klocek
23.03.05,23:21
Kúpim mobilný telefon Tento budem využívať na obtelefonovanie klientov a vôbec k činnosti smerujúcej k predávaniu svojich výrobkov. Môj kolega v práci mi chce nahovoriť, že ked má dotyčná osoba takýto mobil, môže si dávať do nákladov 40% zo sumy prevolanej v danom mesiaci? Podľa mňa je to hlúposť. Ak % tak prečo zrovna 40%, je na to nejaký predpis? Ak som mobil kúpil v období, ked som prevádzkoval činnosť a dal si ho hned od začiatku do DHIM (náklady za nákup) môžem si predsa každý mesiac dávať do nákladov celý mesačný účet za mobilný telefon, nie? Vždy to je len o relevancii náklady k príjmom? Ak by som takto ročne prevolal viacej ako som zarobil, to by už problém mohol byť. Ak však náklady (telefónne účty) aspoň všeobecne zodpovedajú bežnej "spotrebe"v praxi tak je to podľa mňa v poriadku! Skúste mi povedať vaše skúsenosti prosím.
Ivenka
23.03.05,22:58
Ja dávam do nákladov 100% aj keď u SZČO učtujem prevažne dobíjanie cez kupóny. Takže im to viem skorigovať aby to tam nesvietilo príliš v daňovom.
Tých 40 % je akýsi prepočet ak by si pracoval doma a potom treba prepočítať akýsi koef.hovory pred podnikaním a počas podnikania - ale mohol by to byť aj 100% nárast.
klocek
23.03.05,23:04
Ja dávam do nákladov 100% aj keď u SZČO učtujem prevažne dobíjanie cez kupóny. Takže im to viem skorigovať aby to tam nesvietilo príliš v daňovom.
Tých 40 % je akýsi prepočet ak by si pracoval doma a potom treba prepočítať akýsi koef.hovory pred podnikaním a počas podnikania - ale mohol by to byť aj 100% nárast.
Iveka: Je to na úvahu, pretože napr. môžem mať doma pevnú linku (ako súkromná osoba), potom môžem mať mobil vo firme (firemný) ako zamestnanec, či konateľ alebo proste s titulu svojej práce v závislej činnosti a tiež môžem mať další mobil, ktorý nepoužívam ani v práci ani doma ale na vybavovanie zákaziek v rámci činnosti či už ako SZčO alebo inej činnosti, kde chcem preukazovať náklady.
Ivenka
23.03.05,23:10
Je to tak ako hovoríš. Ak Ti to budu chcieť nedajbože daňovací vyhodiť tak Ti to vyhodia. Bežne učtujem do 1 500 .-Sk ale záleží to od živnosti. A dnes ked su rozne akcie u operatorov asi ťažko dokážeš, že pretelefonuješ 30% z obratu. Aj také bolo alebo si vykazovali cestaky, km. To mi pri kontrole zobrali ako prvé.
Tekže priměřeně.
Evanka
23.03.05,23:17
Myslim, ze dolezite je obhajit si hovory. Ja davam 100% za mobil, ktory mame vo firme. mame pausal a obycajne ho prekrocime, ale ak budu chciet, vypis z lubovolneho mesiaca mozem vystavit. Ale je otazne na cie naklady.
klocek
23.03.05,23:18
čo ti pri kontrole prosím ťa zobrali ako prvé? Trochu som tomu nerozumel? Tomu s "primeranosťou" som rozumel. Já pracujem (okrem závislej činnosti a ako konateľ) súkromne ako autor (občas vydám nejakú knižku na vlastné náklady a sám si menežujem aj jej predaj) takže v skutočnosti mám vlastne 3 telefóny: 1 - doma pevná linka, 2 - v práci zo závislej činnosti a 3 - som kúpil práve na túto činnosť a ťažko je tu nájsť hranicu, kde je to ešte uznateľné?!? Moje mesačné účty sa hýbu v rozmedzí (väčšinou) od 500 - 1500 Sk.
Ivenka
23.03.05,23:21
Firemne dávam aj ja 100%. Skúsila som len pre zaujímavosť koľko strán dá výpis hovorov resp. za čo platíme a poštárka mi dala 3 obálky z jedného čísla. Ak by prišlo na lámanie chleba tak by to záležalo len od daňovakov.
Evanka
23.03.05,23:23
My pretelefonujeme mesacne 3-5000Sk - skutocnych, ziadne sukromne. A kto posudi, ci je to primerane? Ak sa to nebude DK zdat, tak poziadaju o vypis. Pytala som sa na cie naklady?
klocek
23.03.05,23:24
Evanke: Ak aj poskytneš na požiadanie výpis z konkrétneho mesiaca, kde budú rôzne tel. čísla, čo to daňovákom povie? Alebo ich budú zisťovať a prezváňať, že kedy im a koľko a kto volal? Podľa mňa by vždy malo isť o "únosnú mieru" v rámci každého prípadu samostatne!
Ivenka
23.03.05,23:27
Náklad ako náklad. Vlastne Ti spravia službu. Síce to zaplatíš lebo to potrebuješ dokazať a potom šup do VOZD. Dúfajme, že nás také dokazovanie obíde.
Čo telefóny, idem sa vrhnuť ešte na zásoby.
Majte sa poraďaci.
Evanka
23.03.05,23:30
