olba
19.03.08,18:08
ked skončím podnikanie výkazy majú byt nulové ale kam so závazkom voči danovému úradu ak mi vyšla platit dan z príjmu, to už nikde neevidujem?
m.hladka
19.03.08,17:11
Nie, iba nezabudnúť zaplatiť.
olba
19.03.08,17:17
Dakujem, za ftipnú odpoved.
A ešte jedna otázočka. 6ivnosť bola prerušená v máji 2007 na pol roka, ale po pol roku nebola obnovená ale v novembri 2007 zrušená. Knihy mám uzavrieť k máju 2007?
m.hladka
19.03.08,17:20
Tak to presne neviem, ale logicky mi vychádza, že v novembri 2007, ale od mája by tam nemal byť žiadny pohyb.
ekopo
19.03.08,17:21
Pri ukončení podnikania nemusia byť výkazy vôbec nulové, sú to skôr výnimočné prípady. Ukončenie podnikania je nutné vysporiadať v zmysle § 17 zákona o dani z príjmov. V DP slúžia na to kolonky č. 40 a 41 na štvrtej strane priznania. Výsledná daň sa eviduje len na r. 104 DP.
Výkazy sa uvádzajú k 11.2007
olba
19.03.08,17:24
našťastie tam nie je pohyb žiadny len vrátený preplatok zo zdravotného poistenia tak to by som ako zaúčtovala? logicky ak uzavriem knihy v máji tak by som to dala do riadku 40 či 41 v dan. priznaní ako položku zvyšujúcu základ dane. čo vy na to? Lebo ak uzavriem v novembri naozaj by tam nemal byť pohyb. zákon hovorí ak neobnovím živnosť do konca obdobia na podanie dan.priz. tak sa považuje sa skončenie ... ale teda k akému obdobiu?!
olba
19.03.08,17:31
ale ked si to vysporiadam na riadku 40,41 tak by mali byť výkazy nulové, nie?
Zoltán Kovács
19.03.08,17:42
Dakujem, za ftipnú odpoved.
A ešte jedna otázočka. 6ivnosť bola prerušená v máji 2007 na pol roka, ale po pol roku nebola obnovená ale v novembri 2007 zrušená. Knihy mám uzavrieť k máju 2007?


Pri ukončení podnikania nemusia byť výkazy vôbec nulové, sú to skôr výnimočné prípady. Ukončenie podnikania je nutné vysporiadať v zmysle § 17 zákona o dani z príjmov. V DP slúžia na to kolonky č. 40 a 41 na štvrtej strane priznania. Výsledná daň sa eviduje len na r. 104 DP.
Výkazy sa uvádzajú k 11.2007

Podľa mňa výkazy sa vyhotovujú ku dňu prerušenia podnikania. Totiž od doby prerušenia do doby zrušenia nie je účtovnou jednotkou. Teda výkazy nebudú nulové. Zrejme mal nejaké zostatky na bežnom účte, v pokladni.

