Puccer
19.03.08,10:44
Dobry den,
Budem prvy krat rozdelovat zisk aj zo starsich rokov ako 2004. Je mi jasne ze tento zisk musim zdanit 19%. Ale rad by som vedel ci treba DU poslat nejake tlacivo o tejto zrazke alebo ci sa to uvedie iba v danovom priznani FO. Dakujem za info.
liba2
19.03.08,10:38
Dobry den,
Budem prvy krat rozdelovat zisk aj zo starsich rokov ako 2004. Je mi jasne ze tento zisk musim zdanit 19%. Ale rad by som vedel ci treba DU poslat nejake tlacivo o tejto zrazke alebo ci sa to uvedie iba v danovom priznani FO. Dakujem za info.
Zisk dosiahnutý za roky 2003 a skoršie, podlieha dani z príjmu. Príjemca tohto zisku v tom roku kedy bude mať tento príjem, ho uvedie v daňovom priznaní FO typ B.
Ak tento zisk bude vyplatený v hotovosti a jeho výška presiahne sumu 100.000 Sk, bude treba podať o tom oznámenie listom DÚ podľa bydliska prijímateľa; preto jednoduchšie bude poslať danú sumu z účtu na účet prijímateľa, vtedy sa nič neoznamuje.

Za roky 2004-2007 podiel na zisku je oslobodený a neuvádza sa v daň. priznaní, ani sa nič neoznamuje.
Puccer
31.03.08,12:42
Dakujem velmi pekne este jedna otazka, co v pripade ak jeden z majitelov je ceska firma. Ako sa postupuje s rozdelenim zisku z roku 2003 a skorsich rokov?
liba2
31.03.08,13:05
Dakujem velmi pekne este jedna otazka, co v pripade ak jeden z majitelov je ceska firma. Ako sa postupuje s rozdelenim zisku z roku 2003 a skorsich rokov?Rovnako ako v súčasnosti. Treba postupovať podľa príslušných §§ Obchodného zákonníka
Obchodný zákonník (http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik.html)
Puccer
01.04.08,10:41
mal som namysli voci danovemu uradu. Tak isto ako v pripade FO? Odvediem 19% a nevztahuje sa ziadna oznamovacia povinnost.
liba2
01.04.08,11:16
Dakujem velmi pekne este jedna otazka, co v pripade ak jeden z majitelov je ceska firma. Ako sa postupuje s rozdelenim zisku z roku 2003 a skorsich rokov?


mal som namysli voci danovemu uradu. Tak isto ako v pripade FO? Odvediem 19% a nevztahuje sa ziadna oznamovacia povinnost.Otázka smerovala na rozdelenie zisku. Ale ďalšia otázka sa týka výplaty a zdanenia :). Takže - áno, podiel na zisku za rok 2003 a skoršie roky podlieha 19%-nej dani. Príjem sa zdaňuje v tom roku, kedy bol vyplatený. Podáva sa DP FO typ B, kde sa to uvedie a zdaní spolu s ostatnými príjmami.

Rovnako sa to týka spoločníka=s.r.o., ktorá však podáva DP PO.
Pru
01.04.08,11:52
a zisk z roku 2007 sa nezdaňuje a nikde nehlási? Ako sa môže zisk rozdeliť v spol. zmluve majú, že najskôr na úhradu nedoplatkov na dani, čo nemajú, potom vytvorenie ZRF, čo už majú vytvorený zo ZI 200 tis. 20 tis., potom tam majú, že rozdelenie spoločníkom, sú dvaja. Takže rozdelím a môžem dať aj z pokladne aj keď je to nad 100.000?
Zoltán Kovács
01.04.08,12:05
a zisk z roku 2007 sa nezdaňuje a nikde nehlási? Ako sa môže zisk rozdeliť v spol. zmluve majú, že najskôr na úhradu nedoplatkov na dani, čo nemajú, potom vytvorenie ZRF, čo už majú vytvorený zo ZI 200 tis. 20 tis., potom tam majú, že rozdelenie spoločníkom, sú dvaja. Takže rozdelím a môžem dať aj z pokladne aj keď je to nad 100.000?

Na rozdelenie zisku musiš mať z valného zhromaždenia rozhodnutie o rozdelení zisku. Bez toho nemôžeš rozdelovať.
Pru
01.04.08,12:07
ja viem, ale ako môžu rozhodnúť, je niekde nejaký predpis o rozdelení zisku na čo môže ísť alebo nie?
Zoltán Kovács
01.04.08,12:15
ja viem, ale ako môžu rozhodnúť, je niekde nejaký predpis o rozdelení zisku na čo môže ísť alebo nie?

