Jana411
24.03.05,08:32
Ahojte,

vie mi niekto poradiť ohľadne účtovania združenie 2 FO? Môžem zaúčtovať do združenia výdavky za fa. za telefón a za tovar, ktoré sú vystavené na tú FO, na ktorú nie je to združenie prihlásené? Tieto výdavky sa týkajú tohoto združenia.
Jana411
24.03.05,08:25
Nevie mi nikto poradiť? Je to dosť súrne.
DanielaSL
24.03.05,14:03
Ahojte,

vie mi niekto poradiť ohľadne účtovania združenie 2 FO? Môžem zaúčtovať do združenia výdavky za fa. za telefón a za tovar, ktoré sú vystavené na tú FO, na ktorú nie je to združenie prihlásené? Tieto výdavky sa týkajú tohoto združenia.
Asi by som takú vec nedala. Ja robím tiež združenie zložené z troch podnikateľov, obyčajne sa účtovníctvo robí len na jedného z nich, ale všetko aj faktúry dávam na všetkých. Lenže všetci traja sú v združení.
Potom dávam k daňovému priznaniu zmluvu o združení a všetko delím 3.
sway
24.03.05,14:05
Ahojte,

vie mi niekto poradiť ohľadne účtovania združenie 2 FO? Môžem zaúčtovať do združenia výdavky za fa. za telefón a za tovar, ktoré sú vystavené na tú FO, na ktorú nie je to združenie prihlásené? Tieto výdavky sa týkajú tohoto združenia.výdavky idú len tie, kto je majiteľom firmy - tie čo má ďalší člen združenia si uplatní v svojom DP. - môj názorček.
andrej_rv
24.03.05,18:49
Ahojte,

vie mi niekto poradiť ohľadne účtovania združenie 2 FO? Môžem zaúčtovať do združenia výdavky za fa. za telefón a za tovar, ktoré sú vystavené na tú FO, na ktorú nie je to združenie prihlásené? Tieto výdavky sa týkajú tohoto združenia. V zmluve o združení by malo byť okrem iného uvedené, kto je poverený vedením účtovníctva a na koho IČO a DIČ sa doklady vystavujú, najmä ak ide o platcov DPH. Ak zaúčtuješ do účtovníctva združenia faktúru, ktorá znie na iné meno, tak Ti to vyhodia (minimálne z DPH). Telefóny by ste mali prehlásiť na meno toho, na koho je združenie prihlásené. Alebo ak sú to naozaj spoločné náklady, tak to riešiť prefakturovaním časti nákladov, ale mimo účtovníctva združenia.
Jana411
24.03.05,18:50
Ale obaja sú v združení, a tieto výdavky sa tohoto združenia týkyjú.
andrej_rv
24.03.05,19:16
Ja Ti rozumiem, ale logika kontrolórov je niekedy úplne iná. Veľa závisí aj od toho, ako je sformulovaná zmluva. A neuviedla si, či sú platiteľmi DPH. DPH si môže uplatniť len ten, na koho znie daňový doklad, aj keď ide o náklady v prospech združenia. Ináč "združenie" je len všeobecne tolerovaný právny paškvil, a najmä vtedy, keď ho treba ukončiť alebo rozdeliť.
lenkak
24.03.05,19:20
Niekto zo združenia je poverený účtovníctvom. A k nemu sa prikladajú všetky doklady za celé združenie, nie že jeden doklad pre toho, druhý pre toho, tak to v združení nefunguje.
Zita5
25.03.05,06:45
Ak máš taký prípad , tak výdavky zaúčtuj u tej SZČO na ktorú máš doklady do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane . Na konci roka 2004 to všetko zrátaj a v účtovníctve združenia v rámci uzávierkových operácii interným dokladom zaúčtuješ príslušné výdavky s doložením kópie dokladov . Premietni tie výdavky proste do združenia . Nakoniec ak majú súvis so združením patria tam . Člen združenia na ktorého nie je vedené účto by tie výdavky nijako neoddôvodnil pred kontrolou , pretože to sú spoločné výdavky a nie výdavky jednotlivca .

Mala som takýto prípad , pri kontrole to uznali s tým , že ma upozornili ,aby v budúcnosti všetky doklady boli vedené na člena združenia na ktorom sa zmluvne dohodli a zároveň bol aj nahlásený na DÚ .


Ešte jedna vec - ak nie sú plátcovia DPH , tak prefakturuj to na meno povereného členia do združenia . Aj to je jeden zo spôsobov . Daj to ako uhradené v hotovosti a zaúčtuj . Dá sa to aj tak .

To sú spôsoby , ktoré aj já niekedy musím praktizovať .