memorex31
19.03.08,09:01
Zdravim,

mame predajnu so sportovym textilom a od kolegov z inych miest som sa dozvedel, ze SOI ma novu zabavu. Na kazdom vyrobku musia byt osetrovacie symboly, ale ZE VRAJ symbol na osetrovanie bieliacimi prostriedkami (chlorom) teda trojuholnik alebo preciarknuty trojuholnik, musi byt najnovsie CIERNEJ FARBY. Takze kolegovia na predajniach pobrali fixky a na KAZDEJ veci tieto symboly zacmarali na cierno, aby bola SOI spokojna.
Pre mna je to BLBOST DESATROCIA.
Ako moze predavajuci zmenit symbol osetrovania??? Vyrobok bol predsa vyrobeny s urcitymi osetrovacimi symbolmi tak ho predavajuci nemozu menit, nie? Mimochodom, ze vraj takyto symbol plati iba pre SR a Rakusko do konca tohoto roku. Neviem, ci potom budu chodit obchodnici s bielymi fixkami.
Co ked si zakaznik vec vyperie a cierna fixka mu znehodnoti tovar?
Kde je vyhlaska, ktora to upravuje? Ked som zavolal na SOI, tak mi povedali, ze nie su informacna kancelaria. Hlavne, ze tam sedia aj za moje peniaze. V podstate na SOI platim, aby mi mohli davat pokuty, skvele.
No nic, viete o tom nieco??? Co mame robit??? Ide o znackove veci predavane v celej EU, vsetky symboly a normy su OK, ale teraz je novinka s ciernym trojuholnikom a my nevieme, co s tym a SOIKA sa ukaze urcite coskoro...
Vdaka.
rada
20.03.08,18:53
Pre všeobecnú informovanosť by to aj mňa zaujímalo, o čo sa SOI opiera. Pretože z vyhlášky daná povinnosť nevyplýva. Aspoň to tam nikde nevidím.:confused:
Citujem:
Príloha č. 6
k vyhláške č. 336/2007 Z. z.

I. SYMBOLY OŠETROVANIA TEXTÍLIÍ A ICH POUŽÍVANIE

Grafické symboly na označovanie textilných výrobkov. x)
a) Základné symboly:
1. Pranie - vanička.
2. Bielenie prostriedkami s obsahom chlóru - trojuholník.
3. Žehlenie - žehlička.
4. Chemické čistenie - kruh.
5. Sušenie v bubnovej sušičke po praní - štvorce s kruhom vnútri.
b) Doplnkové symboly:
1. Zakázaný spôsob údržby - označuje sa prečiarknutím ktoréhokoľvek z uvedených základných symbolov.
2. Šetrné zaobchádzanie - označuje sa podčiarknutím príslušného symbolu.
3. Veľmi šetrné zaobchádzanie - označuje sa prerušovanou čiarou pod symbolom.


II. OPIS POUŽÍVANIA SYMBOLOV PRI OZNAČOVANÍ
a) Pranie
Symbol vaničky označuje pranie v domácnosti (ručné alebo v práčke) podľa príslušného grafického zobrazenia a poskytuje informácie o maximálnej teplote pri praní.
b) Bielenie prostriedkami s obsahom chlóru
Symbol trojuholníka označuje podľa príslušného grafického zobrazenia, či sa výrobok môže alebo nemôže bieliť prostriedkami s obsahom aktívneho chlóru.
c) Žehlenie
Symbol žehličky označuje žehlenie v domácnosti. Maximálna teplota sa označuje jednou bodkou, dvoma alebo tromi bodkami.
d) Chemické čistenie
Symbol v kruhu označuje postup chemického čistenia textilných výrobkov.
e) Sušenie v bubnovej sušičke
Symbol štvorca s kruhom vnútri doplnený jednou bodkou alebo dvoma bodkami označuje teplotu sušenia v bubnovej sušičke.


