Rajjka
19.03.08,14:54
Vedel by mi niekto poradiť ako refaktúrovať nasledujúci prípad:slovenská firma má prenajaté vozidlo na operačný leasing cez českú leasingovú spoločnosť. Vozidlo bolo doteraz používané obchodným reprezentantom v Čechách. Momentálne bolo ale auto zapožičané na určitú dobu do pobočky v Poľsku, kde sa používa. Nájom platí ale stále slovenská firma českej leasingovej spoločnosti. Môže sa tento prenájom refaktúrovať poľskej pobočke? Ak áno, bolo by to bez DPH a podľa akého § v zákone o DPH?
Vladimír Ozimý
19.03.08,14:08
Vedel by mi niekto poradiť ako refaktúrovať nasledujúci prípad:slovenská firma má prenajaté vozidlo na operačný leasing cez českú leasingovú spoločnosť. Vozidlo bolo doteraz používané obchodným reprezentantom v Čechách. Momentálne bolo ale auto zapožičané na určitú dobu do pobočky v Poľsku, kde sa používa. Nájom platí ale stále slovenská firma českej leasingovej spoločnosti. Môže sa tento prenájom refaktúrovať poľskej pobočke? Ak áno, bolo by to bez DPH a podľa akého § v zákone o DPH?

vychádzajúc z toho že pri refakturácii sa tvárime ako by sme službu sami poskytli a pri prenájme dopr. prostriedkov ideme podľa § 15 ods. 1 (z § 15 ods. 8 to je vylúčené) potom by som to faktúroval so slovenskou DPH
azla
19.03.08,14:09
Vedel by mi niekto poradiť ako refaktúrovať nasledujúci prípad:slovenská firma má prenajaté vozidlo na operačný leasing cez českú leasingovú spoločnosť. Vozidlo bolo doteraz používané obchodným reprezentantom v Čechách. Momentálne bolo ale auto zapožičané na určitú dobu do pobočky v Poľsku, kde sa používa. Nájom platí ale stále slovenská firma českej leasingovej spoločnosti. Môže sa tento prenájom refaktúrovať poľskej pobočke? Ak áno, bolo by to bez DPH a podľa akého § v zákone o DPH?

Miesto dodania služby – nájom dopravného prostriedku sa určí podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html) , t.j. miestom dodania služby je miesto, kde má dodávateľ služby svoje sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, z ktorej sa služba dodáva.
V tomto prípade, pri prenájme automobilu do Poľska, je miestom dodania služby SR a k cene služby uplatnite DPH.