vanilka
19.03.08,09:24
ahojte, prisla na do firmy bruska a chcem ju zaradit do majetku, ibaze zaroven s nou prisiel aj olej, bez ktoreho sa stroj nerozbehne, tvori aj ten sucast obstaravacej ceny, ja si myslim ze ano, hodila by som ich spolu na 042... a dalej ak ten olej bude chodit pravidelne uctovat ho stale na 042 alebo priamo do nakladov? niekde som citala ze naklady suvisiace s obstaranim vznikaju len pri obstarani majetku - montaz, instalacia a pod...
poradi niekto?

dakujem
Zita5
19.03.08,08:27
Olej je spotrebný materiál , nezvyšuje OC , ani nie je súčasťou OC .
azla
19.03.08,08:28
ahojte, prisla na do firmy bruska a chcem ju zaradit do majetku, ibaze zaroven s nou prisiel aj olej, bez ktoreho sa stroj nerozbehne, tvori aj ten sucast obstaravacej ceny, ja si myslim ze ano, hodila by som ich spolu na 042... a dalej ak ten olej bude chodit pravidelne uctovat ho stale na 042 alebo priamo do nakladov? niekde som citala ze naklady suvisiace s obstaranim vznikaju len pri obstarani majetku - montaz, instalacia a pod...
poradi niekto?

dakujem

Olej by som účtovala na 501 stále. (ani nové auto sa nerozbehne bez benzínu a tiež netvorí súčasť OC)
vanilka
19.03.08,08:37
ano, ma to svoju logiku, horsie je ako to teraz vysvetlim sefke, ktora mi to tam nakazala pridat....
azla
19.03.08,08:41
ano, ma to svoju logiku, horsie je ako to teraz vysvetlim sefke, ktora mi to tam nakazala pridat....
Jednoducho, postupy účtovania to nedovoľujú. (aby jej to nemusela neskôr vysvetľovať daňová kontrola).
Niekedy si šefovia neuvedomujú všetky súvislosti. Myslím, že rozumné argumenty u väčšiny zaberajú.
Katka2
27.10.08,06:41
Ahojte. Mám podobný prípad. Čo si myslíte, keď bol obstaraný stroj. K tomu stroju boli obstarané aj iné časti, niektoré sú vlastne nevyhnutné na jeho fungovanie a niektoré súčiastky len vylepšujú jeho vlastnosti. Je tam napr. aj tlaková hadica, oceľové lanko. Tvoria súčasť obstarávacej ceny?