III. UMIESTNENIE A POUŽÍVANIE SYMBOLOV

Symboly sa musia umiestniť priamo na výrobok alebo na etiketu, ktorá je pevne a trvale pripojená k výrobku. Symboly môžu byť tkané, vytlačené alebo inak zhotovené a počas životnosti výrobku musia zostať dobre čitateľné.
Etikety musia byť zhotovené z vhodného materiálu, ktorý je stály pri predpísanom spôsobe ošetrovania výrobku, minimálne tak ako výrobok, na ktorom sú umiestnené. Výnimky ustanovuje § 6 vyhlášky.

IV. POUŽITIE SYMBOLOV

Úplné informácie o ošetrovaní vyjadrené symbolmi sa odporúča uvádzať v tomto poradí: pranie, bielenie prostriedkami s obsahom chlóru, žehlenie, chemické čistenie a sušenie v bubnovej sušičke.
tetrisss
20.03.08,19:37
Neviem o co sa opieraju, ale predpokladam, ze to je zase nejaky vymysel EU a my sme ho prebrali, ale fakt je, ze uz nove vyrobky maju tento symbol cierny a aj stare vyrobky, vraj ze predovsetkym pradlo musia byt takto oznacene, dokonca som vyfasovala lepky na prelepenie. Mam za to, ze treba ocakavat kontroly.
rada
21.03.08,12:13
Aj keď by to bol výmysel EÚ aj tak by sme museli implementovať smernice EÚ do našich predpisov. Takže by to v nejakom malo byť.:confused:
VladoaKatka
23.03.08,14:28
Pre všeobecnú informovanosť by to aj mňa zaujímalo, o čo sa SOI opiera. Pretože z vyhlášky daná povinnosť nevyplýva. Aspoň to tam nikde nevidím.:confused:
Citujem:
Príloha č. 6
k vyhláške č. 336/2007 Z. z.

I. SYMBOLY OŠETROVANIA TEXTÍLIÍ A ICH POUŽÍVANIE

Grafické symboly na označovanie textilných výrobkov. x)

.

Tieto grafické symboly sú riešené a nakreslené:
STN EN ISO 3758:2005 - Textílie - symboly ošetrovania a SOI sa opiera o túto technickú normu.

Nie je to nová záležitosť, platí už od 1.2.2006, zákaz bielenia - trojuholník preškrtnutý bol zmenený na vyplnený tvar t.j. celý čierny.. Ja toto označovanie už používam od r.2006.:
memorex31
26.03.08,11:58
Co s tovarom, ktory bol dodany pred platnostou normy?
Taky som nasraty, ked zavolam do SOI a chcem k tomu nieco vediet, tak mi povedia, ze nie su informacna kancelaria. Hlavne ze ziju z dani, hajzli...:confused:
VladoaKatka
26.03.08,14:40
Co s tovarom, ktory bol dodany pred platnostou normy?
Taky som nasraty, ked zavolam do SOI a chcem k tomu nieco vediet, tak mi povedia, ze nie su informacna kancelaria. Hlavne ze ziju z dani, hajzli...:confused:

Chápem Ťa, že si nahnevaný, ale je to tak. Tiež mám informácie, že obchodníci začerňujú trojuholníky, dokonca niektoré sa aj na mňa obrátili, či je to pravda, lebo že na mojich výrobkoch to je. Tiež sme zistili, že môj dodávateľ symbolov (už vyšše roka ich robím sama) v jednej dodávke nám dodal aj s čiernými aj prázdneými trojuholníkmi a vôbec ho to netrápilo, tiež sme ich museli zamalovať.

Najväčšia hlúposť na tom celom je to, že možnosť bielena je naďalej prázdny trojuholník ale zákaz je už čierny a ešte sa musí aj preškrtnúť, a nakoniec vznikne len čmuha.

