrení" navrhuje, aby príjem z ČR ako i iné príjmy zo závislej činnosti zo zahraničia, boli vyňaté zo zdanenia na SR. Tak aby ste sa vyhli opravným daňovým priznaniam ako ja.
aňuci
13.02.09,10:49
Mám osoby pracujúce v ČR po celý rok. Doniesli Potvrzení o zdanitelných příjmech , ktoré tu už bolo spomínané a tiež iné potvrzení, kde je rozpísané Hrubá mzda , odvody na zdr. poistenie za zamestnanca, + odvody soc.p. za zamestnanca+ zrazená daň = čistá mzda. Na DP budem uvádzať údaje podľa tohto kde sú odvody a k DP priložím obe potvrdenia.
Ináč tých 12,5% je správnych ale za celý rok vyjde trochu rozdiel oproti skutočne odvedeným odvodom.
Ten protikrízový balíček opatrení už bol schválený, nikde to neviem nájsť
aňuci
13.02.09,11:00
Zaměstnavatel: xxxxxxxxxxxxxxx
xxxxxxxxxxxxxx
xxxxxxxxxxxx
IČ: 26231671


Příjmení a jméno: xxxxxxxx
Rodné číslo: xxxxxx
Bydliště: 10
xxxxxxxxxxxxxx
*) nehodící se škrtněte
Poplatník podepsal - nepodepsal *) prohlášení na zdaňovací období 2008. -------------------------------
na tyto měsíce zdaňovacího období (číselné označení) : 1 - 12

Zúčtováno v období: od 1 /2008 do 12/2008
Úhrn příjmů ze závislé činnosti: 117608,00
Pojistné - sociální: 9417,00
Pojistné - zdravotní: 5298,00
Základ daně: 102893,00
Sražená záloha na daň z příjmu: 285,00
Čistý příjem: 102692,00

Roční zúčtování bylo provedeno, výše přeplatku: 285,00

Toto potvrzení se vydává na žádost poplatníka.

Brno , dne 13.02.2009 Sestavil:




Podpis a otisk razítka plátce

+
POTVRZENÍ
o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti a z funkčních požitků,
sražených zálohách na daň a daňovém zvýhodnění 1)

podle zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon")
za zdaňovací období ........................... 2008

Jméno a příjmení
poplatníka Rodné číslo 2)

Adresa bydliště (místa trvalého pobytu) PSČ
3) 2008
Poplatník podepsal - nepodepsal3) prohlášení4) ------------------- - na zdaňovací období
3) 1 - 12
- na tyto měsíce zdaňovacího období (číselné označení)


1. Úhrn zúčtovaných příjmů ze závislé činnosti a z funkčních požitků 117608,00
2. Z ř. 1 příjmy vyplacené nebo obdržené do 31. ledna 2009 (§ 5 odst. 4 zákona) 117608,00
3. Zúčtováno v měsících (číselné označení) 1 - 12 xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

4. Doplatky příjmů podle § 5 odst. 4 zákona zúčtovaných v minulých zdaňovacích obdobích 0,00
5. Úhrn pojistného, které je povinen platit zaměstnavatel sám za sebe 41162,00
z příjmů uvedených na ř. 1 (§ 6 odst. 13 zákona) 5)
6. Úhrn pojistného, které je povinen platit zaměstnavatel sám za sebe 41162,00
z příjmů uvedených na ř. 2 5)
7. Základ daně (ř.2 + ř.4 + ř. 6) 158770,00
8. Skutečně sražená záloha na daň z příjmů uvedených na ř. 1 285,00
9. Skutečně sražená záloha na daň z příjmů uvedených na ř. 2 285,00
10. Skutečně sražená záloha na daň z příjmů uvedených na ř. 4 6) 0,00
11. Úhrn vyplacených měsíčních daňových bonusů 0,00
12. Děti uplatněné jako Od - do Jméno - rodné číslo
vyživované pro účely
daňového zvýhodnění podle
§ 35c a § 35d zákona




13. Invalidita (ZTP-P) poplatníka Od - do Stupeň invalidity (ZTP/P)
uplatněná jako sleva na
dani podle § 35ba odst. 1
písm. c) až e) zákona
pro snížení záloh na daň
14. Soustavná příprava na budou- Od - do Škola
cí povolání poplatníka uplatně-
ná jako sleva na dani podle
§ 35ba odst. 1 písm. f) zákona
pro snížení záloh na daň
15. Roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění nebylo - bylo 3) provedeno s tímto výsledkem: -----------------
285,00
Přeplatek na dani z ročního zúčt. záloh (§ 38ch odst. 5 zákona) ve výši .................................................. .................. Kč byl vrácen poplatníkovi dne .................................................. .................................................. ...............
Doplatek ze zúčtování (§ 35d odst. 8 zákona) ve výši .................................................. .................. Kč byl vrácen poplatníkovi dne .................................................. .................................................. ...............
z toho činí přeplatek na dani po slevě .................................................. .................................................. .................................................. ............................................. Kč
z toho činí doplatek na daňovém bonusu / přeplacená částka na daňovém bonusu 3) 7) ------------------------------------------------------------------ 3) 7) .................................................. .................................................. .................................................. ............................................. Kč

Pokud byly veškeré příjmy vyplaceny nebo obdrženy do 31 dnů po skončení zdaňovacího období, za které byly dosaženy
(§ 5 odst. 4 zákona), tj. do 31. ledna 2009, pak řádek 1 se shoduje s řádkem 2, řádek 5 s řádkem 6 a řádek 8 s řádkem 9.
Jméno a adresa plátce: Vyhotovil:


Číslo telefonu:

Dne:
Daňové identifikační číslo plátce:
CZ26231671 13.02.2009


Podpis a otisk razítka plátce
25 5460 MFin 5460 - vzor č. 16
Nika_B
13.02.09,11:38
Zaměstnavatel: xxxxxxxxxxxxxxx
xxxxxxxxxxxxxx
xxxxxxxxxxxx
IČ: 26231671


Příjmení a jméno: xxxxxxxx
Rodné číslo: xxxxxx
Bydliště: 10
xxxxxxxxxxxxxx
*) nehodící se škrtněte
Poplatník podepsal - nepodepsal *) prohlášení na zdaňovací období 2008. -------------------------------
na tyto měsíce zdaňovacího období (číselné označení) : 1 - 12

Zúčtováno v období: od 1 /2008 do 12/2008
Úhrn příjmů ze závislé činnosti: 117608,00
Pojistné - sociální: 9417,00
Pojistné - zdravotní: 5298,00
Základ daně: 102893,00
Sražená záloha na daň z příjmu: 285,00
Čistý příjem: 102692,00

Roční zúčtování bylo provedeno, výše přeplatku: 285,00

Toto potvrzení se vydává na žádost poplatníka.

Brno , dne 13.02.2009 Sestavil:




Podpis a otisk razítka plátce

Ahoj Aňuci,
tak mne dcéra, ktorá 2 mesiace pracovala v ČR,doniesla presne takéto tlačivo a nič viac. Okrem toho nemala žiadny iný príjem, nevieš mi prosím Ťa poradiť, má podať DP v Čechách aby jej vrátili
zrazenú daň ? A ako prosím Ťa v tomto prípade máme postupovať ?
Ďakujem pekne za odpoveď
Nika
Marína
13.02.09,16:12
Ahoj Aňuci,
tak mne dcéra, ktorá 2 mesiace pracovala v ČR,doniesla presne takéto tlačivo a nič viac. Okrem toho nemala žiadny iný príjem, nevieš mi prosím Ťa poradiť, má podať DP v Čechách aby jej vrátili
zrazenú daň ? A ako prosím Ťa v tomto prípade máme postupovať ?
Ďakujem pekne za odpoveď
Nika
Nie som síce Aňuci, ak môžem, odpoviem.
Ak ozaj dcéra dostala takéto potvrdenie, znamená to, že požiadala svojho zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane. Ročné zúčtovanie dane znamená, že daň je voči štátnemu rozpočtu vysporiadaná, t. z. akoby podala daňové priznanie. Ak je to tak, že daň už má vysporiadanú, požiada Finanční úřad o potvrdenie o zaplatení dane z príjmu a to bude podkladom(a súčasne dokladom pre DÚ v SR) pre započítanie dane v DP v SR.
Lara11
13.02.09,19:39
Ahojte poraďáci, tak teraz som už úplne spletená. Mám zamestnanca, ktorý ma požiadal aby som mu vypracovala DP za rok 2008. Mal príjmy zo závislej činnosti plynúce z ČR aj zo SR. priniesol mi potvrdenia od 2 českých zamestnávateľov, z čoho som sa taktiež dozvedela o superhrubej mzde. Prosím Vás, čo je základom dane v daňovom priznaní podávanom v SR? Zamestnanec nemá žiadne potvrdenie o vysporiadaní dane v ČR, len potvrdenia o zdaniteľných príjmoch, poistom ktoré zaplatil zamestnávateľ a zrazených preddavkoch na daň. Je pre mňa základom dane príjmy + poistné /tzv. superhrubá mzda/ alebo len jeho príjmy? Ako mám odpočítať od základu dane poistné, ktoré si zamestnanec platil, keď to na potvrdení nevidno? Taktiež si zamestnanec uplatňoval v ČR úlavy na dani - 24800 CZK ročne, ktoré mu ale po sumarizácii príjmov v DP za rok 2008 neprislúchajú. Nakoľko jeho celkový príjem bol viac ako 3 mil. Sk. Prosím Vás o radu ako urobiť takého priznanie, a taktiež či má podávať DP v aj v ČR :((( Už som z toho zúfalá....
Marína
13.02.09,21:39
zdroj: I cizinci pracujíci v České republice budou muset podat daňové přiznání (http://finance.idnes.cz/i-cizinci-pracujici-v-ceske-republice-budou-muset-podat-danove-priznani-1nu-/p_dane.asp?c=A090122_135206_p_dane_hru)
Patříte-li podle zákona do skupiny daňových nerezidentů ČR a alespoň devadesát procent všech vašich příjmů má původ v ČR, můžete využít i dalších daňových zvýhodnění. Vaším jediným prostředkem k dosažení tohoto cíle je podání daňového přiznání. To budete podobně jako tuzemští poplatníci podávat nejpozději posledního března 2009.
aňuci
15.02.09,14:37
Podľa toho, čo píšeš bude ten dotyčný doplácať na SR dosť veľa na dani. Ja by som podala DP v ČR ako daňový nerezident, to znamená priznala iba príjmy z ČR. Tam by sa mu nejaká daň asi vrátila a tiež musí podať DP na Slovensku kde započíta všetka príjmy.
Na potvrdení nemáš síce rozpísané odvody, ale ako tu už bolo spomínané jeho ZD bude ten bez poistného za zamestnávateľa a od neho odpočítaš 12,5% poistné/ to je poistné za zamestnanca/, ktoré uvedieš v poznámkach...Napr. HM 100000,-
poistné 12500,- = Zdaniteľný príjem 87 500. Spočítaš takto všetky jeho príjmy a nezabudni započítať daň, ktorá bola zrazená v ČR. Dúfam, že je to trošku zrozumiteľné.
Lara11
16.02.09,06:28
Rozumiem tomu čo si napísala, ale čo ak nepodá DP v ČR... poruším tým nejaká zákon? A ak by sa mu tam aj vrátilo niečo na dani, na SR by aj tak musel vrátiť min. daňovú úlavu, ktorú dostal v ČR, pretože kumulatívne príjmy budú vyššie. Či tým že podá v ČR DP už v našom daňovom priznaní nemusí zahrnúť aj príjmy z ČR? Zároveň sa chcem spýtať, či DÚ bude akceptovať takýto postup, kde si mi ručne vyrátame odvody z hrubej mzdy a odpočítame ich od základu dane. Pretože mne sa k tomuto na DÚ nevie alebo radšej nechce nikto vyjadriť. Ďakujem vám veľmi pekne.
Nika_B
16.02.09,07:07
Ahoj Marína,
ďakujem pekne za odpoveď. Ale ako sa tak pozerám na to tlačivo od dcéry, predsa len nie je rovnaké. Je na ňom napísané "roční zúčtování nebylo provedeno" . To znamená, že to DP v ČR predsa len musí podať,však ? A nevieš mi prosím Ťa ešte poradiť, ktorému "finančnímu úřadu to má poslať ?
Ďakujem pekne.
Nika
aňuci
16.02.09,11:21
Ak nemal robené ročné zúčtovanie od zamestnávateľa, tak je dobré ak podá DP. Ináč sa mu zrazený preddavok na dani nevráti .
Ak mal u zamestnávateľov v ČR podpísané prehlásenie nemusí podávať DP v ČR .
Na Slovensku sa počítajú všetky príjmy . Nerozumiem ,,vrátiť daňovú úľavu,,
Pozri príspevok od Maríny je to tam všetko pekne rozpísané
Bianka1
16.02.09,11:28
prosím Vás ak by niekto mohol pomôcť

živnostník SZČO pracujem len ako živnostník v CZ a zarobil som 324 000,- CZK.Daň 0,-, fondy na slovensku platím mesčne .

je správne že tento príjem prepočítam priemrným kurzom a potom nato uplatním 60% paušálne výdavky ( ide o murára ) a vyplním DP typu B a vypĺňam aj tabuľku- metóda zápočtu dane?

Alebo aké povinnosti vyplývajú SZČO keď pracuje v CZ ?
Ďakujem
aňuci
16.02.09,11:30
Stále som na pochybách,.. Ak je na potvrdení z ČR uvedené, že bolo urobené ročné zúčtovanie a daň mu bude/bola/ vrátená mám takúto daň započítať v DP na Slovensku. To znamená, že tam vlastne nič neplatil. Myslím tým, či od zrazenej dane odpočítať preplatok z ročného zúčtovania a výsledok uviesť v DP na započítanie.
Rozumieš mi?
Marína
16.02.09,15:22
Podľa toho, čo píšeš bude ten dotyčný doplácať na SR dosť veľa na dani. Ja by som podala DP v ČR ako daňový nerezident, to znamená priznala iba príjmy z ČR. Tam by sa mu nejaká daň asi vrátila a tiež musí podať DP na Slovensku kde započíta všetka príjmy.
Na potvrdení nemáš síce rozpísané odvody, ale ako tu už bolo spomínané jeho ZD bude ten bez poistného za zamestnávateľa a od neho odpočítaš 12,5% poistné/ to je poistné za zamestnanca/, ktoré uvedieš v poznámkach...Napr. HM 100000,-
poistné 12500,- = Zdaniteľný príjem 87 500. Spočítaš takto všetky jeho príjmy a nezabudni započítať daň, ktorá bola zrazená v ČR. Dúfam, že je to trošku zrozumiteľné.
Tým, že si sama vypočítaš poistné, nedokazuje, aká výška príspevkov bola zo mzdy zrazená(napr. rozdiel zo zaokrúhľovania).Dôkazom je doklad(potvrdenie) vystavené platiteľom odvodov(zamestnávateľom).
Dodatok 16.02.2008 20:04 PM
Ako doklad na zrazené poistné môžu poslúžiť aj výplatné pásky.
Konzultované s DÚ.


Rozumiem tomu čo si napísala, ale čo ak nepodá DP v ČR... poruším tým nejaká zákon? A ak by sa mu tam aj vrátilo niečo na dani, na SR by aj tak musel vrátiť min. daňovú úlavu, ktorú dostal v ČR, pretože kumulatívne príjmy budú vyššie. Či tým že podá v ČR DP už v našom daňovom priznaní nemusí zahrnúť aj príjmy z ČR? Zároveň sa chcem spýtať, či DÚ bude akceptovať takýto postup, kde si mi ručne vyrátame odvody z hrubej mzdy a odpočítame ich od základu dane. Pretože mne sa k tomuto na DÚ nevie alebo radšej nechce nikto vyjadriť. Ďakujem vám veľmi pekne.
Lara, čítala si článok, na ktorý som uviedla link? Ak áno, o. i. je v ňom uvedené: Jestliže si poplatník na základě konzultace daňových zákonů uvědomí, že v ČR není daňovým rezidentem a má v ČR nějaké příjmy, tak se musí připravit na povinnost podat daňové přiznání. => DP alebo ročné zúčtovanie dane.


Ahoj Marína,
ďakujem pekne za odpoveď. Ale ako sa tak pozerám na to tlačivo od dcéry, predsa len nie je rovnaké. Je na ňom napísané "roční zúčtování nebylo provedeno" . To znamená, že to DP v ČR predsa len musí podať,však ?* A nevieš mi prosím Ťa ešte poradiť, ktorému "finančnímu úřadu to má poslať ?**
Ďakujem pekne.
Nika
* viď predch. odpoveď pre Laru
** doteraz cuddzinci spadali pod správu Finančního úřadu Praha I., predpokladám, že je to tak aj ostalo.


Ak nemal robené ročné zúčtovanie od zamestnávateľa, tak je dobré ak podá DP.* Ináč sa mu zrazený preddavok na dani nevráti .
Ak mal u zamestnávateľov v ČR podpísané prehlásenie nemusí podávať DP v ČR .**
Na Slovensku sa počítajú všetky príjmy . Nerozumiem ,,vrátiť daňovú úľavu,,***
Pozri príspevok od Maríny je to tam všetko pekne rozpísané
*, ** Vid môj nasl. príspevok – Zákon č. 586/1992 Sb.
*** dtto


prosím Vás ak by niekto mohol pomôcť

živnostník SZČO pracujem len ako živnostník v CZ a zarobil som 324 000,- CZK.Daň 0,-, fondy na slovensku platím mesčne .

je správne že tento príjem prepočítam priemrným kurzom a potom nato uplatním 60% paušálne výdavky ( ide o murára ) a vyplním DP typu B a vypĺňam aj tabuľku- metóda zápočtu dane?

Alebo aké povinnosti vyplývajú SZČO keď pracuje v CZ ?
Ďakujem
Čítaj pozorne tému http://www.porada.sk/t72221-v-ktorej-krajine-sa-zdanuju-prijmy-zivnostnika.html#post639348


Stále som na pochybách,.. Ak je na potvrdení z ČR uvedené, že bolo urobené ročné zúčtovanie a daň mu bude/bola/ vrátená mám takúto daň započítať v DP na Slovensku. To znamená, že tam vlastne nič neplatil. Myslím tým, či od zrazenej dane odpočítať preplatok z ročného zúčtovania a výsledok uviesť v DP na započítanie.
Rozumieš mi?
Rozumiem. Požiadaš FÚ o Potvrdenie o zaplatení dane z príjmu(Certifacion on tax payment) a uvedenú daň(už voči štátnemu rozpočtu vysporiadanú) započítaš.
Marína
16.02.09,15:24
Zhrnula som podstatné náležitosti Zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů týkajúce sa podania daňového priznania daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou v Českej republike. §§ uvedené v § 38g sú vyznačené farbou, ktoré je identická s farbou príslušného §.

Zvláštní ustanovení pro vybírání daně z příjmů fyzických osob

§ 38g Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob
ods.1
(uvedená len ods. 1 týkajúca sa daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou)
…………….
Daňové přiznání za zdaňovací období je ale povinen podat poplatník uvedený v § 2 odst. 3, který uplatňuje slevu na dani podle § 35ba odst. 1 písm. b) až e), nebo daňové zvýhodnění a nebo nezdanitelnou část základu daně podle § 15 odst. 3 a 4.
(3) V daňovém přiznání poplatník uvede veškeré příjmy, které jsou předmětem daně, kromě příjmů od daně osvobozených, příjmů, z nichž je daň vybírána zvláštní sazbou daně. V daňovém přiznání poplatník rovněž uvede částku slevy na dani podle § 35ba a daňového zvýhodnění podle § 35c a § 35d. Jsou-li součástí zdanitelných příjmů též příjmy ze závislé činnosti a funkčních požitků, doloží je poplatník daně dokladem vystaveným podle § 38j odst. 3.
………………….
§ 2 Poplatníci daně z příjmů fyzických osob
(3) Poplatníci neuvedení v odstavci 2 nebo ti, o nichž to stanoví mezinárodní smlouvy, mají daňovou povinnost, která se vztahuje jen na příjmy plynoucí ze zdrojů na území České republiky (§ 22 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx#par22)). Poplatníci, kteří se na území České republiky zdržují pouze za účelem studia nebo léčení, mají daňovou povinnost, která se vztahuje pouze na příjmy plynoucí ze zdrojů na území České republiky, i v případě, že se na území České republiky obvykle zdržují.

