McMarti
21.06.04,12:50
Náš zamestnanec predal tovar bez vedomia vedenia spoločnostio s tým že osoba ktorej bol tovar predaný na podpísala čestne prehlasenie. V prehlaseni je uvedené že obdržal tovar od našho zamestnanca a zaroven mu aj vyplatil peniaze. Na základe tohto prehlasenia som vystavila FA a poslala kupujucemu, požaduje však odomňa pokladničný doklad. Ako to spraviť v učtovnictve a dokladovo aby financie ktoré zamestnanec si ponechal, odberatel mal doklad o uhrade, u nas aby bola uvedena FA uhradená a podlžnosť na zamestnaca nakolko sme na neho podlai trestne oznamenie. So zamestnancom bol hned rozvioazaný pracovný pomer. Dakujem za poradenie poradcom z PORADY.
luky
21.06.04,11:14
No ja by som to účtovala asi takto 335A/311A. A 335A by som si označila ako pohľadávku voči zamestnancovi z titulu spreneverenia finančných prostriedkov.
McMarti
21.06.04,11:23
No ja by som to účtovala asi takto 335A/311A. A 335A by som si označila ako pohľadávku voči zamestnancovi z titulu spreneverenia finančných prostriedkov.Dik to aj mna napadlo ale ta firma chce od nas pokladničný doklad o uhrade FA. Mam im ho vystaviť alebo nie? Ak im ho vystavim peniaze budu mne chýbať v pokladni a výdavkový doklad nemožem vystaviť na zamestnanca lebo odomna nič neprevzal.
Beata
21.06.04,11:28
Píšete, že ste na zamestnanca podali trestné oznámenie. Ak vystavíte firme PPD, tak nemáte čo vymáhať od zamestnanca, pretože vám súd povie, že čo chcete, keď ste peniaze prijali, o čom svedčí PPD. A tá firma vyplatila peniaze vášmu bývalému zamestnancovi len tak, bez dokladu?
McMarti
21.06.04,11:29
Píšete, že ste na zamestnanca podali trestné oznámenie. Ak vystavíte firme PPD, tak nemáte čo vymáhať od zamestnanca, pretože vám súd povie, že čo chcete, keď ste peniaze prijali, o čom svedčí PPD. A tá firma vyplatila peniaze vášmu bývalému zamestnancovi len tak, bez dokladu?

Ano, on si tie peniaze nechal. Firma podpisala čestne prehlasenie že peniaze dali našmu zamestnancovi.
luky
21.06.04,11:37
Firma, ktorá dala peniaze vášmu zamestnancovi predsa musí mať podpísaný výdavkový doklad z pokladne, kde ho podpísal ten dotyčný zamestnanec, tak nech si to zučtujú na základe toho výdavkového dokladu.Ja by som v žiadnom prípade nevystavovala nový príjmový doklad.Alebo nemajú žiadne potvrdenie o tom, že peniaze prevzal Váš zamestnanec?
Beata
21.06.04,11:37
Takže ja by som už žiadny PPD nevystavila. Vy ste predsa žiadne peniaze neprijali a nepôjdete predsa sami proti sebe. Firma podpísala čestné prehlásenie, že peniaze vyplatila dotyčnému zamestnancovi, ten vám peniaze neodovzdal (veď preto ste ho aj udali), takže vy si zaúčtujte pohľadávku voči zamestnancovi, aby vám sedelo účto a hotovo.
McMarti
21.06.04,11:38
Takže ja by som už žiadny PPD nevystavila. Vy ste predsa žiadne peniaze neprijali a nepôjdete predsa sami proti sebe. Firma podpísala čestné prehlásenie, že peniaze vyplatila dotyčnému zamestnancovi, ten vám peniaze neodovzdal (veď preto ste ho aj udali), takže vy si zaúčtujte pohľadávku voči zamestnancovi, aby vám sedelo účto a hotovo.
a oni si čo daju ako protihodnotu ked peniaze maju?
Beata
21.06.04,11:42
Aké majú peniaze? Veď píšete, že peniaze vyplatili vášmu bývalému zamestnancovi, a čo si dajú do účtovníctva, to je ich problém. Nech sú teraz múdri, keď vydali peniaze bez dokladu. Resp. nech si priložia do účto čestné prehlásenie a počkajú na rozhodnutie súdu.
McMarti
21.06.04,11:44
Aké majú peniaze? Veď píšete, že peniaze vyplatili vášmu bývalému zamestnancovi, a čo si dajú do účtovníctva, to je ich problém. Nech sú teraz múdri, keď vydali peniaze bez dokladu. Resp. nech si priložia do účto čestné prehlásenie a počkajú na rozhodnutie súdu.
Prepač pomýlila som sa jasne že oni peniaze nemaju oni ich vyplacali. A ich chyba že to nedali podpísať našmu zamestnancovi.
Beata
21.06.04,11:49
Presne tak - ich chyba. Ešte nanajvýš môže tá firma podať trestné oznámenie, že peniaze vyplatila obchodnému zástupcovi, alebo kto to bol, no peniaze sa k dodávateľovi nedostali. Aj tak si myslím, že bude pre nich ťažké dokazovanie, že peniaze vyplatili, keďže o tom nehovorí žiaden doklad. Predpokladám, že to čestné prehlásenie vyhotovili až po tom, ako zistili, že peniaze sa ku vám vôbec nedostali... no, budú to mať asi ťažké.
luky
21.06.04,11:52
Ešte by stálo za to vedieť, či ten zamestnanec mal vôbec plnú moc na prijímanie peňazí. Ak nie, tak nech ho žaluje firma, ktorá mu ich dala a vy si žiadajte peniaze od firmy.Pretože ak zamestnanec nemal plnú moc, tak nemusíte s trestným oznámením ani pochodiť
McMarti
21.06.04,11:58
Ešte by stálo za to vedieť, či ten zamestnanec mal vôbec plnú moc na prijímanie peňazí. Ak nie, tak nech ho žaluje firma, ktorá mu ich dala a vy si žiadajte peniaze od firmy.Pretože ak zamestnanec nemal plnú moc, tak nemusíte s trestným oznámením ani pochodiť
Mal plnu moc zastupovať konatela spoločnosti vo všetkých veciach, čiže tým padom aj preberanie penazi. U nas je opodstatnene trestne stihanie. Ja som si zaučtovala na základe čestneho prehlasenia firmy uhradu voči záväzku na zamestnanca. A tym padom ja FA mam vysporiadanu.
McMarti
21.06.04,12:00
Presne tak - ich chyba. Ešte nanajvýš môže tá firma podať trestné oznámenie, že peniaze vyplatila obchodnému zástupcovi, alebo kto to bol, no peniaze sa k dodávateľovi nedostali. Aj tak si myslím, že bude pre nich ťažké dokazovanie, že peniaze vyplatili, keďže o tom nehovorí žiaden doklad. Predpokladám, že to čestné prehlásenie vyhotovili až po tom, ako zistili, že peniaze sa ku vám vôbec nedostali... no, budú to mať asi ťažké.

Čestne prehlasenie bolo vyhotovene, až po ked sa zitilo že nieje tovar ani peniaze.