A preplatok z RZ ZP sa vysporiadá v DP na riadku 40.
olba
19.03.08,17:49
V ostatných príspevkoch hovorili že výkazy by mali byť nulové. A všetko vysporiadať k dnu skončenia. tak napr. ak nebol ešte zrušený účet dať zostatok na účte úzávierkovou operáciou napr, do osobnej spotreby alebo na nákladov... je to správne? chápem že závazky a pohladávky a zásoby sa vysporiadajú na r.40.41 teda by mali byť nulové. Môže tam byť ešte iný problém?
liba2
19.03.08,17:51
Pohľadávky a záväzky vo výkaze musia byť uvedené, lebo ku dňu prerušenia živnosti neboli vysporiadané. Na r. 40+41 sa vysporiadavajú daňovo.
olba
19.03.08,17:53
ale ja som živnosť v novembri zrušila, to nemá na to vplyv?
liba2
19.03.08,17:53
V ostatných príspevkoch hovorili že výkazy by mali byť nulové. A všetko vysporiadať k dnu skončenia. tak napr.
ak nebol ešte zrušený účet dať zostatok na účte úzávierkovou operáciou napr, do osobnej spotreby alebo na nákladov... je to správne?
... do osobnej spotreby - áno je to správne, veď sú to peniaze podnikateľa.
chápem že závazky a pohladávky a zásoby sa vysporiadajú na r.40.41 teda by mali byť nulové. Môže tam byť ešte iný problém?
Do výkazu do záväzkov sa uvedie aj suma dane na úhradu.
liba2
19.03.08,17:55
ale ja som živnosť v novembri zrušila, to nemá na to vplyv?
odpovedal smith - nebola si účtovnou jednotkou a zrušila si živnosť.
olba
19.03.08,17:57
v máji som na pol roka prerušila živnosť a k tomu dátumu som je neobnovila ale zrušila, takže uzatváram knihy k akému mesiacu?
olba
19.03.08,18:04
mám z toho zmatok. Každý hovorí inak. Tak to zhrnme. Skončila som podnikanie, ak mám neuhradené závazky alebo pohladávky alebo zásoby musím si to vysporiadať na r.40,41 a tým pádom nebudú vo výkaze na konci obdobia? Alebo budú a na riadkoch si ich teda vysporiadam len danovo. majetok vyradím, takže vo výkaze nebude. ale mám evidovaný preplatok zo dravotného poistenia ktorý príde v septembri. ten evidujem ako pohladávku a vysporiadam v r.41 ale pohladávka zostane vo výkaze? alebo ak uzavriem knihy vo novembri ho môzem zaučtovať do PD ale to je asi blbost kedže mám preručenu živnost. a teda ešte vo výkaze bude závazok na dani z príjmu ktoru musím zaplatit..ešte niečo?
m.hladka
19.03.08,19:13
K dňu zrušenia musia byť vysporiadané záväzky a pohľadávky, tak výkazy musia byť nulové. Myslím, že si to dobre zhrnula.
ekopo
19.03.08,20:21
K dňu zrušenia musia byť vysporiadané záväzky a pohľadávky, tak výkazy musia byť nulové. Myslím, že si to dobre zhrnula.
S týmto súhlasiť nemôžem. Pohľadávky, záväzky, zásoby...ku dňu ukončenia živnosti sú vysporiadané v DP v súlade s § 17 zákona o dani z príjmov.
ekopo
19.03.08,20:28
Príklad:
SZČO má ku dňu ukončenia živnosti neuhradenú pohľadávku vo výške 15.000,-SKK, záväzok vo výške 25.000,-SKK, zásoby vo výške 70.000,-SKK. Tieto údaje uvedie vo výkaze o M a Z k poslednému dňu podnikania. V DP v riadku 40 uvedie výšku pohľadávky a zásob a v riadku 41 výšku záväzku.
m.hladka
19.03.08,20:56
Veď práve, z výkazov ich prevedie do DP, pretože ak ich nechá ako zostatky, tak to vyzerá, že nie sú vysporiadané.
Ajuška
19.03.08,21:01
Veď práve, z výkazov ich prevedie do DP, pretože ak ich nechá ako zostatky, tak to vyzerá, že nie sú vysporiadané.

...len to potom postráda logiku - ak vo výkaze sú záväzky, či pohľadávky nula... a v DP sú tieto náležitosti vyčíslené...
...a naopak - aby vo výkaze boli nula - treba ich aj tak "odúčtovať" minimálne ako VNZD (pretože soft by ich inak do výkazu preniesol)...
...som toho názoru - že je správnejšie ak sa vo výkaze suma rovná vysporiadaniu v DP...
olba
20.03.08,12:08
takže aj povinnosť zaplatiť dan z príjmu vstupuje do výkazu pri zrušení živnosti? a čo s účtom ktorý banka zrušila až o dva mesiace, to mám tiež vysporiadať cez r.40 41 alebo uzávierkovými operáciami ID posledný den podnikania?