§ 35ba odst. 1 písm. b) až e)
(1) Poplatníkům uvedeným v § 2 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast1.aspx#par2) se daň vypočtená podle § 16 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast1.aspx#par16), případně snížená podle § 35 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx#par35), 35a (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx#par35a) nebo 35b (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx#par35b) za zdaňovací období snižuje o částku
a) 24 840 Kč na poplatníka,
b) 24 840 Kč na manželku (manžela) žijící s poplatníkem v domácnosti, pokud nemá vlastní příjem přesahující za zdaňovací období 68 000 38 040 Kč (Tato novelizace nabývá účinnosti 1. ledna 2009.); je-li manželka (manžel) držitelkou průkazu mimořádných výhod III. stupně (zvlášť těžké postižení s potřebou průvodce) - průkaz ZTP/P (dále jen "průkaz ZTP/P), zvyšuje se částka 4 200 Kč na dvojnásobek. Do vlastního příjmu manželky (manžela) se nezahrnují dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče, příspěvek na péči, sociální služby, dávky pomoci v hmotné nouzi, státní příspěvky na penzijní připojištění se státním příspěvkem9a) (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/poznamky.aspx#poznamka9a), státní příspěvky podle zákona o stavebním spoření a o státní podpoře stavebního spoření4a) (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/poznamky.aspx#poznamka4a) a stipendium poskytované studujícím soustavně se připravujícím na budoucí povolání a příjem plynoucí z důvodu péče o blízkou nebo jinou osobu, která má nárok na příspěvek na péči podle zákona o sociálních službách4j) (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/poznamky.aspx#poznamka4j), který je od daně osvobozen podle § 4 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast1.aspx#par4) a příjem plynoucí z důvodu péče o blízkou nebo jinou osobu, která má nárok na příspěvek na péči podle zákona o sociálních službách4j) (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/poznamky.aspx#poznamka4j), který je od daně osvobozen podle § 4 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast1.aspx#par4) (Tato novelizace nabývá účinnosti 1. ledna 2009.). U manželů, kteří mají majetek ve společném jmění manželů, se do vlastního příjmu manželky (manžela) nezahrnuje příjem, který plyne druhému z manželů nebo se pro účely daně z příjmů považuje za příjem druhého z manželů,
c) 2 520 Kč, pobírá-li poplatník invalidní důchod pro invaliditu prvního nebo druhého stupně částečný invalidní důchod z důchodového pojištění podle zákona o důchodovém pojištění43) (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/poznamky.aspx#poznamka43) nebo zanikl-li nárok na částečný invalidní důchod z důvodu souběhu nároku na výplatu tohoto částečného invalidního důchodu a starobního důchodu, (Obě úpravy nabývají účinnosti 1. ledna 2010.)
d) 5 040 Kč, pobírá-li poplatník invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně plný invalidní důchod nebo jiný důchod z důchodového pojištění podle zákona o důchodovém pojištění43) (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/poznamky.aspx#poznamka43), u něhož jednou z podmínek přiznání je, že je invalidní ve třetím stupni plně invalidní, zanikl-li nárok na plný invalidní důchod z důvodu souběhu nároku na výplatu invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně plného invalidního důchodu a starobního důchodu nebo je poplatník podle zvláštních předpisů plně invalidní, avšak jeho žádost o plný invalidní důchod byla zamítnuta z jiných důvodů než proto, že není plně invalidní, (Všechny úpravy nabývají účinnosti 1. ledna 2010.)
e) 1 6140 Kč, je-li poplatník držitelem průkazu ZTP/P,

§ 15 Nezdanitelná část základu daně ods. 3 a 4
(3) Od základu daně se odečte částka, která se rovná úrokům zaplaceným ve zdaňovacím období z úvěru ze stavebního spoření 4a) (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/poznamky.aspx#poznamka4a), úrokům z hypotečního úvěru 53) (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/poznamky.aspx#poznamka53) poskytnutého bankou109) (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/poznamky.aspx#poznamka109) nebo pobočkou zahraniční banky109) (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/poznamky.aspx#poznamka109) anebo zahraniční bankou, sníženým o státní příspěvek poskytnutý podle zvláštních právních předpisů 55) (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/poznamky.aspx#poznamka55), jakož i úvěru poskytnutého stavební spořitelnou 56) (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/poznamky.aspx#poznamka56), bankou nebo pobočkou zahraniční banky v souvislosti s úvěrem ze stavebního spoření nebo s hypotečním úvěrem, a použitým poplatníkem na financování bytových potřeb, pokud se nejedná o bytovou výstavbu, údržbu 61) (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/poznamky.aspx#poznamka61) ani o změnu32) (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/poznamky.aspx#poznamka32) stavby bytového domu nebo bytu ve vlastnictví podle zvláštního právního předpisu 60) (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/poznamky.aspx#poznamka60) prováděnou v rámci podnikatelské a jiné samostatné výdělečné činnosti nebo pro účely pronájmu. Bytovými potřebami pro účely tohoto zákona se rozumí
a) výstavba bytového domu 58) (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/poznamky.aspx#poznamka58), rodinného domu 59) (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/poznamky.aspx#poznamka59), bytu podle zvláštního právního předpisu 60) (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/poznamky.aspx#poznamka60) nebo změna 32) (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/poznamky.aspx#poznamka32) stavby,
b) koupě pozemku, pokud na něm bude postavena stavba uvedená v písmenu a) s využitím úvěru na financování bytových potřeb za předpokladu, že na pozemku bude zahájena výstavba bytové potřeby dle písmene a) do 4 let od okamžiku uzavření úvěrové smlouvy a koupě pozemku v souvislosti s pořízením bytové potřeby uvedené v písmenu c),
c) koupě bytového domu, rodinného domu včetně rozestavěné stavby těchto domů nebo bytu, nebo bytu podle zvláštního právního předpisu,
d) splacení členského vkladu nebo vkladu právnické osobě jejím členem nebo společníkem za účelem získání práva nájmu nebo jiného užívání bytu nebo rodinného domu,
e) údržba 61) (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/poznamky.aspx#poznamka61) a změna 32) (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/poznamky.aspx#poznamka32) stavby bytového domu, rodinného domu nebo bytu ve vlastnictví podle zvláštního právního předpisu a bytů v nájmu nebo v užívání,
f) vypořádání bezpodílového spoluvlastnictví manželů nebo vypořádání spoludědiců v případě, že předmětem vypořádání je úhrada podílu spojeného se získáním bytu, rodinného domu nebo bytového domu,
g) úhrada za převod členských práv a povinností družstva nebo podílu na obchodní společnosti uskutečněná v souvislosti s převodem práva nájmu nebo jiného užívání bytu,
h) splacení úvěru nebo půjčky použitých poplatníkem na financování bytových potřeb uvedených v písmenech a) až g).
Použije-li se nebo používá-li se bytová potřeba podle písmen a) až h) nebo její část k podnikatelské nebo jiné samostatné výdělečné činnosti a nebo k pronájmu, lze odečet úroků po dobu užívání bytové potřeby k uvedeným účelům uplatnit pouze v poměrné výši.
(4) V případě, že účastníky smlouvy o úvěru na financování bytové potřeby je více zletilých osob,62) (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/poznamky.aspx#poznamka62) uplatní odpočet buď jedna z nich, anebo každá z nich, a to rovným dílem. Jde-li o předmět bytové potřeby uvedený v odstavci 3 písm. a) až c) a e), může být základ daně snížen pouze ve zdaňovacím období, po jehož celou dobu poplatník předmět bytové potřeby uvedený v odstavci 3 písm. a) až c) vlastnil a předmět bytové potřeby uvedený v odstavci 3 písm. a), c) a e) užíval k vlastnímu trvalému bydlení nebo trvalému bydlení druhého z manželů, potomků, rodičů nebo prarodičů obou manželů a v případě výstavby, změny stavby32) (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/poznamky.aspx#poznamka32) nebo koupě rozestavěné stavby užíval předmět bytové potřeby k vlastnímu trvalému bydlení nebo k trvalému bydlení druhého z manželů, potomků, rodičů nebo prarodičů obou manželů po splnění povinností stanovených zvláštním právním předpisem pro užívání staveb.63) (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/poznamky.aspx#poznamka63) V roce nabytí vlastnictví však stačí, jestliže předmět bytové potřeby poplatník vlastnil ke konci zdaňovacího období. Jde-li o předmět bytové potřeby uvedený v odstavci 3 písm. d), f), g), může být základ daně snížen pouze ve zdaňovacím období, kdy poplatník byt, rodinný dům nebo bytový dům získaný podle odstavce 3 písm. d), f), g) užíval k vlastnímu trvalému bydlení nebo k trvalému bydlení druhého z manželů, potomků, rodičů nebo prarodičů obou manželů. Úhrnná částka úroků, o které se snižuje základ daně podle odstavce 3 ze všech úvěrů poplatníků v téže domácnosti, nesmí překročit 300 000 Kč. Při placení úroků jen po část roku nesmí uplatňovaná částka překročit jednu dvanáctinu této maximální částky za každý měsíc placení úroků.

§ 35c
(1) Poplatník uvedený v § 2 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast1.aspx#par2) má nárok na daňové zvýhodnění na vyživované dítě žijící s ním v domácnosti,108) (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/poznamky.aspx#poznamka108) (dále jen "daňové zvýhodnění") ve výši 10680 Kč ročně, pokud neuplatňuje slevu na dani podle § 35a (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx#par35a) nebo § 35b (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx#par35b). Poplatník o daňové zvýhodnění sníží daň stanovenou podle § 16 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast1.aspx#par16), případně sníženou podle § 35 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx#par35) nebo 35ba (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx#par35ba). Daňové zvýhodnění může poplatník uplatnit formou slevy na dani, daňového bonusu nebo slevy na dani a daňového bonusu.
(2) Slevu na dani podle odstavce 1 může poplatník uplatnit až do výše daňové povinnosti vypočtené podle tohoto zákona za příslušné zdaňovací období.
(3) Je-li nárok poplatníka na daňové zvýhodnění podle odstavce 1 vyšší než daňová povinnost vypočtená podle tohoto zákona za příslušné zdaňovací období, je vzniklý rozdíl daňovým bonusem. Poplatník může daňový bonus uplatnit, pokud jeho výše činí alespoň 100 Kč, maximálně však do výše 52 200 Kč ročně.
(4) Daňový bonus může uplatnit poplatník, který ve zdaňovacím období měl příjem podle § 6 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast1.aspx#par6), 7 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast1.aspx#par7), 8 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast1.aspx#par8) nebo § 9 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast1.aspx#par9) alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy stanovené pro zaměstnance odměňovaného měsíční mzdou k počátku příslušného zdaňovacího období a neupravené s ohledem na odpracovanou dobu a další okolnosti, podle zvláštního právního předpisu upravujícího výši minimální mzdy111) (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/poznamky.aspx#poznamka111) (dále jen "minimální mzda"); u poplatníka, který má příjmy pouze podle § 9 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast1.aspx#par9) nesmí výdaje převýšit tyto příjmy. Do těchto příjmů se nezahrnují příjmy od daně osvobozené, příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně.
(5) Poplatník uvedený v § 2 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast1.aspx#par2) odst. 3 může daňové zvýhodnění uplatnit, jestliže úhrn všech jeho příjmů ze zdrojů na území České republiky (§ 22 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx#par22)) činí nejméně 90 % všech jeho příjmů s výjimkou příjmů, které nejsou předmětem daně podle § 3 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast1.aspx#par3) nebo § 6 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast1.aspx#par6), jsou od daně osvobozeny podle § 4 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast1.aspx#par4), 6 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast1.aspx#par6) nebo § 10 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast1.aspx#par10), nebo příjmů, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně.
(6) Za vyživované dítě poplatníka se pro účely tohoto zákona považuje dítě vlastní, osvojené, dítě v péči, která nahrazuje péči rodičů, dítě druhého z manželů a vnuk (vnučka), pokud jeho (její) rodiče nemají příjmy, z nichž by mohli daňové zvýhodnění uplatnit, pokud je
a) nezletilým dítětem,
b) zletilým dítětem až do dovršení věku 26 let, jestliže nepobírá invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně plný invalidní důchod a (Tato novelizace nabývá účinnosti 1. ledna 2010.)
1. soustavně se připravuje na budoucí povolání; příprava na budoucí povolání se posuzuje podle zákona o státní sociální podpoře,14d) (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/poznamky.aspx#poznamka14d)
2. nemůže se soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz, nebo
3. z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat soustavnou výdělečnou činnost.
(7) Dočasný pobyt dítěte mimo domácnost nemá vliv na uplatnění daňového zvýhodnění. Jedná-li se o dítě, které je držitelem průkazu ZTP/P, zvyšuje se na ně částka daňového zvýhodnění na dvojnásobek; maximální výše daňového bonusu podle odstavce 3 zůstává zachována.
(8) Uzavře-li dítě uvedené v odstavci 6 písm. b) manželství a žije-li v domácnosti s manželem (manželkou), může uplatnit manžel (manželka) slevu na dani při splnění podmínek uvedených v § 35ba (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx#par35ba). Nemá-li manžel (manželka) příjmy, z nichž by mohl (mohla) uplatnit slevu na dani při splnění podmínek uvedených v § 35ba (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx#par35ba), může daňové zvýhodnění uplatnit rodič dítěte nebo poplatník, u něhož jde ve vztahu k dítěti o péči nahrazující péči rodičů, pokud dítě s ním žije v domácnosti.
(9) Vyživuje-li dítě v jedné domácnosti více poplatníků, může daňové zvýhodnění uplatnit ve zdaňovacím období nebo v tomtéž kalendářním měsíci zdaňovacího období jen jeden z nich.
(10) Poplatníkovi, který vyživuje dítě jen jeden kalendářní měsíc nebo několik kalendářních měsíců ve zdaňovacím období, lze poskytnout daňové zvýhodnění ve výši 1/12 za každý kalendářní měsíc, na jehož počátku byly splněny podmínky pro jeho uplatnění. Daňové zvýhodnění lze uplatnit již v kalendářním měsíci, ve kterém se dítě narodilo, nebo ve kterém začíná soustavná příprava dítěte na budoucí povolání, anebo ve kterém bylo dítě osvojeno nebo převzato do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu.
(11) Poplatník, který je povinen podat daňové přiznání podle § 38g (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast4.aspx#par38g), nebo který se tak rozhodl učinit, uplatní daňový bonus v daňovém přiznání a požádá místně příslušného správce daně o jeho vyplacení. Při výplatě daňového bonusu postupuje správce daně obdobně jako při vrácení přeplatku podle zvláštního právního předpisu o správě daní.35e) (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/poznamky.aspx#poznamka35e)
(12) Pokud úhrn měsíčních daňových bonusů vyplacených podle § 35d (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx#par35d) u poplatníka podávajícího daňové přiznání přesahuje částku daňového bonusu vypočteného za zdaňovací období, považuje se vzniklý rozdíl za daňový nedoplatek; pokud poplatník, kterému byly vyplaceny měsíční daňové bonusy, nárok na daňové zvýhodnění za zdaňovací období v daňovém přiznání neuplatní vůbec, považují se za daňový nedoplatek částky ve výši vyplacených měsíčních daňových bonusů.

§ 35d
(1) Poplatník s příjmy podle § 6 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast1.aspx#par6) může při výpočtu zálohy na daň podle § 38h (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast4.aspx#par38h) odst. 3 uplatnit nárok na slevu na dani podle § 35ba (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx#par35ba) odst. 1 písm. a), c) až f) a na daňové zvýhodnění.
(2) Záloha na daň vypočtená podle tohoto zákona se sníží u poplatníka s podepsaným prohlášením k dani podle § 38k (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast4.aspx#par38k) odst. 4 o částku ve výši odpovídající jedné dvanáctině částky stanovené v § 35ba (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx#par35ba) odst. 1 písm. a), c) až f) (dále jen "měsíční sleva na dani podle § 35ba (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx#par35ba)") a o daňové zvýhodnění ve výši odpovídající jedné dvanáctině částky stanovené v § 35c (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx#par35c) (dále jen "měsíční daňové zvýhodnění"). Měsíční daňové zvýhodnění plátce poskytne poplatníkovi formou měsíční slevy na dani podle § 35c (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx#par35c), měsíčního daňového bonusu nebo měsíční slevy na dani podle § 35c (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx#par35c) a měsíčního daňového bonusu.
(3) Měsíční slevu na dani podle § 35ba (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx#par35ba) poskytne plátce daně poplatníkovi maximálně do výše zálohy na daň vypočtené podle § 38h (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast4.aspx#par38h) odst. 2. Měsíční slevu na dani podle § 35c (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx#par35c) poskytne plátce daně poplatníkovi maximálně do výše zálohy na daň vypočtené podle § 38h (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast4.aspx#par38h) odst. 2 a snížené o měsíční slevu na dani podle § 35ba (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx#par35ba).
(4) Je-li výše zálohy na daň vypočtené podle § 38h (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast4.aspx#par38h) odst. 2 a snížené o měsíční slevu na dani podle § 35ba (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx#par35ba), nižší, než částka měsíčního daňového zvýhodnění, je vzniklý rozdíl měsíčním daňovým bonusem. Měsíční daňový bonus lze vyplatit, pokud jeho výše činí alespoň 50 Kč, maximálně však do výše 4 350 Kč měsíčně. Plátce daně je povinen vyplatit poplatníkovi měsíční daňový bonus ve výši stanovené tímto zákonem při výplatě příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků, jestliže jejich úhrn vyplacený nebo zúčtovaný tímto plátcem za příslušný kalendářní měsíc (§ 38h (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast4.aspx#par38h) odst. 1) dosahuje u poplatníka alespoň výše poloviny minimální mzdy, zaokrouhlené na celé koruny dolů (dále jen "polovina minimální mzdy"). Do těchto příjmů se nezahrnují příjmy od daně osvobozené a příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně.
(5) O vyplacený měsíční daňový bonus plátce daně sníží odvod záloh na daň za příslušný kalendářní měsíc. Pokud nelze nárok poplatníka uspokojit z celkového objemu záloh na daň, plátce daně je povinen vyplatit měsíční daňový bonus nebo jeho část poplatníkovi z vlastních finančních prostředků. O tyto částky sníží odvody záloh na daň správci daně v následujících měsících, nejdéle do konce zdaňovacího období, pokud nepožádá správce daně o poukázání chybějící částky na tiskopise vydaném Ministerstvem financí. V řízení o této žádosti postupuje správce daně obdobně jako při vrácení přeplatku podle zvláštního právního předpisu o správě daní35e) (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/poznamky.aspx#poznamka35e) a příslušnou částku vratitelného přeplatku poukáže plátci daně nejpozději do 20 dnů od doručení žádosti.
(6) Při ročním zúčtování záloh a daňového zvýhodnění (§ 38ch (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast4.aspx#par38ch)) poskytne plátce daně poplatníkovi slevu na dani podle § 35c (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx#par35c) maximálně do výše daně vypočtené podle § 16 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast1.aspx#par16) a snížené o slevu na dani podle § 35ba (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx#par35ba). Je-li nárok na daňové zvýhodnění vyšší, než vypočtená daň snížená o slevu na dani podle § 35ba (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx#par35ba), má poplatník nárok na vyplacení daňového bonusu, jen pokud úhrn jeho příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků od všech plátců daně v uplynulém zdaňovacím období, z nichž mu plátce daně provádí roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění dosáhl alespoň šestinásobku minimální mzdy. Jestliže u poplatníka, který vyjma příjmů osvobozených a příjmů, z nichž je vybírána daň zvláštní sazbou daně, nemá jiné příjmy podle § 7 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast1.aspx#par7) až 10 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast1.aspx#par10) vyšší než 6 000 Kč, úhrn příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků ve zdaňovacím období nedosáhl alespoň šestinásobku minimální mzdy, poplatník na vyplacené měsíční daňové bonusy v kalendářních měsících, v nichž úhrn jeho příjmů dosáhl alespoň výše poloviny minimální mzdy, již nárok neztrácí.
(7) Při ročním zúčtování záloh a daňového zvýhodnění podle § 38ch (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast4.aspx#par38ch) plátce daně u poplatníka nejdříve daň stanovenou podle § 16 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast1.aspx#par16) sníží o slevu na dani podle § 35ba (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx#par35ba) a vypočte částku slevy na dani podle § 35c (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx#par35c) a daňového bonusu. Daň sníženou o slevu na dani podle § 35ba (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx#par35ba) pak sníží o slevu na dani podle § 35c (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx#par35c), a až takto vyčíslenou daň po slevě porovná s úhrnem zálohově sražené daně. Dále porovná daňový bonus s úhrnem již vyplacených měsíčních daňových bonusů. Jestliže je úhrn částek vyplacených na měsíčních daňových bonusech vyšší, než daňový bonus, sníží plátce daně o přeplacenou částku na daňovém bonusu vypočtenou částku přeplatku na dani po slevě. Jestliže je úhrn částek vyplacených na měsíčních daňových bonusech nižší, než daňový bonus, zvýší plátce daně o nevyplacenou částku na daňovém bonusu vypočtenou částku přeplatku na dani po slevě nebo sníží nevyplacenou částku na daňovém bonusu o vypočtenou částku nedoplatku na dani po slevě.
(8) Přeplatek na dani po slevě, doplatek na daňovém bonusu nebo přeplatek na dani a doplatek na daňovém bonusu (dále jen "doplatek ze zúčtování"), který vznikl provedením ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění vyplatí plátce daně poplatníkovi nejpozději při zúčtování mzdy za březen, je-li úhrnná částka doplatku vyšší než 50 Kč. Případný nedoplatek ze zúčtování plátce daně poplatníkovi nesráží.
(9) O doplatek ze zúčtování vyplacený formou doplatku na daňovém bonusu sníží plátce daně nejbližší odvod záloh na daň správci daně. V případě, že nelze nárok poplatníka uspokojit z celkového objemu záloh na daň, vyplatí plátce daně poplatníkovi doplatek na daňovém bonusu nebo jeho část ze svých finančních prostředků a o tyto částky sníží odvody záloh na daň správci daně v následujících měsících, nejdéle do konce zdaňovacího období, pokud nepožádá místně příslušného správce daně o poukázání chybějící částky na tiskopise vydaném Ministerstvem financí. V řízení o této žádosti postupuje správce daně obdobně jako při vrácení přeplatku podle zvláštního právního předpisu o správě daní35e) (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/poznamky.aspx#poznamka35e) a příslušnou částku vratitelného přeplatku poukáže plátci daně nejpozději do 20 dnů od doručení žádosti. Při vyplacení doplatku ze zúčtování vráceného formou vzniklého přeplatku na dani po slevě postupuje plátce daně podle § 38ch (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast4.aspx#par38ch) odst. 5.
(10) Za poskytnutí daňového zvýhodnění odpovídá plátce daně obdobně jako za vrácení přeplatku na dani nebo na záloze (§ 38i (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast4.aspx#par38i)). Pokud plátce daně poskytne na daňovém zvýhodnění částky vyšší, než je stanoveno, budou se na něm tyto částky vymáhat obdobně, jako jím nezaplacená daň a rovněž bude povinen zaplatit z dlužné částky sankci ve výši, v jaké by byl povinen zaplatit tuto sankci z dlužné částky daně podle zvláštního právního předpisu o správě daní.28b) (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/poznamky.aspx#poznamka28b) Na kontrolu daňového zvýhodnění se vztahují ustanovení zvláštního právního předpisu o správě daní.28b) (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/poznamky.aspx#poznamka28b)