klocek, to je uz ich problem. Obycajne to tak je, ze pokial si je clovek isty, ze nepotrebuje kluckovat, tak si to obhaji a ani ho nenapadne ci to moze alebo nie. Ine je ked potrebujeme "nahnat" nejake vydavky, ktore nie su celkom koser
klocek
23.03.05,23:37
klocek, to je uz ich problem. Obycajne to tak je, ze pokial si je clovek isty, ze nepotrebuje kluckovat, tak si to obhaji a ani ho nenapadne ci to moze alebo nie. Ine je ked potrebujeme "nahnat" nejake vydavky, ktore nie su celkom koser
S posledným tvrdením môžem len súhlasiť. Každý normálny človek si "umelo" výdavky za prevolané minuty nemôže vymyslieť, je to realita, maximálne môže "v rámci volania absolvovať aj volania nesúvisiace s podnikaním" čo sa v praxi bude asi ťažko dohľadávať. Ak si niekto zavolá z firemného mobilu na súkromné číslo, kto a ako dokáže, že to nebolo klientovi alebo v rámci nejakého dohadovania obchodu? Chcel som len upozorniť na skutočnosť, že účty za mobil ako náklad by prípadne mohol predstavovať určitý problém. A celá tema začala tým, že vraj si môže 40% z prevolaných minút......atd... Toto sa mi nezdalo (podal som to tak, ako som to počul a chcel som len počuť názory porodákov!)
Evanka
23.03.05,23:42
S posledným tvrdením môžem len súhlasiť. Každý normálny človek si "umelo" výdavky za prevolané minuty nemôže vymyslieť, je to realita, maximálne môže "v rámci volania absolvovať aj volania nesúvisiace s podnikaním" čo sa v praxi bude asi ťažko dohľadávať. Ak si niekto zavolá z firemného mobilu na súkromné číslo, kto a ako dokáže, že to nebolo klientovi alebo v rámci nejakého dohadovania obchodu? Chcel som len upozorniť na skutočnosť, že účty za mobil ako náklad by prípadne mohol predstavovať určitý problém.Ved prave, velmi tazko by ti vyvratili skutocnost, ze si tam potreboval volat "sluzobne". Tiez by som chcela vidiet tie sukromne hovory zo statnych institucii (aj z DU). lepsie je im hodit do plena, ze uplatnujte iba 40%. Ale v ziadnom zakone take nic neexistuje.
klocek
23.03.05,23:46
OK Evanka, myslím, že sme to nejako dokočírovali aby naše stanoviská niekam smerovali a možno sa k nám pripoja iní poradáci, ktorí na túto tému majú aj skúsenosti z daňovou kontrolou, tak uvidíme. Idem už do hajan, prajem dobrú noc, klocek.
martinka
24.03.05,06:38
Väčšina z Vás sa asi začuduje, ale konkrétne kámošovi prišla daňová kontrola a vyhodili mu všetky faktúry, ktoré sa týkali mobilného telefónu! Predstavte si to, že zobrali podrobné rozpisy hovorov a normálne telefonovali na náhodne vybrané čísla. Kedže nemohol nájsť nato slov a neobhájil si to a skončilo to neslávne. Ja radšej ani neprikladám k faktúram žiadny rozpis hovorov. Tie rozpisy mám uložené bokom, keby niečo. Mne to konrétne nevytkli a uplatňujem si 100% nákladov.
marcelaStanakova
24.03.05,06:56
Ja som mala kontrolu z DU Ako SZČO ak je mobil napísaný na firmu uznali 100% ak nie tak 50% závisí od daňovníkov alebo výrečnosti FO ako si to odôvodní.
JaroslavKadle
24.03.05,08:07
My sme si u mobilného operátora zadali tlač výkazu hovorov mesačne a dávame to do VOZD.
Vera
24.03.05,08:44
Ja som dala takých 20% - aby nepovedali, že veľa a ani málo z druhej strany. Snáď to bude Ok
Janca
24.03.05,09:11
Moja skusenost je, ze ak je telefon na firmu a su k tomu vypisy, ziadny kontrolor nezistoval existenciu cisla. Ak vsak vypisy hovorov nie su, alebo je telefon na sukromnu osobu a zcasti sa pouziva na firemne ucely, urcite by som si dala tu namahu a isla za svojim spravcom a dohodla si percentualny pomer uznatelnosti nakladov.
Namietka, ze vypisy stoja vela je na mieste, ale aj dokazovacia povinnost je na danovnikovi, ktory si musi svoje naklady vediet obhajit.
Milanmsk
25.03.05,16:39
Budem sa riadit radou Marcely Stanakovej. 50 % je prijateľných. Z podniku mám skúsenosti, že súkromné hovory tvoria tak 35-40 % z celkových nákladov na telefóny. Závisí to od toho, či sa viacej používajú mobily, alebo pevné linky (pri mobiloch rastie percento súkromných hovorov). Zaujímavé je, že auditorom nevadí v podniku služobný hovor o 2.00 v noci na miestnu taxi službu. Väčšia perlička, nevadilo im ani volanie na audiotextové služby.
Barbara
02.01.06,12:30
Je mi vše jasné, ale keď si uplatňuje niekto paušalné výdavky , aj ten si môže aspoň tých 40% uplatniť aj za mobil, teda za hovory?????,,

