Romidar
19.03.08,11:47
Prosím Vás vie mi niekto poradiť v otázke, ako postupovať, keď mi dodávateľ materiálu na faktúre okrem samotného materiálu vyfaktúruje aj položku ako príprava výroby, alebo výrobu formy, ktorú musel vytvoriť aby mohol pre nás vyrábať materiál, ktorý nám dodáva? Forma sa k nám nikdy nedostane.
Účtovať to do ceny obstarania materiálu? Čo ak neviem určiť aké množstvo materiálu bude dodané z tejto formy? V akom opatrení, alebo pokyne by sa dala nájsť takáto informácia...usmernenie
m.marcela
19.03.08,11:54
pokiaľ má forma viac ako 30 tis., účtovala by som to ako nákup hmot.majetku zvlášť na analytike - evidovaný u výrobcu. To akú má životnosť a kapacitu výroby jednotlivých kusov, musí dať ten kto formu používa, v tvojom prípade dodávateľ. No a podľa toho potom alikvótne odpisovať formu podľa počtu vyrobeného materiálu (výrobkov).
Romidar
19.03.08,11:57
tak to riešime, ak nám fakturuje formu. A čo s položkou "náklady na prípravu výroby"? To je nejaké nastavovanie strojov a iné práce, ktoré musia oni realizovať pred tým, než pre nás začnú vyrábať.
m.marcela
19.03.08,12:14
Ak sú to práce, ktoré spadajú do §35 odst. 1 Postupy účtovania, potom sú súčasťou obstarávacej ceny