luigi72
20.03.08,06:52
Ahojte poradaci,

chcel by som sa spytat, ako funguje odpisanie a pripisanie DPH pri dovoze tovaru zo zahranicia (platca alebo neplatca DPH), kedze uz v ramci EU sa nepreclieva tovar.
Kupim napr, v Madarku tovar za xxx HUF + 20% DPH (AFA), kupujem bez DPH a u nas pripocitam 19% DPH ?
A ked ten tovar predam dalej napr. do Ciech, tak predam bez 19% DPH a zakaznik tam potom prida svojich 19% DPH?
Ak nie som platca, tak kupujem aj s DPH (komplet cena) a nic nemenim na cene?
Platby za tovar mozem vykonat normalne cez ucet (prepocet podla denneho kurzu v den vystavenia faktury)?

Vobec v tom nemam jasno, potrebujem vasu pomoc. Vopred vam dakujem.
luigi72
20.03.08,06:52
Nieco som nasiel, aj tu na porade, len nikde nie je tato problematika napisana prehladne pre zaciatocnika - akoze pre mna. ;)

Nasiel som take nieco, ze treba odviest dan a ked som platca DPH, tak aj odpočítať.

Z EU sa riesi tovar cez samozdanenie.

To znamena, ze mi maju vyfakturovat zo zahranicia bez DPH, ja zaplatim nasmu statu 19% a pri predaji dalej do zahranicia fakturujem tiez bez DPH ?
Alebo statu zaplatim len rozdiel medzi DPH na vstupe a vystupe?

Napr. vyfakturuju mi 1000 Sk (bez DPH), ja predam za 1200 Sk, statu odvediem na 1000Sk je 190Sk DPH na vsupe, predam za 1200Sk t.j. 228Sk DPH na vystupe, tak 228Sk-190Sk=38Sk? Alebo zaplatim 190Sk na vstupe a na vystupe plati druhy zahranicny odberatel ako svoj vstup?

Vedel by mi niekto pomoct?

Dakujem.
VladoaKatka
20.03.08,07:05
Nieco som nasiel, aj tu na porade, len nikde nie je tato problematika napisana prehladne pre zaciatocnika - akoze pre mna. ;)

Nasiel som take nieco, ze treba odviest dan a ked som platca DPH, tak aj odpočítať.

Z EU sa riesi tovar cez samozdanenie. presne tak, a to znamená, že samozdaníš aj na vstupe aj na výstupe.

To znamena, ze mi maju vyfakturovat zo zahranicia bez DPH, ja zaplatim nasmu statu 19% a pri predaji dalej do zahranicia fakturujem tiez bez DPH ?
Alebo statu zaplatim len rozdiel medzi DPH na vstupe a vystupe?Rozdiel Ti nevzníká, lebo zdaníš aj na vstupe aj na výstupe. Pri predaji do zahraničia bez DPH, ak je kupujúci plátca DPH vo svojom členskom štáte, ale nezabudni na FA uviesť
oslobodené od dane podľa paragrafu 43 - dodanie tovaru z tuzemska do iného členského štátu EU

Napr. vyfakturuju mi 1000 Sk (bez DPH), ja predam za 1200 Sk, statu odvediem na 1000Sk je 190Sk DPH na vsupe, predam za 1200Sk t.j. 228Sk DPH na vystupe, tak 228Sk-190Sk=38Sk? Alebo zaplatim 190Sk na vstupe a na vystupe plati druhy zahranicny odberatel ako svoj vstup?

Štátu odvedieš DPH len z toho, čo predáš na Slovensku.

Vedel by mi niekto pomoct?


Dakujem.
Farebné v texte
luigi72
20.03.08,07:25
Dakujem za vysvetlenie.

Kde by som nasiel viac info o samozdaneni na vstupe a vystupe?
VladoaKatka
20.03.08,07:43
Skús zadať do rozšíreného hľadania "samozdanenie", ale ak používaš softver na účtovanie, pri zápise na vstupe pre DPH, program by Ti mal automaticky vygenerovať aj zápis na výstupe pre DPH. Mne to program robí a dokonca sú to súvisiace doklady a mám možnosť skontrolovať, či to mám správne zaradené aj do DP k DPH.

http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html

http://www.porada.sk/t28758-najpouzivanejsie-odvolavky-pri-fakturach-z-eu.html
Hanka
17.06.08,12:11
Mam takyto problem: Chceme si objednat u ceskeho dodavatela formu na vyrobok . On ju vyrobi a nasledne na tejto forme bude pre nas vyrabat tovar. Kedze tato forma neopusti uzemie CR co s DPH, vystavia nam fa aj s dph a ja si ju uplatnim. Alebo to bude fa bez Dph a klasicky samozdanim? Dakujem za pomoc.
Vladimír Ozimý
17.06.08,12:25
Mam takyto problem: Chceme si objednat u ceskeho dodavatela formu na vyrobok . On ju vyrobi a nasledne na tejto forme bude pre nas vyrabat tovar. Kedze tato forma neopusti uzemie CR co s DPH, vystavia nam fa aj s dph a ja si ju uplatnim. Alebo to bude fa bez Dph a klasicky samozdanim? Dakujem za pomoc.

Hanka, miesto dodania pri objednaní formy je česká republika. T.j. firma čo vám ju vyrobí a vyfaktúruje je povinná zaťažiť dodanie českou daňou. Vy ako odberateľ pokiaľ ste registrovaný v CR ako platiteľ máte nárok na odpočet dane voči českému štátnemu rozpočtu. Ak ste však registrovaný ako platiteľ len v tuzemsku a nie v Čechách potom nárok na odpočet nevzniká a môžte si ju vyžiadať od finančného úradu praha 1 ako osoba ktorá nie je registrovaná pre daň v ČR.