Viem si predstaviť koľko obchodníkov začiení aj tie trojuholníky, ktoré majú ostať prázdne, no už ale hovorí sa " neznalosť zákona neospravedlňuje" a na tomto sa zarába.
VladoaKatka
26.03.08,14:42
Co s tovarom, ktory bol dodany pred platnostou normy?
Taky som nasraty, ked zavolam do SOI a chcem k tomu nieco vediet, tak mi povedia, ze nie su informacna kancelaria. Hlavne ze ziju z dani, hajzli...:confused:

Tak takýto tovar tiež musíš mať označený podľa teraz platnej normy - a v tom je tá malovacia akcia v obchodoch.
sportservis
28.03.08,14:27
ano,navštivila nas soi a včera prišlo -že 20000.-pokuta!Chcem sa s nimi sudit ak nezaberie odvolanie na ustred.inšpektorát.Už som jeden súd s nimi vyhral.Výpalníci bez hanby! Nenachystáš im tašky s darčekmi -dostaneš pokutu aby si vedel.No ale ak dáš potom niesi o nič lepší a klesáš....Prečital som zakon + vyhlašku ale neviem sa dopracovať ku norme iso3758:2005 Viete niekto poradiť?
memorex31
28.03.08,14:37
Tak mam vyjadrenie od vyrobcu a podla nich je to iba odporucanie. Je to odevna firma s cca 1000 zamestnancami, kde sa najde kopec ludi, ktori sa takymto kravinam venuju... Tak teraz neviem, idem hladat dalej. Sidlia v EU.


When we discovered the requirements of symbols changed, we discussed with an advisor from the UK Council of Home Laundering. We were advised that we did not to immediately change our chlorine bleach symbol as the current white symbol was not against any European law, it was just a recommendation.
Therefore, I am surprised to read your e-mail states our Chlorine Bleach symbol is against Slovak law & your customer will be fined due to our incorrect symbol.
VladoaKatka
02.04.08,03:26
ano,navštivila nas soi a včera prišlo -že 20000.-pokuta!Chcem sa s nimi sudit ak nezaberie odvolanie na ustred.inšpektorát.Už som jeden súd s nimi vyhral.Výpalníci bez hanby! Nenachystáš im tašky s darčekmi -dostaneš pokutu aby si vedel.No ale ak dáš potom niesi o nič lepší a klesáš....Prečital som zakon + vyhlašku ale neviem sa dopracovať ku norme iso3758:2005 Viete niekto poradiť?


Je to Slovenský ústav technickej normalizácie v Bratislave.

www.sutn.sk (http://www.sutn.sk)
http://www.matnet.sav.sk/index.php?ID=64
https://shop.sutn.gov.sk/public/
sportservis
09.04.08,13:13
dakujem,medzičasom som ju zohnal a jednoznačne podla nej platí trojuholnik a prečirknutý trojuholník,bez toho či je biely čierny a pod.Takže výpalníci zo SOI nemaju pravdu...HAJZLICI!
memorex31
09.04.08,13:35
sportservis:

Vies nejako odcitovat predmetnu cast z tej normy? Alebo hodit fotokopiu, screen alebo nieco podobne...
Alebo kde si to zohnal?

Dakujem.
VladoaKatka
09.04.08,13:49
sportservis:

Vies nejako odcitovat predmetnu cast z tej normy? Alebo hodit fotokopiu, screen alebo nieco podobne...
Alebo kde si to zohnal?

Dakujem.

Dá sa objednať na tej adrese, ktorá je vyššie uvedená. Ja ju mám, ale je zablokovaná a nedá sa ani e-mailom odoslať ani nafotiť, ani sem prilepiť, lebo mám licenciu len na pozeranie, teda pre vlastnú potrebu.Je mi lúto, pomohla by som Ti.
VladoaKatka
09.04.08,14:07
dakujem,medzičasom som ju zohnal a jednoznačne podla nej platí trojuholnik a prečirknutý trojuholník,bez toho či je biely čierny a pod.Takže výpalníci zo SOI nemaju pravdu...HAJZLICI!

Je to smutné, že aj normy sú ako zákony, ktoré sú uverejnené v zbierke zákonov, ale s tým rozdielom, že zákony zo Z.z. môžeš stiahnúť aj z internetu ale takú normu musíš kúpiť a za nehorázne peniaze.
28 strán normy aby som mohla aj natlačiť a pracovať s ňou stojí 495.- Sk. a to je len jedna norma, ak potrebuješ k svojej práci 5-6 noriem je to už pekná suma. Po novelizácii je Ti nanič.