Pri rozdelení zisku sa postupuje v súlade so znením spoločenskej zmluvvy, ako si písala vyššie. Disponibilný zisk, ktorý ostáva na rozdelenie je už iba na spoločníkoch ako sa dohodnú.
Pru
01.04.08,16:42
A môže sa vyplatiť z pokladne aj keď je nad 100 tis.?
Anja111
01.04.08,16:51
A môže sa vyplatiť z pokladne aj keď je nad 100 tis.?
Áno...
Pru
01.04.08,17:00
nemusí sa nič ani hlásiť? len vyplatím a zaúčtujem?
liba2
01.04.08,20:58
nemusí sa nič ani hlásiť? len vyplatím a zaúčtujem?
Ak ide o podiel na zisku podliehajúci dani, vtedy sa naň vzťahuje oznamovacia povinnosť, podiel na zisku za roky 2004-2007 je oslobodený podľa ZDP, nie je oznamovacia povinnosť..
liba2
01.04.08,21:12
Pru, odporúčam ti do pozornosti §§ 56-75a a §§ 105-153 Obchodného zákonníka. Najmä § 135 povinnosti konateľa.
Puccer
02.04.08,11:54
Otázka smerovala na rozdelenie zisku. Ale ďalšia otázka sa týka výplaty a zdanenia :). Takže - áno, podiel na zisku za rok 2003 a skoršie roky podlieha 19%-nej dani. Príjem sa zdaňuje v tom roku, kedy bol vyplatený. Podáva sa DP FO typ B, kde sa to uvedie a zdaní spolu s ostatnými príjmami.

Rovnako sa to týka spoločníka=s.r.o., ktorá však podáva DP PO.

Toto mi je jasne ale co ak spolocnik je česká s.r.o? Odvediem za neho 19% dan a on uvedie tento prijem vo svojom DP v Ceskej republike? Dakujem za informacie.
liba2
02.04.08,12:56
Toto mi je jasne ale co ak spolocnik je česká s.r.o? Odvediem za neho 19% dan a on uvedie tento prijem vo svojom DP v Ceskej republike? Dakujem za informacie.
Ja s tým nemám skúsenosť, ako to prakticky funguje. Kým sem nakukne niekto vedomostne zdatnejší ako ja, prikladám ti 2 linky, kde sa toto riešilo, možno tam nájdeš presne to čo hľadáš :)

podiely na zisku (http://www.porada.sk/t4858-podiely-na-zisku.html?highlight=podiel+zisku)
Výplata podielov na zisku (http://www.porada.sk/t8660-p2-vyplata-podielov-na-zisku.html?highlight=podiel+zisku)
Puccer
10.04.08,07:44
dakujem
apo
10.09.08,09:30
:)Na Porade sa najde všetko.:)

Ďakujem prispievateľom.

apo
olasova
25.09.08,09:21
Ahojte poraďáci, mám dotaz k rozdelovaniu zisku, ked mám zisk napr. 118225,81, tak rozdelujem aj haliere alebo to zaokruhlim na cele koruny? Ked zaokruhlim ako potom vyrovnam 431.001, mozem uctovat rezervny fond v halieroch? Dakujem za odpovede
Vladimír Ozimý
25.09.08,09:51
Ahojte poraďáci, mám dotaz k rozdelovaniu zisku, ked mám zisk napr. 118225,81, tak rozdelujem aj haliere alebo to zaokruhlim na cele koruny? Ked zaokruhlim ako potom vyrovnam 431.001, mozem uctovat rezervny fond v halieroch? Dakujem za odpovede

rezervný fond je možné tvoriť v halieroch. Nemam ustanovenie na zaokruhľovanie rezervného fondu

ak vyplácam dividendy samozrejme nárok na vyplatenie dividendy rozdelím z 431 podľa valného zhromaždenia a prípadné zaokruhlenie vykonám potom až na účte 364 ak vyplácam v hotovosti.
apo
25.09.08,12:02
Ja haliere preúčtujem na rezervný fond (DAL 421). V dnešnej situácii keď budeme všetko prepočitávť na Eura je to už skoro jedno nakoľko nám naskáču centy aj tam kde sme haliere nemali.

apo
liba2
25.09.08,12:06
Ja každý rok haliere pri rozdeľovaní zisku zaúčtujem na RF (podiely sa vyplácajú v celých Sk). Pri RF treba len dodržať minimálnu sumu tvorby podľa SZ - viac o haliera sa môže tvoriť.
apo
25.09.08,18:00
Keď už debatujeme o rozdeľovaní zisku chcem sa opýtať:
Zisk z roku 2003, ktorý sa pri vyplatení mal dostať do daňového priznania FO typ B som celý na základe uznesenia valného zhromaždenia preúčtoval ako tvorbu RF
MD 428 DAL 421.