§ 38j Povinnosti plátců daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a z funkčních požitků
Povinnosti plátců daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a z funkčních požitků
(1) Plátci daně jsou povinni vést pro poplatníky s příjmy podle § 6 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast1.aspx#par6) mzdové listy, rekapitulaci o sražených zálohách a dani srážené podle zvláštní sazby daně za každý kalendářní měsíc i za celé zdaňovací období.
(2) Mzdový list musí pro účely daně obsahovat
a) poplatníkovo jméno a příjmení, též dřívější,
b) rodné číslo a u poplatníka uvedeného v § 2 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast1.aspx#par2) odst. 3 datum narození, číslo pasu nebo jiného dokladu prokazujícího jeho totožnost, kód státu, jehož je rezidentem a bylo-li mu tímto státem přiděleno, i daňové identifikační číslo a rodné číslo,
c) bydliště a u poplatníka uvedeného v § 2 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast1.aspx#par2) odst. 3 bydliště ve státě, jehož je rezidentem,
d) jméno, příjmení a rodné číslo osoby, na kterou poplatník uplatňuje slevu na dani podle § 35ba (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx#par35ba) a daňové zvýhodnění a dále výši jednotlivých nezdanitelných částek základu daně podle § 15 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast1.aspx#par15), částek slevy na dani podle § 35ba (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx#par35ba) a daňového zvýhodnění s uvedením důvodu jejich uznání,
e) za každý kalendářní měsíc
1. úhrn zúčtovaných mezd bez ohledu, zda jsou vypláceny v penězích nebo v naturáliích,
2. částky osvobozené od daně z úhrnu zúčtovaných mezd uvedeného v bodě 1,
3. povinné pojistné z úhrnu zúčtovaných mezd uvedených v bodě 1, částku odpovídající pojistnému nebo příspěvkům na zahraniční pojištění, které je z úhrnu zúčtovaných mezd uvedených v bodě 1 povinen platit zaměstnavatel sám za sebe, (Tato novelizace nabývá účinnosti 1. ledna 2009.)
4. základ pro výpočet zálohy na daň nebo daně podle zvláštní sazby,
5. vypočtenou zálohu nebo daň sraženou podle zvláštní sazby daně,
6. měsíční slevu na dani podle § 35ba (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx#par35ba) a zálohu sníženou o měsíční slevu na dani podle § 35ba (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx#par35ba),
7. měsíční daňové zvýhodnění, měsíční slevu na dani podle § 35c (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx#par35c), měsíční daňový bonus a zálohu sníženou o měsíční slevu na dani podle § 35ba (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx#par35ba) a § 35c (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx#par35c),
8. skutečně sraženou zálohu.
Údaje v bodech 4 a 5 se uvedou podle způsobu výpočtu zálohy na daň nebo výpočtu daně zvláštní sazbou daně z příjmů ze závislé činnosti.
f) součet údajů za zdaňovací období uvedených v písmenu e) bodech 1 až 8 a úhrn vyplacených měsíčních daňových bonusů.
(3) Na žádost poplatníka je plátce daně povinen za období, za které byla vyplácena nebo zúčtována mzda, vystavit nejpozději do deseti dnů od podání žádosti doklad o souhrnných údajích uvedených ve mzdovém listě, které jsou rozhodné pro výpočet základu daně, daně, záloh a pro poskytnutí slevy na dani podle § 35ba (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx#par35ba) a daňového zvýhodnění. Kopii vystaveného dokladu plátce uschová.
(4) Plátce daně nebo plátcova pokladna podle zvláštního právního předpisu o správě daní a poplatků134) (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/poznamky.aspx#poznamka134), kde je v průběhu vykazovaného zdaňovacího období vybírána nebo srážena daň nebo záloha na daň z příjmů poplatníkům uvedeným v § 2 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast1.aspx#par2) odst. 3, podávají vyúčtování daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a funkčních požitků podle zvláštního právního předpisu o správě daní a poplatků40a) (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/poznamky.aspx#poznamka40a), včetně příloh uvedených v odstavci 6, pouze elektronicky prostřednictvím datové zprávy na společném technickém zařízení správců daně135) (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/poznamky.aspx#poznamka135) ve struktuře a tvaru zveřejněném způsobem umožňujícím dálkový přístup Ministerstvem financí. Tuto povinnost nemá plátce daně, který je fyzickou osobou, ani plátcova pokladna této fyzické osoby, pokud celkový počet poplatníků podle § 2 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast1.aspx#par2) odst. 3, kterým vyplácí příjem ze závislé činnosti a funkční požitky, nečiní v průběhu zdaňovacího období více než 10. (Tato novelizace nabývá účinnosti 1. ledna 2009.)
(5) Vyúčtování podle odstavce 4 podávají plátci daně nebo plátcovy pokladny nejpozději do 20. března po uplynutí vykazovaného zdaňovacího období. (Tato novelizace nabývá účinnosti 1. ledna 2009.)
(6) (4) Plátce daně nebo plátcova pokladna uvede v příloze k vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti a z funkčních požitků podávanému podle zvláštního právního předpis40a) (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/poznamky.aspx#poznamka40a)
a) počet zaměstnanců k 1. prosinci vykazovaného zdaňovacího období podle místa výkonu práce v obci uvedené v pracovní smlouvě,
b) přehled obsahující souhrnné údaje zaznamenané na mzdových listech vykazovaného zdaňovacího období, které jsou rozhodující pro výpočet zdanitelné mzdy, daně a záloh v členění podle jednotlivých poplatníků uvedených v § 2 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast1.aspx#par2) odst. 3,
c) přehledy o dodatečných opravách záloh na daň a daně a opravách daňového bonusu. (Tato novelizace nabývá účinnosti 1. ledna 2009.)
(7) (5) Povinnost podávat vyúčtování podle zvláštního právního předpisu o správě daní a poplatků40a) (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/poznamky.aspx#poznamka40a), včetně příloh, má plátce nebo plátcova pokladna i v případě, že mu v průběhu zdaňovacího období nevznikla povinnost odvádět úhrn sražených záloh správci daně, a to z důvodu poskytnutí slev na dani podle § 35ba (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx#par35ba) nebo daňového zvýhodnění. Plátci daně, kteří v příslušném zdaňovacím období poskytovali poplatníkům slevy na dani podle § 35ba (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx#par35ba) nebo daňové zvýhodnění, mají povinnost podat vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti a z funkčních požitků podle zvláštního právního předpisu40a) (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/poznamky.aspx#poznamka40a). (Tato novelizace nabývá účinnosti 1. ledna 2009.)
(8) Plátci daně nebo plátcovy pokladny jsou povinni na mzdovém listě dále uvést částky pojistného sražené nebo uhrazené na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a na všeobecné zdravotní pojištění, které je podle zvláštních právních předpisů21) (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/poznamky.aspx#poznamka21) ze svých příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků povinen platit poplatník, a u poplatníka, na kterého se vztahuje povinné zahraniční pojištění stejného druhu, příspěvky poplatníka na toto zahraniční pojištění, a to za každý kalendářní měsíc a v úhrnu za celé zdaňovací období. (Tato novelizace nabývá účinnosti 1. ledna 2009.)
Nika_B
17.02.09,06:29
Super Marína,
ďakujem pekne, no kto vie, ten vie.
Ešte raz ďakujem, veľmi si mi pomohla a ako tak pozerám aj iným, takže pekný deň.
Nika
Marína
17.02.09,09:10
Ďakujem. Pekný deň aj tebe.:)
via
18.02.09,10:14
ahojte, tiez by som mala otazocku, ktora mna zaskocila. ide o prijem zo zavislej cinnosti z CR pocas celeho roka, zamestnavatel v CR vykona rocne zuctovanie a vraj tu na slovensku ze netreba podat danove priznanie, ale len nejake prehlasenie ???? prijem prekrocil sumu 49248 SKK
Marína
19.02.09,00:01
Čítaj v priloženom linku a posúď ty, ešte lepšie ten, koho sa to týka. Neznalý ťažko môže jednoznačne povedať áno/nie/.
http://www.porada.sk/t73607-rezident_urcenie-podla-kriterii.html
Adula
19.02.09,14:50
Aká suma dane sa odpočíta v DP na Slovensku, keď mám pred sebou Potvrzení o zdaniteľných příjmech z Čiech a je tam vyčíslená daň, ročné zúčtovanie nebolo prevedené a viem, že si bude podávať DP v Čechách? Alebo najskôr musím spraviť v Čechách a potom ak mu celú daň v Čechách vrátia, tak vlastne na Slovensku započítam sumu dane 0,-? Alebo sa započíta suma dane z Čiech a potom sa podá české DP?
Majkas
19.02.09,17:04
No fajn, som velmi rada, ze to tu rozoberate, tiez sa mi to zide, ale ked pozriete do KRIZOVEHO BALICKA, danovy rezident SR, ktory mal prijmy zo zav.činnosti v zahraničí (ČR), a bola mu tam preukazatelne zdanovaná, ma pravo uplatnit pri nasom DP metodu vyňatia a čiže potom by už nemusel na Slovensku doplacať dane. Len neviem, či to možeme použiť už v DP za rok 2008?
Marína
19.02.09,20:19
Aká suma dane sa odpočíta v DP na Slovensku, keď mám pred sebou Potvrzení o zdaniteľných příjmech z Čiech a je tam vyčíslená daň, ročné zúčtovanie nebolo prevedené a viem, že si bude podávať DP v Čechách? Alebo najskôr musím spraviť v Čechách a potom ak mu celú daň v Čechách vrátia, tak vlastne na Slovensku započítam sumu dane 0,-? Alebo sa započíta suma dane z Čiech a potom sa podá české DP?najskôr musí daň vysporiadať v ČR a následne započítať v SR. Ak v ČR nevznikne daňová povinnosť, v SR nie je čo započítať.
Fiona
19.02.09,21:49
Len na upresnenie, manžel nemôže požiadať o domicil v ČR pokiaľ má v SR manželku, deti stály byt, pozri si rozhaničovacie kritéria v zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia. Nápad z podaním priznania V ČR a nasledne v SR sa mi pozdáva, ale je tu riziko, že ti nemusia povoliť odklad.
Marína
20.02.09,00:05
Len na upresnenie, manžel nemôže požiadať o domicil v ČR pokiaľ má v SR manželku, deti stály byt, pozri si rozhaničovacie kritéria v zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia. Nápad z podaním priznania V ČR a nasledne v SR sa mi pozdáva, ale je tu riziko, že ti nemusia povoliť odklad.
Fiona, v prísp.50 som uviedla link na posúdenie podľa rozhraničovacích kritérii. DÚ z dôvodu poberania zahraničných príjmov vždy vyhovie, je to hlavne z dôvodu prekrývania sa termínu na podanie DP.
Dagmara1980
20.02.09,15:24
No čítam všetky príspevky a už v tom mám chaos. Ja mám tiež jedno potvrdenie o zdaniteľných príjmoch z ČR. Úhrn príjmov je 51001,- czk, odvody tam nie sú (to požiadam zamestnávateľa o potvrdenie), prehlásenie podpísané, daň žiadna, ročné zúčtovanie nevykonané.
Má daňovník podať dp aj v ČR? Nie je rezidentom ČR.
Marína
20.02.09,15:42
A čítala si aj tému, na ktorú som "pricapila" link?
alušik
23.02.09,10:32
No fajn, som velmi rada, ze to tu rozoberate, tiez sa mi to zide, ale ked pozriete do KRIZOVEHO BALICKA, danovy rezident SR, ktory mal prijmy zo zav.činnosti v zahraničí (ČR), a bola mu tam preukazatelne zdanovaná, ma pravo uplatnit pri nasom DP metodu vyňatia a čiže potom by už nemusel na Slovensku doplacať dane. Len neviem, či to možeme použiť už v DP za rok 2008?
Pri podávaní daňového priznania môže daňovník - daňový rezident SR, ktorý mal príjmy zo závislej činnosti zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľné zdanené, použiť metódu vyňatia príjmu, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.
Znamená to, že aj v prípade, ak má Slovenská republika uzatvorenú so štátom, v ktorom daňovník dosiahol príjmy zo závislej činnosti, zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia s metódou zápočtu dane (napr. Česko, Írsko), môže pri podávaní daňového priznania použiť metódu vyňatia príjmov.
Takto by sa malo postupovať už pri podávaní daňových priznaní za rok 2008.
betka631
23.02.09,12:01
Pri podávaní daňového priznania môže daňovník - daňový rezident SR, ktorý mal príjmy zo závislej činnosti zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľné zdanené, použiť metódu vyňatia príjmu, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.
Znamená to, že aj v prípade, ak má Slovenská republika uzatvorenú so štátom, v ktorom daňovník dosiahol príjmy zo závislej činnosti, zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia s metódou zápočtu dane (napr. Česko, Írsko), môže pri podávaní daňového priznania použiť metódu vyňatia príjmov.
[B]Takto by sa malo postupovať už pri podávaní daňových priznaní za rok 2008.

Ak Novela Zákona o dani z príjmov nadobúda účinnosť k 1.3.2009 tak nie som si istá či sa dá takto postupovať už pri DP za rok 2008.
Myslím, že to nie je vôbec jasné, keďže sa snažím k tej informácii dopátrať a nedarí sa mi.
alušik
23.02.09,12:06
Betka, tiež mi to nebolo jasné, a tak som hľadala a potom len prepísala príspevok od Jožka Mihála.;)
Ešte tam mal poznámku - (Pozn. tu došlo oproti pôvodnému návrhu k zmene)
betka631
23.02.09,12:29
Práve podľa p.Mihála, nie je jasné či sa dá takto postupovať už v DP za rok 2008.Dovolím si tu prilepiť link, dúfam že nerobím niečo zlé.:)
http://blogy.etrend.sk/mihalblog/danove-a-odvodove-tipy-jozefa-mihala-11./158633.html
alušik
24.02.09,05:27
No tak sú písané naše zákony.:o
Priznám sa, že v mojom prípade mi vychádza lepšie použiť metódu zápočtu dane. Je to však skôr špecifický prípad. Bola by som rada, keby sa k tomu naozaj vyjadril niekto skúsenejší.
ZDENIELA
24.02.09,05:43
Ono by možno nebolo zlé podať dopyt na daňové riaditeľstvo ...
Len dúfam, že napošlú zas neakú tú svoju superdiplomatickú odpoveď, z ktorej sa človek nedozvie viac ako vedel pred tým ;)
alušik
24.02.09,06:11
Pozrela som to, a ten príspevok, ktorý písal Jožko na Drakovi písal predtým, ako pridal príspevok na blog. Takže budem sa snažiť zistiť, ako to je a ak by som sa niečo dozvedela, určite dám vedieť.
Marína
24.02.09,06:12
Ešte niet k čomu podať dopyt, zákon ešte v zbierke zákonov nevyšiel. Musíme chvíľku počkať.
betka631
25.02.09,14:53
Podľa HN bude možne vybrať si ako zdaniť zahraničný príjem až za zdaňovacie obdobie 2009, teda v roku 2010

http://hnonline.sk/c1-34722450
TanaTM
25.02.09,18:58
Vrátim sa ešte k potvrdeniam z ČR a výške poistného. Mám potvrdené z DÚ, že výšku poistného zamestnanca spočítam z výplatných pások a uvediem v poznámkach v daňovom priznaní.
Neriešil nikto z vás problém, že nemá ani v potvrdení ani na páskach uvedenú zrazenú daň? Na výplatných páskach mám uvedené rovnaké sumy pre daň zálohovú a úľavu na dani, čiže daň nebola zrazená, pokryla ju v plnej výške úľava na dani. Nemam potom čo uviesť na riadku 50 DP. Ale aj po uplatnení NČZD dostanem základ dane a daň na riadku 45, ktorú mam zaplatiť. (vychádza dosť veľký nedoplatok aj pri nízkom príjme).Neviem, či sa dá použiť suma zálohovej dane z výplatných pások. Veď predsa nemôžem doplatiť na to, že v čechách sa uplatňuje uľava na už vypočítanú daň a na Slovensku nezdaniteľná čiastka zo základu.
Marína
25.02.09,19:09
Vrátim sa ešte k potvrdeniam z ČR a výške poistného. Mám potvrdené z DÚ, že výšku poistného zamestnanca spočítam z výplatných pások a uvediem v poznámkach v daňovom priznaní.
Neriešil nikto z vás problém, že nemá ani v potvrdení ani na páskach uvedenú zrazenú daň? Na výplatných páskach mám uvedené rovnaké sumy pre daň zálohovú a úľavu na dani, čiže daň nebola zrazená, pokryla ju v plnej výške úľava na dani. Nemam potom čo uviesť na riadku 50 DP. Ale aj po uplatnení NČZD dostanem základ dane a daň na riadku 45, ktorú mam zaplatiť. (vychádza dosť veľký nedoplatok aj pri nízkom príjme).Neviem, či sa dá použiť suma zálohovej dane z výplatných pások. Veď predsa nemôžem doplatiť na to, že v čechách sa uplatňuje uľava na už vypočítanú daň a na Slovensku nezdaniteľná čiastka zo základu.
Všetko uvádzaš správne, až na poslednú vetu. Veď v ČR a SR neplatí ten istý zákon, u nich platí iný typ "úľavy" ako u nás. Veľmi zjednodušene, neviem, koľko si ušetrila na dani v ČR, predpokladám, že v SR viac neodvedieš, ako si ušetrila v ČR, takže stratová nie si. Ono to totiž ťažko ide nezaplatiť daň v ČR a súčasne "mať" daň na zápočet v SR.
TanaTM
26.02.09,06:00
Vlastne áno, maš pravdu. Asi som veľa okolo toho čítala a som dopletená. Ešte som počula takú informáciu, že hrubý príjem z potvrdenia mam ponížiť o poistné zamestnávateľa a takto uviesť úhrn príjmov na riadku 32 DP a potom ešte z výplatných pások spočítať poistné zamestnanca a uviesť na riadku 33. Ale to sa mi veľmi nepozdáva.
Keď mam príjem za rok 2008 len z ČR, môžem si okrem NČZD na daňovníka uplatniť aj zaplatné poistné na životné poistenie tu na Slovensku?
optimistka
26.02.09,06:23
ahojte mám tiež na stole potvrdenia zo ZC, je to rovnaké obdobie 1-4/2008, z česka HM 159073, uhrn poistného, ktoré je povinný platit zamestnávatel sám za sebe z príjmov na r.1 t.j. 159073,-poistné 45680, daň 24 525, nezdanitená položka tam nie je uplatňovaná ?
zo slovenska HM 0, poistné a príspevky 21 716,-, základ dane -21716
absolútne nechápem, pomôžete ?
andrejka255
26.02.09,15:12
Ako už napísala Johanka česká superhrubá mzda je vlastne naša celková cena práce. Z toho mi logicky vyplýva, že do nášho DP do r.32 sa dá úhrn príjmov z r.1 Potvrzeni o zdaniteľnej mzde a k vyplneniu r.33 bude potrebné od českého zamestnavateľa vyžiadať Potvrdenie o zrazených odvodoch. Zatiaľ to inač nevidím. Skúsim ešte zájsť na DÚ ...možno poradia. Manžel nemá zatiaľ Potvzení o zdaniteľných príjmoch, ale preventívne som mu poradila, nech si hneď žiada na účtárni aj Potvrzení o zrazených odvodoch...uvidíme ako na to zareaguje mzdárka.
Dobrý deň!
Som tu nová ale už teraz sa mi páči ako si tu všetci navzájom pomáhate. Ja by som tiež potrebovala pomôcť s českým potvrdením o zdaniteľnej mzde /ich superhrubej mzde/ a či naozaj stačí vypočítať odvody /12,5%/ len v pomocných výpočtoch alebo musia mať zamestnanci potvrdenie o odvedených príspevkov do fondov od zam.v ČR
Marína
26.02.09,16:05
Nestačí. Potrebujú buď potvrdenie od zamestnávateľa alebo všetky výplatné pásky.
tuta
26.02.09,16:54
Presne ako píše Marína, podľa najnovších usmernení z DÚ je potrebné priložiť aj potvrdenie od zamestnávateľa alebo výplatné pásky.
Ali36
26.02.09,16:56
Ahojte dievčatá prosím Vám neviete či platí, že sa môže vyňať príjem zo závislej činnosti zo zdrojov v zahraničí, ak je tento postup výhodnejší? Neviem sa nikde k tomu dopátrať. Ďakujem.
veronikasad
26.02.09,17:44
Pre tých, čo sa trápia s vyplňaním DP z ČR - pomoc od p. Mihála tu :
http://blogy.etrend.sk/mihalblog/danove-a-odvodove-tipy-jozefa-mihala-12./159433.html
ROBOTA
26.02.09,17:51
Tak toto by veľmi zaujímalo aj mňa, lebo výklad poslednej novelizácie nie je nikde zverejnený. Neviem, či môžem použiť vyňatie z prijmu už pri DP za rok 2008. Prosím poraďte.
andrejka255
26.02.09,18:09
Nestačí. Potrebujú buď potvrdenie od zamestnávateľa alebo všetky výplatné pásky.
a v prípade keď výplatné pásky už nemajú a potvrdenia o odvedených príspevkov český zamestnávateľ nieje ochotný vydávať??? ďakujem
Johanka
26.02.09,19:33
Tak toto by veľmi zaujímalo aj mňa, lebo výklad poslednej novelizácie nie je nikde zverejnený. Neviem, či môžem použiť vyňatie z prijmu už pri DP za rok 2008. Prosím poraďte.
Pokiaľ viem, tak až za zdaňovacie obdobie 2009.
Marína
26.02.09,23:15
Tak toto by veľmi zaujímalo aj mňa, lebo výklad poslednej novelizácie nie je nikde zverejnený. Neviem, či môžem použiť vyňatie z prijmu už pri DP za rok 2008. Prosím poraďte.
Nemôže byť výklad k niečomu, čo ešte nebolo zverejnené - samotná novela zákona.
UBIKA25
27.02.09,09:25
Nestačí. Potrebujú buď potvrdenie od zamestnávateľa alebo všetky výplatné pásky.