dík za odpoveď.
bepo
02.01.06,12:55
V paušálných výdavkoch sú obsiahnuté aj výdavky na mobilný telefón,preto sa to volá paušálne že nemusíš konkrétne evidovať a dokazovať jednotlivé výdavky.
Barbara
02.01.06,13:01
moc ďakujem
Julča
23.01.06,13:59
Ja by som sa chcela spýtať na Váš názor na zaradenie dvoch mobilov u rovnakého operátora do výdavkov u SZČO, ktorá nemá žiadneho zamestnanca. Dáva si do výdavkov 100% z obidvoch mobilov. Podľa mňa je to už trocha pritiahnuté za vlasy. Ako to bude z zdôvodňovať?
ormika
23.01.06,14:15
Podnikateľ musí vedieť sám, ako zdôvodniť kúpu dvoch telefónov ak je sám SZČO. Teraz mám kontrolu na DPH, celý rok 2004, 2005 a z orange si pýtajú za obidva roky výpisy. A SZČO si musí farebne vyčiarkať osobné a firemné hovory. Takže aj takú mám skúsenosť. Je to len na podnikateľovi.
Zita5
23.01.06,14:15
Ja by som sa chcela spýtať na Váš názor na zaradenie dvoch mobilov u rovnakého operátora do výdavkov u SZČO, ktorá nemá žiadneho zamestnanca. Dáva si do výdavkov 100% z obidvoch mobilov. Podľa mňa je to už trocha pritiahnuté za vlasy. Ako to bude z zdôvodňovať?

