bui
20.03.08,03:16
Chcem sa spytat, stale mam dilemu kam uctovat poistenie...
poistenie zamestnanca pri sluzobnej ceste
poistenie auta pri leasingu
poistenie firemnej cinnosti..zodpovednost za skodu

pouzit ucet 548 alebo 568? Niekde sim citala ze ide o naklady suvisiace s hospodarskou cinnostou firmy a preto treba uctovat 548-ostatne prevadzkove naklady.

No ked si pozriem postupy uctovania, tak pri ucte 548 nie je napisane takmer nic...teda uctuje sa tam vsetko ostatne tykajuce sa prevadzkovej cinnosti , no pri ucte 568 je doslova napisane ze sa tam uctuje poistne...(neviem o ake poistenie ide)

Kde je teda pravda? Vopred dakujem.
IvetaH
20.03.08,05:46
Používam účet 568 na všetky poistenia. Podľa mňa poistenie nie je hospodárska činnosť, tá nezávisí od toho, či majetok poistený je alebo nie je. Funguje aj bez poistenia.
Martin Mocko
20.03.08,06:10
Používam účet 568 na všetky poistenia. Podľa mňa poistenie nie je hospodárska činnosť, tá nezávisí od toho, či majetok poistený je alebo nie je. Funguje aj bez poistenia.

Ja sa skôr prikláňam k účtu 548. Na účte 568 sa účtujú náklady spojene s finančným majetkom. Celá účtovná skupina 56X je spojená s finančným majetkom. A to poistenie nie je...
liba2
20.03.08,06:29
a čo hovoria Postupy účtovania:

§ 70 ods. 7:
"Na ťarchu účtu 568-Ostatné finančné náklady sa účtujú náklady peňažného styku, napríklad bankové výdavky, poistné, náklady súvisiace so získaním bankových záruk a podobné bankové výdavky, ako aj depozitné poplatky okrem prípadov, ak sú súčasťou obstarávacej ceny majetku."
betka
20.03.08,12:10
Pri poistení majetku používame účet 548. Pretože ide o náklad súvisiaci s prevádzkovou činnosťou UJ.
Na tomto účte účtujem i predpis náhrady škody, kt. moja firma spôsobí zamestnancovi, ostatným subjektom.......

Nejde tu o náklady spojené s finančnou činnosťou, ale s prevádzkovou činnosťou. A preto nesúhlasím s použitím účtu 568.

568- použijem pri poistnom vyplývajúcom zo zákonnej zodpovednosti za škodu a iné druhy poitenia vyplývajúce z finančných inností, poistenie nejakých obchodov vyplývajúcich z CP, derivátov, .....
danielv
20.03.08,13:28
Vzhľadom na to, že Postupy mi to priamo hovoria, použijem 568. Je to z hľadiska kontroly nepriestrelné, keby mi to niekto chcel vyčítať, pichnem prstom na §70 a je vymaľované.

Keď niečo poisťujem, je to pre mňa finančný obchod. Ja zaplatím peniaze a keď náhodou nastane poistná udalosť, tak peniaze dostanem. To, že kryjú škodu, je irelevantné, v účtovníctve sa mi predsa škoda a jej krytie navzájom nevybijú. Aj keď to poistné plnenie je podľa tých istých postupov paradoxne hospodárskym výnosom, nie finančným.... :cool:

Všetko IMHO.
jenny7
20.03.08,13:33
Chcela som pridať svoj názor na poistenie zamestnancov pri služobnej ceste, už som sa na túto otázku raz pýtala na porade a bolo mi odpovedané, že keďže to hradí zamestnávateľ, tak sa to môže zaúčtovať na účet 512.. tak som to tak aj dala, zdalo sa mi, že by to malo byť tak v poriadku...alebo nemohol by to byť aj účet 518 - je to určitý druh služby, či nie?
betka
20.03.08,13:58
Vzhľadom na to, že Postupy mi to priamo hovoria, použijem 568. Je to z hľadiska kontroly nepriestrelné, keby mi to niekto chcel vyčítať, pichnem prstom na §70 a je vymaľované.

Keď niečo poisťujem, je to pre mňa finančný obchod. Ja zaplatím peniaze a keď náhodou nastane poistná udalosť, tak peniaze dostanem. To, že kryjú škodu, je irelevantné, v účtovníctve sa mi predsa škoda a jej krytie navzájom nevybijú. Aj keď to poistné plnenie je podľa tých istých postupov paradoxne hospodárskym výnosom, nie finančným.... :cool:

Všetko IMHO.

Neviem, či to je týmto paragrafom vymaľované.

Keď som napr. poistné účtovala na 568 za poitenie nejakého auta,
Potom by som musela o škode účtovať na 569, a to už je od veci. (čísielka v účtovníctve musia mať svoju logiku, logiku majú, keď je naozaj účovník účtovníkom, :))

Pri mankách a škodách predsa účtujem na 549- či už ide o DNM, DHM, zásoby.....(a teda poistenie 548, tohto majetku je prev. nákladom)

Ak by som účtovala a využívala pri poistení 568 (manká a škody by mali byť pre mňa 569, odveci, čo?)