Mám mzdový list, môže byť?
Ďakujem...
Tatiana
27.02.09,09:41
Mám mzdový list, môže byť?
Ďakujem...
ale nech ti ho potvrdí zamestnávateľ podpisom a pečiatkou
ZDENIELA
27.02.09,10:16
ale nech ti ho potvrdí zamestnávateľ podpisom a pečiatkou
Výplatné pásky predsa tiež nie sú potvrdené pečiatkou zamestnávateľa, mylsím, že ani ten mzdový list by nemusel ... (alebo ďaňováci žiadali mať potvrdené i tie pásky?)
alušik
27.02.09,10:26
Mám mzdový list, môže byť?
Ďakujem...
Ja osobne som to vyriešila tiež doloženým mzdovým listom - ten bol potvrdený pečiatkou a podpisom zamestnávateľa. Zatiaľ pri preberaní DP nemali k tomu u nás výhrady. Uvidím, či sa ozvú neskôr.
Stačilo teda len normálne Potvrdenie o príjme a na vydokladovanie odovodov ten mzdový list (pásky totiž tiež môj známy nemal).
TanaTM
27.02.09,14:26
mne na daňovom povedala pani, že mam priložiť iba potvrdenie a z výplatných pások rozpísať sumu poistného do oddielu XII., ale výplatné pásky neprikladať k DP.
ešte si nie som istá-mám príjem za celý rok iba z českej republiky. Môžem si okrem NČZD na daňovníka uplatniť aj úľavu na životné poistenie?
Mikolajova
27.02.09,14:59
Prosím Vás zamestnanec mi predložil potvrdenie o príjme zo švajčiarska, kde mu zamestnávateľ uvádza, že v HM má započítané aj prídavky na deti. Predpokladám, že tento príjem neuvádzam v DP, ale odčlením ho od HM. Dalej mu uvádza, že mu preplatil náklady na sťahovanie, neviem čo s nimi, ale predpokadám, že ich neuvádzam v DP. Čo poviete?
Majkas
04.03.09,17:59
Pri podávaní daňového priznania môže daňovník - daňový rezident SR, ktorý mal príjmy zo závislej činnosti zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľné zdanené, použiť metódu vyňatia príjmu, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.
Znamená to, že aj v prípade, ak má Slovenská republika uzatvorenú so štátom, v ktorom daňovník dosiahol príjmy zo závislej činnosti, zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia s metódou zápočtu dane (napr. Česko, Írsko), môže pri podávaní daňového priznania použiť metódu vyňatia príjmov.
Takto by sa malo postupovať už pri podávaní daňových priznaní za rok 2008.
Dobrý večer, neviete, čo je nového k tomuto problemu ? pozerala som aj blog pana Mihála (vid prísp.61), no nemožem nikde nájsť výklad kedy možme využiť túto možnosť-mojim klientom by sa to veľmi hodilo-len či sa to može už v DP za rok 2008 ??????????
Marína
04.03.09,19:00
Dobrý večer, neviete, čo je nového k tomuto problemu ? pozerala som aj blog pana Mihála (vid prísp.61), no nemožem nikde nájsť výklad kedy možme využiť túto možnosť-mojim klientom by sa to veľmi hodilo-len či sa to može už v DP za rok 2008 ??????????
Podľa mňa sa ustanovenie § 45 ods. 3 písm. c)

(3) Metóda vyňatia príjmov podľa odseku 1 sa uplatní, ak daňovníkovi s neobmedzenou
daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti
a) za prácu vykonávanú pre Európske spoločenstvá a ich orgány, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie, alebo
b) zo zdrojov v zahraničí, zo štátu, s ktorým Slovenská republika nemá uzavretú zmluvu, a tieto príjmy boli v zahraničí preukázate ľne zdanené.
c) zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľné zdanené, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.

bude dať použiť až za zdaňovacie obdobie r.2009, pretože Zák. 595/2003 Z. z. v znení n. p., teda aj Zák. 60/2009 Z. z. nadobúda účinnosť 1. marca 2009 a citované znenie § 52g Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. marca 2009, neupravuje.
betka631
04.03.09,19:15
Mne by tiež viac vyhovovala metóda vyňatia príjmov z ČR, ale zatiaľ to chápem tak ako napísala Marína...až za zdaňovacie obdobie r. 2009.

http://hnonline.sk/ekonomika/c1-34722450-mozete-si-vybrat-ako-zdanit-zahranicny-prijem
H.B.
05.03.09,06:12
Presne to isté momentálne naháňam. Aj mne by vyhovovala metóda vyňatia príjmov z ČR, len tiež som doteraz nenašla 100% odpoveď, či to môžem použiť za rok 2008. Neviete ako to je?
NICOLETTA
05.03.09,07:22
Dobrý deň,

prosím Vás o radu. Ako je Vám všetkým známe od 1.1.2008 sa dosť podstatne zmenili zákony v ČR. Mám potvrdenie Slovaka o zdan.príjmoch z ČR, kde je uvedené:
Príjmy: 175 292 CZK
Úhrn poistného , kt.je povinný platit zamestnavateľ: 58 306 CZK
Zaklad dane: 233 698 CZK
Do daňoveho priznania z celosvetovych prijmov mam uviesť tych 233 698 CZK? O ake poistne si ma znizit zaklad dane , ked tam nie je uvedene kolko je poistne za zamestnanca?

Mate s tym skusenosti? Prosim poradte.
Tatiana
05.03.09,07:32
Dobrý deň,

prosím Vás o radu. Ako je Vám všetkým známe od 1.1.2008 sa dosť podstatne zmenili zákony v ČR. Mám potvrdenie Slovaka o zdan.príjmoch z ČR, kde je uvedené:
Príjmy: 175 292 CZK
Úhrn poistného , kt.je povinný platit zamestnavateľ: 58 306 CZK
Zaklad dane: 233 698 CZK
Do daňoveho priznania z celosvetovych prijmov mam uviesť tych 233 698 CZK? O ake poistne si ma znizit zaklad dane , ked tam nie je uvedene kolko je poistne za zamestnanca?

Mate s tym skusenosti? Prosim poradte.
Treba si vyžiadať potvrdenie od zamestnávateľa, koľko mu bolo zrazené poistné za zamestnanca a do nášho DP uvedieš jeho príjmy tj. 175 292 CZK - zrazené poistné - /môžu byť aj výplatné pásky, keď máš za všetky mesiace/.
betka631
05.03.09,10:16
Presne to isté momentálne naháňam. Aj mne by vyhovovala metóda vyňatia príjmov z ČR, len tiež som doteraz nenašla 100% odpoveď, či to môžem použiť za rok 2008. Neviete ako to je?


Na túto otázku mi dnes prišla emailom odpoveď z DR SR Banská Bystrica. Keďže určite to zaujíma viac ľudí, tak ju sem prilepím:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Na zamedzenie dvojitého zdanenia príjmov zo závislej činnosti dosiahnutých v Českej republike sa použije metóda zápočtu dane, ktorá vyplýva zo zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia uzatvorenej medzi Českou republikou a Slovenskou republikou.
Ustanovenie § 45 ods. 3 písm. c/ novely zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov je účinné až od 1. marca 2009 a prvýkrát sa bude môcť použiť až za zdaňovacie obdobie 2009, nakoľko prechodné ustanovenie tejto novely neumožňuje predmetné ustanovenie použiť aj za zdaňovacie obdobie 2008.

Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica
H.B.
05.03.09,10:32
Hmm...ďakujem, ale veľmi ma to nepotešilo. Mne by to vyňatie príjmov už za obdobie 2008 veľmi pomohlo. Ale čo už.
betka631
05.03.09,10:39
No ani mňa to veľmi nepotešilo...ale tak zákon je zákon:)
Marína
05.03.09,10:57
Na túto otázku mi dnes prišla emailom odpoveď z DR SR Banská Bystrica. Keďže určite to zaujíma viac ľudí, tak ju sem prilepím:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Na zamedzenie dvojitého zdanenia príjmov zo závislej činnosti dosiahnutých v Českej republike sa použije metóda zápočtu dane, ktorá vyplýva zo zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia uzatvorenej medzi Českou republikou a Slovenskou republikou.
Ustanovenie § 45 ods. 3 písm. c/ novely zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov je účinné až od 1. marca 2009 a prvýkrát sa bude môcť použiť až za zdaňovacie obdobie 2009, nakoľko prechodné ustanovenie tejto novely neumožňuje predmetné ustanovenie použiť aj za zdaňovacie obdobie 2008.

Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica
Odpovedali tak, ako som uviedla v prísp. 87. Aspoň to tu máme 2x a tak to má trochu väčšiu váhu, nie?;)
Mňa skoro ako prvé pri novele zákonov zaujímajú prechodné a záverečné ustanovenia.
abarsony
05.03.09,21:52
Ako už napísala Johanka česká superhrubá mzda je vlastne naša celková cena práce. Z toho mi logicky vyplýva, že do nášho DP do r.32 sa dá úhrn príjmov z r.1 Potvrzeni o zdaniteľnej mzde a k vyplneniu r.33 bude potrebné od českého zamestnavateľa vyžiadať Potvrdenie o zrazených odvodoch. Zatiaľ to inač nevidím. Skúsim ešte zájsť na DÚ ...možno poradia. Manžel nemá zatiaľ Potvzení o zdaniteľných príjmoch, ale preventívne som mu poradila, nech si hneď žiada na účtárni aj Potvrzení o zrazených odvodoch...uvidíme ako na to zareaguje mzdárka.
Správne si uviedla riadok č.1/uhrn prijmov v ČR,ak nemáš potvrdenie o zrazených odvodoch z ČR,je potrebné uznať vypočítať z riadku 1 12,4% a to uznať pri započítavaní prijmov z ČR,...to mám z daň.uradu informáciu
Marína
05.03.09,22:20
Nemôžeš sám vypočítavať odvody a k tomu úhrnom v %, každá zložka odvodov sa vypočítava samostatne a zaokrúhľuje. Dokladom, ktorý nemusíš odovzdať, len si uschovať pre prípadnú kontrolu, je potvrdenie od zamestnávateľa, resp. úhrn z výpl. pások.
viď zdravotní pojištění (http://www.finance.cz/dane-a-mzda/informace/odvody-ze-mzdy/zamestnanci-zdravotni-pojisteni/) a sociálni pojištění (http://www.finance.cz/dane-a-mzda/informace/odvody-ze-mzdy/zamestnanec-socialni-pojisteni/)
Adula
06.03.09,06:47
A ako to je keď viem, že z Čiech vrátia celú daň, mám ako daň na zápočet dať nulu?Na potvrdení je daň.
NICOLETTA
06.03.09,07:35
Zamestnancovi, ktorý časť roka pracoval v ČR bolo urobené ročné zúčtovanie dane v ČR kde mu vyšiel nejaký preplatok.

Podáva daňové priznanie z celosvetových príjmov v SR. Druhu časť roka pracoval v SR. Aku sumu dane zaplatenej v ČR môžem započítať?
Marína
06.03.09,10:37
A ako to je keď viem, že z Čiech vrátia celú daň, mám ako daň na zápočet dať nulu?Na potvrdení je daň.
Presne tak. Žiadna daň = žiaden zápočet dane.
Marína
06.03.09,10:38
Zamestnancovi, ktorý časť roka pracoval v ČR bolo urobené ročné zúčtovanie dane v ČR kde mu vyšiel nejaký preplatok.

Podáva daňové priznanie z celosvetových príjmov v SR. Druhu časť roka pracoval v SR. Aku sumu dane zaplatenej v ČR môžem započítať?
Započítaš daň vysporiadanú, t. z. buď z ročného zúčtovania alebo z daňového priznania.
betka631
06.03.09,12:21
Správne si uviedla riadok č.1/uhrn prijmov v ČR,ak nemáš potvrdenie o zrazených odvodoch z ČR,je potrebné uznať vypočítať z riadku 1 12,4% a to uznať pri započítavaní prijmov z ČR,...to mám z daň.uradu informáciu

Tak toto už mám dávno vyriešené. Mám potvrdenie o zrazených odvodoch kde je osobitne uvedené zdravotné a osobitne sociálne poistenie.Dajú sa použiť aj výplatné pásky kde tie dve sumy nasčítavaš.
Ak vypočítaš odvody z úhrnu príjmov 12,5 % tak nebudeš mať správne číslo. Tak ako ti napísala Marína v príspevku 97.
gardenia
06.03.09,18:15
Priemerny kurz czk za r. 2008 je 1,255. Mas to zle.
Marína
06.03.09,18:26
Priemerny kurz czk za r. 2008 je 1,255. Mas to zle.
Komu patrila táto odpoveď?;) Ak otázka nepredchádza príspevku, cituj ho, prosím.
Adula
06.03.09,19:19
Marína ďakujem, ako pozerám, s teba tie príjmy zo zahraničia sa len tak sypu. :)
dadka9
07.03.09,18:54
Tak toto už mám dávno vyriešené. Mám potvrdenie o zrazených odvodoch kde je osobitne uvedené zdravotné a osobitne sociálne poistenie.Dajú sa použiť aj výplatné pásky kde tie dve sumy nasčítavaš.
Ak vypočítaš odvody z úhrnu príjmov 12,4% tak nebudeš mať správne číslo. Tak ako ti napísala Marína v príspevku 97.

Malo by to byt 12,5% ...8% socialne, 4,5% zdravotne...
betka631
08.03.09,08:50
Marína
08.03.09,10:13
Marína ďakujem, ako pozerám, s teba tie príjmy zo zahraničia sa len tak sypu. :)
:D Ďakujem.:)
mks
08.03.09,11:07
Napadlo ma, ci by som pri podani DP v SR za ucelom zapocitania dane zrazenej v CR nemohla ako "dokaz" pouzit vyplatne pasky a na nich zrazenu dan... Aky je vas nazor?
aj ja mám takéto potvrdenia a keď som sa bola informovať na daňovom tak ich rada bola, že je potrebné poznať zákon o príjmoch ČR. V čekosom daňovom tam nie je nič konkrétne odvolávka na zákon o sociálnom poistení. Keď som tento študovala, tak som sa akurát dozvedela. že v r. 2009 je suma na poistné za zamestnávateľa vo výške 25 perc. výmeriavacieho základu. No pre rok 2008 som sa ešte k tomu nedostala. Keď dačo zistím dam vedieť.
Marína
08.03.09,11:27
Vitaj na porade.:)
Máš dve možnosti:
- potvrdenie zamestnávateľa o zrazených odvodoch
- sumár zrazených odvodov z výplatných lístkov
erik.kostelnik
15.03.09,14:24
Ja mam tiez s tym starosti uz asi tyzden.
Januar - Marec 2008 zamestnany v CR.
April - December zamestnany v SK.
-----------------------------------------------------------------
doklady mam vsetky, aj zrazene odvody od ceskeho zamestnavatela.
POTVRDENIE ZA CR:
Uhrn zucovanych prijmov zo ZC 125462 CZK = 157454 SKK
Zrazene odvody (soc.+zdrav.) 15686 CZK = 19684 SKK
Skutocne zrazena zaloha na dan pz prijmu 19230 CZK = 24133 SKK
(na prepocet pouzity priemerny kurz za rok 2008 1.255)

POTVRDENIE ZA SK:
Uhrn zuctovanych a vyplatenych prijmov zo ZC 258160 SKK
Poistne a prispevky 44691 SKK
Uhrn preddavkov na dan 28481 SKK
Nezdanitelna cast na danovnika 73872 SKK
-----------------------------------------------------------------
Ak by som vobec nepriznal v danovom priznani prijem z Ciech, vysiel by mi preplatok 7834 SKK.
To iste plati, ak priznam prijem z CR ale pouzijem metodu vynatia z prijmov.
Ak pouzijem metodu "vypocet dane uznanej na zapocet na tuzemsku danovy povinnost zo zaplatenej dane v zahranici" vyjde mi preplatko 22 SKK.
Na vypocet som pouzil program ALFA od firmy KROS, modul Danove priznanie FO.
Mohol by to prosim Vas niekto prebehnut ci som spravil spravne tie vypocty?
Ta metoda vynatia prijmu sa stale neda pouzit, nezmenilo sa nic?
Este jedna vec, na potvdeni z SK je "Nezdanitelna cast na danovnika 73872 SKK" ale ten program ALFA tam ma natvrdo natavenu sumu 98 496 SKK.
To asi nie je spravne ze?
Velmi pekne dakujem za odpovede.
betka631
15.03.09,15:47
Ja mam tiez s tym starosti uz asi tyzden.
Januar - Marec 2008 zamestnany v CR.
April - December zamestnany v SK.
-----------------------------------------------------------------
doklady mam vsetky, aj zrazene odvody od ceskeho zamestnavatela.
POTVRDENIE ZA CR:
Uhrn zucovanych prijmov zo ZC 125462 CZK = 157454 SKK
Zrazene odvody (soc.+zdrav.) 15686 CZK = 19684 SKK
Skutocne zrazena zaloha na dan pz prijmu 19230 CZK = 24133 SKK
(na prepocet pouzity priemerny kurz za rok 2008 1.255)

POTVRDENIE ZA SK:
Uhrn zuctovanych a vyplatenych prijmov zo ZC 258160 SKK
Poistne a prispevky 44691 SKK
Uhrn preddavkov na dan 28481 SKK
Nezdanitelna cast na danovnika 73872 SKK
-----------------------------------------------------------------
Ak by som vobec nepriznal v danovom priznani prijem z Ciech, vysiel by mi preplatok 7834 SKK.
To iste plati, ak priznam prijem z CR ale pouzijem metodu vynatia z prijmov.
Ak pouzijem metodu "vypocet dane uznanej na zapocet na tuzemsku danovy povinnost zo zaplatenej dane v zahranici" vyjde mi preplatko 22 SKK.
Na vypocet som pouzil program ALFA od firmy KROS, modul Danove priznanie FO.
Mohol by to prosim Vas niekto prebehnut ci som spravil spravne tie vypocty?
Ta metoda vynatia prijmu sa stale neda pouzit, nezmenilo sa nic?
Este jedna vec, na potvdeni z SK je "Nezdanitelna cast na danovnika 73872 SKK" ale ten program ALFA tam ma natvrdo natavenu sumu 98 496 SKK.
To asi nie je spravne ze?
Velmi pekne dakujem za odpovede.

Ak si rezidentom SR tak priznávaš celosvetové príjmy t.z. aj príjem z ČR.
Podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia pre príjmy z ČR použiješ metódu zápočtu dane. Nezdaniteľná časť na daňovníka za rok 2008 je 98 496 Sk. Mala by ti vyjsť daňová povinnosť 705 Sk.
erik.kostelnik
16.03.09,08:23
Ak si rezidentom SR tak priznávaš celosvetové príjmy t.z. aj príjem z ČR.
Podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia pre príjmy z ČR použiješ metódu zápočtu dane. Nezdaniteľná časť na daňovníka za rok 2008 je 98 496 Sk. Mal by ti vyjsť preplatok 1988 Sk.

Betka, dakujem za rychlu odpoved :)
K preplatku, ktory si vypocitala sa dostat viem, len tam mam este nejake nejasnosti.