Jeden mobil je asi pre manželku .:rolleyes:
No teraz vážne , je to dosť , pokiaľ je jednoosobová firma SZČO - bez zamnestnancov . Nech si to radšej rozmyslí či to uplatní vo výdavkoch , pretože daniari nemajú problém si vyžiadať výpis hovorov .;) V konečnom dôsledku si to oddôvodní sám . Moja rada uplatniť len jeden .
Julča
23.01.06,14:37
Jeden mobil je asi pre manželku .:rolleyes:
No teraz vážne , je to dosť , pokiaľ je jednoosobová firma SZČO - bez zamnestnancov . Nech si to radšej rozmyslí či to uplatní vo výdavkoch , pretože daniari nemajú problém si vyžiadať výpis hovorov .;) V konečnom dôsledku si to oddôvodní sám . Moja rada uplatniť len jeden .

Súhlasím s tebou, len som chcela počuť aj iný názor.;)
ZuzanaP
24.01.06,06:06
Poznám živnostníka, ktorý má 3 telefóny. Jeden na paušál a v jednom má českú kartu s roomingom, pretože spolupracuje aj s firmou z Čiech a tretí má doma, ale vôbec o ňom neúčtuje.

Tú českú kartu nemá na paušál, ale kreditnú a za rok si ju dobil hádam aj v sume Kč 10 000,--.

Ako by sa na toto pozerali daňováci. Myslím, že sa to dá obhájiť.
duficek
24.01.06,09:15
zuzana, myslim ze da, aj ked tych 10 000 je dost velka suma a zalezi na nom ako hodnoverne to obhaji.
ja mam pausal aj easy, pausal davam do nakladov a easy mam sukromnu. obcas si z pausalu dobijem easy, niekedy aj synom..to do nakladov nedavam.
ZuzanaP
24.01.06,11:40
Českú kartu dobije mesačne priemerne o 1000. Veď bol často na služobkáv v Čechách a pri cenách hovorov si myslím, že je to obhájiteľné.
Zita5
24.01.06,11:46
Poznám živnostníka, ktorý má 3 telefóny. Jeden na paušál a v jednom má českú kartu s roomingom, pretože spolupracuje aj s firmou z Čiech a tretí má doma, ale vôbec o ňom neúčtuje.

Tú českú kartu nemá na paušál, ale kreditnú a za rok si ju dobil hádam aj v sume Kč 10 000,--.

Ako by sa na toto pozerali daňováci. Myslím, že sa to dá obhájiť.


To , že či to bude obhájiteľné pri kontrole , záleží od podnikateľského subjektu a samozrejme od daňového kontrolóra . V prvom rade , aby mal aj nejaké príjmy z Čiech , dokumentovať s objednávkami , zmluvami atď .Ak bude mať aj k uplatneným výdavkom príslušný pomer príjmu , tak by to malo byť obhájiteľné . Ale ak bude vykazovať len výdavky na dobíjanie , tak pochybujem . Postup určite poznáš .
ZuzanaP
24.01.06,12:54
No jasné, má zmluvy a nie jednu, takže si myslím, že až taký problém by to nemal byť.
dogicka
25.01.06,17:49
Ja by som sa chcela spýtať na Váš názor na zaradenie dvoch mobilov u rovnakého operátora do výdavkov u SZČO, ktorá nemá žiadneho zamestnanca. Dáva si do výdavkov 100% z obidvoch mobilov. Podľa mňa je to už trocha pritiahnuté za vlasy. Ako to bude z zdôvodňovať?

Ja si myslím, že to záleží aj na výške príjmov. Ak SZČO má dva mobilné telefóny a síce nemá žiadneho zamestnanca a príjmy má ročne okolo
300 000.-Sk a mesačne pretelefonuje z obidvoch mobilov okolo 2000,-Sk je to podľa mňa prijateľné aj obhájiteľné, veď len ak dodáva napr.stavebné alebo elektrotechnické práce aj s materiálom tak len pri objednávaní materiálu pretelefonuje dosť minút. Ja im v takomto prípade (samozrejme keď sú obidva mobily na firmu) dávam do nákladov 100%. Jasné že to závisí aj od konkrétneho daňovníka, dúfam, že s tým nebudú problémy, ale dnes sa drobní živnostníci, ktorí nepracujú len pre jednu firmu musia riadne obracať aby si zohnali prácu, a k tomu práve potrebujú telefón. Tak uvidím ahojte
evina
25.01.06,18:05
Ja by som sa chcela spýtať na Váš názor na zaradenie dvoch mobilov u rovnakého operátora do výdavkov u SZČO, ktorá nemá žiadneho zamestnanca. Dáva si do výdavkov 100% z obidvoch mobilov. Podľa mňa je to už trocha pritiahnuté za vlasy. Ako to bude z zdôvodňovať?

