gysrai
19.03.08,11:39
zdravim poradakov..
v zakone o dani z prijmov som sa docitala toto:

prijmy oslobodene od dane
d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier

znamena to, ze ked ja ako slobodny umelec kupim od kamarata ako od fyz. osoby napriklad nabytok v hodnote nejakych 50.000,- skk, nemusi si to on pisat do danoveho, ale ja si ho mozem odpocitat?
predpokladajme, ze su to regale do atelieru

dakujem
Vladimír Ozimý
19.03.08,10:48
zdravim poradakov..
v zakone o dani z prijmov som sa docitala toto:

prijmy oslobodene od dane
d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier

znamena to, ze ked ja ako slobodny umelec kupim od kamarata ako od fyz. osoby napriklad nabytok v hodnote nejakych 50.000,- skk, nemusi si to on pisat do danoveho, ale ja si ho mozem odpocitat?
predpokladajme, ze su to regale do atelieru

dakujem

presne ako uvažujete a bežne sa to robí :). Hnuteľný majetok nevyužívaný na podnikanie je vždy oslobodený od dane z príjmu pri jeho predaji. Jedine čo má vplyv je výška 30000 Sk pretože potom už musíte odpisovať...ale nábytok posudzujete každý individuálne
gysrai
19.03.08,10:59
juchuu.. vyska 30.000 znamena, ze aby to kamarat nemusel zdanovat, musim kupit jeden kus od neho a druhy od druheho, alebo nam stacia dva doklady od toho isteho predajcu?
Vladimír Ozimý
19.03.08,11:02
to znamená že ak kúpim nábytok a cena jednotlivého nábytku nepresiahne 30000 Sk tak si to priamo dám do nákladov. Môžem to kúpiť aj od jednej osoby.
gysrai
19.03.08,11:10
ano, rozumiem..
ide mi o to, aby to nemusel priznat kamarat.. aka je pre neho suma, aby nemusel priznavat predaj v DP?
zuzana szokeova
14.01.11,12:23
dobry den,
mam otazku, malujem obrazy a chcela by som predavať oficiálnou cestou (v obchodoch, galériaách, výstavnych priestoroch...)
ako som sa docítala , potrebujem sa pravdepodobne zaregistrovať asi ako slobodný umelec, dnes ma vsak poslali prec na danovom, ze pod nich to nespada, zo zivnostenskeho tak isto, a tiez zo štatistickeho.... prosim preto o radu, na aky urad sa obratit, kde sa registrovat.... dakujem
zuzana szokeova
14.01.11,12:25
zabudla som dodať, som nezamestná