vanilka
19.03.08,14:22
chcem sa s vami poradit ohladom platenia zaloh a predfaktur, ide o to, ze zakaznik si u nas objednal tovar, vystavila sa mu predfaktura, z ktorej zaplatil len cast, moja prva otazka: je mozne splacat predfakturu postupne, kedze suma na nej bude rovnaka ako na fakture, ktora sa vystavi neskor? mne sa to nezda, predfaktura je sama o sebe zalohova faktura, mala by byt vystavena na sumu zalohy (na ktorej sa ucastnici dohodnu) a ta zaloha potom neskor odratatna z celkovej faktury, ktora sa vystavi, co vy nato?

druha otazka: ak my vystavime predfakturu do 15 dni by sme mali poslat fakturu? a co ak nam tovar do tych 15 dni nepride?

dakujem za pomoc
evina
19.03.08,13:26
chcem sa s vami poradit ohladom platenia zaloh a predfaktur, ide o to, ze zakaznik si u nas objednal tovar, vystavila sa mu predfaktura, z ktorej zaplatil len cast, moja prva otazka: je mozne splacat predfakturu postupne, kedze suma na nej bude rovnaka ako na fakture, ktora sa vystavi neskor? mne sa to nezda, predfaktura je sama o sebe zalohova faktura, mala by byt vystavena na sumu zalohy (na ktorej sa ucastnici dohodnu) a ta zaloha potom neskor odratatna z celkovej faktury, ktora sa vystavi, co vy nato?

druha otazka: ak my vystavime predfakturu do 15 dni by sme mali poslat fakturu? a co ak nam tovar do tych 15 dni nepride?

dakujem za pomoc

Ste platitelia DPH?
vanilka
19.03.08,13:26
ano sme
evina
19.03.08,13:41
chcem sa s vami poradit ohladom platenia zaloh a predfaktur, ide o to, ze zakaznik si u nas objednal tovar, vystavila sa mu predfaktura, z ktorej zaplatil len cast, moja prva otazka: je mozne splacat predfakturu postupne, kedze suma na nej bude rovnaka ako na fakture, ktora sa vystavi neskor? mne sa to nezda, predfaktura je sama o sebe zalohova faktura, mala by byt vystavena na sumu zalohy (na ktorej sa ucastnici dohodnu) a ta zaloha potom neskor odratatna z celkovej faktury, ktora sa vystavi, co vy nato?

druha otazka: ak my vystavime predfakturu do 15 dni by sme mali poslat fakturu? a co ak nam tovar do tych 15 dni nepride?

dakujem za pomoc

Takže nadväzujem na to, že ste platitelia DPH.
Vystavenú predfaktúru môže samozrejme splácať aj postupne /buď sa tak dohodli, alebo nemá dostatok finančných prostriedkov/.
Vy ste platitelia DPH, a preto ste povinní na základe prijatej platby vystaviť doklad pre účel odvodu a odpočtu DPH na hodnotu prijatej zálohy /teda prijatá suma bude btto cenou na tomto doklade/ do 15 dní od prijatia platby. Daňová povinnosť = deň prijatia platby.Ak zaplatí ďalšiu časť po týchto 15 dňoch, volíte rovnaký postup.
Z hľadiska účtovného pôjde stále o zálohu a súhrnnú /konečnú/ faktúru vystavíte po dodaní tovaru a na nej vykonáte odpočet súm už prijatých platieb.
Postup, ktorý som napísala uskutočníte, ak sa neuskutoční prijatie platby a dodanie tovaru v jednom mesiaci.
Ak by všetko prebehlo v jednom mesiaci môžete vystaviť len konečnú /súhrnnú / faktúru.


§ 71 Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
1/ Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.
vanilka
19.03.08,13:49
cize sa na sumu zalohy vystavi riadna faktura, ako keby bol tovar tu aj ked este neprisiel a potom sa to odrata zo suhrnnej, dufam, ze som to pochopila spravne
evina
19.03.08,13:57
cize sa na sumu zalohy vystavi riadna faktura, ako keby bol tovar tu aj ked este neprisiel a potom sa to odrata zo suhrnnej, dufam, ze som to pochopila spravne

Celkom nie...
Na sumu zálohy vystavíš faktúru-ja osobne som proti tomu, aby sa nazývala riadna, nakoľko o nej neúčtuješ iba na základe tejto faktúry uvádzaš DPH do záznamovej evidencie DPH. Je to faktúra pre účely DPH na základe prijatej platby /nie akokeby bol tovar tu.../

Súhrnnú /konečnú/ faktúru vystavuješ po dodaní tovaru na celkovú sumu dodávky a zálohu v hodnote ntto a DPH z nej odpočítaš.
vanilka
19.03.08,13:59
dobre, nie je to riadna faktura, ale ako ju vlastne vystavim inac ako riadnu ma program nepusti resp. dam na nu poznamku, o aku fakturu sa jedna...
evina
19.03.08,14:23
dobre, nie je to riadna faktura, ale ako ju vlastne vystavim inac ako riadnu ma program nepusti resp. dam na nu poznamku, o aku fakturu sa jedna...
V tom TI bohužiaľ neviem poradiť. Mne program dovolí vystaviť takú faktúru. Vystav ako Ti program dovolí, ale nezabudni, že ide o zálohovú faktúru až do uskutočnenia dodávky.
birk_rovar
19.03.08,14:57
Ahojte.
Moj prvy prispevok na porade. ospravedlnujem sa, trosku mimo temy, ale suvisi to. (A nesmejte sa, nie som uctovnik).

Viete mi povedat, aky je rozdiel medzi zalohovou fakturou a predfakturou?
Je to to iste? Alebo je v tom nejaky rozdiel?

Dakujem vopred.
Zoltán Kovács
19.03.08,15:16
Ahojte.
Moj prvy prispevok na porade. ospravedlnujem sa, trosku mimo temy, ale suvisi to. (A nesmejte sa, nie som uctovnik).

Viete mi povedat, aky je rozdiel medzi zalohovou fakturou a predfakturou?
Je to to iste? Alebo je v tom nejaky rozdiel?

Dakujem vopred.

Na predfaktúre nie je rozpísaný základ dane a daň (DPH), kým na zálohovej môže byť, a zároveň môže aj slúžiť na odpočet, resp. odvod DPH. Kým predfaktúra nie.
evina
19.03.08,15:46
Na predfaktúre nie je rozpísaný základ dane a daň (DPH), kým na zálohovej môže byť, a zároveň môže aj slúžiť na odpočet, resp. odvod DPH. Kým predfaktúra nie.


Predfaktúra = zálohová faktúra, ide o to isté. Na zálohovej faktúre nesmie byť ukutočnený rozpis DPH . Ide o doklad, ktorý vystavujeme len pre účely prijatia platby dopredu /bez uskutočnenia dodávky/.
Ak na základe prijatej platby vystavíme faktúru v zmysle zákona o DPH, táto slúži iba pre účely DPH, neúčtujeme o nej, evidujeme na základe nej iba DPH v záznamovej evidencii.

P.s. všetky tieto zmätky podľa mojej mienky sú z nešťastne zvoleného pojmu v zákone o DPH, kde by sa lepšie hodilo "daňový doklad" ako tomu bolo v minulosti.
birk_rovar
19.03.08,16:52
Dakujem pekne smith aj evina.
To su zatial dva nazory. Este nejaky iny sa najde? :)
evina
19.03.08,17:12