Ja mám napr. dva telefóny. Prečo? Jeden som kúpila za 1 SK pre dcéru, teda aparát, dala jej tam kartu, aby som neprišla o peniaze :D a oba paušále využívam služobne. Či pretelefonujem na dvoch po 2 000 SK alebo na jednom 4 000 Sk je predsa jedno, to znaená musí ísť podľa mňa o obhajiteľnú sumu. . Skrátka som využila výhodnú akciu a prišla za 1 SK k modernejšiemu telefónu /ušetrila som náklady na vlastný aparát/ a môžu si pozrieť aj výpisy.
abel
25.01.06,22:06
Ja osobne si dávam z každého telefónu do nákladov 80% s tým, že 20% je osobná spotreba. Nech mi nikto nehovorí, že zo svojho telefónu nezavolá manželke, deťom, kamarátom a pod.,
anka p.
24.03.06,09:42
Ahoj poraďáci,
ja mám takýto problém. SZČO má mobilný telefón. Lenže neodkladal si všetky faktúry. Má ale šeky o zaplatení. Môže si ich dať do nákladov aj bez faktúry?
Pepa
24.03.06,09:47
Ahoj poraďáci,
ja mám takýto problém. SZČO má mobilný telefón. Lenže neodkladal si všetky faktúry. Má ale šeky o zaplatení. Môže si ich dať do nákladov aj bez faktúry?
Ja šeky o zaplatení bez faktúry "neberiem". Nech si vypýta opisy faktúr - behom dvoch dní ich má.
kendy
24.03.06,14:04
Poraďte aj mne:
mám dať do nákladov len percento z paušálu, mám faktúry z Orange, ale uhrádzané boli cez súkromný účet.
Môžem k tomu priložiť len faktúru, ku ktorej nedám doklad o zaplatení? Zdá sa mi totiž nelogické prikladať tam výpis z účtu, ktorý vôbec neúčtujem.
duficek
24.03.06,14:19
uhradu mozes zauctovat na zaklade nejakeho dokladu o platbe, je len logicke, ze ked platba prebehla zo sukromneho uctu, treba ako doklad dolozit vypis z toho uctu na potvrdenie tej platby. alebo platbu neuctovat vobec.
Zita5
24.03.06,14:21
Poraďte aj mne:
mám dať do nákladov len percento z paušálu, mám faktúry z Orange, ale uhrádzané boli cez súkromný účet.
Môžem k tomu priložiť len faktúru, ku ktorej nedám doklad o zaplatení? Zdá sa mi totiž nelogické prikladať tam výpis z účtu, ktorý vôbec neúčtujem.