1. na prepocet sum z ceskych potvrdeni som pouzil kurz 1.255, sumy zaokruhlene na cele koruny nadol. Toto by malo byt spravne.

2. Mozem uplatnit celu nedzanitelnu cast na danovnika 98 496 Sk? Na potvrdeni od sloveskeho zamestnavatela mam uvedenu nezdanitelnu cast na danovnika 73872 SKK. Nebude to v rozpore?

3. Podla tvojich vypoctov by mi mal vyjst preplatok 1988 SKK. Ten dosiahnem v pripade, ze v riadku 49 na danovom priznani uvediem sumu 157 454 SKK (co je uhrn zuctovanych prijmov z ciech, teda 125462 CZK x 1.255). Lenze prave tu mam nejasnost. Popis pri tejto kolonke na danovom je:
"Uhrn prijmov (zakladov dane) zo zdrojov v zahranici". Teda som to pochopil tak, ze tam bude uhrn prijmov z ciech - zrazene odvody z ciech, teda suma 137770 SKK (157454 - 19684). Podla poradne pana Mihala na etrende uvadza k riadku 49 tento popis:
"r. 49 - tu sa uvedie úhrnný základ dane z príjmov v zahraničí. Je to suma príjmu zo zahraničia v Sk, započítaná do r.32, od ktorej odpočítame poistné v zahraničí v Sk, započítané do r.33."

Cize, otazka je, aka suma ma byt v riadku 49? Uhrn prijmov zo zahranicia alebo uhrn prijmov zo zahranicia minus zrazene odvody v zahranici?

Dakujem za odpoved.
riska007
16.03.09,08:56
Ahojte, mám daňovníka ktorý ŽL na SR. Pracuje v Čechách, ale za rok to nepresahuje 183 dní. Za rok zarobil okolo 200 000 CZK a účtuje v JU.Vystavuje faktúry v CZK. Akým kurzom má prepočítavať príjmy? V ten deň, kedy bol vystavený príjmový doklad a prepočítavať to stredom podľa NBS?
ďakujem za odpoveď
mzdarka renca
16.03.09,09:04
Ahojte, mám daňovníka ktorý ŽL na SR. Pracuje v Čechách, ale za rok to nepresahuje 183 dní. Za rok zarobil okolo 200 000 CZK a účtuje v JU.Vystavuje faktúry v CZK. Akým kurzom má prepočítavať príjmy? V ten deň, kedy bol vystavený príjmový doklad a prepočítavať to stredom podľa NBS? áno
ďakujem za odpoveď

prikladám ti aj denné kurzové lístky z NBS

http://www.nbs.sk/sk/statisticke-udaje/kurzovy-listok/kurzovy-listok/kurzovy-listok-denny
riska007
16.03.09,09:12
ďakujem za rýchlu odpoveď. A neviete mi povedať, ako je to s kurzovým rozdielom. Pretože v iný deň mám vystavenú faktúru a v iný deň nám to zaplatia. Zohľadňuje sa niekde ten kurzový rozdiel v JU?
betka631
16.03.09,09:25
Betka, dakujem za rychlu odpoved :)
K preplatku, ktory si vypocitala sa dostat viem, len tam mam este nejake nejasnosti.

1. na prepocet sum z ceskych potvrdeni som pouzil kurz 1.255, sumy zaokruhlene na cele koruny nadol. Toto by malo byt spravne.

2. Mozem uplatnit celu nedzanitelnu cast na danovnika 98 496 Sk? Na potvrdeni od sloveskeho zamestnavatela mam uvedenu nezdanitelnu cast na danovnika 73872 SKK. Nebude to v rozpore?

3. Podla tvojich vypoctov by mi mal vyjst preplatok 1988 SKK. Ten dosiahnem v pripade, ze v riadku 49 na danovom priznani uvediem sumu 157 454 SKK (co je uhrn zuctovanych prijmov z ciech, teda 125462 CZK x 1.255). Lenze prave tu mam nejasnost. Popis pri tejto kolonke na danovom je:
"Uhrn prijmov (zakladov dane) zo zdrojov v zahranici". Teda som to pochopil tak, ze tam bude uhrn prijmov z ciech - zrazene odvody z ciech, teda suma 137770 SKK (157454 - 19684). Podla poradne pana Mihala na etrende uvadza k riadku 49 tento popis:
"r. 49 - tu sa uvedie úhrnný základ dane z príjmov v zahraničí. Je to suma príjmu zo zahraničia v Sk, započítaná do r.32, od ktorej odpočítame poistné v zahraničí v Sk, započítané do r.33."

Cize, otazka je, aka suma ma byt v riadku 49? Uhrn prijmov zo zahranicia alebo uhrn prijmov zo zahranicia minus zrazene odvody v zahranici?

Dakujem za odpoved.


Uplatníš si celú časť na daňovníka t.j. 98496 SK.
V riadku 49 ma byť suma 137769 Sk..úhrn príjmov zo zahraničia mínus odvody.
Lucinka23
16.03.09,10:52
Ahojte prosím poraďte mi. RObím DP zamestnanca, ktorý celý rok poberal príjmy len z ČR. Jeho príjmy v prepočte kurzom boli 149490. Poistné 18696. Daň odvedená v ČR prepočítaná je 1618. Mne vyšla daňová povinnosť 6059. Je možné, aby v SR platil takúto daň? Stretla som sa s takýmto prípadom prvýkrát poraďte mi prosím. A ešte k zaokrúhľovaniu - prepočítané sumy sa zaokrúhľujú na celé koruny nadol?

Ďakujem.
zuzana.š.
16.03.09,11:04
nemáš to dobre.
149.490,-Sk /po prepočte/ mínus 18.696,- mínus 98496 = ZD x 19% = daň 6.136,-sk mínus daň uznaná na zápočet t.j. mínus 1618,-Sk = daň k úhrade 4518,-sk.
Lucinka23
16.03.09,11:07
nemáš to dobre.
149.490,-Sk /po prepočte/ mínus 18.696,- mínus 98496 = ZD x 19% = daň 6.136,-sk mínus daň uznaná na zápočet t.j. mínus 1618,-Sk = daň k úhrade 4518,-sk.


ďakujem za opravu, takže on si môže započítať celú sumu? Mne tam vyšlo na zápočet len nejakých 77 SKK a to sa mi hneď zdálo málo. T.z. že daný daňovník musí do konca marca danú daň aj zaplatiť?

Ešte raz ďakujem
matrusa
16.03.09,11:10
Uplatníš si celú časť na daňovníka t.j. 98496 SK.
V riadku 49 ma byť suma 137769 Sk..úhrn príjmov zo zahraničia mínus odvody.
Ahojte. Dala som Erikove čísla do daňového priznania a vyšlo mi, že ak dá do riadku 49 sumu 137.769 Sk výjde mu daňová povinnosť 706 Sk. Preplatok na dani 1988 Sk mi vyšiel vtedy, ak som do riadku 49 dala sumu 157.454 Sk. Čo je teda správne? Ďakujem.
Marína
16.03.09,11:14
Ahojte prosím poraďte mi. RObím DP zamestnanca, ktorý celý rok poberal príjmy len z ČR. Jeho príjmy v prepočte kurzom boli 149490. Poistné 18696. Daň odvedená v ČR prepočítaná je 1618. Mne vyšla daňová povinnosť 6059. Je možné, aby v SR platil takúto daň? Stretla som sa s takýmto prípadom prvýkrát poraďte mi prosím. A ešte k zaokrúhľovaniu - prepočítané sumy sa zaokrúhľujú na celé koruny nadol?
Ďakujem.

nemáš to dobre.
149.490,-Sk /po prepočte/ mínus 18.696,- mínus 98496 = ZD x 19% = daň 6.136,-sk mínus daň uznaná na zápočet t.j. mínus 1618,-Sk = daň k úhrade 4518,-sk.
Uvádzaš správne, že daň = 6136 a túto daň možno aj v SR započítať, max. však do výšky 1618, t. z., že započíta 1618 a doplatok dane = 0 4518
44 = 32298
45 = 6136
49 = 130794
50 = 1618
51 100,00
52 = 6136
53 = 1618
54 = 0 4518
betka631
16.03.09,11:19
Ahojte. Dala som Erikove čísla do daňového priznania a vyšlo mi, že ak dá do riadku 49 sumu 137.769 Sk výjde mu daňová povinnosť 706 Sk. Preplatok na dani 1988 Sk mi vyšiel vtedy, ak som do riadku 49 dala sumu 157.454 Sk. Čo je teda správne? Ďakujem.

Do riadku 49 musí dať základ dane z príjmov v záhraničí. To znamená 157 454 - 19 685 =137 769 a vyjde mu daň na úhradu 705 Sk. (opravila som aj v príspevku 112)
betka631
16.03.09,11:24
Zuzka, ani ty;). Uvádzaš správne, že daň = 6136 a túto daň možno aj v SR započítať, max. však do výšky 1618, t. z., že započíta 1618 a doplatok dane = 0.
44 = 32298
45 = 6136
49 = 130794
50 = 1618
51 100,00
52 = 6136
53 = 1618
54 = 0

teraz tomu ani ja nerozumiem keďže do riadku 54 by som dala 4518 :)
Marína
16.03.09,11:29
Ospravedlňujem sa Zuzke, Betke a ostatným, samozrejme 4518.
Musím si dať pauzu.:rolleyes:
betka631
16.03.09,11:31
Ospravedlňujem sa Zuzke, Betke a ostatným, samozrejme 4518.
Musím si dať pauzu.:rolleyes:

Mňa až oblial studený pot, už som sa zľakla, že som SB zle vypísala DP :D
erik.kostelnik
16.03.09,12:13
Do riadku 49 musí dať základ dane z príjmov v záhraničí. To znamená 157 454 - 19 685 =137 769 a vyjde mu daň na úhradu 705 Sk. (opravila som aj v príspevku 112)

Ahoj Betka, dakujem Ti velmi pekne, si zlata, ze takto pomahas.
Velka skoda, ze sa fakt neda uplatnit vynatie z dane uz tento rok :(, na buduci mi to uz bude na nic.

Na sukromnu spravu neviem odpovedat, nemam este 5 prispevkov do diskusie :)
Ja som pracoval 4 roky v Prahe, a az teraz som zistil, ze som bol povinny robit danove priznanie aj na slovensku, len kvoli tomu, ze tu mam trvaly pobyt. Inac som so Slovenskom nemal nic spolocne.
Dost ma to zarazilo. Pytal som sa na danovom urade, ci sa to da doriesit spatne (za roky 2005,2006, a 2007), ale pracovnicka by mi to "nedoporucovala" pretoze by som zaplatil velke pokuty za neskore podanie + penale. Tak neviem, asi sa na to vykaslem, len sa trochu bojim ci z toho nebudem mat v buducnosti problemy.
erik.kostelnik
16.03.09,12:24
Este riesim jednu vec. Podla ceskeho danoveho zakona by som mal podavat danove priznanie aj v CR.
" Nerezidenti podávají přiznání stejně jako rezidenti - neuvádějí ale příjmy z jiných částí sveta. Jestliže si poplatník na základě konzultace daňových zákonů uvědomí, že v ČR není daňovým rezidentem a má v ČR nějaké příjmy, tak se musí připravit na povinnost podat daňové přiznání. Právě z titulu daňové rezidence někde jinde než v ČR uvádí do přiznání pouze příjmy získané na území ČR. Co se týče druhu příjmů uváděných do našeho daňového přiznání, zde platí podobná pravidla jako u daňových rezidentů."

Na potvrdeni od ceskeho zamestnavatela mam uvedene, ze:
"Poplatnik podepsal prohlaseni na zdanovaci obdobi 2008 na mesice 01 02 03"
a podtym dole je uvedene
"Rocni zuctovani zaloh a danoveho zvyhodneni nebylo provedno"

Otazka pre mna je, ci som skutocne povinny podavat aj danove priznanie v CR, a ak ano, v akej vyske si mozem uplatnit "ulevu na dani"? Oni maju za cely rok sumu 24840 CZK (2070 CZK/mes.), vyska ulavy sa pocita podla odpracovanych mesiacov. Cize, podla "potvrdeni o zdan. prijimech ..." by som si asi mohol uplatnit ulevu 3x 2070 CZK. Lenze, ja som este dostal "polrocnu odmenu" od ceskeho zamestnavatela v juli 2008 (mam to uvdene na potvderni o vyske prijmu, ktore som si vyziadal kvoli odvodom do poistovni).
Otazne je, ci si mozem uplatnit ulavu aj za tento mesiac alebo nie. Neviete poradit? Dakujem
betka631
16.03.09,13:32
Ak si daňovým nerezidentom ČR a mal si v roku 2008 príjem viac ako 15000 CZK tak musíš v ČR vysporiadať daň z príjmu buď RZD alebo DP. Podáš DP v ČR kde ako nerezident priznáš príjmy len z ČR a súčasne požiadaš FÚ o vystavenie Potvrdenia o zaplatenej dani v ČR.Maš nárok na základnú slevu na poplatníka 24 840 CZK (ak dobre čítam v Zákone o daních z príjmu nevidím tam žiadne obmedzenie).Ak by si si chcel uplatniť zľavu na deti alebo manželku tak podmienkou je 90 % príjmov z ČR. Na Slovensku požiadaš DÚ o predlženie lehoty na podanie DP z dôvodu príjmov zo zdrojov v zahraničí ( dnes je posledný deň).Až budeš mať Potvrzení o zaplacenej dani v ČR tak potom podáš DP na Slovensku.
erik.kostelnik
16.03.09,14:48
A kurnik. No, presne o tom som uvazoval, ze poziadam o predlzenie lehoty, ale neurobil som tak a dnes uz to nestihnem, mali strankove hodiny iba do 14:00 (DU Kosice V - pre Kosice-okolie).
Tak som si asi zase zavaril. Prijem som mal v cechach cca 125000, takze zrejme to budem musiet nejako teraz poriesit. Jedine teraz mozem urobit to, ze tu na slovensku podam to danove priznanie aj so zapoctom dane z ciech, zaroven podam aj danove priznanie v cechach. A potom ked dostanem potvdenie z FU z CR tak potom tu na slovensku opravne danove priznanie. Moze sa tento postup povazovat za korektny?
heluška
17.03.09,06:45
prosím niekoho, kto vie adresu Finančného úradu v Prahe, kam mám poslať daňové priznanie za príjem z ČR. Pekne ďakujem
Marína
17.03.09,09:50
heluška
17.03.09,10:39
Pekne ďakujem
Anik
17.03.09,18:10
Marína máš u mňa 5 bodov ale momentálne len hypoteticky lebo prideliť ti ho nemôžem
ale mám ešte prosbu kde stiahnem DP pre Českú rep. asi sa musí podať aj tam totiž dnes som zistila že kamarát pracoval celý rok v ČR vraj ich požiadal aj o roč. zúčtovanie ale urobené nebolo
- pracoval pre Slov. fi v ČR - na slov. sa platili odvody a v čechách zas dane zo sumy 258.647 Kč zaplatil daň 21.480,- Kč
na potvrdení zo SR nemá žiadnu daň ale zas má zapl. odvody na Slov. mu -vychádza zaplatiť daň .
Viem že pre ČR je úľava na dani 24.840 Kč za celý rok a ako mám pokračovať aké je % akým sa zdaňuje
aby som niečo nezvrzala
za ochotu a pomoc vopred dakujem
Anika
balunka
17.03.09,18:39
Marína máš u mňa 5 bodov ale momentálne len hypoteticky lebo prideliť ti ho nemôžem
ale mám ešte prosbu kde stiahnem DP pre Českú rep. asi sa musí podať aj tam totiž dnes som zistila že kamarát pracoval celý rok v ČR vraj ich požiadal aj o roč. zúčtovanie ale urobené nebolo
- pracoval pre Slov. fi v ČR - na slov. sa platili odvody a v čechách zas dane zo sumy 258.647 Kč zaplatil daň 21.480,- Kč
na potvrdení zo SR nemá žiadnu daň ale zas má zapl. odvody na Slov. mu -vychádza zaplatiť daň .
Viem že pre ČR je úľava na dani 24.840 Kč za celý rok a ako mám pokračovať aké je % akým sa zdaňuje
aby som niečo nezvrzala
za ochotu a pomoc vopred dakujem
Anika
skús na www.finance.cz
betka631
17.03.09,18:52
Marína máš u mňa 5 bodov ale momentálne len hypoteticky lebo prideliť ti ho nemôžem
ale mám ešte prosbu kde stiahnem DP pre Českú rep. asi sa musí podať aj tam totiž dnes som zistila že kamarát pracoval celý rok v ČR vraj ich požiadal aj o roč. zúčtovanie ale urobené nebolo
- pracoval pre Slov. fi v ČR - na slov. sa platili odvody a v čechách zas dane zo sumy 258.647 Kč zaplatil daň 21.480,- Kč
na potvrdení zo SR nemá žiadnu daň ale zas má zapl. odvody na Slov. mu -vychádza zaplatiť daň .
Viem že pre ČR je úľava na dani 24.840 Kč za celý rok a ako mám pokračovať aké je % akým sa zdaňuje
aby som niečo nezvrzala
za ochotu a pomoc vopred dakujem
Anika

môžeš si stiahnuť aj z tejto stránky: http://business.center.cz/business/sablony/g1-dane-z-prijmu.aspx
dá sa vyplniť a hneď aj skontrolovať

http://finance.idnes.cz/danove-priznani-radek-po-radku-a-jak-ho-spravne-vyplnit-pg4-/p_dane.asp?c=A090209_115352_p_dane_hru
Anik
17.03.09,19:55
dievčence vrelá vďaka za pomoc to DP som už našla aj som vypočítala že mu vrátia 2.160 Czk
a idem študovať kde to mám poslať a ozaj môže to byť ten formulár ktorý si vytlačím z počítača ?
ešte raz vďaka a veľmi ste mi pomohli
Anika
Anik
17.03.09,20:44
Ešte Vás chcem poprosiť neuplatňoval si u zamestnávateľa žiadnu úľavu na dieťa manželka tu poberala rodinné prédavky a v rámci DP na Slov. si uplatní aj Daňový bonus, alebo je výhodnejšie uplatniť v českej republike
Anika
Marína
17.03.09,20:53
Môže si uplatniť aj tu, aj v ČR.
Anik
17.03.09,21:23
dakujem a ako s DP na fin. úrad zašle aj rodný list dieťaťa ? a zatiaľ som nenašla čiastku, ktorú by si mohol uplatniť
na to dieťa
Anika
Anik
17.03.09,21:31
už som to našla tá suma má byť 10.680 a v tab. 2 na strane č. 4
uvediem to meno a r.č. zašlem aj rodný list
Anika
balunka
18.03.09,06:15
Môže si uplatniť aj tu, aj v ČR.
nie je tam podmienka,že výška jeho príjmu v ČR je min.90% jeho celkových príjmov ?
tuta
18.03.09,06:19
nie je tam podmienka,že výška jeho príjmu v ČR je min.90% jeho celkových príjmov ?