A ešte som mala povinnosti DPH za posledné zdan obdobie pri zrušení kedže som to zaplatila už bola živnost skončená tiež to ide do závazkov? ved to nie je položka zvyšujúca základ dane, to som DU vrátila to čo som si na vstupe odrátala tak to by nemalo byt na r.40. kam s tým?
liba2
20.03.08,12:41
takže aj povinnosť zaplatiť dan z príjmu vstupuje do výkazu pri zrušení živnosti? a čo s účtom ktorý banka zrušila až o dva mesiace, to mám tiež vysporiadať cez r.40 41 alebo uzávierkovými operáciami ID posledný den podnikania?

A ešte som mala povinnosti DPH za posledné zdan obdobie pri zrušení kedže som to zaplatila už bola živnost skončená tiež to ide do závazkov? ved to nie je položka zvyšujúca základ dane, to som DU vrátila to čo som si na vstupe odrátala tak to by nemalo byt na r.40. kam s tým?Peniaze na účte v banke sú tvoje peniaze (nie je to ani pohľadávka ani záväzok), preúčtuješ ich na osobnú spotrebu.
liba2
20.03.08,12:43
A ešte som mala povinnosti DPH za posledné zdan obdobie pri zrušení kedže som to zaplatila už bola živnost skončená tiež to ide do závazkov? ved to nie je položka zvyšujúca základ dane, to som DU vrátila to čo som si na vstupe odrátala tak to by nemalo byt na r.40. kam s tým?Do výkazu do záväzkov áno, do DP na r.41 nie.
olba
20.03.08,13:01
dakujem "Drakovi" za jasný výklad, už mi je to jasné tak hádam to ukončím dobre.
ekopo
20.03.08,13:37
Otázka:

Živnosť je prerušená od 1.1. To znamená, že 31.12. je živnosť "živá". Podľa môjho názoru by sa nemal v tomto prípade aplikovať § 17 zákona o dani z príjmov, to je neuvádzať príslušné položky zvyšujúce resp. znižujúce ZD v r. 40 a 41 v DP. Uvažujem správne? Ďakujem za odpovede.
Zita5
20.03.08,14:31
Otázka:

Živnosť je prerušená od 1.1. To znamená, že 31.12. je živnosť "živá". Podľa môjho názoru by sa nemal v tomto prípade aplikovať § 17 zákona o dani z príjmov, to je neuvádzať príslušné položky zvyšujúce resp. znižujúce ZD v r. 40 a 41 v DP. Uvažujem správne? Ďakujem za odpovede.

Včera sme to tu rozoberali od príspevku č.19

http://www.porada.sk/t17264-prechod-z-ju-na-pausalne-vydavky-zp.html
Zita5
20.03.08,14:34
Otázka:

Živnosť je prerušená od 1.1. To znamená, že 31.12. je živnosť "živá". Podľa môjho názoru by sa nemal v tomto prípade aplikovať § 17 zákona o dani z príjmov, to je neuvádzať príslušné položky zvyšujúce resp. znižujúce ZD v r. 40 a 41 v DP. Uvažujem správne? Ďakujem za odpovede.

Podľa môjho názoru , uvažuješ správne .
ekopo
20.03.08,14:57
Včera sme to tu rozoberali od príspevku č.19

http://www.porada.sk/t17264-prechod-z-ju-na-pausalne-vydavky-zp.html
Sorry, nepostrehol som. Aspoň som sa utvrdil v názore.
vrabcak
23.03.08,07:17
ak som správne pochopila, vo výkaze o majetku a záväzkoch majú figurovať pohľadávky, záväzky, účty v bankách k poslednému dňu pred prerušením podnikania. pohľadávky a záväzky budú figurovať v r. 40 resp. 41 DP. výkazy budú k dátumu posledného dňa pred prerušením za obdobie príslušných mesiacov. ak szčo zrušil podnikateľské účty a uhradil záväzky niekoľko dní po prerušení živnosti, čo s tým?
ekopo
23.03.08,08:23
ak som správne pochopila, vo výkaze o majetku a záväzkoch majú figurovať pohľadávky, záväzky, účty v bankách k poslednému dňu pred prerušením podnikania. pohľadávky a záväzky budú figurovať v r. 40 resp. 41 DP. výkazy budú k dátumu posledného dňa pred prerušením za obdobie príslušných mesiacov. ak szčo zrušil podnikateľské účty a uhradil záväzky niekoľko dní po prerušení živnosti, čo s tým?
S tým už nič, pretože po ukončení podnikania už nie je účtovnou jednotkou. Záväzky a pohľadávky sú vysporiadané na r. 40 a 41 v DP. V týchto riadkoch si znížil, resp. zvýšil ZD t.j. ako keby sa uhradili.
vrabcak
23.03.08,09:09
rozumiem, vďaka za odpoveď
olba
23.03.08,11:29
vie mi niekto poradiť ako je to s odpisom phladávky pri zrušení živnosti, ktorá doteraz nebola uhradená? U danej firmy bola zamietnutá exekúcia lebo nestačil majetok na uhradu.. tak tie pohladávky nemusím zdaniť? A ako sa to zaúčtuje v účtovníctve?
xssx
23.03.08,14:36
Otázka:

