susaan88
19.03.08,10:20
Som trošku v pomykove, naša spoločnosť (s.r.o.) zakúpila v tomto roku 2008 automobil od FO v celkovej hodnote 20 000,-. Chcem sa spýtať, či je v poriadku, pokiaľ ho zaúčtujem okamžite do spotreby a zaradím ho do krátkodobého hmotného majetku? prosím poraďte
azla
20.03.08,18:12
Som trošku v pomykove, naša spoločnosť (s.r.o.) zakúpila v tomto roku 2008 automobil od FO v celkovej hodnote 20 000,-. Chcem sa spýtať, či je v poriadku, pokiaľ ho zaúčtujem okamžite do spotreby a zaradím ho do krátkodobého hmotného majetku? prosím poraďte

Zaúčtuješ to podľa toho, ako je rozhodnuté v účtovnej jednotke pri nákupe daného majetku. Ak UJ rozhodne že doba životnosti je kratšia ako 1 rok, učtujete o ňom ako o zásobach. (do spotreby) a zaradíš do kratk.majetku.
betka
20.03.08,21:27
OA je samostatná hnuteľná vec, ktorá ma samostatné tech-ekon. určenie a DP viac ako jeden rok. Ak je cena do 30 tis. ide o náklad, ak je vyššia ide o DHM (na rozdiel od budov a hmotných stavieb, kt. odpisujem vždy bez ohľadu na ich OC)

Ak obstaráme automobil za cenu do 30 tis. Sk a tento automobil je nepojazdný, potrebuje opravu aby bol uvedený do prevádzkyschopného stavu. V tomto prípade je cena opravy súčasťou nákladov na obstaranie 042 a tým aj VC auta, čím sa s auta stáva HM odpisovaný par. 22 ZDP.
Tieto náklady na opravy sú vynaložené do čau uvedenia auta do užívania.