lubiha
19.03.08,13:33
Kupili sme na zariadenie firmy črepníkové kvety v hodnote 95000,- ako ich mám zaúčtovať?
Tweety
19.03.08,12:51
Kupili sme na zariadenie firmy črepníkové kvety v hodnote 95000,- ako ich mám zaúčtovať?
501AE.
Dana K.
19.03.08,12:53
Kupili sme na zariadenie firmy črepníkové kvety v hodnote 95000,- ako ich mám zaúčtovať?

Ja by som to zaútovala na nejaký majetkový účet - 022, alebo 029, pričom odpisy nebudú daňovým nákladom
Jozef I
19.03.08,13:01
501AE.

Súhlasím a doplním, že daňovo uznané náklady.
Dana K.
19.03.08,13:05
Súhlasím a doplním, že daňovo uznané náklady.

A prečo na 501, keď je hodnota 95000? A naozaj daňovo uznané náklady? Sú kvety nevyhnutné na podnikanie?
Jozef I
19.03.08,13:23
A prečo na 501, keď je hodnota 95000? A naozaj daňovo uznané náklady? Sú kvety nevyhnutné na podnikanie?
Pochybujem že "črepníkové kvety" sú jednotlivo drahšie ako 30000 Sk. Čiže nespĺňajú podmienku majetku a môžu sa dať rovno do nákladov. Aj keď boli kúpené spolu neznamená to že tvoria spolu jeden celok a určite sú jednotlivo rozmiestnené po kanceláriach.
A či sú nevyhnutné na podnikanie... No tak to by som mohol diskutovať (keď by som to moc prehnal) či potrebuješ na podnikanie šanón, nejaké obaly, v kuchynke vodu a vôbec nejakú kuchynku a pod. Predsa image firmy (ak sa tam zákazník cíti dobre), prispieva k predaju a zvyšovaniu zisku. To už nehovorím o vytváraní vhodných pracovných podmienok na pracovisku pre svojich pracovníkov. ;)
Dana K.
19.03.08,13:38
Pochybujem že "črepníkové kvety" sú jednotlivo drahšie ako 30000 Sk. Čiže nespĺňajú podmienku majetku a môžu sa dať rovno do nákladov. Aj keď boli kúpené spolu neznamená to že tvoria spolu jeden celok a určite sú jednotlivo rozmiestnené po kanceláriach.
A či sú nevyhnutné na podnikanie... No tak to by som mohol diskutovať (keď by som to moc prehnal) či potrebuješ na podnikanie šanón, nejaké obaly, v kuchynke vodu a vôbec nejakú kuchynku a pod. Predsa image firmy (ak sa tam zákazník cíti dobre), prispieva k predaju a zvyšovaniu zisku. To už nehovorím o vytváraní vhodných pracovných podmienok na pracovisku pre svojich pracovníkov. ;)

No dobre, presvedčili ste ma :D
durisovad
19.03.08,15:43
Ja som vytvorila smernicu o socialnom programe, kde som uviedla take veci ako chladnicka, pohare, sialky na kavu, atd., aj kvetiny, lebo aj to patri k zlepsovaniu pracovneho prostredia pre pracovnikov. A vsetko davam na anal. 501.
karcoolka1
21.03.08,20:06
Chcela by som viac názorov, či ide o náklad daňový/nedaňový? ..... kvety, kvetináče, sviečky, naaranžované dekorácie...
Dana K.
21.03.08,20:32
Chcela by som viac názorov, či ide o náklad daňový/nedaňový? ..... kvety, kvetináče, sviečky, naaranžované dekorácie...


Skúsenejší kolegovia tu písali, že áno, aj keď som pôvodne bola presvedčená, že také niečo daňovo uznaným výdavkom byť nemôže. Ale v takej rozumnej miere, ak si to podnikateľ vie odôvodniť, že sú to výdavky na zabezpečenie príjmov...tak asi áno. Ale aj tak vo mne hlodá červíček pochybností, keď budú mať kontrolóri z DÚ zlú náladu, tak sa do toho (možno) obujú. Ale zdôvodniť tú neistotu neviem,to je taký pocit...
karcoolka1
22.03.08,09:32
Aj ja mám pocit, že sa to kontrole veľmi páčiť nebude. Má niekto s tým kontrétnu skúsenosť?
durisovad
22.03.08,15:08
Ja skusenosti mam, danovou kontrolou to preslo, ale kontrolorky podrobne studovali smernicu, ktoru sme mali vypracovanu. Kontrola bola asi pred piatimi rokmi. Ovsem vydavok musi byt umerny. Nemozno napr. vykazat obchodny obrat 100 tisic a naklad na kvety 50 tisic.
evinamachackova
24.03.08,21:38
Ja osobne si osobne dost nie som ista s tymi danovymi vydavkami.... My to davame na repre - a to mame pravidelny audit, takze isty predpoklad je, ze je to takto dobre. Ale dali ste mi chrobaka do hlavy, budem nad tym uvazovat...
Tak danove by som to asi nedavala s obhajobou, ze to je pre skraslenie prostredia pre pracovnikov... Pre klientov - ok
Martina CF
10.06.08,09:20
Ahojte. Chcem sa opýtať takúto vec. Okrem črepníkových kvetov, sme samozrejme nakúpili kvetináče, hnojivá na kvety, zeminu, zaplatili dovoz kvetov priamo do firmy. Sú to všetko daňovo uznateľné náklady? A čo s DPH-čkou?
Tweety
10.06.08,09:22
Ahojte. Chcem sa opýtať takúto vec. Okrem črepníkových kvetov, sme samozrejme nakúpili kvetináče, hnojivá na kvety, zeminu, zaplatili dovoz kvetov priamo do firmy. Sú to všetko daňovo uznateľné náklady? A čo s DPH-čkou?
Sú, pri dph je nárok na odpočet.:)
Martina CF
10.06.08,09:28
A môžem to všetko zaúčtovať jedným súhrnným zápisom, alebo mám skôr rozčleniť:
501AE kvety
501AE črepníky
501AE ostatné príslušenstvo

A na aký účet zaúčtovať dovoz a dopravu?
Tweety
10.06.08,09:29
A môžem to všetko zaúčtovať jedným súhrnným zápisom, alebo mám skôr rozčleniť:
501AE kvety
501AE črepníky
501AE ostatné príslušenstvo

A na aký účet zaúčtovať dovoz a dopravu?
NIe, rozčleniť nie je potrebné. Účet je správny, dovoz a doprava idú do ceny kvetov, takže 501AE.
lenka021285
10.06.08,09:45
ja som mala podobný prípad, a po konzultácií s kontrolórkou som to účtovala na reprezentačné výdavky, tak sme sa vtedy k tomu dopracovali. Pretože to priamo nesúsisí s činnosťou podniku, ale skúži to vlastne na reprezentáciu, pretože dodáva vlastne imidž....