K tým trojuholníkom:
Symbol :
prázdny trojuholník - dovoľuje sa používať všetky oxidačné bielice prostriedky
Trojuholník s dvoma súbežnými čiarami s ľavou stranou trojuholníka_
dovolľuje sa používať len oxidačný/bezchlórový bieliaci prostriedok
Čierny trojuholník preškrtnutý-výrobok sa nesmie bieliť.

Pred platnosťou tejto normy ten posledný symbol mohol byť aj biely a preškrtnutý. To je to, čo teraz naháňa SOI, že na starších výrobkoch alebo výrobcovia, ktorí na symboloch uvádzajú ešte ten prázdny trojuholník.

Obchodníci kontrolujte hneď odobratý tovar a vyhnete sa nepríjemnostiam.
memorex31
10.04.08,08:27
Vladokatka:
Ved ked mas tu normu na monitore, tak stlacis PrtScrn a mas to, hm?

Citat:
"Obchodníci kontrolujte hneď odobratý tovar a vyhnete sa nepríjemnostiam"

tu nejde o to, kontrolovat tovar, ale o to, ze firmy, ktore dodavaju tovar do krajin EU a je to v poriadku nemozu dodavat tovar do SR, a to je na Strasburg...
Si zober plavky, ktore maju symboly priamo na vyrobku tlacene na ciernom pozadi - ten trojuholnik sa prefarbit neda. Vsetok tovar mozes zahodit do kosa, je jedno, ci je za 50tis, 500tis alebo 5 milionov. Jedinym riesenim je cash pre kontrolu...:mad:
Kto je za to zodpovedny? Nejaky uradnicek, ktory to splatal? Alebo poslanci, ktori to schvalili? Spravne, nikto nie je zodpovedny a zmena sa pripravuje... mozno o mesiac, mozno o rok... dovtedy si trhnite...
VladoaKatka
15.04.08,02:37
Vladokatka:
Ved ked mas tu normu na monitore, tak stlacis PrtScrn a mas to, hm?

Citat:
"Obchodníci kontrolujte hneď odobratý tovar a vyhnete sa nepríjemnostiam"

tu nejde o to, kontrolovat tovar, ale o to, ze firmy, ktore dodavaju tovar do krajin EU a je to v poriadku nemozu dodavat tovar do SR, a to je na Strasburg...
Si zober plavky, ktore maju symboly priamo na vyrobku tlacene na ciernom pozadi - ten trojuholnik sa prefarbit neda. Vsetok tovar mozes zahodit do kosa, je jedno, ci je za 50tis, 500tis alebo 5 milionov. Jedinym riesenim je cash pre kontrolu...:mad:
Kto je za to zodpovedny? Nejaky uradnicek, ktory to splatal? Alebo poslanci, ktori to schvalili? Spravne, nikto nie je zodpovedny a zmena sa pripravuje... mozno o mesiac, mozno o rok... dovtedy si trhnite...

Ja som sa k tomu dostala až dnes, skúsim ... v priebehu dňa to sem prilepiť.

S tými plávkami to neni vôbec katastrofa, negatív-pozitív, na tejto metóde je to a to by som obhájila, že ak sú aj materiálové zloženie, firma a ostatné symboly s bielou farbou tak ten trojuholník je tiež biely. Ide len o to, že pri zákaze to má byť vyplnený trojuholník. Ak by si na bielú pásku natlačil s fialovou, červenou, žltou to je jedno, len musí byť ten trojuholník plný.