Potrebuješ predsa k uplatneniu výdavkov doklad preukazujúci zaplatenie daného výdavku .
denabal
11.03.07,08:14
Ja len takú perličku. Mala som kontrolu, SZČO bez zamestnancov, 2 mobily na paušál u toho istého operátora. Mal tam aj 2 kúpy mobilného aparátu. Jeden telefón mu vyhodili, ale len aparát a nie mesačné faktúry - tie zostali. Podotýkam že boli mesačne na sumu okolo 1000,- Sk. :D JE to naozaj len na kontrole ako sa im chce. Keď mi nejaký živnostník donesie mobily, ktoré nie sú na firmu, tak hneď upozorním, že treba aj výpisy hovorov. A keď nepriloží, tak sa nimi vôbec nezaoberám. Keby sme mali rozmýšľať nad každou takouto "maličkosťou", tak myslím, že by sme sa nikdy nedostali ku koncu. Pevné nervy pri uzávierkách.
MILKA58
11.03.07,14:44
Osoba s DIČ (sprostredkovateľ úverov) používa mobil.telefón, ktorý má na svoje meno, všetky zaplatené faktúry, to tiež mám žiadať od nej výpisy hovorov? Takéto osoby vlastne nemajú firmy, telefón je na súkromnú osobu a využívajú ho prevažne na svoju činnosť. To akože tieto faktúry nemôžem dať do nákladov bez výpisu hovorov?
evina
11.03.07,15:04
Osoba s DIČ (sprostredkovateľ úverov) používa mobil.telefón, ktorý má na svoje meno, všetky zaplatené faktúry, to tiež mám žiadať od nej výpisy hovorov? Takéto osoby vlastne nemajú firmy, telefón je na súkromnú osobu a využívajú ho prevažne na svoju činnosť. To akože tieto faktúry nemôžem dať do nákladov bez výpisu hovorov?
Môžeš dať bez výpisu hovorov . Je dobré porovnať účty predtým ako začal vykonávať sprostredkovanie , a potom a na základe toho odpočítať príslušné percento z hovorov zodpovedajúcich súkromným....
jankajese
11.03.07,16:03
Prosím Vás, ak živnostník začal podnikať v januári 2006 a používal svoj mobil, platil faktúry z podnik. účtu a až v októbri sú faktúry za telefon, kde je uvedené jeho IČO - môže si dať do výdavkov mobil už od začiatku podnikania? Mesačne to je od 500- 1000 Sk.Aký je Váš názor, mali ste už taký prípad?
jankajese
11.03.07,17:54
Nestretli ste sa s tým niekto?
renča1
11.03.07,17:59
Prosím Vás, ak živnostník začal podnikať v januári 2006 a používal svoj mobil, platil faktúry z podnik. účtu a až v októbri sú faktúry za telefon, kde je uvedené jeho IČO...... ?

Neviem či správne chápem, ale fa od januára až po oktober nemal vystavené na IČO?
duficek
11.03.07,18:28
Prosím Vás, ak živnostník začal podnikať v januári 2006 a používal svoj mobil, platil faktúry z podnik. účtu a až v októbri sú faktúry za telefon, kde je uvedené jeho IČO - môže si dať do výdavkov mobil už od začiatku podnikania? Mesačne to je od 500- 1000 Sk.Aký je Váš názor, mali ste už taký prípad?
dal by som si spatne vystavit mesacne vypisy hovorov, vyznacil firemne hovory a urcil si ich % za kazdy mesiac. tie by som dal potom do danovych vydajov.
rovnako potom by som postupoval aj pri fakturach uz vystavenych na ICO, pokial pausal nebol vyuzivany na podnikanie na 100%...
jankajese
11.03.07,18:33
Neviem či správne chápem, ale fa od januára až po oktober nemal vystavené na IČO?
Áno, až vo faktúre za 10/2006 má uvedené IČO, ale faktúry uhrádzal od začiatku podnikania z podnikateľského účtu, takže aj tie, ktoré vlastne nemal na firmu, ale používal na podnikanie.
evina
11.03.07,19:45
dal by som si spatne vystavit mesacne vypisy hovorov, vyznacil firemne hovory a urcil si ich % za kazdy mesiac. tie by som dal potom do danovych vydajov.
rovnako potom by som postupoval aj pri fakturach uz vystavenych na ICO, pokial pausal nebol vyuzivany na podnikanie na 100%...
Pri tej sume zaplatí pomaly viac za vyhotovenie výpisov ako za telefón...

Pri takejto sume nevidím problém odpočítať percento buď porovnaním účtov pred a v čase podnikania, resp. primeraným odhadom k osobnému použitiu...
dara
11.03.07,22:25
poraďáci, hovoríme tu zväčša o malý podnikateľoch szčo, ktorý by si mali poďal niekoho nie, uznávať z pretelefonovanej čiastky iba určité percento, ale z vlastnej skúsenosti viem a mám, že vo veľkých spoločnostiach s.r.o. napríklad kde je 300 zamestnancov, aj sú podrobné rozpisy hovorov tvoria služobné hovory tak 20 - 30 % ostatné je všetko súkromné volania zamestnncov, mms a podobne, ešte audítori nič nenamietali, dokonca sa to celé roky účtuje 100% do nákladov, nie malé čiastky. Takže mi to príde akoby sa mali podľa týchto pravidiel riadiť iba szčo a veľké podniky čo?
renča1
12.03.07,05:07
Áno, až vo faktúre za 10/2006 má uvedené IČO, ale faktúry uhrádzal od začiatku podnikania z podnikateľského účtu, takže aj tie, ktoré vlastne nemal na firmu, ale používal na podnikanie.