(a to ešte pri mankách a škodách uvažujem, či vôbec pôjde o 549, alebo 582-mimoriadne príčiny)
azla
20.03.08,14:02
Pri poistení majetku používame účet 548. Pretože ide o náklad súvisiaci s prevádzkovou činnosťou UJ.

Osobne tiež používam účet 548. (viacej sa viem s ním stotožniť). Myslím, že ani audítori nemajú jednoznačné stanovisko. V slovenčine tiež nie sú niektoré prípady s jediným riešením. Takéto prípady slovenčinári nazývajú dvojtvar. (napr. na konci školského roka, roku). Doprajme si aj my v účtovníctve také účtovnícke dvojtvary (alternatívne riešenia).http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Dúfam, že ma teraz certifikovaní účtovníci nezvozia .....
betka
20.03.08,14:21
Osobne tiež používam účet 548. (viacej sa viem s ním stotožniť). Myslím, že ani audítori nemajú jednoznačné stanovisko. V slovenčine tiež nie sú niektoré prípady s jediným riešením. Takéto prípady slovenčinári nazývajú dvojtvar. (napr. na konci školského roka, roku). Doprajme si aj my v účtovníctve také účtovnícke dvojtvary (alternatívne riešenia).http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Dúfam, že ma teraz certifikovaní účtovníci nezvozia .....

Nezvozíme.:)
Jana Acsová
20.03.08,14:55
Zastávam rovnaký názor ako je uvedené v linku:
http://www.porada.sk/t52437-uctovanie-poistneho.html#post464514
danielv
20.03.08,16:34
Neviem, či to je týmto paragrafom vymaľované.

Vždy, keď je viac možností (a to je pomerne často), prikloním sa skôr k tej, ku ktorej sa viem odvolať na nejaký paragraf, ako k tej, ktorú viem lepšie logicky vyargumentovať... je to blbé, ale je to tak, paragraf je silnejší argument ako logika... :cool: Čiže v tomto prípade mám v §70 ods. 7 Postupov napísané, že poistné môžem účtovať na 568 a inde sa to príliš nespomína, tak sa toho držím. Samozrejme netvrdím, že nie je možné poistné účtovať inak (pri obstaraní majetku je súčasťou ceny a tudiž sa premietne do odpisov, dôchodkové či zdravotné poistenie je zase niečo iné atď.), tvrdím len toľko, že sa mám na čo odvolať, keby sa ma niekto pýtal, prečo práve takto.


Keď som napr. poistné účtovala na 568 za poitenie nejakého auta,
Potom by som musela o škode účtovať na 569, a to už je od veci. (čísielka v účtovníctve musia mať svoju logiku, logiku majú, keď je naozaj účovník účtovníkom, :))


Nemyslím, že by tam musela byť nevyhnutne väzba. Škodu dáš tam kam patrí, na 549, podobne ako výnos z poistného plnenia, ktorý ide na 648, takže v konečnom dôsledku máš v tomto prípade z hospodárenia približnú nulu (nie celkom - amortizácia, spoluúčasť). Keď žiadna škoda nenastane, tak je vplyv poistenia na hospodárenie už úplne čistá nula.

Ak by sme prijali argumentáciu, že ak poisťujem majetok, tak to súvisí s hospodárskou činnosťou, a teda sa to musí prejaviť niekde v rozmedzí 50x až 55x, tak potom by sme museli prijať aj argumentáciu, že ak si na tento majetok beriem úver, tak to súvisí s hospodárskou činnosťou a teda úroky by sa tiež museli vyskytnúť na niektorom z týchto účtov. Lenže tie celkom nekompromisne patria na 562, a teda do nákladov z finančnej činnosti.

Podľa mňa je poistenie služba finančného sprostredkovania, v čom ma rád podporí Štatistický úrad v klasifikácii produkcie... Svojim spôsobom to nie je nič iné ako stávka medzi firmou a poisťovňou, keď firma tvrdí - my ten majetok rozbijeme/ukradnú nám ho/zhorí nám/atď a poisťovňa tvrdí, že tak to teda ani omylom. Tak uzavrú stávku a uvidíme, kto vyhrá (bé je správne).

Vidím, že zásadný rozdiel v našich názoroch je v tom, že Ty považuješ poistenie za úplne integrálnu a neoddeliteľnú súčasť biznisu, a preto o ňom účtuješ na 548, kým pre mňa ide o finančnú operáciu, ktorá nie je nevyhnutne súčasťou core biznisu, ktorý sa dá teoreticky robiť aj bez nej, avšak slúži na jeho zabezpečenie, zjednodušenie, či vylepšenie, podobne ako napríklad spomenutý úver.