Živnosť je prerušená pozastavená od 1.1. To znamená, že 31.12. je živnosť "živá". Podľa môjho názoru by sa nemal v tomto prípade aplikovať § 17 zákona o dani z príjmov, to je neuvádzať príslušné položky zvyšujúce resp. znižujúce ZD v r. 40 a 41 v DP. Uvažujem správne? Ďakujem za odpovede.

Uvažuješ podľa mňa správne vzhľadom na zákon č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov §17 ods.8 a hlavne ods.9 . Z toho mi vyplýva, že výdavky (na zabezpečenie budúcich príjmov) počas pozastavenia živnosti eviduješ a účtuješ tak ako pred pozastavením (za splnenia podmienky, že obdobie pozastavenia živnostenského oprávnenia bude súčasťou bežného účtovného obdobia). Uvažujem správne?
ekofin
24.10.09,15:57
Prosím o radu. SZČO od 1.5.2009 mal pozastavenú živnosť a od 23.6.2009 skončil podnikanie. DÚ mu určil posledné zdaňovacie obdobie III. Q. Teraz prišiel, že si nevie rady so zásobami, ktoré mu figurujú vo výkaze o majetku a záväzkoch za r. 2008, pretože s nimi počas roka nič nerobil. Bol to tovar cca za 50.000,- Sk. čo s tým. Dajú sa nejako zniesť zo sveta, aby nemusel platiť DPH? A ešte ďalšia vec. V máji minulého roka mu skončil leasing na dodávkové auto, na ktoré si uplatňoval odpočet. V septembri ho previedol do osobného užívania. Mal odviesť pri prevedení do osobného užívania DPH? Ak áno z akej hodnoty, keď auto pri zaradení do majetku bolo už odpísané počas doby leasingu. Ďakujem.
Lianka
24.10.09,16:24
Prosím o radu. SZČO od 1.5.2009 mal pozastavenú živnosť a od 23.6.2009 skončil podnikanie. DÚ mu určil posledné zdaňovacie obdobie III. Q. Teraz prišiel, že si nevie rady so zásobami, ktoré mu figurujú vo výkaze o majetku a záväzkoch za r. 2008, pretože s nimi počas roka nič nerobil. Bol to tovar cca za 50.000,- Sk. čo s tým. Dajú sa nejako zniesť zo sveta, aby nemusel platiť DPH? A ešte ďalšia vec. V máji minulého roka mu skončil leasing na dodávkové auto, na ktoré si uplatňoval odpočet. V septembri ho previedol do osobného užívania. Mal odviesť pri prevedení do osobného užívania DPH? Ak áno z akej hodnoty, keď auto pri zaradení do majetku bolo už odpísané počas doby leasingu. Ďakujem.

Auto preradil z obchodneho majetku do osobneho odpisane, zostatkova cena 0 EUR - je to ok, nic nedodanujes.

S tymi zasobami je to horsie, ak ich eviduje v majetku ku dnu ukoncenia (registracie platitela) DPH a uplatnil si z nich DPH pri kupe, musi ich teraz dodanit.
ekofin
24.10.09,16:34
Ďakujem Lianka za rýchlu odpoveď.