Neobhajujem ich, naozaj ten trojuholník preškrtnutý vyzerá ako jedna veľká machuľa - alebo roztlačená mucha, ja sama s tým mám problémy a musím to riešiť.
yabadaba
23.04.08,22:31
...sa az rozum zastavuje, ze???
memorex31
16.05.08,08:19
Nejde mi do hlavy, ze to tu zaujima 10 ludi tato tema a pritom je to problem ako svina.
Pri plavkach, termopradle a podobnom tovare su symboly tlacene priamo na vyrobok a s tym clovek nespravi zhola nic! Takze takyto tovar mozeme rovno posielat naspät, ale naspät nam ho vyrobca nezoberie, pretoze tovar je podla oznaceny podla legislativy EU ale nie podla legislativy SR. Doprdele keby som na to mal chut a peniaze a cas tak ich zeniem az na Strasburg hajzlov zo SOI. Nejaky blbec v parlamente odhlasuje, co mu predlozia a prax im je uplne ukradnuta...
Ako to vsetci riesia??? To vsetci uplacaju SOI ked to nikoho nezaujima??? Inu odpoved nevidim...
VladoaKatka
20.05.08,04:07
Nejde mi do hlavy, ze to tu zaujima 10 ludi tato tema a pritom je to problem ako svina.
Pri plavkach, termopradle a podobnom tovare su symboly tlacene priamo na vyrobok a s tym clovek nespravi zhola nic! Takze takyto tovar mozeme rovno posielat naspät, ale naspät nam ho vyrobca nezoberie, pretoze tovar je podla oznaceny podla legislativy EU ale nie podla legislativy SR. Doprdele keby som na to mal chut a peniaze a cas tak ich zeniem az na Strasburg hajzlov zo SOI. Nejaky blbec v parlamente odhlasuje, co mu predlozia a prax im je uplne ukradnuta...
Ako to vsetci riesia??? To vsetci uplacaju SOI ked to nikoho nezaujima??? Inu odpoved nevidim...

Máš pravdu, škoda že nie vždy pozná prax tvorca alebo navrhovateľ zákona a to už naozaj si neviem predstaviť, žeby každý poslanec bol na všetko odborníkom, aby chápal každý zákon,§ ...ani sa to nedá.
Táto poradenská stránka síce má veľa členov, väčšina ich je len zaragistrovaných, ale hlavne sa zameriava na účtovné a daňové poradenstvo.
Táto téma určite zaujíma aj sa týka viac ako 10 ľudí, ale čo už, zákon je platný, normy sú platné, kontroly sa musia vykonávať.

V jednom príspevku tu bolo písané priblížne v tomto duchu, že kontrolór je platený od vybranej pokuty a nie od počtu vykonaných kontról.
Preto kontroly boli, sú a budú... aj keď budú zamerané na blbosť.
VladoaKatka
11.09.08,14:46
Obchodníci, výrobcovia, dovozcovia - nezačerňujte už trojuholníky !!!

Symboly na údržbu textilného výrobku

Textilné kusové výrobky, určené na predaj spotrebiteľovi, sa musia podľa vyhlášky MH SR
č. 336/2007 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o označovaní zloženia a spôsobe zaobchádzania s textilnými výrobkami, trvale označiť symbolmi údržbypodľa normy STN EN ISO 3758 Textílie. Symboly ošetrovania. Táto norma je platná od februára 2006, kde symbol na zákaz bielenia výrobku je vyobrazený ako čierny trojuholník prečiarknutý Ondrejovým krížom.
Podľa oznámenia Medzinárodnej asociácie pre označovanie textílií symbolmi ošetrovania GINETEX sa pripravuje zmena grafického symbolu na zákaz bielenia a nový symbol bude vyobrazený ako nezaplnený trojuholník prečiarknutý Ondrejovým krížom.
Riadiaci orgán GINETEX-u sa rozhodol prijať 2-ročné prechodné obdobie, počas ktorého by boli platné obidva symboly, t. j. biely aj čierny trojuholník.

SOI toto rozhodnutie prijíma a bude akceptovať pri kontrolách označovania textilných výrobkov do 30. 04. 2010 obidva symboly.

http://www.soi.sk/files/rspotreb/Symboly.doc
VladoaKatka
01.10.08,14:28
Ďalšia vyhláška z dielne MH - ktorou sa ustanovujú podrobnosti o označovaní materiálového zloženia textilných výrobkov.


Čiastka číslo 137/2008
370/2008Vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o označovaní materiálového zloženia textilných výrobkov (http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=208400&FileName=zz2008-00370-0208400&Rocnik=2008)

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=208400&FileName=zz2008-00370-0208400&Rocnik=2008