Táto podmienka musí byť dodržaná. Platí to od 01.01.2008.
balunka
18.03.09,06:27
Táto podmienka musí byť dodržaná. Platí to od 01.01.2008.
takže ak v SR bol zamestnancom pol roka a zarobil 100 000 Sk,pol roka bol zamestnancom v ČR a tam zarobil 88000,-Čk,mám nárok v Čechách len na uľavu na daňovníka,na deti a manželku nemám nárok
Anik
18.03.09,09:47
Dobrý deň želám všetkým a ešte mám prosbu do Čiech posielam
iba prvé 4 strany DP + prílohy rodný list a potvrdenie o zdaniteľných príjmoch.
Tiež musím požiadať potvrdenie o podaní DP a odvedenej dani
aby som to mohla doložiť k DP na Slov. Mám vypisovať aj prílohu č. 3 alebo ešte niečo mám priložiť aby mi to potom nevrátili
vďaka za pomoc
Anika
Anik
18.03.09,10:19
posúvam
anika
betka631
18.03.09,13:40
Dobrý deň želám všetkým a ešte mám prosbu do Čiech posielam
iba prvé 4 strany DP + prílohy rodný list a potvrdenie o zdaniteľných príjmoch.
Tiež musím požiadať potvrdenie o podaní DP a odvedenej dani
aby som to mohla doložiť k DP na Slov. Mám vypisovať aj prílohu č. 3 alebo ešte niečo mám priložiť aby mi to potom nevrátili
vďaka za pomoc
Anika

Stačí ak napíšeš jednoduchú žiadosť meno, adresa r.č. ...a žiadosť o vystavenie Potvrzení o zaplacenej dani za rok 2008.
Prílohu č.3 nevypisuješ, tá sa týka daňového rezidenta ČR, ktorý mal príjmy zo zdrojov v zahraničí t.z. daňového rezidenta, ktorý v ČR priznáva celosvetové príjmy.
A ešte ak si neuplatňuje daňový bonus na dieťa (tam je ta podmienka ako tu už bolo písané, že daňový nerezident musí mať 90 % príjmu z ČR) tak rodný list dieťaťa nemusíš posielať.
betka631
18.03.09,14:00
Marína máš u mňa 5 bodov ale momentálne len hypoteticky lebo prideliť ti ho nemôžem
ale mám ešte prosbu kde stiahnem DP pre Českú rep. asi sa musí podať aj tam totiž dnes som zistila že kamarát pracoval celý rok v ČR vraj ich požiadal aj o roč. zúčtovanie ale urobené nebolo
- pracoval pre Slov. fi v ČR - na slov. sa platili odvody a v čechách zas dane zo sumy 258.647 Kč zaplatil daň 21.480,- Kč
na potvrdení zo SR nemá žiadnu daň ale zas má zapl. odvody na Slov. mu -vychádza zaplatiť daň .
Viem že pre ČR je úľava na dani 24.840 Kč za celý rok a ako mám pokračovať aké je % akým sa zdaňuje
aby som niečo nezvrzala
za ochotu a pomoc vopred dakujem
Anika

Čítam si tej tvoj príspevok a nechcem ťa spochybniť len mi tak vrtá v hlave, že ak pracoval v ČR cez slov.firmu tak mal asi zmluvu so slov. firmou a potom musí podávať DP v ČR? Môj manžel tak pracoval asi 8 rokov nazad a viem že v ČR sme nepodávali DP, len na Slovensku. Veľmi tomu nerozumiem...ale vtedy mi vysvetlili, že je to ako zapožičanie pracovnej sily a z Potvrdenia o prijme českého sme do DP na Slovensku brali len daň pretože to čo bolo na tom potvrdení nebol jeho skutočný príjem. To si fakturovala medzi sebou česká a slovenská firma. My sme brali do úvahy len príjem zo slovenského potvrdenia, tak teraz neviem.:)Ale ako hovorím bolo to v roku 2001 a dosť sme sa s tým natrapili, pretože o porade som ani nechýrovala a ani internet sme doma nemali.:mee:
Snáď sa nájde niekto kto ma s tým skúsenosť a možno, že som tu napísala nezmysel....len mi to tak napadlo, či to nie je niečo podobné.
Anik
18.03.09,16:18
mal príjem len z Čiech mám to potvrzení o tej hrubej mzde a o
zaplatenej dani tá činila 21.480,- a na Slovensku tak ako píšem vyššie myslíš, že nemá nárok na vrátenie daní a daňový bonus ?
ten jeho preplatok mi vyšiel 12.000,- myslíš že nemôže podať DP v Čechách ak zaplatil takú vysokú daň ? môžem poprosiť ešte niekoho skúsenejšieho ako ja aby sa k tomu vyjadril
dievčence veľmi ďakujem za usmernenie

Anika
betka631
18.03.09,16:43
Anika ja ti v tomto neviem poradiť. Dúfam, že sa nájde niekto ochotný.
Výška dane s tým nemá nič spoločne...ja som sa len pozastavila nad tým, že je asi zamestnanec slov.firmy, ale pracuje v ČR (neviem či som to dobre pochopila).
Aj manžel vtedy robil pre slov.firmu v Čechách a mali sme potvrdenie o zdan. príjmoch z Česka kde bola uvedená zrazená daň - a do DP na Slovensku sme brali len daň zaplatenú v ČR a príjem z potvrdenia od slov. zamestnávateľa.Na Potvrdení zo Slovenska mal uvedenú výšku zrazeného poistného a daň 0-pretože tu platil v ČR.
Anik
18.03.09,16:55
betka ako to myslíš že výška dane stým nemá nič spoločné ?
ďakujem za tvoju ochotu
anika
betka631
18.03.09,16:59
ten jeho preplatok mi vyšiel 12.000,- myslíš že nemôže podať DP v Čechách ak zaplatil takú vysokú daň ?

reagovala som na túto vetu a myslela som tým, že výška dane nemá nič spoločné s podaním DP v Česku.;)
Anik
18.03.09,18:06
posúvam
a ďakujem
Anika
zuzanka77
18.03.09,19:17
Dobrý večer, môže mi prosím niekto skontrolovať čísla v DP A.:
Pracoval jeden mesiac v ČR a to 1/2008
Úhrn príjmov: 12397 CZK ´- 15943 SKK (priem.kurz za 1/08- 1,286)
ˇUhrn poistného: 4339 CZK - 5.580 SK
Základ dane: 10847CZK - 13949 SK
(Základ dane som vypočítala 12397-992-558=10847CZK)
Záloha zrazena na daň: 450CZK - 579 SK
Príjmy v SR za 2-12 mesiać
Úhrn príjmov : 301683
Poistné: 40333
ČZD:261350
Úhrn preddavkov na daň: 32498
Nezdaniteľná časť na daňovníka:90288

r.32 315632
r.33 45913
r.34 269719
r.36 269719
r.37 90288
r.38 18737 manželka na ID príjem:79759
r.43 109025
r.44 160694
r.45 30532
r.49 13949
r.50 579
r.51 5,17
r.52 1579
r.53 1579
r.54 28953
r.62 32498
r.65 3545

Za skontrolovanie moc ďakujem.
KatiG
20.03.09,11:35
Podľa mňa je priemerný kurz CZK za rok 2008 = 1,255
Marína
20.03.09,11:55
Kati, Zuzanka mohla použiť aj mesačný, je však pre ňu nevýhodnejší.
Zuzka, pozri si http://www.porada.sk/990832-post25.html Z tých štyroch možností vyber tú najvýhodnejšiu.
Anik
05.04.09,07:37
Dobrý deň
ak by sa dalo budem potrebovať pomoc s tým mojim DP odmietli ho zobrať aj v ČR aj na Slovensku.
Neviete mi niekto poradiť ako mám postupovať ?
-zamestnanec cez Slov. firmu pracoval v ČR prakticky celý rok v SR - platené odvody zo mzdy a v ČR vysoká daň
- skúsila som podať na základe všetkého čo som tu zistila DP v ČR
požiadala som aj o DB na dieťa a vrátenie dane v ČR /zrejme som si niečo zle vysvetlila začo sa ospravedlňujem /
---ináč na Č potvrzení o príjme je napísané že zamestnanec mal podpísané vyhlásenie,,, ročné zúčtovaní nebylo provedeno
- tiež som žiadala potvrdenie z ČFU o zaplatení dane na zápočet
do slov. DP ,keď som sa kontaktovala so správkyňou tá mi vysvetlila že mi zoberú to DP ak nebude podávať na slovensku a v Čechách bude zdaňovať celosvetové príjmy --- takže všetky podania mám stiahnuť lebo on je povinný podať DP na Slovensku. A ani to potvrdenie mi nevydajú mám potvrdenie od zamestnávateľa a ona sa ešte nestretla s tým aby sa vydávalo nejaké iné potvrdenie od nich žiadne iné mi nevydá
na Slovensku mi samozrejme odmietli zobrať to DP len s potvrdením o príjme -odvodoch do Slov. poisť. a s výškou Českej dane.
dúfam, že som nebola veľmi nezrozumiteľná a za pomoc ďakujem
Anik
05.04.09,18:04
dobrý večer
posúvam
Anika
Anik
06.04.09,07:45
dobrý deň
posúvam a prosím o pomóc
Anika
Marína
06.04.09,08:43
Dobrý deň
ak by sa dalo budem potrebovať pomoc s tým mojim DP odmietli ho zobrať aj v ČR aj na Slovensku.
Neviete mi niekto poradiť ako mám postupovať ?
-zamestnanec cez Slov. firmu pracoval v ČR prakticky celý rok v SR - platené odvody zo mzdy a v ČR vysoká daň
- skúsila som podať na základe všetkého čo som tu zistila DP v ČR
požiadala som aj o DB na dieťa a vrátenie dane v ČR /zrejme som si niečo zle vysvetlila začo sa ospravedlňujem /
---ináč na Č potvrzení o príjme je napísané že zamestnanec mal podpísané vyhlásenie,,, ročné zúčtovaní nebylo provedeno
- tiež som žiadala potvrdenie z ČFU o zaplatení dane na zápočet
do slov. DP ,keď som sa kontaktovala so správkyňou tá mi vysvetlila že mi zoberú to DP ak nebude podávať na slovensku a v Čechách bude zdaňovať celosvetové príjmy --- takže všetky podania mám stiahnuť lebo on je povinný podať DP na Slovensku. A ani to potvrdenie mi nevydajú mám potvrdenie od zamestnávateľa a ona sa ešte nestretla s tým aby sa vydávalo nejaké iné potvrdenie od nich žiadne iné mi nevydá
na Slovensku mi samozrejme odmietli zobrať to DP len s potvrdením o príjme -odvodoch do Slov. poisť. a s výškou Českej dane.
dúfam, že som nebola veľmi nezrozumiteľná a za pomoc ďakujem
Anik, priznávam, už skôr som čítala tvoju otázku, ale prepáč, ja sa v nej dobre neorientujem. Napr.

-zamestnanec cez Slov. firmu pracoval v ČR prakticky celý rok v SR - platené odvody zo mzdy a v ČR vysoká daň
Kde vlastne pracoval, v SR či ČR?
Anik
06.04.09,10:50
Marína ďakujem že si sa ozvala
pracoval pre *Slov. firmu asi leasing zam. alebo také niečo
11 mesiacov pracoval v Kutnej Hore a posledný mesiac dal výstup a marodoval.
Slovenská firma vydala potvrdenie o príjmoch z ktorých aj odvádzala poistenie zdravotné a sociálne
- český zamestnávateľ vydal zas potvrdenie o zdaniteľnej mzde na ktorom je napísané že mu stiahli tých 27.000,- Kč daň
a všetko ostatné je tak ako píšem v príspevku vyššie
češi nechcú vydať ani to potvrdenie o zaplatenej dani
Anika
Marína
06.04.09,15:57
Marína ďakujem že si sa ozvala
pracoval pre *Slov. firmu asi leasing zam. alebo také niečo
11 mesiacov pracoval v Kutnej Hore a posledný mesiac dal výstup a marodoval.
Slovenská firma vydala potvrdenie o príjmoch z ktorých aj odvádzala poistenie zdravotné a sociálne
- český zamestnávateľ vydal zas potvrdenie o zdaniteľnej mzde na ktorom je napísané že mu stiahli tých 27.000,- Kč daň
a všetko ostatné je tak ako píšem v príspevku vyššie
češi nechcú vydať ani to potvrdenie o zaplatenej dani
Anika
Anik, nechcete si to overiť telefonicky? http://business.center.cz/business/urady/fu/fudb-detail.aspx?Cislo=1
Nerozumiem, prečo by FÚ nechcel vydať potvrdenie o zaplatenej dani.
Anik
06.04.09,16:23
Marína
ďakujem Vám a skúsim to výsledok dám vedieť
príjemný večer
Anika
Marína
06.04.09,16:49
Anik, nechcete si to overiť telefonicky? http://business.center.cz/business/urady/fu/fudb-detail.aspx?Cislo=1
Nerozumiem, prečo by FÚ nechcel vydať potvrdenie o zaplatenej dani.
Myslela som množné číslo, ty a zamestnanec.;)

Marína
ďakujem Vám ti a skúsim to výsledok dám vedieť
príjemný večer
Anika
:)
Anik
06.04.09,17:29
ďakujem
ja som si myslela že si praješ nech vykám aj natom si niektorí potrpia
zatiaľ som skúsila poslať aspoň @, tak som sa skontaktovala aj so správkyňou FU Kutná Hora a mala som sňou 15 min. rozhovor
kde ma presvedčila,že jednoducho mi nič nevydá a hotovo
a Marína ak podáva DP na Slovensku nemá nárok podať v ČR ak mu tam vychádzal pomerne slušný daň. preplatok a tiež daň. bonus ja som si myslela že ak má viac ako 90 % príjmu z ČR tak môže podať DP aj tam a ten DB uplatniť. Vďaka krásne za tvoj čas a ochotu
Anika
Marína
06.04.09,17:39
Práve, že má nárok podať DP v ČR a uplatniť si všetky výhody, ktoré ponúka Zákon č. 586/1992 Sb. a p. p.(o daních z příjmů). Zahraničné osoby podávajú(aspoň doteraz to platilo) DP na FU Praha I. a aj tam žiadajú o potvrdenie o zaplatenej dani.
Anik
06.04.09,17:53
aha a ja som to poslala na FU Kutná Hora , lebo som si myslela že musím poslať na príslušný FU, tam kde robil možno, že tam bude ten problém
Anika
Anik
06.04.09,17:57
pani z FU Kutná Hora mi povedala, že všetky podanie musím stiahnuť, aby to mohla doriešiť takže zrejme budem musieť stiahnuť z Kutnej Hory a poslať na FU Praha I.
ďakujem
Anika
Marína
06.04.09,19:12
A to pani z Kutnej Hory nemohla preposlať na Prahu 1?:confused: Už to mala dávno urobiť alebo ťa upozorniť. Na čo čakala, kým ubehne termín na podanie DP? Nemám slov.:rolleyes:
Anik
06.04.09,19:42
vieš Marína skôr sme uvažovali nad tým, že to už niekto aj vybavil, vo svoj prospech asi ten zamestnávateľ, je to malé mestečko a doslova a dopísmena ma presvedčila že to nemôžem -buď podá v Čechách, alebo na Slovensku a on musí na Slovensku to znamená že všetko musím stiahnuť a v ČR si nemôže nič nárokovať.
to DP na Slovensku som podala len poštou 31.03. lebo ho odmietli
na DU zobrať
Anika
Anik
08.04.09,06:42
dobrý deň dámy a páni
volala som dnes s FU Praha 1. a aj s Kutnou Horou konečné resumé na čom sme sa zhodli -
na FU Praha 1 - keby som to bola smerovala nanich - poslali by to na Kutnú Horu - takže to bolo zaslané správne
problém ostal len v daň. bonuse na dieťa - nemôže si uplatniť aj manžel aj manželka takže stiahnem to podanie v čechách čo sa týka DB na dieťa, lebo ho uplatnila manželka na Slovensku
ja som rozmýšľala , že hoc podať opravné na SK a neuplatniť DB
a doplatiť, ale kamarátka sa obáva toho aké by bolo penále a tiež že ona to teraz doplatí a z Čiech ktovie kedy prídu peniaze
za všetky rady dievčence ďakujem
Anika
Marína
08.04.09,08:20
dobrý deň dámy a páni
volala som dnes s FU Praha 1. a aj s Kutnou Horou konečné resumé na čom sme sa zhodli -
na FU Praha 1 - keby som to bola smerovala nanich - poslali by to na Kutnú Horu - takže to bolo zaslané správne
problém ostal len v daň. bonuse na dieťa - nemôže si uplatniť aj manžel aj manželka takže stiahnem to podanie v čechách čo sa týka DB na dieťa, lebo ho uplatnila manželka na Slovensku
ja som rozmýšľala , že hoc podať opravné na SK a neuplatniť DB
a doplatiť, ale kamarátka sa obáva toho aké by bolo penále a tiež že ona to teraz doplatí a z Čiech ktovie kedy prídu peniaze
za všetky rady dievčence ďakujem
Anika
Anik, s hrubo vyznačeným osobne nesúhlasím. Český zákon platí výhradne v ČR, slovenský v SR a možno ma niekto opraví, ja nepoznám právnu normu, ktorá by toto podmieňovala.
betka631
08.04.09,11:16
Anik mi podávame DP v ČR na FÚ Brno ...bez problémov. Dnes mi manžel volal, že už je vrátená daň na účte a dokonca už ma aj Potvrzení o zaplacené dani v ČR, takže môžeme podať DP na Slovensku.
Súhlasím s Marínou...uplatňujeme si DB na Slovensku aj v ČR a predsa v ČR sa riadime Zákonom o daních z príjmu českým a na Slovensku slovenským.Ak spĺňa podmienku 90 % príjmov z ČR tak nevidím dôvod, prečo by si nemohol uplatniť DB.
A z vlastnej skúsenosti ti môžem povedať, že za tých pár rokov čo podávame DP v ČR aj SR ešte ani jeden DÚ nezaujímalo, či sme si v druhom štáte tiež uplatňovali DP. Asi až priveľmi aktívna pani na FÚ Kutná Hora. ;)
Anik
08.04.09,11:52
dievčence ďakujem za reakcie
ale žiadajú odomňa zaslať potvrdenie že manželka si neuplatňovala daňový bonus na syna aj na FU Praha 1 mi povedala že je potrebné splniť
90 % príjmov v ČR
a že si DB neuplatňuje druhý rodič , dokladám aj to čo mi dnes pani z FU Kutná Hora poslala že ešte odomňa chce
-aby si mohl uplatnit slevu na dítě, musí mít na daňovém přiznání vyplněnu výši celosvětových příjmů a doložit prohlášení manželky, že ona si slevu na dítě nikde neuplatňuje. Ta výše celosvětových příjmů by šla doložit i korespondenčně spolu s prohlášením manželky.

Anika
betka631
08.04.09,12:44
Myslím, že si môžu pýtať potvrdenie o tom, že si DB neuplatňuje druhý rodič v ČR, ale nechápem prečo ich zaujíma priznanie DB na Slovensku.
A k tej sleve na dite...aj daňový nerezident si môže uplatniť slevu na díte pokiaľ spĺňa podmienku 90% príjmov z ČR.
v českom DP vypĺňaš r. 29...ak si daňový nerezident uvedieš kód štátu SK a v r.29a výšku celosvetových príjmov. Tak je vlastne možné zistiť, či je splnená podmienka, že zo všetkých celosvetových príjmov je 90% príjmov z ČR.

http://finance.idnes.cz/i-cizinci-pracujici-v-ceske-republice-budou-muset-podat-danove-priznani-1nu-/p_dane.asp?c=A090122_135206_p_dane_hru
Anik
09.04.09,07:36
Dobrý deň
napriek tomu že som pani do Kutnej Hory zaslala aj odkaz na http://finance.idnes.cz/i-cizinci-pracujici-v-ceske-republice-budou-muset-podat-danove-priznani-1nu-/p_dane.asp?c=A090122_135206_p_dane_hru
napísala mi že u nich v čechách platí, že len 1 z rodičov /aj v SK/ si môže uplatniť DB a ak to necháme len tak že žiadame o DB tak to budú zdlhavo prešetrovať či si manželka neuplatnila na Slovensku a ak áno aj tak mu nič nedajú
Anika
Anik
09.04.09,12:14
dievčence je nato nejaký paragraf, že to odomňa nemôže žiadať to potvrdenie že si manželka neuplatňovala DB ?
resp. kde by som to mohla ešte overiť
Anika
Janinka
30.05.09,17:41
ahojte vsetci,

tak ja si plne uvedomujem aky je datum a termin podania DP davno za nami, ale dnes sa mi ozval kamarat ze nema vobec podane DP FO a ani urobene rocne zuctovanie. Pracoval 1-5. mesiac v CR a 8-12 v SR. Doteraz cakal na Potvrzeni o zdanitelnych prijmech co mi aj tak nestaci, lebo neviem odvody tak hlada vyplatne pasky (snad najde). Neviem co teraz s nim. Podat mu DP v SR z oboch prijmov a pouzit metodu zapoctu dane? Docitala som sa vsak tu na strankach ze je k tomu potrebne potvrdenie z FU Praha I o zaplateni dane ku ktoremu neviem ako sa dopracovat: teda ci urobit DP aj v CR a so ziadostou o vystavenie Potvrdenia o zaplateni dane poslat na ten FU alebo ci DP v CR podavat nemusi (Uhrn zuctovanych prijmov v r.1 Potvrzeni o zdanitelnych prijmech... je 55966 CZK). Hrozia mu penale predpokladam. Co som zatial pocitala vychadza mu na SR preplatok. Ako sa pocita dan v CR zatial nemam prehlad ale ak musi podat nastudujem. Prosim poradte mi ako postupovat. dakujem
Lenka1979
24.09.09,10:52
Potrebovala by som pomoc poraďáci. Dostalo sa mi do rúk DP za rok 2008 s príjmami v ČR, bol odklad do konca septembra , takže stíham :D:D:D... len potrebujem Vašu pomoc, lebo bohužiaľ nemám čas čítať všetky strany na porade..:rolleyes:

Jedná sa iba o dva mesiace (11-12), nakoľko od 01-10 poberal dotyčný príspevok za opatrovanie, zamestnal sa od novembra, za slovenskú firmu, ktorá má závod v Čr. Má dve potvrdenia:
SR:
- zúčtv. v mes. 11-12
- úhrn príjmov: 16.201,-- Sk
- poistné a príspevky: 2.176 Sk
- čiastkový základ dane: 14.025 Sk
- úhrn preddavkov na daň: 0 Sk

ČR:
- zúčt. v mes. 11-12
- úhrn zúčt.příjmú ze závislé činnosti: 42 120 Kč
- úhrn pojistného,které je povinen platit
zaměstnávatel sám za sebe z příjmu: 4 926 Kč
- základ daně: 47 046 Kč
- skutečně sražená záloha na daň z příjmu: 2925 Kč

Ešte si platil životnú poistku v úhrnnej výške 15 208 Sk (dá si len 12 000).
Jedná sa mi hlavne o príjmy z Čr, lebo tam je základ dane vyšší ako úhrn príjmov. Či bude na r. 49 základ dane 47 046Kčx kurz 1,255 alebo úhrn príjmov mínus poistné (42 120-4926)x 1,255?
Ďakujem, veľmi pekne.
Súri mi to.
tuta
24.09.09,11:04
Lenka, bude úhrn príjmov mínus poistné, čiže vlastne základ dane.
veronikasad
24.09.09,11:07
Lenka, berieš do úvahy základ dane 42120CZK /prepoč.na SK/ z potvrdenia ČR. Ak máš na potvrdení kontakt na mzdárku z ČR, vyžiadaj si potvrdenie o zaplatených odvodoch za zamestnanca. Ak má výplatné pásky, môžeš zrazené poistné nasčítať aj z nich.
Lenka1979
24.09.09,11:16
Lenka, berieš do úvahy základ dane 42120CZK /prepoč.na SK/ z potvrdenia ČR. Ak máš na potvrdení kontakt na mzdárku z ČR, vyžiadaj si potvrdenie o zaplatených odvodoch za zamestnanca. Ak má výplatné pásky, môžeš zrazené poistné nasčítať aj z nich.

