adretti
18.03.08,19:32
Ahojte, potrebovala by som pomoc. Brat je spoločníkom v s.r.o., za rok 2007 nemali žiadne príjmy, iba za 500.000,--Sk kúpili pozemok. Majú ešte aj podnikateľský účet, kde sú drobné výdaje na bankové poplatky. Okrem toho nemali žiadne výdaje.Treba podať daňové priznanie a treba aj vyplňovať nejaké výkazy k daňovému priznaniu? Účtujem mu iba v jednoduchom účtovníctve (nakoľko on je aj SZČO), takže neviem ako to funguje pri s.r.o. :confused:.
m.hladka
18.03.08,18:46
Pozemok treba zaúčtovať, ako obstaranie pozemku, kúpa prebehla v hotovosti? Potom treba zaúčtovať aj to. Sú tam nejaké zostatky na účtoch z minulých rokov a to treba všetko preniesť do Súvahy a Výkazu zisku a strát. Z toho potom urobiť DP a nezabudnúť Prílohu.
Aj keď je firma nečinná, DP treba podať aj s prílohami.
adretti
18.03.08,18:53
Veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď. Kúpa bola asi v hotovosti, zostatky z predchádzajúcich rokoch nemajú, nakoľko s.r.o. bol založený iba v roku 2007. Takže všelijako treba podať daňové priznanie aj prílohy :( Musíme viesť aj podvojné účtovníctvo, nakoľko sme tam mali aj bankový účet? Dúfam, že to nebude až také hrozné :o.
Zoltán Kovács
18.03.08,18:58
Veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď. Kúpa bola asi v hotovosti, zostatky z predchádzajúcich rokoch nemajú, nakoľko s.r.o. bol založený iba v roku 2007. Takže všelijako treba podať daňové priznanie aj prílohy :( Musíme viesť aj podvojné účtovníctvo, nakoľko sme tam mali aj bankový účet? Dúfam, že to nebude až také hrozné :o.

Podvojné účtovníctvo sa nevedie preto že je tam bankový účet, ale preto, lebo právnické osoby zapísané do Obchodného registra zo zákona sú povinný viesť podvojné účtovníctvo.
adretti
18.03.08,19:15
Ale keby nemali žiadne príjmy a výdaje, vtedy by nemuseli viesť účtovníctvo. Iba podať nulové daňové priznanie? Ale v našom prípade, musíme zaúčtovať obstaranie dlhodobého nehmotného majetku a tie pohyby čo sme mali na účte, a potom vystaviť súvahu a výkaz ziskov a strát! Chápem to dobre? :confused:
Zoltán Kovács
18.03.08,19:19
Ale keby nemali žiadne príjmy a výdaje, vtedy by nemuseli viesť účtovníctvo. Iba podať nulové daňové priznanie? Ale v našom prípade, musíme zaúčtovať obstaranie dlhodobého nehmotného majetku a tie pohyby čo sme mali na účte, a potom vystaviť súvahu a výkaz ziskov a strát! Chápem to dobre? :confused:

Aj keby nemali žiadne príjmy a výdaje sa musí podávať DP aj s prílohami, nakoľko je tam minimálne zložka pasív - základné imanie vo výške 200 tisíc, a jeho forma v aktívach - majetku. Buď v pokladni alebo na účte.
Zoltán Kovács
18.03.08,19:22
Ešte doplním moje tvrdenie aj citáciou zo zákona o účtovníctve:

§ 4

(1) Účtovná jednotka, ktorá je právnickou osobou, vedie účtovníctvo odo dňa svojho vzniku až do dňa svojho zániku s výnimkou podľa odseku 3; fyzická osoba vedie účtovníctvo po dobu, počas ktorej podniká alebo vykonáva inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazuje svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov.
ekopo
18.03.08,19:24
..a odkiaľ zobrali 500 tis? Neprichádza do úvahy minimálne 365?
adretti
18.03.08,19:27
Díky pekne, ale už vidím, že to daňové priznanie nie ja mu budem robiť. Asi je tam dosť veľa neznámych vecí pre mňa a už nemám na to toľko času, aby som všetko preštudovala :( , ale veľmi pekne vám ďakujem za pomoc!
Zoltán Kovács
18.03.08,19:31
Ahojte, potrebovala by som pomoc. Brat je spoločníkom v s.r.o., za rok 2007 nemali žiadne príjmy, iba za 500.000,--Sk kúpili pozemok. Majú ešte aj podnikateľský účet, kde sú drobné výdaje na bankové poplatky. Okrem toho nemali žiadne výdaje.Treba podať daňové priznanie a treba aj vyplňovať nejaké výkazy k daňovému priznaniu? Účtujem mu iba v jednoduchom účtovníctve (nakoľko on je aj SZČO), takže neviem ako to funguje pri s.r.o. :confused:.


Veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď. Kúpa bola asi v hotovosti, zostatky z predchádzajúcich rokoch nemajú, nakoľko s.r.o. bol založený iba v roku 2007. Takže všelijako treba podať daňové priznanie aj prílohy :( Musíme viesť aj podvojné účtovníctvo, nakoľko sme tam mali aj bankový účet? Dúfam, že to nebude až také hrozné :o.

Z tvojich príspevkov som narátal nasledovné účtovné prípady:

1. upísanie základného imania (založenie v r. 2007)
2. splatenie vkladu
3. zúčtovania zriaďovacích nákladov
4. zrejmá dotácia, pôžička na zakúpenie pozemku
5. obstaranie pozemku
6. zaradenie pozemku do majetku
7. zúčtovanie pohybov na účte (poplatky spomenuté)
8. vyčíslenie výsledku hospodárenia.....

Okrem toho inventarizácia majetku (pokladne, bežného účtu, majetku..).
adretti
18.03.08,19:38
500 tis???? momentálne ani šajnu nemám odkiaľ mali! Ale asi mali tam spoločný vklad :confused: a z toho kúpili ten pozemok. Nič o tom neviem, len mi teraz zavolal, že má aj s.r.o. , mali by sme s tým niečo spraviť. Dobre, že nie 31.marca mi hovorí. :mad: Nebol by problém, keby že viem ako mám spraviť všetko, ale takto....
adretti
18.03.08,19:44
Smith ty si super!!!A dá sa to spraviť aj bez účtovného programu. Lebo program mám iba na jednoduché účtovníctvo. Je to veľmi zložité? Dajú sa kúpiť nejaké tlačivá, ako napr. peňažný denník v JU. Viem v škole sme niekedy robili tie "T" -ká. Ale už sa veľmi nepamätám. Keby som mala na to viac času... No neviem, uvidím ešte, čo z toho bude.
ekopo
18.03.08,20:35
Smith ty si super!!!A dá sa to spraviť aj bez účtovného programu. Lebo program mám iba na jednoduché účtovníctvo. Je to veľmi zložité? Dajú sa kúpiť nejaké tlačivá, ako napr. peňažný denník v JU. Viem v škole sme niekedy robili tie "T" -ká. Ale už sa veľmi nepamätám. Keby som mala na to viac času... No neviem, uvidím ešte, čo z toho bude.
Nerob to.
adretti
19.03.08,15:51
Nebudem to robiť. Nemám teraz na to toľko času, aby som všetko okolo toho preštudovala. Ale ešte raz ďakujem pekne za vaše odpovede! Už aj teraz som o niečo múdrejšia :)