Možno to čo teraz napíšem bude porušenie etiky, ale.....ja by som na každú fa dopísala svoje IČO, DIČ ručne a uplatnila by som si ich ako VOZD.
abel
13.03.07,07:09
Stále sa tu bavíme, koľko dať "svojim" podnikateľom" do nákladov. Ja som si tiež s tým lámala hlavu, ale nakoniec som to vyriešila po svojom. Niektorí nosili faktúry raz na jeden telefón, potom na tri, potom dva, potom babkin, synov a pod. Dala som každému podpísať priložený papier a odkedy je zodpovednosť ma ich hlavách, nikto netrvá na 100 %.
infoziadatel
13.03.07,08:07
Prosím Vás na každomo daňovom doklade, ktorý má daňovník v účtovníctve, či už náklad alebo výnos, má byť uvedené IČO, DIČ prípadne ak je platiteľ tak IČ DPH? Alebo nemám pravdu?
ďakujem
AK to nie je uvedené, DU neuzná náklady?
Dík
abel
14.03.07,13:01
U platiteľa DPH jednoznačne musí byť na faktúrach uvedené IČ DPH, ak si chce uplatniť odpočet DPH. Ťažko povedať, či na "každom doklade, ktorý má daňovník v účtovníctve," pretože aj napr. blok z ERP, ktorý je tiež považovaný za faktúru, tieto náležitosti nemusí mať. Ale to už je tu tiež mnohokrát rozoberané, aké sú náležitosti dokladu, stačí hľadať. Pozri § 71 zákona o DPH.
joni102
14.03.07,13:13
mam taku otazku:
mam mobil na kredit, mozem si dat kredit do nakladov? ak ano, ako to zdokladovat ked v predajni Pomorancu mi daju len prijimovy listok, nie je na nom moje ico cislo.

dakujem
lillian
14.03.07,13:49
aj ja chcem vediet. Ja sice dobijam kredit v jednote a na blocku je aj tel.cislo.
Zita5
14.03.07,14:45
mam taku otazku:
mam mobil na kredit, mozem si dat kredit do nakladov? ak ano, ako to zdokladovat ked v predajni Pomorancu mi daju len prijimovy listok, nie je na nom moje ico cislo.

dakujem


Pokiaľ je telefón využívaný na podnikateľský účel , tak nákup kreditu je výdavkom ovplyvňujúcim základ dane - prevádzková réžia .

Pokiaľ máte blok z registračnej pokladne , ktorý obsahuje všetky potrebné náležitosti predajcu , je to právoplatný doklad .

Vaše údaje ako napríklad IČO ,by boli potrebné v prípade fakturácie od mobilného operátora, ak by ste využívanie jeho služieb platili cez faktúru .
luciaNR
23.08.13,13:08
Ahojte poraďáci. Prosím vás môže si konateľ s.r.o. (jednoosobová), zakúpiť na firmu tretí iPhone? Firma nemá žiadnych zamestnancov. 1 používa výlučne na internet, 1 na telefonovanie. Odôvodňuje to tým, že jeden stratil, tak dal kúpu tretieho znova na firmu. Môžem to dať do nákladov?
Tweety
23.08.13,13:09
A tú stratu ako zaúčtoval? Ak ho používa na podnikanie, tak áno, ak len pomerom, tak aj náklady môžu byť len pomerné.
luciaNR
23.08.13,13:16
Však to.. to mi len teraz volal, že kúpil na firmu ďalší iPhone, aj som mu povedala, že pri kontrole mu to určite vyhodia no obhajuje sa tým, že jeden vraj stratil.. tak vôbec neviem čo s tým. V účtovníctve mám samozrejme ešte stále 2, tak neviem čo mám urobiť..