Ketrin01
19.03.08,21:59
Odchádzam na dlhšiu dobu do zahraničia a chcela by som všetky právomoci preniesť na moju mamu. Napr. ak mi vypovie zmluvu podnájomník v mojom byte, aby mohla uzavrieť novú zmluvu s niekym iným. Ako to vyriešim? U notára? A čo má byť napísané na papieri ktorý mu donesiem? Ďakujem.
norik1986
20.03.08,09:41
plnomocenstvo sa nemusi spisovat u notara. Notar akurat prinasa vyssiu pravnu istotu. Nevyzaduje sa okrem pripadov, ked to zakon vyslovne ustanovi. Staci len napisat kto (splnomocnitel) koho splnomocnuje (splnomocnenec) a pre ake ukony ho splnomocnuje - mozne je aj tzv. generalne plnomocenstvo, na vsetky ukony. Dole samozrejme treba uviest datum a podpisy
Petra Nová
20.03.08,17:39
No, ja by som postupovala asi takto:
Porozmýšľala by som, v čom všetkom by ma mala matka zastupovať, počas mojej neprítomnosti, najmä ak je dlhodobá.
Potom by som si položila otázku, v akých veciach by ma mohla matka kvalifikovane zastupovať.
Uvážila by som , či zastupovanie sa bude týkať len uzatvárania právnych úkonov, napr. uzavretia nájomnej zmluvy, alebo či bude do úvahy prichádzať aj zastupovanie pred štátnymi orgánmi.
Potom by som si položila otázku, či môžem matke ako zástupkyni bezvýhradne dôverovať. Možno by som jej obmedzila možnosť predávať nehnuteľnosti v mojom vlastníctve.
Keď by som mala vo veci jasno, napísala by som asi takúto plnú moc:

Podpísaná.(meno,priezvisko), trvalo bytom ....................., splnomocňujem svoju matku(meno priezvisko) nar. ...trvalé bydlisko...., č.OP:... , aby ma počas môjho pobytu v zahraničí zastupovala vo všetkých občiansko –právnych, správnych a daňových veciach, a aby ma prípadne zastupovala pred súdmi, štátnymi orgánmi a orgánmi samosprávy.
Matku splnomocňujem k preberaniu všetkých písomností mne adresovaných. Ako môj splnomocnenec je matka oprávnená v mojom mene robiť všetky úkony, ktoré by som mohla robiť aj ja, s výnimkou predať nehnuteľnosti, ktoré sú v mojom vlastníctve a je oprávnená v mojom mene splnomocniť k určitému úkonu ďalšieho zástupcu.
Toto plnomocenstvo platí od .... do môjho návratu z cudziny.
V.... dňa.... Môj podpis
Na plnomocenstve by som v každom prípade dala overiť svoj podpis na matrike, u notára je to drahšie.
Okrem toho by som jej na pošte vybavila preberanie poštových zásielok za mňa.
Potom by som asi spokojne odišla.
Ketrin01
20.03.08,19:07
Dakujeeeem, velmi ste mi pomohli, hlavne ty Petra, urobim to ako si mi napisala :---