Kukám, že som sa nejako rozpísal, a pritom taká drobnosť... :) No nič, idem dovolenkovať. Pekné sviatky všetkým!
Rozalka
20.03.08,20:08
mám v §70 ods. 7 Postupov napísané, že poistné môžem účtovať na 568 a inde sa to príliš nespomína
V spomínanom § je to napísané takto:

§ 70 ods. 7:
"Na ťarchu účtu 568 (http://www.porada.sk/t59580-568-ostatne-financne-naklady.html)-Ostatné finančné náklady sa účtujú náklady peňažného styku, napríklad bankové výdavky, poistné, náklady súvisiace so získaním bankových záruk a podobné bankové výdavky, ako aj depozitné poplatky okrem prípadov, ak sú súčasťou obstarávacej ceny majetku."

Poistné nie je nákladom peňažného styku, ja som toho názoru, že náklady na poistné patria na 548.
betka
20.03.08,21:28
Štruktúra celkových nákladov v podniku sa zakladá na triedení podľa pôvodu nákladov, teda podľa nákladových druhov pre všetky činnosti v podniku spoločne.
Štruktúra nákladových položiek vychádza z účelového triedenia, ktoré reprezentuje základné podnikové funkcie ako je výroba (zásobovanie), predaj, odbyt správa.

Zaplatené poistenie za svoj DHM považujem ako súčasť svojich prevádzkových nákladov, Ide o zabezpečenie sa proti stratám, ktoré mi vznikajú v súvislosti mojou podnikateľskou činnosťou, i ked si týmto zaisťujem nejakú budúcu úhradu peňažných potrieb v súvislosti s nejakými negatívnymi, náhodnými udalosťami. Je na mne, ako osobe, či poistku uzatvorím, alebo nie. Uzatvorenie nie je povinnosťou, ale krytím v prípade nejakej náhodnej udalosti, ktorá sa mi stane v mojej základnej prevádzkovej činnosti podniku.

Na druhú a odlišnú stranu sa mi stavia úrok (562). Uroky nepovažujem za prevádzkový náklad, ale finančný. Úrok je peňažná suma, ktorú som povinná platiť ako dlžník svojmu veriteľovi za poskytnutie úveru, i keď mi tento úver slúži na obstaranie DHM.

Finančné náklady v účtovníctve mi vznikajú v súvislosti s finančným majetkom podniku, ktorým nie sú len peniaze, ale i rôzne druhy CP, podiely,finančné nástroje, ktoré sú určené na obchodovanie alebo zabezpečovanie obchodných transakcií.
Laborec
27.03.08,21:28
nasa ucitelka uctovnictva tvrdila, ze sa to ma uctovat na 568, lebo to velia postupy uctovania a potom je to potrebne preuctovat pomocou nejakych uctov, nikdy som ich nepouzila, tusim nieco ako 59* a 69* ktore prevadzaju jedne druh nakladov napr. financne na iny druh napr. prevadzkove. jej argument bol, ze ved na co ine by boli? :*
Laborec
27.03.08,21:59
mam pragmaticku otazku: kolko mi vyrubia za zly pouzity ucet? mam to rychlo preuctovat? zajtra som to chcela podat!
azla
27.03.08,22:07
mam pragmaticku otazku: kolko mi vyrubia za zly pouzity ucet? mam to rychlo preuctovat? zajtra som to chcela podat!
najprv Ti to musia nájsť
ide o to či je to zanedbateľná zámena , alebo dôležitá
pokuty dávajú skôr vtedy, ak sú zásadne porušené princípy účtovania
(povedzme firma aj predáva tovar aj má vlastnú spotrebu a má rozlíšovať účty 504,501 - toto nebolo (vo veľkej sume) a daná firma dostala pokutu.
Laborec
27.03.08,22:33
dakujem.
suma je obrovska, ved tam davam havarijne i zakonne poistky aut i poistenie majetku. takze to asi neprehliadnu. hladala som to i v podanych podnetoch na du a nik sa neobratil.

kedze dan budem mat taku istu, oplati sa podat dodatocne vykazy?
Laborec
27.03.08,23:11
cim viac o tom rozmyslam, tak by som to zaradila dokonca do mimoriadnych nakladov. ved ja poistujem nieco, co nemusi nastat, pripada mi to ako loteria.
azla
28.03.08,06:44
dakujem.
suma je obrovska, ved tam davam havarijne i zakonne poistky aut i poistenie majetku. takze to asi neprehliadnu. hladala som to i v podanych podnetoch na du a nik sa neobratil.

kedze dan budem mat taku istu, oplati sa podat dodatocne vykazy?
Pokiaľ si myslela na použité účty 548 a 548 pri poistení majetku, ak už to máš uzavreté, s tým by som sa až tak netrápila (?!). Nechaj to tak, ako to máš naúčtované.Tu nie sú názory až také jednoznačné.
danielv
10.04.08,09:06
Rozalka, betka:

Aj keď s vami nesúhlasím, prihodil som vám bodíky za presvedčivú argumentáciu. :)
Sorry za meškanie, bol som na dovolenke.