Veronika, bohužiaľ sa tam nemôžem dovolať, vraj sa sťahovali a teraz neviem ani kde ani tel.číslo... nemám čas po nich pátrať.:rolleyes:... keďže ma súri termín. Takže zoberiem základ dane 42120 CZK. Skúsim nahodiť do DP, uvidím čo mi vyjde...
... ešte r. 32 DP- úhrn povinného poistného, beriem zo S potvrdenia: 2176 a Č potvrdenia 4926 (nie je to blbosť, keď je to za zamestnávateľa) ježiši... umrem tu.:confused:
Lenka1979
24.09.09,11:22
Veronika, ale 42120 CZk nie je základ dane, ale úhrn príjmov.
Lenka1979
24.09.09,11:25
Lenka, bude úhrn príjmov mínus poistné, čiže vlastne základ dane.

Marti úhrn príjmov mínus poistné je:

42120-4926 CZK= 37 194 (ale to je poistné zamestnávateľa čo uhrádza sám za seba)
a základ dane na potvrdení je 47 046.:confused: Ja tomu fakt nechápem.
tuta
24.09.09,11:31
Lenka, ono Ti to nesadne, lebo v ČR majú od minulého roka čiže 2008 iné potvrdenia. Na potvrdení je uvedená superhrubá mzda a poistné za zamestnanca tam nie je uvádzané. To som ja osobne zisťovala tak, že som volala do ČR, ale keď to nejde...
veronikasad
24.09.09,11:39
Marti úhrn príjmov mínus poistné je:

42120-4926 CZK= 37 194 (ale to je poistné zamestnávateľa čo uhrádza sám za seba)
a základ dane na potvrdení je 47 046.:confused: Ja tomu fakt nechápem.
Lenka nesúhlasím, nemôžeš tam uviesť odvody ktoré platí zamestnávatel.
Češi majú od r.2008 tzv. superhrubú mzdu a tam je úplne iný výpočet dane. Výplatné pásky nemá ?
Niekde som čítala, že odvody zamestnanca v ČR sú 12.5 %. Skús sa spojiť s Vlastičkou, s ňou som to tento týždeň riešila. Potvrdenie nakoniec zohnala a keď to ráttala ručne, nevznikol jej tam velký rozdiel.
tuta
24.09.09,11:45
Áno v roku 2008 boli odvody za zamestnanca v ČR 12,5 %.
Tamila
24.09.09,11:59
Ja som dávala do DP z príjmu v ČR poistné vo výške 12,5 % z úhrnu príjmov.
Lenka1979
24.09.09,12:36
Ja som dávala do DP z príjmu v ČR poistné vo výške 12,5 % z úhrnu príjmov.

Tami, takže si tých 12,5% z príjmu ešte pripočítala ku tým odvodom zamestnávateľa- tak?
veronikasad
24.09.09,12:38
Tami, takže si tých 12,5% z príjmu ešte pripočítala ku tým odvodom zamestnávateľa- tak?
Lenka, odvody zamestnávatela ťa nezaujímajú. Vypočítaš si 12.5 % z hrubého príjmu a to budú odvody zamestnanca.
Lenka1979
24.09.09,12:42
Lenka, odvody zamestnávatela ťa nezaujímajú. Vypočítaš si 12.5 % z hrubého príjmu a to budú odvody zamestnanca.


Čiže z úhrnu zúčtovaných príjmov t.j. zo sumy 42 120 CZk x 12,5% =5265 czk x 1,255= 6 607 SKK. Tento príjem a odvody uvediem v DP na r.32 a 33.
Tamila
24.09.09,12:44
Čiže z úhrnu zúčtovaných príjmov t.j. zo sumy 42 120 CZk x 12,5% =5265 czk x 1,255= 6 607 SKK. Tento príjem a odvody uvediem v DP na r.32 a 33.
Áno, tak je to podľa mňa správne.
Lenka1979
24.09.09,12:50
no a ten r.49 bude úhrn príjmov, čiže 42 120 czk?
Lenka1979
24.09.09,12:50
Vďaka, kočky, ste super...;)
Snáď pomôžem niekedy aj ja Vám.
veronikasad
24.09.09,12:51
no a ten r.49 bude úhrn príjmov, čiže 42 120 czk?
nie v tomto riadku uvádzaš HM zníženú o poistné zamestnaca v zahraničí
Tamila
24.09.09,12:51
Tam bude základ dane bez poistného.
Lenka1979
24.09.09,12:55
Tam bude základ dane bez poistného.
ta to system...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
promont maja
28.09.09,08:02
Mám problém. Prosím o radu.

Môj syn, ktorý pracuje druhý rok na pracovnú zmluvu v Čechách a ktorému som za minulý rok robila daňové priznanie k dani z príjmu z celosvetových príjmov na základe jeho výplatných pások ( mala som k dispozícii aj potvrdenie od zamestnávateľa, v ktorom chýbali úadje o poistnom) mi dnes, keď sme sa bavili o tzv. daňovom domicile ( rezidencii) povedal, že podpisoval aj nejaký ružový papier u svojho zamestnávateľa....

Rozoberiem:
1. Podpísal daňové priznanie k dani z príjmu ( čo sa mi nechce veriť, že by mu ho zamestnávateľ urobil sám od seba ..) a ak si v ňom "uplatnil" úľavu na dni vyšiel mu preplatok a tak je potrebné podaľ dodatočné daňové priznanie k dani z prjmu na Slovensku ...
2. Možno ide o úplne niečo iné ...

a keďže je momentálne doma ( na Slovensku) na dovolenke ....

Prosím niekoho ak má nejakú vedomosť ... aký by to mohol byť papier ...
Marína
28.09.09,19:51
Tlačivo daňového priznania má ružovú farbu, viď http://business.center.cz/business/sablony/s3-priznani-k-dani-z-prijmu-fyzickych-osob.aspx
ak a či ešte aj iné, netuším.
promont maja
29.09.09,04:05
Tak teda ... = dodatočné daňové priznanie. Vďaka za link a radu.
promont maja
29.09.09,04:49
Marína, vďaka, že si.

Práve som si prelúskala Tebou zadanú tému Rezident určenie podľa kritérií ( niežeby som ju pred tým nečítala) a v ňom som objavila aj ďalšie dve ružové tlačivká. Jedno - "Prohlášení poplatníka dane z príjmu fyzickýxh osob ze závislé činnosti a z funkčních požitkú" druhé "Potvrzení o zdanitelních příjmech ze závislé činnosti a z funkčních požitkú, sražených zálohách na daň a daňovém zvýhodnení". Uvidíme, čo ten môj synátor podpísal a hlavne čo vňom bolo uvedené, mám na mysli to tlačivko... len dúfam, že si neuplatnil odpočítateľnú položku ... ale keďže som dodnes žiadne "české" daňové priznanie nerobila .. uvidím...

Ešte raz vďaka.
Marína
29.09.09,05:58
Marína, vďaka, že si.

Práve som si prelúskala Tebou zadanú tému Rezident určenie podľa kritérií ( niežeby som ju pred tým nečítala) a v ňom som objavila aj ďalšie dve ružové tlačivká. Jedno - "Prohlášení poplatníka dane z príjmu fyzickýxh osob ze závislé činnosti a z funkčních požitkú" druhé "Potvrzení o zdanitelních příjmech ze závislé činnosti a z funkčních požitkú, sražených zálohách na daň a daňovém zvýhodnení". Uvidíme, čo ten môj synátor podpísal a hlavne čo vňom bolo uvedené, mám na mysli to tlačivko... len dúfam, že si neuplatnil odpočítateľnú položku ... ale keďže som dodnes žiadne "české" daňové priznanie nerobila .. uvidím...

Ešte raz vďaka.
Ďakujem Majka.:)
Najvhodnejšie bude zistiť na mieste(v zamestnaní), čo podpísal, tiež potrebuješ potvrdenie o ročnom zúčtovaní dane(ak nepodával DP), prípadne písomne požiadať Finanční úřad o potvrdenie o zaplatení dane(viď kontakty FU (http://www.gov.cz/wps/portal/_s.155/696?kam=kategorie&kod=0027)). Len tak budeš mať istotu, koľko dane v konečnom dôsledku odviedol do štátneho rozpočtu ČR a tým aj akú výšku dane môžeš započítať v SR.
promont maja
29.09.09,06:12
Veru tak. Budem sa musieť najprv spojiť s jeho mzdárkou a skúsiť si najprv zistiť, ako to vlastne je ... Dám na Tvoju radu - oslovím aj FÚ a aj jeho zamestnávateľa.

Inak, rozmýšľala som aj o tom, aby si požiadal svojho správcu dane o priznanie daňového domicilu, nakoľko je celý jeho príjem v tomto roku iba v ČR. Keďže je k tomu potrebný aj doklad od cudzineckej polície o prechodnom pobyte, nevieš kto si vlastne tento prechodný pobyt na území cudzieho štátu vybavuje? Pravdepodobne asi každý sám ... ale nemá si to aj zamestnávateľ nejako ošetriť, pretože na toho môjho " darebáka" sa asi nedá veľmi spoľahnúť.
promont maja
29.09.09,08:35
Marína, skúsim si to zistiť priamo na cudzineckej polícii v ČR. Vďaka za Tvoju nezištnú pomoc. Prajem Ti príjemný zvyšok dńa.
Marína
29.09.09,10:12
Majka, vďačne.:) Môj syn si prechodný pobyt vybavoval sám, bolo to však už pred 7 rokmi, neviem, či sa od vtedy niečo zmenilo.
Ohľadom daňového domicilu to nie je také jednoduché, platia iné kritéria ako príjem. Sama hovoríš, že si čítala http://www.porada.sk/t73607-rezident_urcenie-podla-kriterii.html Ak by ti aj FÚ vydal potvrdenie, že synovi priznáva štatút daňovej rezidencie, ak by si požiadala DÚ v SR o to isté potvrdenie, predpokladám, že by v ňom stálo - daňový rezident SR. Podľa daných kritérii ty, resp. tvoj syn najlepšie vie posúdiť, ktorého štátu je rezidentom, myslím v tom prípade, ak vzniká konflikt záujmov(konflikt dvojitej rezidencie), t. z. že obidva štáty si robia nárok na to, že fyzická osoba je ich rezidentom.
Pekný deň aj tebe.
promont maja
01.10.09,04:04
Až teraz som sa dostala k internetu ... Práve v téme Rezident určenie podľa kritérií je riešený presne tento problém, nehovoriac o tom, že sa vyjadrilo i DRSR - mám na mysli rozhraničovacie kritéria pri dvojitej rezidencii. V mojom prípade, resp. môjho syna, má tzv. prednosť závislá činnosť, takže podáme daňové priznanie v Čechách a na daňový úrad na Slovensku pošleme iba sprievodný list s kópiou potvrdenia o priznaní daňového domicilu ( a v náš prospech hrá aj fakt, že máme príjmy iba zo závislej činnosti na území ČR a na území SR nemáme žiadne) a napokon podľa slovenských zákonov, resp. usmernenia DRSR máme vysporiadané celosvetové príjmy ( a ak by sme tieto príjmy zdaňovali, tak si podľa ďalšieho usmerenia DRSR môžme vybrať metódu zdanenia, čo je tiež celkom fajn) a " slovenské" daňové priznanie ako také nepodávame, pretože nespĺňame na jeho podanie podmienky ( ak sa nemýlim, tak si uplatníme § 46 ZDP).

Dúfam, že som to všetko dobre pochopila.

Si strašne zlatá a hreje ma pri srdci, že mi má kto poradiť. Prajem príjemný deň.
jonnsvk
26.12.09,12:34
Dobry den, prosim Vas o radu.

V roku 2008 som pracoval 3 mesiace na SK, ostatnych 9 na CZ. Danove priznanie som podal na CZ aj na SK.
Mam trvaly pobyt na SK.

Moj momentalny problem:
cesky FU chce odo mna "potvdenie o zaplateni dane na SK", vraj aby mi to mohli odpocitat z ceskej dane. DU na slovensku ale tvrdi, ze taketo potvrdenie nevydava. cesky FU tvrdi ze to slovaci nosia a nemaju s tym problem.
Mozte mi prosim niekto poradit o co vlastne ide, resp. co mam od slovenskeho DU ziadat alebo ceskemu FU dat?
Marína
27.12.09,05:02
Dobry den, prosim Vas o radu.

V roku 2008 som pracoval 3 mesiace na SK, ostatnych 9 na CZ. Danove priznanie som podal na CZ aj na SK.
Mam trvaly pobyt na SK.

Moj momentalny problem:
cesky FU chce odo mna "potvdenie o zaplateni dane na SK", vraj aby mi to mohli odpocitat z ceskej dane. DU na slovensku ale tvrdi, ze taketo potvrdenie nevydava. cesky FU tvrdi ze to slovaci nosia a nemaju s tym problem.
Mozte mi prosim niekto poradit o co vlastne ide, resp. co mam od slovenskeho DU ziadat alebo ceskemu FU dat?
Podľa uvedeného mi vyplýva, že sa považuješ za daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou v ČR. Daňový úrad v SR na základe žiadosti daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou vydá Potvrdenie o zaplatení dane z príjmu(Certification on tax payment) v prípade, že daňovník nepožiadal zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane ale sám si podal daňové priznanie. Ak daňovník svojho zamestnávateľa v SR požiadal o ročné zúčtovanie dane, ten bol povinný daň za zamestnanca vysporiadať a daňovníkovi tlačivo Ročné zúčtovanie vydať. Pre FÚ bude slúžiť ako potvrdenie o zaplatení dane z príjmu.
jonnsvk
27.12.09,10:29
Dakujem za odpoved.

Este by som dodal, danove som si podaval sam, cinnost na SK bola zavisla - bol som zamestnanec. Rocne zuctovanie mi SK zamestnavatel vydal ale CZ FU mi to nechce uznat ako potvrdenie o zaplateni dane. Docital som sa ale na istych ceskych strankach (zial nemozem pridat kvoli nizkemu poctu mojich prispevkov odkaz na stranky) , ze kedze som podla trvaleho bydliska danovy rezident na SK, na CZ by som mal zdanit iba ceske prijmy - dohoda o zamedzeni dvojiteho zdanenia medzi CR a SR. Treba im teda na CZ FU vobec to potvrdenie zo slovenska?
Mozte mi prosim poradit a napisat ci som to spravne pochopil?
Marína
27.12.09,11:17
Dakujem za odpoved.

Este by som dodal, danove som si podaval sam, cinnost na SK bola zavisla - bol som zamestnanec. Rocne zuctovanie mi SK zamestnavatel vydal ale CZ FU mi to nechce uznat ako potvrdenie o zaplateni dane. Docital som sa ale na istych ceskych strankach (zial nemozem pridat kvoli nizkemu poctu mojich prispevkov odkaz na stranky) , ze kedze som podla trvaleho bydliska danovy rezident na SK, na CZ by som mal zdanit iba ceske prijmy - dohoda o zamedzeni dvojiteho zdanenia medzi CR a SR. Treba im teda na CZ FU vobec to potvrdenie zo slovenska?
Mozte mi prosim poradit a napisat ci som to spravne pochopil?
Ja tiež predpokladám, že si daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou v SR(rezident SR) ale nemusí to tak byť. Tým, že máš trvalý pobyt v SR ešte v konečnom dôsledku nemusí znamenať, že je to tak. Obidva štáty si podľa svojich vnútroštátnych predpisov môžu nárokovať, že si ich daňovníkov s neobmedzenou daňovou povinnosťou a ak je to tak, až vtedy začneš posudzovať, ktorého štátu si rezidentom, podľa rozhraničovacích kritérii uvedených v čl.4 ods.2 zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia. Pozorne si prečítaj http://www.porada.sk/t73607-rezident_urcenie-podla-kriterii.html
Ešte položím otázku, píšeš, že

Este by som dodal, danove som si podaval sam, cinnost na SK bola zavisla - bol som zamestnanec. Rocne zuctovanie mi SK zamestnavatel vydal ...........
Daňové priznanie(ďalej DP) si podával sám v ČR alebo v SR? Ak v SR, nemal si požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane. Ročné zúčtovanie dane = podanie DP.
Ešte takto sa opýtam, nemýliš si náhodou potvrdenie o príjme zo závislej činnosti s ročným zúčtovaním dane? Potvrdenie ti FÚ ako doklad neuzná, pretože na ňom je uvedený preddavok dane, ešte pred vysporiadaním dane(ročným zúčtovaním) voči štátnemu rozpočtu.
jonnsvk
27.12.09,18:04
Este raz dakujem.
Co sa tyka mojej danovej rezidencie - mam trvale bydlisko na SK (staly byt), na cechach mam prechodny pobyt - prenajom (teda asi taktiez staly byt), ale mam tam aj pracu (asi stredisko zivotnych zaujmov). Neviem presne urcit kde som rezident takze si to chcem este overit a poziadat DU o potvrdenie danovej rezidencie.
Co sa tyka DP, podaval som ho aj na SK (DU mi tvrdil ze som povinny) aj na CZ - podla vsetkeho som bol povinny, kedze som tam pracoval, zdrziaval sa viac ako 183 dni.
Co sa tyka rocneho zuctovania - ano, asi si to mylim. Nemam poruke spominany papier, ktory mam od zamestnavatela, ale viem urcite, ze tam boli pisane len preddavky dane, takze to bolo asi len to potvrdenie o prijme.
Mozete mi poradit co mam teda na FU odovzdat? Kopiu DP, potvrdenie od DU o podani DP alebo nieco ine?
Marína
28.12.09,18:27
V štáte, ktorého je daňovník rezidentom, sa podávajú celosvetové príjmy, t. z. ak je rezidentom SR, v ČR podá DP alebo požiada zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane len z príjmov dosiahnutých v ČR a v SR z príjmov dosiahnutých v SR aj ČR. K DP priloží potvrdenie o ročnom zúčtovaní dane, t. z. od zamestnávateľa alebo ak si sám podal DP, potvrdenie od FU o odvedenej dani. Ak je rezidentom ČR, postupuje opačne.
jonnsvk
30.12.09,14:58
Dakujem
Luna
06.03.10,17:37
Ja mám otázku klient mal 2 mesiace príjem v ČR-doniesol mi spracované celé DP ktoré mu robila česká firma. Príjem v DP je 13340, výdaje - 55794, zisk 69164. Daň 11 565 CZ.
Nechápem toto počítanie. Tieto príjmy a výdaje prepočítam kurzom a zarátam do DP na Slovensku,alebo môžem urobiť aj tak že zoberiem faltúry prepočítam kurzom a vyrátam príjem alebo musím vychádzať z toho DP?
oref
08.03.10,13:18
Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o radu:

Pokiaľ má občan príjmy z ČR a Anglicka, ktoré nie sú preukázateľne zdanené, ako ich má uviesť v daňovom priznaní?

Ďakujem
Anik
08.03.10,13:52
česká republika - zápočet
Anglicko vyňatie
oref
10.03.10,07:34
Neviete mi prosím poradiť, ako je to s Arabskými Emirátmi. Podľa mňa ak s krajinou nie je zmluva, malo by byt vyňaie, ale na daň.riaditeľstve mi povedali, že ak príjmy nie sú preukázateľne zdanené, platia sa dane na Slovensku. Ďakujem.
IvuskaZ
10.03.10,09:19
Dobrý deň, moj známy mal január až august 2009 príjmy z ČR v CZK, potom bol nezamestnaný.

Prosím Vás, skontroluje mi to niekto?
Má od českého zamestnávateľ potvrdenie o zdan.príjmoch:
1. Úhrn zdan.príjmov 32 266 CZK - 1220,58 EUR
2. Z r. 1 príjmy vyplatené do 31.1.2010 32 266 CZK - 1220,58 EUR
6. Úhrn poistného 10 973 CZK - 415,09 EUR
8. Základ dane 43 239 CZK - 1 635,67 EUR

Podla mna je tam chyba? Základ dane má b yt 21 293 CZK???

Daň.priznanie:
r.32 - 1220,58
r.33a - 415,09
r.34 - 1635,67 podľa mna má byť 805,49
r.37 - 4025,70
r.43 - 0
r.46 - 1635,67 podla mna 805,49
r.48 0
r. 54 0
Ďakujem za odpoveď
Marína
10.03.10,11:00
Neviete mi prosím poradiť, ako je to s Arabskými Emirátmi. Podľa mňa ak s krajinou nie je zmluva, malo by byt vyňaie, ale na daň.riaditeľstve mi povedali, že ak príjmy nie sú preukázateľne zdanené, platia sa dane na Slovensku. Ďakujem.
Čítaj tu http://www.porada.sk/t104471-prijmy-dubai.html
Práve pozerám, že v tej téme si bola a dostala si aj odpoveď.
IvuskaZ
10.03.10,11:49
ďakujem za nasmerovanie - Maríne
IvuskaZ
10.03.10,11:50
A ešte aby som vedela to polistné, ktoré je za zamestnanca, mám si od neho pýtať výplatné pásky alebo čo iné?
Marína
10.03.10,18:28
A ešte aby som vedela to polistné, ktoré je za zamestnanca, mám si od neho pýtať výplatné pásky alebo čo iné?
Máš tri možnosti:
- výplatné pásky
- potvrdenie od zamestnávateľa o zrazenom poistnom
- mzdový list
Anik
11.03.10,16:06
IvuskaZ

Dobrý deň, moj známy mal január až august 2009 príjmy z ČR v CZK, potom bol nezamestnaný.