Teraz máme vytvorený RZ nad minimálnu povinne tvorenú výšku rezervného fondu podľa Obchodného zákonníka, na RF máme viac ako 50.000 Sk.

Dúfam, že tento postup bol O.K.

Druhá otázka:
Pri rozdeľovaní zisku už nemusím povinne tvoriť ďalej RF keďže povinných 40.000 mám už vytvorené?

Ďakujem.

apo
Zoltán Kovács
25.09.08,18:19
Keď už debatujeme o rozdeľovaní zisku chcem sa opýtať:
Zisk z roku 2003, ktorý sa pri vyplatení mal dostať do daňového priznania FO typ B som celý na základe uznesenia valného zhromaždenia preúčtoval ako tvorbu RF
MD 428 DAL 421.

Teraz máme vytvorený RZ nad minimálnu povinne tvorenú výšku rezervného fondu podľa Obchodného zákonníka, na RF máme viac ako 50.000 Sk.

Dúfam, že tento postup bol O.K.

Druhá otázka:
Pri rozdeľovaní zisku už nemusím povinne tvoriť ďalej RF keďže povinných 40.000 mám už vytvorené?

Ďakujem.

apo

Podľa mojich znalosti zákon stanovuje len dolnú hranicu RF, a to 10% ZI. Hornú nie. Takže môže sa tvoriť aj nad 10% ZI. Ak tento limit je splnený, potom už tvorba RF nie je povinnosťou.
apo
25.09.08,20:15
Ďakujem.

Mal som obavy aby som nemusel zo zisku dávať povinne naďalej do RF. Môj cieľ bol nezaplatiť daň zo zisku za rok 2003 za tú cenu, že peniaze si vyberiem pozdejšie zo ziskov nasledujúcich rokov ale už bez druhého zdanenia.

Som zvedavý do kedy to takto vydrží.

Pozdravujem.

apo
shaggy
16.10.08,13:33
Možem sa pridat s otázočkou?
A čo keď chcem vyplatiť podiel na zisku zamestnancovi, ktorý nemá účasť na ZI a nie je členom štatutárneho ani dozorného orgánu? Len si chcem ujasniť, čo sa týka odvodov.
Tweety
16.10.08,13:37
Možem sa pridat s otázočkou?
A čo keď chcem vyplatiť podiel na zisku zamestnancovi, ktorý nemá účasť na ZI a nie je členom štatutárneho ani dozorného orgánu? Len si chcem ujasniť, čo sa týka odvodov.
Podiely na zisku u zamestnanca bez majetkovej účasti podliehajú odvodom.
apo
16.10.08,14:10
V takomto prípade by som ako spoločník, ktorý sa chce o zisk podeliť so zamestnancami postupoval tak, že zisk vyplatím sebe a následne v obálke bez podpisu vyplatím podiel zamestnancom.

Aj pred x-rokmi keď boli vyplatené v štátnom podniku podiely na zisku boli posudzované inak ako mzdy. Raz sa stalo, že pred vianocami podiely vyplatili, ale zisk nevyšiel, následne nám boli niekedy v marcovej výplate dodatočne vykonané zrážky zo mzdy.

Chápen dnešené opatrenie, lebo dopadlo by to tak, že zamestnanci by celý rok nedostali oficiálne výplatu, ale len podiel na zisku a ich dôchodkové zabezpečenie by bolo obídené.

apo
samuelch
19.10.08,14:59
ja viem, ale ako môžu rozhodnúť, je niekde nejaký predpis o rozdelení zisku na čo môže ísť alebo nie?

Keď splnili zákonné požiadavky , naložia so ziskom ľubovoľne.
apo
19.10.08,18:45
Valné zhromaždenie, môže rozhodnúť podľa svojho uváženia.

Najbežnejší spôsob naloženia so ziskom je jeho vyplatenie. Takto postupujú obchodné spoločnosti, ktoré nemajú ambíciu zisk vrátiť naspäť do podnikania na krytie výdavkov na investície.

Jednoducho si peniaze byplatia a je to.

V slovenskom systéme daní nie je možnosť ako je to v iných krajinách,ktoré podporujú firmy, ktoré vrátia zisk do firmy tým spôsobom, že investícia nadobudnutá z prostriedkov rozdeleného zisku je nákladom v celej výške hneď v prvom roku zaradenia do majetku. Takže aj takto sa dá zisk rozdeliť.

apo