olba
19.03.08,16:35
Prosím o radu kam zaúčtovať vybavenie kancelárie kanc.nábytkom ale aj PC, tlačiaren, rôzne stroje a prístroje do 30000,-. Stále sa stretávam z dvoma názormi. Prvý hovorí že to musí byť zaúčtované ako nákup materiálu a vedené na skladových kartách tým pádom to vstupuje do výkazu a druhý názor to účtuje priamo do prevádzkovej rézie a vedie len operatívnu evidenciu. Co je správne? dakujem za rýchlu opoved. sisa
m.hladka
19.03.08,16:08
Tá druhá verzia - do réžie + evideniaca (kniha drobného HM).
olba
19.03.08,17:01
Doteraz som čítala podobné témy, a tie hovorili o prvej možnosti nákup materiálu tak teraz som z toho ... kam to zaúčtovať. Asi to každý robí inak .Len aby mi to danovníci nepokutovaliked to nebude zaradené do správnej kolonky. aj ked z môjho pohladu je to jedno lebo je to v nákladoch ale danovník ja pán...
m.hladka
19.03.08,17:09
Materiál je niečo iné, ako zariadenie kancelárie. Ale pravdou je, že obidve sú v nákladoch. Pod pojmom materiál - zásoby, znamená nákup materiálu pre predaj, alebo ďalšie spracovanie a následne predaj.
olba
19.03.08,17:13
ja si myslím to isté ale naozaj je pravdou že aj na týchto stránkach nájdete dosť príspevkov venovaných tejto teme a účtovaniu ako nákup materiálu. Nesleduje tým DU to, že to máte mať tým pádom vlastne akoby v majetku a vo výkaze pripočítať k zásobách a tým majú prehlad čo všetko nakupite aby podnikatelia každý rok nekupovali takéto veci? Máte s tým osobnú skúsenosť, neviem si s tým radu ako to zaučtovať ked sú názory rôzne. díky
m.hladka
19.03.08,17:17
Práve preto tento drobný hmotný majetok (kancelárske zariadenie) sa zapisuje do evidencie: kniha drobného hmotného majetku, ktorá sa pri kontrole predkladá. Tak ako sa zapisuje HIM nad 30 tis. do knihy HM. Vôbec sa netreba báť.
Zoltán Kovács
19.03.08,17:24
Postupy účtovania v JÚ
§ 10
Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok


(12) Ako dlhodobý hmotný majetok sa účtujú
b) samostatné hnuteľné veci, alebo súbory hnuteľných vecí so samostatným technicko-ekonomickým určením s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok a v ocenení vyššom ako je suma ustanovená v osobitnom predpise18) okrem hnuteľných vecí podľa písmena a),


(26) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, sa účtuje ako zásoby.


Mne z horeuvedených ustanovení vychádza, že drobný hmotný majetok účtovať ako nákup materiálu. Zaevidovať na kartu, a hneď vyskladniť, teda dať do užívania.
olba
19.03.08,17:26
takže nebude vstupovať do výkazu v zásobách?
Zoltán Kovács
19.03.08,17:27
takže nebude vstupovať do výkazu v zásobách?

Nebude. Je spotrebovaný. ;)
olba
19.03.08,17:33
No super, tak konečne viem ktorým smerom ísť, díky, mrkni sa mi prosím ešte na problém skončenie podnikania.
mimča
21.03.08,17:53
Nebude. Je spotrebovaný. ;)

práve riešim podobný prípad nákup kancelárského nábytku do 30000,-
zaevidovala som ako nákup drobného majetku, zaviedla kartu... zaradila do spotreby - dúfam, že tento krok som urobila správne.. účtujem v POHODE
a figuruje mi na výkazoch.. :mee: neviem ako postupovať aby mi vo výkazoch nefiguroval.. uvažujem že to preučtujem do prev. réžie...
olba
21.03.08,20:08
Dnes som čítala jednu publikácie Danové výdavky a tam bolo povedané že ten kto účtuje v JU si môže vybrať medzi dvoma spôsobmi účtovania lebo zákon to neprikazuje ale umožnuje dať to ako nákup materiálu zaevidovať na karte a šup hned do spotreby ale môže to byť aj do prev.réžie tam je to v spotrebe hned a viesť k tomu evidenciu. Mne sa zdá jednoduchší ten druhý spôsob a budem to tak aj robiť a článok si odložím nech mi niekto skúsi niečo namietať. Ved je to len čistá buzerácia, dôležité je či mám nárok dať do do nákladov a nie v akej kolonke sa to nachádza....
aja39
26.03.08,08:00
Včera som odniesla DP. Nákup krát. majetku som účtovala ako nákup materiálu-zapísala som ho do evidencia KM . Vo výkaze o M a Z mi tento KM nefiguruje a vo výkaze o P a V ho mám v r. 05- nákup materiálu. Prosím Vás mám výkazy dobre?