batorek
19.03.08,18:12
Prosím potvrdiť. Môže si podnikateľ ktorý denne cestuje za prácou s autom odpísať stravné v celej sume povedzme 89,- Sk na deň. Nemá stravné lístky.
Musí si písať cestovný príkaz alebo stačí kniha jázd, kde sú zapísane denné jazdy za prácou. Díky batorek
jamis
19.03.08,17:15
Prosím potvrdiť. Môže si podnikateľ ktorý denne cestuje za prácou s autom odpísať stravné v celej sume povedzme 89,- Sk na deň. Nemá stravné lístky.
Musí si písať cestovný príkaz alebo stačí kniha jázd, kde sú zapísane denné jazdy za prácou. Díky batorek

Vypíše si klasický cesťák..
m.hladka
19.03.08,17:16
Nechápem, ako chodí za prácou? Ak je to cesta do práce, tak nemá nárok na cestovné , ani na stravné. Ak je to služobná cesta tak má nárok na cestovné aj na stravné podľa predpisov o cestovnom.
liba2
19.03.08,17:29
Prosím potvrdiť. Môže si podnikateľ ktorý denne cestuje za prácou s autom odpísať stravné v celej sume povedzme 89,- Sk na deň. Nemá stravné lístky.
Musí si písať cestovný príkaz alebo stačí kniha jázd, kde sú zapísane denné jazdy za prácou. Díky batorek
Treba doplniť čo píše m.hladka.
Ak používa svoje vlastné vozidlo nezaradené do obchodného majetku firmy, stačí mu vypísať "cesťák" (tlačivo ševtu) a zapísať každú jazdu, počet km, čas, účel, stravné môže účtovať v 3 časových pásmach (nielen 89sk), môže účtovať parkovanie vozidla.
m.hladka
19.03.08,17:55
"Podnikateľ, ktorý denne cestuje za prácou" - Treba vedieť, kde cestuje za prácou : do kancelárie? za klientami? za obchodom? To je veľký rozdiel.
batorek
19.03.08,19:11
Asi som to zle napísala, je to SZČO a pracuje na stavbe. Chodí vlastným autom denne 70 km. Ja viem že sú tam tri pásma dala som len napr. Ostatné viem čo sa týka auta len niekde som čítala že podnikateľ si môže uplatniť len
55 % z celého stavného napr z tých 89,- Sk. Možná blbo rozmýšlám, ale ma to nejak pomýlilo.
liba2
19.03.08,19:17
Asi som to zle napísala, je to SZČO a pracuje na stavbe. Chodí vlastným autom denne 70 km. Ja viem že sú tam tri pásma dala som len napr. Ostatné viem čo sa týka auta len niekde som čítala že podnikateľ si môže uplatniť len
55 % z celého stavného napr z tých 89,- Sk. Možná blbo rozmýšlám, ale ma to nejak pomýlilo.To platilo v r.2006 - ale pre stravné lístky - nie pre stravné = náhradu pri PC.
palčo
19.03.08,19:41
A keď SZČO pracuje napr. doma, má nárok na stravné 89,-Sk/deň, ktoré si dá do nákladov?
liba2
19.03.08,19:45
A keď SZČO pracuje napr. doma, má nárok na stravné 89,-Sk/deň, ktoré si dá do nákladov?
má nárok na stravný lístok (ale musí ho mať zakúpený).

Správna pripomienka: alebo doklad z reštaurácie :).
vikinka
19.03.08,19:47
A keď SZČO pracuje napr. doma, má nárok na stravné 89,-Sk/deň, ktoré si dá do nákladov?
SZČO má nárok na stravne 89,-sk,ale musí byť preukázateľné,t.z.napr.kúpené strav.poukážky alebo doklady z reštaurácie za obed,za každý odpracovaný deň.
palčo
19.03.08,19:52
Ďakujem za dopoveď, áno-myslel som tie stravné lístky od oficiálnych firiem (nebudem menovať), ktoré sa používajú na nákup stravy.
liba2
19.03.08,19:55
Ďakujem za dopoveď, áno-myslel som tie stravné lístky od oficiálnych firiem (nebudem menovať), ktoré sa používajú na nákup stravy.
ale aj ako správne pripomenula vikinka: môže to byť aj doklad z jedálne, bufetu, bistra a pod. ľudové zariadenia, kde dostaneš teplé jedlo a toto musí byť na potvrdenke uvedené (teda nie šalát+pečivo). Ak dostaneš obed za 75 Sk, tak si zaúčtuješ celú sumu, ak za 95 sk, tak zaúčtuješ len 89 sk.
palčo
19.03.08,20:04
Srdečná vďaka.
batorek
19.03.08,20:34
Ked SZČO chodí pracovať mimo bydliska napr. montuje sadrokartony keď dokončí ide na ďalšiu stavbu stravné lístky nemá zakúpené. Môže si do nákladov dať stravné bez toho že nevie preukázať že si kúpil teplé jedlo?
liba2
19.03.08,20:45
Veď sú tu odpovede... môže účtovať stravné podľa zákona o cestovných náhradách - ak bol na prac. ceste.
abcd.kates
20.03.08,11:31
Podľa mňa každá SZČO má nárok za každý odpracovaný deň v roku najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre pásmo 5 až 12 hod. podľa osobot. predpisu. Toto je citát zo zákona č. 595/2003 Z.z.
Prečítajte si § 19 ods. 2 písm. p
Hovoríme o účtovaní výdavkov za rok 2007 !