Prosím Vás, skontroluje mi to niekto?
Má od českého zamestnávateľ potvrdenie o zdan.príjmoch:
1. Úhrn zdan.príjmov 32 266 CZK - 1220,58 EUR
2. Z r. 1 príjmy vyplatené do 31.1.2010 32 266 CZK - 1220,58 EUR
6. Úhrn poistného 10 973 CZK - 415,09 EUR
8. Základ dane 43 239 CZK - 1 635,67 EUR

Podla mna je tam chyba? Základ dane má b yt 21 293 CZK???

Daň.priznanie:
r.32 - 1220,58
r.33a - 415,09
r.34 - 1635,67 podľa mna má byť 805,49
r.37 - 4025,70
r.43 - 0
r.46 - 1635,67 podla mna 805,49
r.48 0
r. 54 0


podľa mňa to bude
r.32 ----805,48
r.33a -----88,60
r.34,36 r. ---716,88
r. 37,43 --------4025,7
r.44,45 --------0
r. 49 ---------716,88
r. 51 ---------99,99
r. 54 ---------0
ak nebola preukazateľne zaplatená daň , lebo vtedy by sa dalo použiť aj vyňatie
to 1220,58 to je vlastne v čechách tá super hrubá mzda a od nej odčítaš
poistenie ktoré zaplatil zamestnanec a nie zamestnávateľ
juskam
13.03.10,10:38
Mám ten isty problem. Mám dvoch zamestnancov z ČR a tiež je tam uhrn príjmov 89 348, poistné 30 384 a základ dane 119732.
Mne z toho vychadza že v našom daňovom príznaní bude r. 32 suma 119 732 (prepoč. na Eur.) r. 33a - 30 384 (prepč. na eura)
a zaklad dane bude 89348 (prepoč. na eura)
Myslim to dobre alebo ma to byť ináč keďže v českom potvrdení na uhrn príjmo vyplatených spočítava s poistným a tak im vyjde ZD. U nás je opačne.
Anik
13.03.10,10:52
119732 Kc to je takzv. super hrubá mzda - hrubá mzda + odvod zamestnávateľa a nie zamestnanca potrebuješ k tomu vedieť aké boli ovody tvojho zamestnanca potom to odčítaš od hr. mzdy a tak zistíš ZD zamestnanca
juskam
13.03.10,11:35
A je možné podať daňové priznanie aj bez toho potvrdenia o poistném, nakoľko bol príjem 89000 ČK a po prepočte na EUR to je približne 3500,00 Eur, takže mu nevyjde žiadna daň.
Stači dať do DP len príjem a tak ZD dane bude ta istá suma ako príjem. Alebo musia tam byť aj tie odvody?
ajobs
16.03.10,10:53
Potreboval by som vedieť, kedy budú zdanené príjmy z Českej republiky vyplatené môjmu klientovi ako fyzickej osobe na základe mandátnej zmluvy uzatvorenej na roky 2009-2010, ak boli vyplatené vo februári 2010. Podľa môjho názoru by mali byť zahrnuté až do DP za rok 2010, ale prosím utvrďte ma v tom. Ďakujem.
pdvl
16.03.10,11:46
Podľa mňa v tomto prípade "superhrubá" mzda je práve úhrn+poistné 43 239 CZK - 1 635,67 EUR, ja by som to dala do DP takto:
r.32 - 1220,58
r.33a - 152,57 (toto sa vypočíta ako 12,5% z úhrnu, je to vlastne poistné zaplatené zamestnancom, tento údaj nie je uvedený v potvrdení
r.34 - 1068,01
r.37 - 4025,70
r.43 - 0
r.46 - môžeš vyplniť len vtedy ak mal preukázateľne zaplatené dane v ČR, inak použiješ r.49 a ďalej

ešte by som dodala, že uvedené poistné je suma, ktorú platí zamestnávateľ, poistné, ktoré strháva z platu zamestnanca je 12,5% z úhrnu príjmov
pdvl
16.03.10,11:49
Re: príjmy z ČR
IvuskaZ

Dobrý deň, moj známy mal január až august 2009 príjmy z ČR v CZK, potom bol nezamestnaný.

Prosím Vás, skontroluje mi to niekto?
Má od českého zamestnávateľ potvrdenie o zdan.príjmoch:
1. Úhrn zdan.príjmov 32 266 CZK - 1220,58 EUR
2. Z r. 1 príjmy vyplatené do 31.1.2010 32 266 CZK - 1220,58 EUR
6. Úhrn poistného 10 973 CZK - 415,09 EUR
8. Základ dane 43 239 CZK - 1 635,67 EUR

Podla mna je tam chyba? Základ dane má b yt 21 293 CZK???

Daň.priznanie:
r.32 - 1220,58
r.33a - 415,09
r.34 - 1635,67 podľa mna má byť 805,49
r.37 - 4025,70
r.43 - 0
r.46 - 1635,67 podla mna 805,49
r.48 0
r. 54 0


podľa mňa to bude
r.32 ----805,48
r.33a -----88,60
r.34,36 r. ---716,88
r. 37,43 --------4025,7
r.44,45 --------0
r. 49 ---------716,88
r. 51 ---------99,99
r. 54 ---------0
ak nebola preukazateľne zaplatená daň , lebo vtedy by sa dalo použiť aj vyňatie
to 1220,58 to je vlastne v čechách tá super hrubá mzda a od nej odčítaš
poistenie ktoré zaplatil zamestnanec a nie zamestnávateľ



Re: príjmy z ČR
Podľa mňa v tomto prípade "superhrubá" mzda je práve úhrn+poistné 43 239 CZK - 1 635,67 EUR, ja by som to dala do DP takto:
r.32 - 1220,58
r.33a - 152,57 (toto sa vypočíta ako 12,5% z úhrnu, je to vlastne poistné zaplatené zamestnancom, tento údaj nie je uvedený v potvrdení
r.34 - 1068,01
r.37 - 4025,70
r.43 - 0
r.46 - môžeš vyplniť len vtedy ak mal preukázateľne zaplatené dane v ČR, inak použiješ r.49 a ďalej

ešte by som dodala, že uvedené poistné je suma, ktorú platí zamestnávateľ, poistné, ktoré strháva z platu zamestnanca je 12,5% z úhrnu príjmov
pipiskova81
16.03.10,12:56
prosím Vás a ako by to bolo v tomto prípade? príjmy z ČR sú 156.618ČK, úhrn poistného je 53255Čk, základ dane má uvedený 209.873Čk, a skutečne zrazená záloha na daň je 17.040Čk.
Sumy treba prerátať na eurá - akým kurzom? Stačí nejakým priemerným na rok 2009? A čo zapíšem a kam..Ďakujem
pdvl
16.03.10,13:41
Re: príjmy z ČR
prosím Vás a ako by to bolo v tomto prípade? príjmy z ČR sú 156.618ČK, úhrn poistného je 53255Čk, základ dane má uvedený 209.873Čk, a skutečne zrazená záloha na daň je 17.040Čk.
Sumy treba prerátať na eurá - akým kurzom? Stačí nejakým priemerným na rok 2009? A čo zapíšem a kam..Ďakujem

Podľa NBS priemerný ročný kurz 2009 je 1 euro=26,435 CZK
podľa toho prepočítané

r.32 - 5924,65
r.33a - 740,58 (toto sa vypočíta ako 12,5% z úhrnu, je to vlastne poistné zaplatené zamestnancom, tento údaj nie je uvedený v potvrdení)
r.34 - 5184,07
r.37 - 4025,70
r.43 - 4025,70
r.44 - 1158,37
r.45 - 220.09
r.46 - 5184,07
r.47 -0
r.48-0
toto je vyňatie príjmov, nakoľko bola v ČR zaplatená daň (zrazená záloha)

ešte by som dodala k 33a - poistné zamestnanca, ak máš v potvrdení uvedenú túto sumu v CZK, treba prerátať kurzom, mne zas povedali na daňovom úrade, že ak nemám uvedenú túto hodnotu, tak si mám vypočítať poistné 12,5% z úhrnu príjmov, tak isto ako minulý rok.

alebo môžeš vynechať riadky 46,47,48
a ďalej:
r49 - 5184.07
r50 - 644,59 (daň 17040 CZK:26,435)
r51 - 100,00
r52 - 220.09
r53 -220.09
r54 - 0
ale tieto výpočty platia iba vtedy, ak má príjmy len z ČR
pdvl
16.03.10,13:44
Re: príjmy z ČR
IvuskaZ

Dobrý deň, moj známy mal január až august 2009 príjmy z ČR v CZK, potom bol nezamestnaný.

Prosím Vás, skontroluje mi to niekto?
Má od českého zamestnávateľ potvrdenie o zdan.príjmoch:
1. Úhrn zdan.príjmov 32 266 CZK - 1220,58 EUR
2. Z r. 1 príjmy vyplatené do 31.1.2010 32 266 CZK - 1220,58 EUR
6. Úhrn poistného 10 973 CZK - 415,09 EUR
8. Základ dane 43 239 CZK - 1 635,67 EUR

Podla mna je tam chyba? Základ dane má b yt 21 293 CZK???

Daň.priznanie:
r.32 - 1220,58
r.33a - 415,09
r.34 - 1635,67 podľa mna má byť 805,49
r.37 - 4025,70
r.43 - 0
r.46 - 1635,67 podla mna 805,49
r.48 0
r. 54 0


podľa mňa to bude
r.32 ----805,48
r.33a -----88,60
r.34,36 r. ---716,88
r. 37,43 --------4025,7
r.44,45 --------0
r. 49 ---------716,88
r. 51 ---------99,99
r. 54 ---------0
ak nebola preukazateľne zaplatená daň , lebo vtedy by sa dalo použiť aj vyňatie
to 1220,58 to je vlastne v čechách tá super hrubá mzda a od nej odčítaš
poistenie ktoré zaplatil zamestnanec a nie zamestnávateľ



Re: príjmy z ČR
Podľa mňa v tomto prípade "superhrubá" mzda je práve úhrn+poistné 43 239 CZK - 1 635,67 EUR, ja by som to dala do DP takto:
r.32 - 1220,58
r.33a - 152,57 (toto sa vypočíta ako 12,5% z úhrnu, je to vlastne poistné zaplatené zamestnancom, tento údaj nie je uvedený v potvrdení
r.34 - 1068,01
r.37 - 4025,70
r.43 - 0
r.46 - môžeš vyplniť len vtedy ak mal preukázateľne zaplatené dane v ČR, inak použiješ r.49 a ďalej

ešte by som dodala, že uvedené poistné je suma, ktorú platí zamestnávateľ, poistné, ktoré strháva z platu zamestnanca je 12,5% z úhrnu príjmov
musím opraviť sama seba, lebo na riadku 43 nebude 0 ale 4025,70
Anik
16.03.10,13:59
ten odvod by mal byť 11 % ZP - 4,5 %
SP - 6,5 % tak neviem
majernikova
16.03.10,18:27
Ahojte,
prešla som si témy "príjem z ČR" no aj napriek tomu si neviem rady. Chlapec ma príjem z ČR 8 309,00KČ z toho poistné 2 825,25KČ a daň 1 680,00KČ , má okrem toho aj príjem zo Slovenska. Poraďte mi prosím, ako mám postupovať pri vyplnení DP. Neviem či zápočtom alebo vyňatím ?
Ďakujem za odpoveď
Anik
16.03.10,18:38
príjem z ČR 8 309,00KČ z toho poistné 2 825,25KČ a daň 1 680,00KČ , má okrem toho aj príjem zo Slovenska

no ja mám pocit že ten odvod je určite odvod za zamestnávateľa
a nie z chlapcovho príjmu - ja osobne som toto vyriešila tak
že som vypočítala a v osobitných záznamoch k tomu uviedla, že
poistné za zamestnanca činilo 8309 *4,5% = 373,9
8309 x 6,5 % = 540,08
odvody spolu 913,98 toto je odvod za zamestnanca
8309 - 913,98 = 7395,02
toto prepočítať kurzom napr. priemerným ročným 26,435
v DP potom v pohode môžeš byňať príjem lebo je preukazateľne zdanení takže čiastku , ktorá sa týka ČR treba poriešiť na r. 46
majernikova
16.03.10,18:57
Ďakujem :-)
Paula
16.03.10,19:55
Potreboval by som vedieť, kedy budú zdanené príjmy z Českej republiky vyplatené môjmu klientovi ako fyzickej osobe na základe mandátnej zmluvy uzatvorenej na roky 2009-2010, ak boli vyplatené vo februári 2010. Podľa môjho názoru by mali byť zahrnuté až do DP za rok 2010, ale prosím utvrďte ma v tom. Ďakujem.


Poradíte prosím? Vďaka :)
Marína
16.03.10,20:37
Poradíte prosím? Vďaka
Paulínka, to vieš, že áno.;):)

Potreboval by som vedieť, kedy budú zdanené príjmy z Českej republiky vyplatené môjmu klientovi ako fyzickej osobe na základe mandátnej zmluvy uzatvorenej na roky 2009-2010, ak boli vyplatené vo februári 2010. Podľa môjho názoru by mali byť zahrnuté až do DP za rok 2010, ale prosím utvrďte ma v tom. Ďakujem.
Tonko, ja s tebou súhlasím, fyzická osoba zdaňuje príjmy za to zdaňovacie obdobie, v ktorom jej boli uhradené.
ajobs
16.03.10,21:27
Paulínka, to vieš, že áno.;):)

Tonko, ja s tebou súhlasím, fyzická osoba zdaňuje príjmy za to zdaňovacie obdobie, v ktorom jej boli uhradené.

Ďakujem Evka za odpoveď a utvrdenie sa v mojom predpoklade.
pdvl
17.03.10,05:58
ten odvod by mal byť 11 % ZP - 4,5 %
SP - 6,5 % tak neviem
Ďakujem Vám za upozornenie, ja som sa spoliehala na informáciu z daňového úradu, ale podľa tejto skúsenosti nabudúce budem opatrnejšia.
Tak ešte raz vďaka a ospravedlňujem sa za nesprávne informácie.
jamp
17.03.10,08:30
Dobry den,

moc prosim o radu:

- mam prijem SR 1-7/2009 (4523,02, poistne 603,58, preddavky dane 317,17)
+ prijem z CR 9-12/2009 (3318,33, poistne 365,04, preddavky dane 355,21).

V CR si na zaklade potvrdenia od zamestnavatela podam sama DP a uplatnim celu nezdanitelnu ciastku na danovnika - mali by mi vratit celu srazenu dan zo mzdy.

V SR si podam DP s uvedenim celosvetovych prijmov. Mozem pouzit metodu vynatia, aj ked mi celu zaplatenu dan v CR vratia? Staci ako doklad k tomu potvrdene danove priznanie z CR, alebo to potvrdenie o zdanitelnych prijmoch od zamestnavatela?

V pripade metody vynatia mi opet vychadza, ze mi v SR vratia po uplatneni nezdanitelnej ciastky na poplatnika celu zaplatenu dan zo mzdy v SR ??

Ak pouzijem metodu zapoctu dane, mam zapocitat tie zaplatene preddavky zo mzdy v CR, alebo to vyrovnanie na zaklade DP, cize 0 ?

Moc dakujem.
Monika
Marína
17.03.10,22:54
pipiskova81
18.03.10,14:14
Takže ked som to správne pochopila, tak ak má k tomu aj príjem za 3mesiace naj na Slovensku, tak sa budeme riadiť s tou prvou variantov.... a ešte otázočka.... Čo má robiť, ked by chcel aj tú daň z Čiech vrátiť?
Megan77
20.03.10,22:41
Ahojte, viem, ze sa tu toho popisalo k danej teme asi dost, ale nezvladam vsetko precitat...kedze som uz 5.rok doma s detmi, s uct uz nerobim, no brat pracoval v CR v r.2009 jeden mesiac, tak treba urobit DP, som mierne mimo, preto prosim o pomoc,
Na potvrdeni ma tieto udaje:
R1 - Uhrn zuctovanych prijmov....7091
R2 - Z R1 prijmy vyplatene do 31.1.2010 ... 7091
R6 - uhrn povinneho poistneho z prijmu na R2 .... 2411
R8 - Zaklad dane .... 9502

celkom dole na potvrdeni v lavom rohu je poznamka: Poistne zamestnanca: 781

Ak som spravne pochopila, treba pouzit metodu zapoctu (?),
kt. udaje pouzijem v DP? -
R32 - 7091 alebo 9502 ? (to samozrejme preratane na Eura a pripocitane k prijmu zo SR)
R33 - 781
R49 - 7091 alebo 9502 ?
Co s tou sumou poistneho, kt. je uvedena v potvrdeni (2411)?

Dakujem vopred za vas cas.
ZDENIELA
21.03.10,09:11
Ahojte, viem, ze sa tu toho popisalo k danej teme asi dost, ale nezvladam vsetko precitat...kedze som uz 5.rok doma s detmi, s uct uz nerobim, no brat pracoval v CR v r.2009 jeden mesiac, tak treba urobit DP, som mierne mimo, preto prosim o pomoc,
Na potvrdeni ma tieto udaje:
R1 - Uhrn zuctovanych prijmov....7091
R2 - Z R1 prijmy vyplatene do 31.1.2010 ... 7091
R6 - uhrn povinneho poistneho z prijmu na R2 .... 2411
R8 - Zaklad dane .... 9502

celkom dole na potvrdeni v lavom rohu je poznamka: Poistne zamestnanca: 781

Ak som spravne pochopila, treba pouzit metodu zapoctu (?),
kt. udaje pouzijem v DP? -
R32 - 7091 alebo 9502 ? (to samozrejme preratane na Eura a pripocitane k prijmu zo SR)
R33 - 781
R49 - 7091 alebo 9502 ?
Co s tou sumou poistneho, kt. je uvedena v potvrdeni (2411)?

Dakujem vopred za vas cas.
Uvedené príjmy sú zrejme v Kč, keďže brat pracoval len 1 mesiac ...???
Mal okrem toho ešte iné zdaniteľné príjmy? Ak nie, tak DP podávať vôbec nemusí, ak mal v úhrne príjmy nižšie ako 2012,85 eur.
tuta
21.03.10,11:02
Ja len dodám, že nie je povinný podať DP ani v ČR, keďže nedosiahol
príjmy vyššie ako 15 tis.Kč.
robci
21.03.10,12:34
Prosím Vás o odkontrolovanie českého DP:
- Dohoda o provedení práce (zmluva v ČR, prácu som vykonával s SR)
- príjem za 2009: 24 441,61 Kč
- srážková daň: 3 666,25 Kč
- chcem vrátiť daň (preplatok)

DP:
r. 29a: 24 442 Kč
r. 31: 24 442 Kč
r. 34: 24 442 Kč
r. 36: 24 442 Kč
r. 42: 24 442 Kč
r. 45: 24 442 Kč
r. 55: 24 442 Kč
r. 56: 24 400 Kč
r. 57: 3 660 Kč
r. 58: 3 600 Kč
r. 60: 3 600 Kč
r. 61: 0 Kč
r. 64: 24 840 Kč
r. 65a - r. 69: 0 Kč
r. 70: 24 840 Kč
r. 71: 0 Kč
r. 72 - r. 75: 0 Kč
r. 77: 0 Kč
r. 87a: 3 666 Kč
r. 91: - 3 666 Kč
Megan77
21.03.10,13:13
Uvedené príjmy sú zrejme v Kč, keďže brat pracoval len 1 mesiac ...???
Mal okrem toho ešte iné zdaniteľné príjmy? Ak nie, tak DP podávať vôbec nemusí, ak mal v úhrne príjmy nižšie ako 2012,85 eur.
ano, prijem, ktory som uviedla je v Kc, pracoval tam len v januari, zvysok roka uz na SR, takze DP podat musi ...
halu
22.03.10,10:13
Prosím o radu, synovec pracoval 1-10/2009 v SR a 11-12/2009 v ČR, je povinný podať DP v ČR (do akej výšky príjmy je povinnosť robiť DP?).
Na SR bude robiť DP, príjem z ČR započítať alebo vynať?
tuta
22.03.10,11:23
Ak dosiahol príjmy vyššie ako 15 tis. Kč je povinný podať DP aj v ČR.
Nepíšeš či príjem v ČR dosiahol ako zamestnanec, resp. ako SZČO.
V prípade, že ho dosiahol ako zamestnanec môže tento rok prvýkrát použiť metódu vyňatia príjmu už aj z príjmov z ČR za predpokladu, že
príjem z ČR bol preukázateľné zdanený v ČR. Bližšie viď. § 45 ods. 3, písm. c

c) zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľné zdanené, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.